Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

3 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Yeni bir iş arıyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Sizi öne çıkaracak, eğitim ve kariyer hayatınızı özetleyecek doğru bir CV’ye ihtiyacınız var. Aynı pozisyona başvuran pek çok kişiden farkınızı ortaya koymak ve güçlü yönlerinizi vurgulamak istiyorsunuz. Peki ama nasıl? dergiCE ekibi olarak sizin için etkileyici bir CV hazırlamanın 10 yolu listesini hazırladık.

1. Görselliğe Önem Verin

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

İlk göze çarpan şey CV’nizin biçimsel özellikleridir. Kolay okunabilir bir yazı tipi ve sade bir sayfa düzeni, okuyan kişi için iyi bir ilk izlenim yaratır. Başlıkların kalın puntoyla belirtilmesi, sıralama yaparken paragraf yerine maddeler kullanılması, iletişim bilgilerinin sayfanın en üstünde yer alması, bilgilerin en fazla iki sayfa olması göze hitap eden bir CV ortaya koyacaktır. Profesyonelliğinizi gösterecek uygun bir fotoğraf eklemeyi de unutmayın. Online sitelerden CV’nizi hazırlayıp, dışa aktararak profesyonel bir özgeçmiş hazırlamanız, görsel açıdan size yardımcı olacaktır.

2. Başlıklarınız Bütünlük Oluştursun

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

CV’nizi okuyacak kişinin sizi tanımadığını ve yönlendirdiğiniz şekilde sizi tanıyacağını unutmayın. Bilgilerinizi az ve öz şekilde sunmanız için doğru başlıklara ihtiyacınız var. Bunun için en başından başlamalı ve sırasıyla kişisel bilgilerinizden eğitim hayatınıza ve yeteneklerinize doğru kolay bir akış sağlamalısınız. Kullanabileceğiniz bazı temel başlıklar; kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, tecrübeler, seminerler ve kurslar, yetenekler, projeler, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi, ilgi alanları ve referanslar olmaktadır.

3. Tecrübelerinizi Doğru Şekilde Sıralayın

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

İş hayatındaki tecrübelerinizi sıralarken kronolojik şekilde tarih, firma adı ve pozisyon bilgilerinize yer vererek sıralayın. Eğer yeni mezunsanız, katıldığınız projeleri ve staj deneyimlerinizi bu başlık altında yine kronolojiye uygun olarak belirtebilirsiniz.

4. Yeteneklerinizi Göstermekten Çekinmeyin

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Başarılı olduğunuzu düşündüğünüz alanda yetenekleriniz sizin için önemli bir silah olacaktır. Tamamladığınız bir proje veya kurs, liderlik becerinizi ortaya koyan bir çalışma, katıldığınız eğitimler vb. sizi rakiplerinizden ayıracak güçlü nedenlerdir.

5. İlgi Alanlarınız Sizi Farklılaştırır

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Aynı pozisyona başvuran ve benzer eğitim, kariyer süreçlerinden geçen onlarca kişinin arasından sizin bireysel ve iş hayatına dair motivasyonel özelliklerinizi ortaya koyacak en önemli başlıklardan biri de ilgi alanlarınızdır. Gönüllü faaliyetleriniz, güçlü yönlerinizi öne çıkaracak boş zaman aktiviteleriniz ve başvurduğunuz firma ile alakalı olduğunu düşündüğünüz ilgi alanlarınıza bu başlıkta yer verebilirsiniz.

6. İmla Hatalarına Yer Yok

Özenli hazırlanmış bir CV, başvuracağınız pozisyona ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Bu nedenle dil bilgisi ve imla kurallarına dikkat etmelisiniz. CV’nizi birkaç kere gözden geçirmek ve sesli şekilde okumak hatalarınızı fark etmenizi kolaylaştırır.

7. Bilgilerinizi Güncel Tutun

İletişim ve adres bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Deneyimleriniz veya katıldığınız kurs, seminer vb. bilgilerin son haliyle CV’de yer alması, karşı tarafın sizi en güncel şekilde tanımasını sağlar.

8. Dürüst ve Gerçekçi Olun

Evet, bu işi çok istiyorsunuz ve hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak sahip olmadığınız bir tecrübeyi veya yeteneği yazmak, hiç sevmediğiniz bir alanda güçlü olduğunuzu belirtmek, girmek istediğiniz işle alakalı sizi zor ve küçük duruma düşürecektir. Neden bu iş için doğru kişi olduğunuzu, dürüst ve gerçekçi olarak da gösterebilirsiniz.

9. Referans Belirtin

Daha önce çalışmış olduğunuz iş yerlerinden yöneticileriniz veya iş arkadaşlarınız gibi profesyonel kişileri referans olarak belirtebilirsiniz. İş tecrübeniz yoksa eğitim hayatınızdan bir profesörünüzü, varsa staj deneyiminizdeki süpervizörünüzü referans gösterebilirsiniz.

10. Kullandığınız Dil Sizi Tanımlar

Etkileyici bir CV hazırlamanın 10 yolu listemizin son maddesinde, kullandığınız dilden bahsedeceğiz. İş deneyimleriniz veya katıldığınız eğitimlere dair bilgilerde, aldığınız sorumlulukların tanımlayıcı nitelikte olmasına ve profesyonel bir dil taşımasına dikkat edin. Olumlu bir üslupta cümleler kurmak yetkinliğinizi öne çıkaracaktır. Kariyer hedefinizden bahsederken başvurmak istediğiniz pozisyonla alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Eğer tüm bu listedekilere uyarak bir CV hazırlarsanız, yeni bir işe başlarken yapmanız gerekenler yazısını artık okumaya hazırsınız demektir!


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç