Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

6 dk okuma süresi


17
24 Paylaşım, 17 puan

Evdeyken rutin işler canınızı sıkıyor olabilir. Kahvaltı yapmak, akşam yemeği yemek ve uyumak gibi ritüellerin dışında elbette eğlence dolu aktiviteler yapmak da mümkün. Sizin için listelediğimiz eğlenceli 10 aktivite, evdeyken can sıkıntınıza son verecek. Evde bulunduğunuz zamanlarda artık sizi monoton bir yaşam yerine, can sıkıntınızı giderecek eğlenceli aktiviteler bekliyor. Eğer evdeyken canınız sıkılıyorsa ve buna keyif dolu çözümler getirmek istiyorsanız can sıkıntınıza son verecek 10 eğlenceli aktivite listemiz tam da size göre. Şimdiden iyi eğlenceler…

1. Masa Oyunları Oynamak

Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

Bir zamanlar çocukken keyifle oynadığınız oyunları bir düşünün. Monopoly, kızma birader, jenga gibi masa oyunlarını büyük ihtimalle hayatınızın belli dönemlerinde sevdiklerinizle birlikte oynamışsınızdır. Bazıları da bu oyunları özlüyor olsa bile oynamaya fırsat bulamıyor olabilir. Ancak teknolojinin hakim olduğu bir çağda yaşasak da bu tür oyunları oynamak için kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz. Zamanınızın eğlenceli geçmesi için uygun fırsatlar yaratıp, masa oyunları oynayabilirsiniz. Eğer evdeyken canınız sıkılıyorsa ve eğlence dolu bir aktivite arıyorsanız işte size harika bir tavsiye! Arkadaşlarınız veya aileniz ile masa oyunları oynayarak birlikte keyif dolu vakit geçirebilirsiniz.

2. Kolaj Çalışması Yapmak

Birbirinden farklı malzemeleri bir araya getirmek hoşunuza mı gidiyor? Eğer öyleyse kolaj çalışması yapmak tam da size göre bir aktivite diyebiliriz. Kolaj ise bir kompozisyon tekniği olup, Fransızcada “yapıştırma” anlamına gelmektedir. Aynı zamanda 20. yüzyılda Pablo Picasso gibi kübist sanatçıların kullanması ile kolaj bir sanat tekniği olarak kabul görmüştür. Kolaj, belirli bir yüzeye kağıt, fotoğraf, cam gibi farklı materyallerin yapıştırılmasıyla bazen boyanın da dahil olduğu bir tekniktir. Evdeyken can sıkıntınıza son verecek türden bu eğlenceli aktivite olan kolaj çalışmasını elinizdeki malzemelerle yapabilirsiniz. Gazete kupürlerinden, renkli kalemlerden, eski fotoğraflarınızdan veya oldukça farklı malzemelerden yararlanarak yaratıcı ve eğlenceli bir ürün ortaya koyabilirsiniz. Eğer farklı türdeki materyalleri bir araya getirmek ilginizi çekiyorsa kolaj çalışması yapmayı mutlaka denemelisiniz.

3. Karaoke Yapmak

Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

Hayatınızda en az bir kere de olsa karaoke yapmayı denemişsinizdir. Denemediyseniz tüm zamanların vazgeçilmezi olan bu eğlence dolu etkinliği denemenizi tavsiye ederiz. Karaoke, Japon kökenli bir eğlence anlayışıdır. Japonca boş orkestra (kara + ökesutora) anlamına gelmektedir. Karaokenin başlangıcı olan karaoke makinesinin icadına bakacak olursak 1971’de otomobil teybi, madeni para kutusu ve küçük bir amfinin birleşimiyle ortaya çıkmıştır. Bunun oluşturulmasının asıl amacı aile ve akranların popüler müzik kültürü ile buluşmasıydı. Başlarda çok fazla ilgi görmemiş olan karaoke, günümüzde neredeyse çoğu mekanın favorisi haline gelmiştir. Karaoke mekanlarının dışında artık mobil veya diğer cihazlardan uygulamalar indirilerek de yapılabilir bir etkinlik haline gelmiştir. Evdeyken canınız sıkılıyorsa karaoke yapmayı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca anın tadını çıkarmak için oldukça eğlenceli bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

