Boş Zamanlarımızda Evde Yapabileceğimiz 10 Aktivite

3 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Günümüzde bazen yeterince boş zamana sahip olabiliyoruz. Bu durumda evde yapabileceğimiz eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteleri deneyebiliriz. Canımızın sıkılması nahoş bir durum olacağından bu eğlenceli ve bilgilendirici aktiviteler bizim imdadımıza yetişecektir. Boş zamanlarımızda evde yapabileceğimiz 10 aktivite ve etkinliği sizlere sıraladık. Gelin hep beraber bu aktivitelere bir göz atalım.

1. Kitap Okumak

Boş Zamanlarımızda Yapabileceğimiz Aktivite

Kitaplar bizleri farklı diyarlarda, farklı karakterlerle tanıştıracağı gibi aynı zamanda beynimizi aktif bir şekilde kullandığımız bir aktivitedir. Kitap okumak okumanızı, diksiyonunuzu güçlendirir. Eski zamanlardan, geleceğe birçok zamana tanık olabileceğimiz kitaplar kişisel gelişimimiz için en büyük katkıyı sağlıyor diyebiliriz. Dünya üzerinde ekonomisi, eğitim düzeyi iyi olan ülkelere bakacak olursak kitap okuma düzeyinin yüksek olduğunu görebilmemiz mümkündür. Birlikte kitap okursak birlikte gelişir, birlikte yükseliriz. Eğer pek kitap okuyan birisi değilseniz günlük 10 dakika ile başlayabilirsiniz. Zorlayın kendinizi, sonrasından zaten kitapların büyüsüne kapılıp kitap kurdu olacaksınız. Keyifli okumalar.

2. Araştırma Yapmak

Boş Zamanlarımızda Yapabileceğimiz Aktivite

Araştırma yapmak eğer biraz uğraşırsanız eğlenceli hale gelecektir ve tabii ki bunun yanında araştırma yapmak son derece bilgilendirici bir aktivitedir. Bu aktivite araştırma becerilerimizi geliştireceği gibi aynı zamanda farklı konularda bilgilenecek ve kültür düzeyiniz artacaktır. Lise düzeyinde pek araştırma yapmasak da üniversite düzeyinde pek çok araştırma yapmamız gerekecek. Eğer lise dönemindeyseniz şimdiden kendinizi hazırlayabilirsiniz. Hep birlikte araştırma yapalım ve bilgilenelim.

3. Dil Öğrenmek

Boş Zamanlarımızda Yapabileceğimiz Aktivite

Dil öğrenimi evden nasıl yapılır, sorusunu duyar gibiyim. Eğer azim ile doğru bir şekilde çalışırsak dil öğrenimi evden de güzel bir şekilde gerçekleşiyor. Dil öğrenimi 21. yüzyıl yetkinliklerinde oldukça önemli bir konudur. Ve bu konuyu es geçmek elbette olmaz. İngilizce’nin dünyada en çok konuşulan dil olmasını hesaba katarsak İngilizce öğrenmemek doğru olmaz. İngilizce’yi pek konuşamayan ülkeler mevcut. Örneğin Rusya. Rusya İngilizce’yi pek konuşamaz dolayısıyla eğer Ruslarla anlaşmak istiyorsak Rusça’yı öğrenmemiz gerekiyor. Bu gibi durumlar mevcut, bu gibi durumlarda elbette o ülkenin dilini öğrenmek eğer o ülkede yaşayacaksak veya ülke ile bağlantı kuracaksak zorunlu kılınıyor.

4. Microsoft Office Programlarını Öğrenmek

Boş Zamanlarımızda Yapabileceğimiz Aktivite

Her bir Office programının değerini anlamak için programları kullanıp ne kadar büyük işleri kolay bir şekilde halledeceğimizi görmeniz gerekiyor. Örneğin; Excel’i öğrenirsek 24 tane işlevi kolay bir şekilde yapmamıza olanak sağlayacak. Çoğu program çokça işlev barındırdığı gibi çokça da kullanışlı. İş hayatında da birçok Office programını kullanmamızı isteyecekler ve oraya bu Office programlarını biliyor olarak gidersek bir adım öne çıkacağız. Bu da bizim için, işi kazanmamız için güzel bir durum haline gelir.

