Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Yeni bir iş arıyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Sizi öne çıkaracak, eğitim ve kariyer hayatınızı özetleyecek güçlü bir CV’ye ihtiyacınız var. İyi bir CV aynı pozisyona başvuran pek çok kişiden farkınızı ortaya koymalı ve güçlü yönlerinizi vurgulamalıdır. Aynı zamanda görsel olarak ilgi çekmeli ve karmaşadan uzak olmalıdır. dergiCE ekibi olarak etkili bir özgeçmiş oluşturmak için yapmanız gerekenleri tek bir listede topladık. İşte etkileyici ve profesyonel bir izlenim veren iyi bir CV hazırlamanın 10 yolu!

1. Görselliğe Önem Verin

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

İlk göze çarpan şey CV’nizin biçimsel özellikleridir. Kolay okunabilir bir yazı tipi ve sade bir sayfa düzeni okuyan kişi için iyi bir ilk izlenim yaratır. Başlıkların kalın puntoyla belirtilmesi, sıralama yaparken paragraf yerine maddeler kullanılması, iletişim bilgilerinin sayfanın en üstünde yer alması, bilgilerin en fazla iki sayfa olması etkileyici bir CV ortaya koyacaktır. CV düzeninizin yanı sıra sade ancak göze hitap eden bir tasarım da öne çıkmanızı sağlayacaktır. Canva, Cvmaker ve Europass CV gibi online sitelerden CV’nizi hazırlayıp görsel açıdan etkili bir özgeçmişe sahip olabilirsiniz. Son olarak profesyonelliğinizi gösterecek uygun bir fotoğraf eklemeyi de unutmayın.

2. Başlıklarınız Bütünlük Oluştursun

CV’nizi okuyacak kişinin sizi tanımadığını ve yönlendirdiğiniz şekilde sizi tanıyacağını unutmayın. CV inceleme sürelerinin oldukça kısıtlı olduğu göz önüne alındığında hakkınızdakileri olabildiğince az ve öz bir şekilde sunmalısınız. Bilgilerinizi az ve öz şekilde sunabilmeniz için ise doğru başlıklara ihtiyacınız var. Bunun için en başından başlamalı ve sırasıyla kişisel bilgilerinizden eğitim hayatınıza ve yeteneklerinize doğru kolay bir akış sağlamalısınız. Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, tecrübeler, seminerler ve kurslar, yetenekler, projeler, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi, ilgi alanları ve referanslar gibi temel başlıkları kullanarak bütünlüklü bir CV elde edebilirsiniz.

3. Her Başvuruya Özel Bir Ön Yazı Ekleyin

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Ön yazı bir CV’nin en önemli yerlerinden biridir. CV’nizi başvuruya özel hale getirmenizi sağlar. İş başvurularında en etkileyici hamlelerden biridir. Ön yazı bölümünde potansiyel işvereninizi niçin sizi seçmesi gerektiği konusunda ikna etmelisiniz. Bu kısımda kim olduğunuzdan, geçmiş tecrübelerinizle birlikte şirkete neler katabileceğinizden ve kariyer hedeflerinizden bahsetmelisiniz. Şirkete olası katkılarınızdan bahsetmeden önce mutlaka başvurduğunuz şirket ve pozisyon hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız. Katkılarınızın kurumun hedefleriyle benzer olması önemlidir. Son olarak ön yazınızı net cümlelerle kısa ve ilgi çekici bir biçimde hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

4. Yeteneklerinizi Göstermekten Çekinmeyin

Başarılı olduğunuzu düşündüğünüz alanda yetenekleriniz sizin için önemli bir silah olacaktır. Tamamladığınız bir proje veya kurs, liderlik becerinizi ortaya koyan bir çalışma, katıldığınız eğitimler vb. sizi rakiplerinizden ayıracak güçlü deneyimlerdir. Tecrübelerinizi kronolojik olarak sıralamanın yanı sıra bu deneyimlerde öne çıkan becerilerinizi de ön plana çıkarmalısınız. Örneğin CV’nize bir proje deneyiminizi ekliyorsanız bu projeye hangi açılardan katkı sağladığınızı, hangi becerilerinizle öne çıktığınızı, sorumluluklarınızı ve neler elde ettiğinizi kısaca eklemelisiniz. Katıldığınız her çalışmayı eklemektense yeteneklerinizi gösterebileceğiniz pozisyonla uygun deneyimlere yer vermeniz daha etkili bir CV’ye sahip olmanızı sağlar.

5. İlgi Alanlarınızla Farkınızı Gösterin

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Aynı pozisyona başvuran ve benzer eğitim, kariyer süreçlerinden geçen onlarca kişinin arasından bireysel ve iş hayatınıza dair motivasyonel özelliklerinizi ortaya koyacak en önemli başlıklardan biri de ilgi alanlarınızdır. Kurumlar pozisyonların gerektirdiği yetkinliklerin yanında farklı ilgi alanlarına sahip çalışanlara çoğunlukla olumlu yaklaşır. Gönüllü faaliyetleriniz, güçlü yönlerinizi öne çıkaracak boş zaman aktiviteleriniz ve başvurduğunuz firma ile alakalı olduğunu düşündüğünüz ilgi alanlarınıza ayrı bir başlıkta yer verebilirsiniz. Varsa bilgisayar programlama ve dil becerileriniz, sanatsal yetenekleriniz sizi diğer adaylardan farklı kılacaktır.