4. Canlı Yayın Konserleri Seyretmek

Konserler insanların enerjilerini canlı tutan etkinliklerden bir tanesidir. İzlemenin yanı sıra eşlik ederken de bir o kadar iyi hissedersiniz. Ah bir de sevdiğiniz sanatçılar varsa işte o zaman keyifli hissetmeniz için iyi bir sebep var demektir. Performans gösteren sanatçıları canlı bir şekilde izlemek harika bir duygu olsa gerek. İzlemek kolay olabilir ancak sanatçıların kalabalık önünde performans sergilemeleri hiç de kolay değildir. O kadar da kolay olmayan bu sahne performanslarını gidip konser alanında seyretmeniz şart değil. Artık pek çok sanatçı, sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayında konserler vermektedir. Bu yayınları tek tıkla izlemek artık çok kolay. Evinizdeyken sıkılıyorsanız ve konserlere bayılıyorsanız canlı yayın konserleri tam da size göre bir aktivite diyebiliriz.

5. Koreografi Eşliğinde Dans Etmek

Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

Dans etmek, insanın hislerinin ve ruh halinin dışavurumudur. Dans etmek insana hareket katar, özgürlük katar. Kattığı pek çok şeyle birlikte dans etmek oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Özellikle kareografiye uygun bir şekilde dans etmek gününüzü daha da eğlenceli hale getirebilir. Baktığımız zaman Yunancadan gelen kareografi kelimesi, Antik Yunan tiyatrosunda koroda yer alan insanların hareketlerini belirlerken ortaya çıkmıştır. Daha sonra dans sırasında hareketleri belirleme şekline dönüşerek yaygınlaşmıştır. Eskiden olduğu gibi günümüzde de kareografi eşliğinde dans etmek insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Özellikle dans kareografilerinin yer aldığı eğlenceli mobil uygulamalar ile dans etmek artık daha eğlence dolu bir hale geldi. Evde sıkılmaya son verebilecek bu aktiviteyi yapmak için, haydi şimdi harekete geçme zamanı!

6. Yeni Hobiler Edinmek

Hobiler, zamanınızı verimli geçirmenizi sağlayan aktivitelerdir. Eğer evdeyken canınız sıkılıyorsa yeni hobiler edinerek zamanınızı keyifli bir hale getirebilirsiniz. Resim yapmak, yazı yazmak, örgü örmek, fotoğraf çekmek, kaligrafi öğrenmek gibi yüzlerce farklı hobi ile tanışmak sizin elinizde. Hobiler sayesinde hem hangi alanlarda yeteneğinizin olduğunu görmüş olursunuz hem de zamanınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda yapmaktan hoşlanacağınız hobileri bulmanız kendi iç dünyanızı keşfetmenizi sağlayacaktır. Bu keşfin yanı sıra içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmanızı da sağlayabilir. Hayatınıza renk katmak için ve evdeyken sıkılmamanız için kendinize uygun hobiler bulabilirsiniz.

7. Online Olarak Müzeleri Gezmek

Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

Müze gezileri yapmanın bazı insanlara oldukça keyif veren etkinlik olduğunu söyleyebiliriz. Müzeler, gezerken aynı zamanda öğreten kültür yuvalarıdır. Yaşanmışlığın ve kültürün birer sembolü olan müze kelimesi, ilham perilerinin yaşadığı yer anlamına gelen Yunanca “mouseion” kelimesinden türemiştir. Sanat ve bilim eserlerinin barındırıldığı bu mekan, içinde anlam yüklü olan pek çok sanat eseri barındırır. Bu kıymetli eserler mutlaka görülmeye değer bir özelliğe sahiptir. Eğer müze gezilerinden hoşlanıyorsanız evinizdeyken de istediğiniz müzeyi gezmeniz oldukça mümkün. Bunun için sanal müze turları yapıp hiç görmediğiniz veya merak ettiğiniz müzeleri artırılmış gerçeklik desteği ile üç boyutlu olarak görme şansına sahipsiniz. Örneğin Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’ni online olarak gezebilirsiniz. Online olarak yapacağınız müze gezileri zamanınızı eğlenceli bir hale dönüştürebilir. Öyleyse müzeleri keşfetmeye ne dersiniz?