5. Film İzlemek

Film izlemek

Günümüz dünyasında çokça beğenilen duygusal, aksiyon, romantik, bilim-kurgu filmleri bulunmaktadır. Bu filmler bizlere, düşüncelerimize çok etki ederler. Hatta eğer duygusal biriyseniz duygusal bir filmin sonunda ağladığınız bile olabiliyor. Film izlemek bir kültür olmasının yanında bizi düşündürür ve bu düşündüğümüz şeyleri hayatımıza entegre edip yaşadığımız dahi oluyor. Bu yüzden film izlemek boş zamanlarımızda evde yapabileceğimiz güzel bir aktivite haline geliyor.

6. Belgesel İzlemek

Belgesel izlemek

Belgesel izlemek farklı konularda derin bilgiye ulaşmamızı sağlayacağı gibi kültür konusunda da en büyük başlıklardan birisi. Ülkemizde en çok seyredilen belgesel türü olan “Doğa Belgeselleri” dünyada da en çok izlenilen belgesel türlerinden birisi. Böylelikle evde geçen boş zamanlarınızda belgesel izlersek hem kültürel bilgi almış olacağız ve bu bilgiyi bir yerde bile kullanabileceğiz hem de bilgiyi derin olarak işlemiş sayılacağız.

7. Müzik Dinlemek

Müzik dinlemek

Müzik dinlemenin genel olarak insanlara iyi geldiğini hepimiz biliriz. Özellikle klasik müziğin beyni ciddi anlamda dinlendirdiği kanıtlanmıştır. Farklı müzikler keşfetmenin beynimizin farklı bölgeleri de aynı şekilde kanıtlanmıştır. Müzik üzüntülü hallerimizde, mutlu hallerimizde, heyecanlı hallerimizde vs. yanımızda olur. Böylece müziklere öylece bağlanırız ki hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır.

8. Meditasyon Yapmak

Meditasyon Yapmak

Unutmayın ki beynimizi sürekli düşündürmemeli, bilgi arayışına sokmamalıyız. Bu durumda meditasyon beynimizi en iyi şekilde dinlendiren araç haline geliyor. Meditasyon yaparak beynimize adeta uzun bir iş sürecinden sonra Viyana tatili vermiş gibi oluruz. Farklı meditasyon müziklerinle rahatlamanız ve beyninizi güzel bir şekilde dinlendirmenize yardımcı olur. Çoğu insanın da hayatlarına kattığı meditasyonu sizin de hayatınıza katmanız sizin için, beyniniz için gayet iyi olacaktır.

9. Spor Yapmak

Spor Yapmak

Vücudumuzu zinde tutmak için spor şart hale gelmiş durumda. Evde spor yapmayı destekleyen onlarca uygulama mevcut olduğu gibi isterseniz kendi programınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın öneminden uzunca bahsetmeyeceğim elbette fakat sağlıklı ve fit bir vücut istiyorsak bunları evde de elde etmek mümkün hale gelmiş durumda.

10. Yabancı Dizi Seyretmek

Boş Zamanlarımızda Yapabileceğimiz Aktivite

Yabancı dizi seyretmenin birçok faydaları bulunur. Bu faydalardan bir tanesi dilimize yapacağı katkıdır. Bir diğeri ise yabancı dizinin içeriğinden edineceğimiz düşünceler bizleri iyi yönde etkileyebilir. Bilgilendirici olmaları da cabası. Eğer kaliteli ve bilgilendirici yabancı dizileri seçip seyrederseniz geçireceğiniz her dakikada keyif alacak, bilgilendiğinizi hissedeceksiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!