İngilizce Nasıl Öğrenilir?

3 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan

İngilizceye gerçekten başlamayı düşünenler, doğru yerdesiniz. Bu yazıyı sabırla sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Ben meslek lisesi çıkışlı olmama rağmen herşeye sıfırdan başlamış ve öğrendiklerimi kalıcı hale getirmek için 7 ay yurtdışında ingilizce eğitim almış birisiyim. Tabi yurtdışı öncesi özel kurs ve okullardan sürekli ingilizce eğitimler aldım.. Bu giriş bilgisinden sonra derslere başlayabiliriz.

En başta Türkiye’yi ve Türkçe’yi bir kenara bırakıp, farklı bir kültür öğrendiğinizi ve birçok şeyin farklı olacağını kabul etmelisiniz. Ve yeni birşeyler öğrenirken sorgulayarak öğrenmelisiniz. Ancak öğrenmek için sorgulayın, muhalefet olmak için değil 😉 Bu konuda anlaştıysak diğer aşamaya geçebiliriz.

Bildiğiniz gibi İngilizce’nin bir çok kademesi bulunuyor, bu yüzden önce hangi ingilizceyi öğreneceğinizi belirlemelisiniz. Örneğin, genel ingilizce, iş ingilizcesi, bilgisayar ingilizcesi, akademik ingilizce, sınav ingilizcesi vb… Diyelim sıfırdan başlıyorsunuz ve genel ingilizceyi seçtiniz. Genel İngilizce’de seviyeniz nedir? bunu belirlemelisiniz. Bunun için bir genel ingilizce kitabının içindekiler bölümünü açarak, bildiklerinizi artı, bilmediklerinizi eksi ile işaretleyebilirsiniz. Böylece seviyenizi (kendinizi) bildiğinizde eksikliklerinizi de bilecek ve zamanınızı en verimli halde kullanmış olacaksınız.

1- İyi Bir Dilbilgisine Sahip Olun!

English Grammer

Adım adım grammer bilginizi tamamlamalısınız, tabiki günlük grammer çalışırken kelime dağarcığınızı genişletmek için kelimeler ezberleyebilirsiniz. Ne kadar kelime o kadar köfte yani 😉 Ezberleme yöntemi ise sizin yeteneğinize göre değişir. Mesela ben önce Türkçe’ye geçmiş bir kelime mi? değilse, o kelimeyi çağrıştıracak ilginç çağrışımlarla ezberliyordum. Öğrendiğiniz grammer bilginizin daha kalıcı hale gelmesi için basit ingilizce kitaplar alabilirsiniz. Kitaplar akademisyenler tarafından yazıldığı için çoğunlukla dilbilgisi kurallarına dikkat edilerek yayımlanır. Bu şekilde çalışarak reading skills (okuma becerisi) gelişecektir.

2- Geniş Bir Kelime Haznesine Sahip Olun!

Reading Skills

Kendinizi bir kelime cambazı gibi düşünün ve öğrenmek istediğiniz dile dair bilinçaltınızda ne kadar kelime varsa bunları olabildiğince kullanarak günlük tutun. Kelimeleri unutmamak için bilinçaltınızın derinlerinde yatan bilgileri tekrar gün yüzüne çıkarmanız gerekmektedir. Bunu da yazmakla sağlayabilirsiniz. Böylece writing skills (yazma yeteneği) iyi bir şekilde gelişecektir.

3- İyi Bir Dinleyici Olun!

Listening Skills

Bir diğer öğrenme yöntemi olarak iyi bir dinleyici olmalısınız. 2 kulak 1 ağıza sahibiz. Bunun 2 kez dinleyip, 1 kez konuşmak gibi mutlaka bir sebebi vardır. Telefonunuza ingilizce ders notlarınızı yükleyerek, yolculuk esnasında ingilizce pratikleri gerçekleştirebilirsiniz. Yada İngilizce radyoları dinleyebilirsiniz. Radyolar müzik, reklam, haber, şarkı çaldıkları için sizi sıkmayacaktır. Tabir yerindeyse radyolarla bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Biz Türklerin ençok yaşadığı problem telaffuz konusu, bu problemi ortadan kaldırmanız için iyi bir dinleyici olmalısınız. Telaffuz problemini ortadan kaldırmak için bir diğer önerim, İngilizce filmler ancak ingilizce altyazılı filmler, Türkçe değil… İngilizce filmler izlemeniz, görsel olarak hareketleri görmenizi ve hangi hareketi yaparken hangi kalıp cümleleri kullanıyoruz bunu öğrenmenizi sağlayacak. İngilizce altyazılı izlemeniz ise kelimelerin yazılışı ve okunuşunu size öğretecek.. İlk başlarda daha önce izlediğiniz, filmin konusunu bildiğiniz filmleri seyredin. Çünkü senaryoyu bildiğiniz bir film izliyorsanız, kelimelere odaklanmanız daha kolay olacaktır.

4- Günlük Konuşma Pratikleri Yapın!

Speaking Skills

Eğer rüyalarınızı İngilizce görmeye başlamışsanız, tamam siz artık ingilizce biliyorsunuz 🙂 Ama henüz görmüyorsanız ne olacak? Rüyalarınızda görünceye kadar günlük konuşmalar yapacaksınız. Tabiki bunu yabancı bir arkadaş edinmeniz mümkünse daha iyi olacaktır. Artık internette birçok ücretsiz uygulama var. Yabancı arkadaşlar edinip, günlük konuşmalar yaparak çalışmalara başlayabilirsiniz. Konuştukça da speaking skills (konuşma becerinizi) geliştirmiş olacaksınız. Hiç imkan bulamayanlar kendi sesini yada videosunu çekerek, daha sonra hatalarını dinleyerek bir sonrakine aynı hatayı yapmamaya çalışabilir 😉

Umarım yararı olmuştur, daha detaylı uygulama, film, dizi gibi öneriler isterseniz yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum herkese, kolay gelsin 🙂


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?