8. Dergi Yazıları Okumak

Geçmişten günümüze dek dergiler gerek yazılarıyla gerekse görselleriyle insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Halen insanların dergilere olan ilgileri günden güne artmaktadır. Bunun sebebi kaliteli bir içeriği olan ve emek verilerek oluşturulan yazılardır diyebiliriz. Dergilerin tarihine bakacak olursak 1663’te Hamburg’da yayımlanan Örnek Aylık Düşünceler Dergisi (Erbauliche Monaths-Unterredungen), dergiciliğin ilk örneğidir. Aynı zamanda bilinen en eski yayın olarak kabul edilmektedir. Bu yayından sonra farklı ülkelerde pek çok dergi basılmıştır. Baktığımız zaman dergilerin yaygın okuma araçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaygın okuma araçları genel, edebiyat, çocuk, bilimsel gibi pek çok kategoride yayımlanmaktadır. Bu kategorilerden kendi tarzınıza uygun ve size keyif veren dergileri seçebilirsiniz. Üstelik bazı dergilerde zamanınızın eğlence dolu geçmesini sağlayacak içerikler bulabilirsiniz. Dijital veya basılmış dergi yayınlarını takip etmeniz, can sıkıntınızı yok ederek gününüzün verimli geçmesi için iyi bir çözüm önerisi olabilir.

9. Farklı Yemek Veya Tatlı Tarifleri Denemek

Yemek yemeyi sevenler olduğu gibi yemek yapmayı sevenler de vardır elbette. Eğer yemek yapmaya az çok ilginiz varsa çekinmeden mutfağa girebilirsiniz. İster tatlı ister tuzlu olsun pek çok türde tarif keşfedip uygulayabilirsiniz. Üstelik sadece bilinen tariflerin aksine siz de yeni tarifler oluşturabilirsiniz. Farklı tatları bir araya getirerek oldukça ilginç tarifler üretmek mümkün. Eminiz ki sayenizde birbirinden leziz ürünler ortaya çıkacaktır. Yapım aşaması bile oldukça eğlenceli olan bu aktivite, evde can sıkıntınızı sonlandırabilir bir niteliğe sahip. İsterseniz mutfağa sevdiklerinizi de davet edebilirsiniz. Beraber iş bölümü yaparak yemek veya tatlı yapmak bir o kadar eğlenceli olacaktır. Başlayacaksanız eğer şimdiden emeğinize sağlık!

10. Yeni Bir Dil Öğrenmek

Evdeyken Can Sıkıntınıza Son Verecek 10 Eğlenceli Aktivite

Can sıkıntınızı ortadan kaldıracak aktivitelerden biri de yeni bir dil öğrenmeniz olabilir. Yeni bir dil öğrenmek, kendinizi geliştirmenize ve özgüveninizin artmasına katkı sağlar. Kişisel gelişim açısından pek çok faydası olduğu gibi gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirmenize de yarar. Dil öğrenmeye başlamadan önce, öğreneceğiniz dilin kullanıldığı ülkeleri ve ülkelerin kültürlerini araştırmanızda fayda var. Bu durum size farklı dünyaları tanıma fırsatı verir. Farklı kültürleri keşfederken konuşulan dilin yapısını da az çok kavramış olursunuz. Tabi dil öğrenmek oldukça zor bir süreç olsa da bu süreci eğlenceli bir hale getirmek mümkün. Bunun için dili eğlenceli bir şekilde öğreten online dil eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda dil öğrenmeyi keyifli hale getirebilecek mobil uygulamalara göz atabilirsiniz. Dil öğrenirken öğrenme metodlarınızı göz önünde bulundurarak kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz stratejiler sayesinde yeni bir dil öğrenirken aynı zamanda eğlenebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!