Kariyerinizde Öne Çıkmanızı Sağlayacak Hobiler

5 dk okuma süresi


11
15 Paylaşım, 11 puan

İşten, okuldan, aileden ve arkadaş çevremizden vakit bulduğumuz zamanlarda hepimiz kendimizi rahatlatacak, kafamızı dağıtacak hobiler ve aktiviteler yaparız. Böylelikle günün yorgunluğunu atıp daha iyi hissederiz. Boş zamanlarımızda yaptığımız bu aktiviteler, yeni bir işe girmek istediğimizde de bize yardım eder, işverenlerin hakkımızda daha çok bilgi sahibi olmasını sağlar. Öz geçmiş hazırlarken boş bırakılan ya da baştan savma düzenlenen hobi/ilgi alanları kısmını ilgi çekici aktivitelerle doldurulmanız sizi diğer adaylardan ayırır. Öne çıkmanızı sağlar. Çünkü hobi sahibi olan bir çalışan iş yerindeki baskı ve stresle baş etmeyi bilir. Çözüm üretir ve yaratıcıdır. Hobiler sayesinde kişilik özellikleriniz ortaya çıkar. Biz de dergiCE olarak öz geçmişinizde yer alması gereken, kariyerinizde öne çıkmanızı sağlayacak hobiler listesini düzenledik. Bu hobileri ya da daha farklılarını yapıyorsanız iş başvurularınıza eklemekten çekinmeyin. Fakat dürüst olmakta fayda var. Çünkü CV’nizde söylediğiniz yalan mülakatlarda veya iş hayatınızda er geç karşınıza çıkar.

1. Yazarlık

Kariyerinizde Öne Çıkmanızı Sağlayacak Hobiler

Yazı yazmak; hissettiklerini, başından geçen olayları, hayallerini kağıda dökmek insanları rahatlatan bir eylemdir. Stresle başa çıkmanızı sağlar, ufkunuzu genişletir. Hatta yazılarınızı başka insanlarla da paylaşmayı düşünebilirsiniz. Kendinize blog açabilir ya da yazdıklarınızı dergiCE gibi online platformlarda yayınlayabilirsiniz. Bu hobiniz size yeni bir işe girmek istediğinizde yardım edebilir. İşverenler internette sizinle ilgili arama yaptığında bu yazılarla karşılaşırlar ve hakkınızda daha çok bilgi sahibi olurlar. İçeriklerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmanız olumlu bir algı yaratır. İsteklerinizi, beklentilerinizi, yaşam tarzınızı anlama olanağı bulurlar. Sizi başka ne şekillerde değerlendirebilecekleri konusunda onlara fikir vermiş olursunuz. Böylelikle o işi alma şansınız da artacaktır.

2. Bireysel & Takım Sporları

Kariyerinizde Öne Çıkmanızı Sağlayacak Hobiler

Sporu sağlıklı bir ömür için yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Spor yaparak sağlıklı olmakla kalmaz, yeni insanlar tanır, çevremizi genişletir, her yönüyle kendimizi geliştiririz. Önceden yaptığınız veya düzenli olarak yapmaya devam ettiğiniz sporları özgeçmişinize eklemekten çekinmeyin. Amatör olsanız bile. Böylelikle kariyer uzmanları iş dışında da ilgilendiğiniz şeyler olduğunu bilir, size olan algıları olumlu yönde değişir. Bireysel olarak yaptığınız yüzme, binicilik, atletizm gibi sporlar disiplinli, özverili kişiliğinizi yansıtır. Azimli olduğunuz ve bireysel başarıya önem verdiğiniz anlaşılır. Yaptığınız futbol, basketbol, voleybol gibi takım sporları ise iyi bir ekip arkadaşı olduğunuzu gösterir. Spor yapmayı küçümsemeyin ve sporu hayatınızdan eksik etmeyin.

3. Tiyatro & Sinema

Kariyerinizde Öne Çıkmanızı Sağlayacak Hobiler

Tiyatro yapabilme yeteneği olan insanlar, hayatın birçok alanında başarıyı yakalamaktadırlar. Çünkü tiyatro olaylara farklı pencerelerden bakmayı sağlamaktadır. Kalabalık insanların önüne çıkma alışkanlığı kazandırdığı için iş yerinde gerçekleştirilecek sunumları rahat atlatırsınız. Tiyatrolarda görev almak veya sinema hakkında bilgi sahibi olup iyi bir film izleyicisi olmak sizin entelektüel tarafınızı öne çıkarır. Hobi olarak tiyatro oyunculuğu yapmanız ezber gücünüzün olduğunu, olaylara çok yönlü bakabileceğinizi ve ortaya grup olarak bir iş çıkarabileceğinizi gösterir. İyi bir film izleyicisi olmak da genel kültürünüzü geliştirir. Dünyayı takip ettiğinizi kanıtlar.

4. Fotoğrafçılık

Kariyerinizde Öne Çıkmanızı Sağlayacak Hobiler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fotoğraf ya da video çekimiyle ilgilenmek artık eskisi kadar zor değil. Elinizdeki akıllı telefonlarla bile bunu başarabilirsiniz. Fotoğrafçılığı bir hobi olarak boş zamanlarınızda yapmanız hem sizi geliştirir hem de iş başvurularınızda öne çıkmanızı sağlar. İnsan kaynakları uzmanları artık günlük hayatın rutini haline gelen aktivitelerin hobi olarak sunulmasından sıkılmış durumda. Onlara çektiğiniz fotoğrafları ya da videoları göstermeniz, olaylara ve durumlara karşı bakış açınızı ve düşünme tarzınızı görmelerini sağlayacaktır. Belki de şirketin sosyal medya ya da pazarlama departmanlarında doğrudan görev alırsınız!

