Evde Otururken İngilizce Nasıl Öğrenilir?

2 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Evde otururken İngilizce nasıl öğrenilir diyenler, İngilizce’ye gerçekten başlamayı düşünenler, doğru yerdesiniz. En başta Türkiye’yi ve Türkçe’yi bir kenara bırakıp, farklı bir kültür öğrendiğinizi ve birçok şeyin farklı olacağını kabul etmeli, öyle başlamalısınız. Yeni bir şeyler öğrenirken sorgulayarak öğrenmelisiniz. Ancak öğrenmek için sorgulayın, muhalefet olmak için değil! Bu konuda anlaştıysak diğer maddelere geçebiliriz.

Bildiğiniz gibi İngilizce’nin bir çok kademesi bulunuyor, bu yüzden önce hangi ingilizceyi öğreneceğinizi belirlemelisiniz. Örneğin, genel ingilizce, iş ingilizcesi, bilgisayar ingilizcesi, akademik ingilizce, sınav ingilizcesi vb… Diyelim sıfırdan başlıyorsunuz ve genel ingilizceyi seçtiniz. Genel İngilizce’de seviyeniz nedir? bunu belirlemelisiniz. Bunun için bir genel ingilizce kitabının içindekiler bölümünü açarak, bildiklerinizi artı, bilmediklerinizi eksi ile işaretleyebilirsiniz. Böylece seviyenizi (kendinizi) bildiğinizde eksikliklerinizi de bilecek ve zamanınızı daha verimli halde kullanacaksınız.

1. İyi Bir Dilbilgisine Sahip Olun!

Evde İngilizce nasıl öğrenilir

Adım adım gramer bilginizi tamamlamalısınız, tabi ki günlük gramer çalışırken kelime dağarcığınızı genişletmek için kelimeler ezberleyebilirsiniz. Ne kadar kelime o kadar köfte yani 😉 Ezberleme yöntemi ise sizin yeteneğinize göre değişir. Mesela ben önce Türkçe’ye geçmiş bir kelime mi? değilse, o kelimeyi çağrıştıracak ilginç çağrışımlarla ezberliyordum. Öğrendiğiniz gramer bilginizin daha kalıcı hale gelmesi için basit ingilizce kitaplar alabilirsiniz. Kitaplar akademisyenler tarafından yazıldığı için çoğunlukla dilbilgisi kurallarına dikkat edilerek yayımlanır. Bu şekilde çalışarak reading skills (okuma becerisi) gelişecektir.

2. Geniş Bir Kelime Haznesine Sahip Olun!

Reading Skills

Kendinizi bir kelime cambazı gibi düşünün ve öğrenmek istediğiniz dile dair bilinçaltınızda ne kadar kelime varsa bunları olabildiğince kullanarak günlük tutun. Kelimeleri unutmamak için bilinçaltınızın derinlerinde yatan bilgileri tekrar gün yüzüne çıkarmanız gerekmektedir. Bunu da yazmakla sağlayabilirsiniz. Böylece writing skills (yazma yeteneği) iyi bir şekilde gelişecektir.

3. İyi Bir Dinleyici Olun!

Evde İngilizce nasıl öğrenilir

Bir diğer öğrenme yöntemi olarak iyi bir dinleyici olmalısınız. 2 kulak 1 ağza sahibiz. Bunun 2 kez dinleyip, 1 kez konuşmak gibi mutlaka bir sebebi vardır. Telefonunuza İngilizce ders notlarınızı yükleyerek, yolculuk esnasında İngilizce pratikleri gerçekleştirebilirsiniz. Yada İngilizce radyoları dinleyebilirsiniz. Radyolar müzik, reklam, haber, şarkı çaldıkları için sizi sıkmayacaktır. Tabir yerindeyse radyolarla bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Biz Türklerin en çok yaşadığı problem telaffuz konusu, bu problemi ortadan kaldırmanız için iyi bir dinleyici olmalısınız. Telaffuz problemini ortadan kaldırmak için bir diğer önerim, İngilizce filmler ancak İngilizce altyazılı filmler, Türkçe değil… İngilizce filmler izlemeniz, görsel olarak hareketleri görmenizi ve hangi hareketi yaparken hangi kalıp cümleleri kullanıyoruz bunu öğrenmenizi sağlayacak. İngilizce altyazılı izlemeniz ise kelimelerin yazılışı ve okunuşunu size öğretecek.. İlk başlarda daha önce izlediğiniz, filmin konusunu bildiğiniz filmleri seyredin. Çünkü senaryoyu bildiğiniz bir film izliyorsanız, kelimelere odaklanmanız daha kolay olacaktır.

4. Günlük Konuşma Pratikleri Yapın!

Evde İngilizce nasıl öğrenilir

Eğer rüyalarınızı İngilizce görmeye başlamışsanız, tamam siz artık İngilizce biliyorsunuz 🙂 Ama henüz görmüyorsanız ne olacak? Rüyalarınızda görünceye kadar günlük konuşmalar yapacaksınız. Tabi ki bunu yabancı bir arkadaş edinmeniz mümkünse daha iyi olacaktır. Artık internette birçok ücretsiz uygulama var. Yabancı arkadaşlar edinip, günlük konuşmalar yaparak çalışmalara başlayabilirsiniz. Konuştukça da speaking skills (konuşma becerinizi) geliştirmiş olacaksınız. Hiç imkan bulamayanlar kendi sesini yada videosunu çekerek, daha sonra hatalarını dinleyerek bir sonrakine aynı hatayı yapmamaya çalışabilir.

Bulunduğunuz yerde veya evde otururken İngilizce nasıl öğrenilir? tecrübelerimizi paylaşmaya çalıştık. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar diliyoruz!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!