6. İmla Hatalarından Kaçının

Özenli hazırlanmış bir CV başvuracağınız pozisyona ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Bu nedenle dil bilgisi ve imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Yeterince özenle hazırlamadığınız bir CV ile dolu dolu bir geçmişiniz olsa dahi hakkınızda olumsuz bir izlenim yaratabilirsiniz. CV’niz çoğunlukla yüz yüze görüşme aşamasına çağırılıp çağırılmayacağınızı belirler. Dolayısıyla bu aşamaya geçişte henüz tanışmamışken hakkınızda olumsuz etki yaratacak bariz dil bilgisi hatalarından kaçınmalısınız. Bu hataları en aza indirmek için CV’nizi birkaç kere gözden geçirebilir ve sesli bir şekilde okumayarak hatalarınızı fark etmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

7. Bilgilerinizi Güncel Tutun

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Deneyimleriniz veya katıldığınız kurs, seminer vb. bilgilerin son haliyle CV’de yer alması, karşı tarafın sizi en güncel şekilde tanımasını sağlar. Hala devam ediyor şeklinde yer alan bir eğitim bilgisi edinimlerinizi eksik tanımlayacaktır. Bu bilgilerin yanı sıra belki de en önemlisi CV’nizde iletişim ve adres bilgilerinizin güncelliğidir. Sık kontrol etmediğiniz bir e posta adresi özgeçmişinizde yer almaya devam ediyorsa bu, e posta yoluyla alacağınız geri bildirimleri de kaçırmanıza yol açar. Benzer şekilde ikamet bilgilerinizin de güncel olduğundan emin olmalısınız. Bazı durumlarda iş yerine yakınlık ve uzaklık bilgisi eleyici bir kriter olabilmektedir.

8. Dürüst ve Gerçekçi Olun

Etkileyici ve profesyonel bir CV hazırlamanın 10 yolu arasından bizce dürüst ve gerçekçi olmaya ekstra önem göstermelisiniz. Evet, bu işi çok istiyorsunuz ve hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ancak sahip olmadığınız bir tecrübeyi veya yeteneği yazmak, hiç sevmediğiniz bir alanda güçlü olduğunuzu belirtmek girmek istediğiniz işle alakalı sizi zor ve küçük duruma düşürecektir. Neden bu iş için doğru kişi olduğunuzu dürüst ve gerçekçi olarak da gösterebilirsiniz. İş deneyimi açısından kendinizi yetersiz görüyorsanız da bunu CV’nize sahte deneyimler eklemek yerine bu iş için motivasyonunuzu belirterek telafi edebilirsiniz. Dürüst ve gerçekçi bir yol izlemek hakkınızda güven veren bir izlenim oluşturması bakımından çok önemlidir.

9. Referans Belirtin

Daha önce çalışmış olduğunuz iş yerlerinden yöneticileriniz veya iş arkadaşlarınız gibi profesyonel kişileri referans olarak belirtebilirsiniz. İş tecrübeniz yoksa eğitim hayatınızdan bir profesörünüzü, varsa staj deneyiminizdeki süpervizörünüzü referans gösterebilirsiniz. Referanslarınızı hakkınızda bilgi sahibi olan ve birlikte çalışma geçmişine sahip olduğunuz kişilerden seçmelisiniz. Referans gösterdiğiniz kişiden hakkınızda bilgi alınmak istendiğinde tanınmamanız çok kötü bir izlenim oluşturacaktır. Benzer şekilde referans olarak CV’nize eklediğiniz kişinin onayını önceden almalısınız. Hiç tanışmadığınız ya da onayını almadığınız kişileri unvanları dolayısıyla eklemekten kaçınmalısınız.

10. Profesyonel Bir Dil Kullanın

Etkileyici Bir CV Hazırlamanın 10 Yolu

Etkileyici ve profesyonel bir izlenim veren bir CV hazırlamanın 10 yolu listemizde son olarak dil kullanımına değinmek istedik. İş deneyimleriniz veya katıldığınız eğitimlere dair bilgilerde, aldığınız sorumlulukların tanımlayıcı nitelikte olmasına ve profesyonel bir dil taşımasına dikkat edin. Olumlu bir üslupta cümleler kurmak yetkinliğinizi öne çıkaracaktır. Kariyer hedefinizden bahsederken başvurmak istediğiniz pozisyonla alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Uzun ve ağdalı cümlelerden kaçının. Bir bütünlük oluşturması bakımından benzer kalıpları kullanın. Tüm bunlara dikkat ederek hazırladığınız bir CV ile kariyer hayatınızda başarılar dileriz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!