5. Müzik

Müzik yapmak, şarkı söylemek ya da enstrüman çalmak çok değerli ve herkes tarafından imrenilerek bakılan yeteneklerdir. Ayrıca müzik stresi azaltır, ruh halini yükseltir. Tüm ebeveynler çocuklarının en azından bir müzik aletini çalmasını ya da bir spor dalıyla ilgilenmesini istemez mi? Hobi olarak bir müzik aleti çalmanız ya da öğrenmeye hevesli olmanız sizin aslında birçok alanda yetkinlik sahibi olduğunuzu veya öğrenmeye hevesli biri olduğunuzu kanıtlar. Hobi olarak müzik ile ilgilenmeniz, bir grubunuzun olması işverenlerin dikkatini çeker ve sizi aralarına katmak isterler.

6. Yabancı Dil Öğrenmek

İş hayatında olan insanların en az bir tane yabancı dili konuşamamasına iyi gözle bakılmamakta diyebiliriz. Günümüzde sadece İngilizce bilmek bile yeterli değil. Bunun yanında başka dillere de ilgi duymalı, onları da öğrenmeye çalışmalısınız. Yabancı dil öğrenmek, kariyerinizde sizin öne çıkmanızı sağlayacak hobiler arasındadır. Eğer yabancı dil öğrenmeyi bir hobi haline getirirseniz, başvurduğunuz şirketler bu özelliğinizden etkilenecek ve sizi birçok pozisyonda değerlendirmek isteyeceklerdir. Sadece yabancı dil bilginiz sayesinde birbirinden farklı iş kollarında bile çalışmanız mümkün. Dil öğrenmekten vazgeçmeyin ve bu hobinizin sizi kariyerinizde öne çıkaracağını unutmayın.

7. Seyahat

Gezmek, farklı kültürleri, insanları, dilleri tanımak eskiden kimileri tarafından zaman kaybı olarak görülse şimdilerde herkesin gıpta ettiği bir ‘lüks’. Seyahat etmiş, yurt dışına çıkmış, kültürel olarak kendini geliştirmiş bir çalışan adayı işverenlerin listesinde daima ilk sıralardadır. Çünkü adayın iş yerine katacağı çok fazla şey vardır. Yabancı dili iyi, insanlarla iletişimi kuvvetli, sorunlarla baş etme gücü yüksektir. Sık sık seyahat ettiği için de esnek çalışmaya uygundur. Siz de en iyisi böyle biri olmaya bakın. Uzak yakın demeden ilginizi çeken yerleri gezmeye çalışın. Hem dünyanızı geliştirin hem de hayal ettiğiniz işe sahip olma şansınızı arttırın. Bu hobiniz kariyerinizde öne çıkmanızı sağlayacaktır.

8. Gönüllülük Projeleri

Hepimizden CV doldururken ya da bir işe başvururken gönüllü olarak, herhangi bir karşılık beklemeden yaptığımız işleri yazmamızı isterler. Özellikle öğrencilik döneminde sosyal sorumluluk projelerinde, çeşitli organizasyonlarda gönüllü olarak yer almak, profesyonel iş hayatına adım attığınızda sizin faydanıza olur. İşverenler böylece sizin ne kadar duyarlı ve yardımsever biri olduğunuzu anlar. İş yerinde bir sorunla karşılaşıldığında sizin hemen öne çıkıp hiçbir çıkar beklemeden görev alacağınızı bilirler. Gönüllülük esas olan işleri sadece ‘bir gün bana yardımı dokunur’ diye yapın demiyoruz fakat yaptığınız bu işlerin size geri dönüşü çok daha büyük olacaktır.

9. Kitap Okumak

Bilgi güçtür. Bizi bilgiye en kolay şekilde ulaştıran, insanı geliştiren, dünyaya bakışını değiştiren ve ufkunu açan en önemli eylem belki de kitap okumak. Günde hiç olmazsa on sayfa kitap okumanız ruh halinizde kayda değer bir iyileşme yaratır. Bol bol kitap okuyan birisi çevresine karşı duyarlı, öğrenmeye ve gelişmeye açıktır. Fakat bunu hobi olarak sunmanız için sadece okumak yetmez. Kendinize ait bir kütüphane oluşturmalı, sevdiğiniz yazarları ve türleri belirleyip onlar hakkında da bilgi edinmelisiniz. Böylece klasik bir okuyucu olmaktan çıkar, hobinizi daha ilgi çekici hale getirirsiniz.

10. Meditasyon & Yoga

Kariyerinizde öne çıkmanızı sağlayacak hobiler listemizin son maddesinde yoga yapmaktan meditasyondan bahsedeceğiz. Yoga gibi meditasyon da stresten kurtulmanızı sağlar. Günlük yaşamınızda daha dingin ve huzurlu olursunuz. Kafanızı kurcalayan, sizi karamsarlığa iten kötü düşüncelerden arınırsınız. Özel hayatınıza ve iş hayatınıza denge getirmeyi başarırsınız. Bu sayede çalışma ortamınızda yaşanan sorunlarla daha soğukkanlı bir şekilde baş eder, çözüme daha kolay ulaşırsınız. İşverenlerin ihtiyacı olan çalışan türü de böyle biri değil midir zaten?


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!