Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

4 dk okuma süresi


11
11 Paylaşım, 11 puan

Evde zamanınızı değerlendirebileceğiniz ve ailece oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar bulunmakta. Evde geçirdiğiniz vakitlerde hiç sıkılmadan oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlar sizin hem düşünmenizi hem de ailece eğlenmenizi sağlıyor. Bu eğlenceli oyunları ailenizin küçük, büyük her bireyiyle birlikte oynayabilirsiniz. Düşündürücü kartlardan eğlenceli hikayelere kadar birbirinden farklı 10 oyunu sizler için derledik. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

1. Kızma Birader

Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

Kızma birader oyunu ilk olarak 1896 yılında Hindistan’da “Pachisi” adı ile ortaya çıkmıştır. Ellora mağaralarındaki panoları tasvir eden bu oyun, 1896 yılında İngiltere tarafından “Ludo” ismi ile patentlendi. Birçok ülkede farklı isimle satışa sunuldu. Türkçe karşılığı olarak Kızma Birader, 2 veya 4 kişilik oyuncu ile oynanır. Oyuna başlarken her oyuncu zarı atmayla başlar. En yüksek sayıda atan oyuncu oyuna ilk başlayan kişi olur. Her oyuncuya kendi yerini temsil eden farklı renkte bir piyon verilir. Bu piyonlar 6 adet olmalıdır. Oyuncular piyonları ile alternatif olarak belirlenen saat yönünde ilerlemek zorundadır. Oyuncunun 6 piyonundan az sayıda piyonu varsa oyun sırası başka oyuncuya geçer. Oyundaki amaç, atılan zardaki sayılar kadar ilerlemek ve sonuna kadar hızlı bir şekilde gitmektir. En hızlı ilerleyen oyunu kazanır.

2. İsim Şehir

İlk ne zaman ortaya çıktığı hala bilinmeyen, Türkiye’nin en eski ve ilk oyunlarındandır. Almanya’da 19. yüzyılın sonlarında oynanan İsim Şehir oyunu “Stadt Land Fluss” ismi ile anılmaktadır. Oyuncu sayısı sınırsızdır. Her oyuncu eline bir kağıt ve bir kalem alarak oyunu oynamaya başlayabilir. Sırasıyla İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya, Artist şeklinde kağıdına yazmalıdır. Son kısmı da aldığı puanları eklemelidir. Herhangi bir oyuncu alfabeden rastgele bir harf söyleyerek oyun başlatılır. Oyunun süresi oyuncular tarafından belirlenir ve en yüksek puanı olan oyuncu kazanır.

3. Koridor

Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

1975 yılında Amerikalı “Philip Slater” tarafından icat edilen Koridor oyunu, 1995 yılında “Epta” tarafından “Pinko Pallino” adı ile farklı bir versiyon olarak geliştirilmiştir. Koridor oyunu 1997’de “Mensa Mind Game Ödülleri” adlı bir yarışmada “Yılın Ödülü” kategorisine layık görülmüştür. Oyunda 81 kare boşluk mevcuttur. Her oyuncunun tahtanın bir kenarında bir piyonu vardır. Oyunun amacı karşı taraftaki herhangi bir alana piyonunu ilk taşıyan oyuncu olmaktır. Oyunda duvarlar piyonları engelleyen bir nesne görevindedir. Böylece duvarlar taşınamaz durumdadır. Karşı tarafa ilk geçen oyuncu da oyunu kazanır.

4. Scrabble

1938 yılında Amerikalı mimar “Alfred Mosher Butts” tarafından icat edilen Scrabble, kelime türetme oyunudur. İlk olarak “Lexiko” adıyla ortaya çıkmıştır. Daha sonra şirket olarak birçok el değiştiren Scrabble oyunu, en son Hasbro markasıyla üretilmiştir. Oyuncular kelimeleri bitişik ya da paralel olmak üzere dizebilir. Kelimelerin doğru yazılması oyunun en önemli şartıdır. Oyundaki harfler üzerinde puanlar vardır ve bu puanlara göre oyuncu oluşturmuş olduğu kelimedeki sayılar kadar puan alır. Oyun sonunda en yüksek puanı alan oyuncu ise oyunun kazananı olur.

5. Tabu

Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

1989 yılında Amerikalı “Parke Brother” tarafından icat edilen Tabu oyunu, herkes tarafından sevilen bilgi gerektiren eğlence tarzı bir oyundur. Survivor Türkiye yarışmasından da adını duymuş olabileceğiniz bu oyunda 5 kategoride kart, bir oyuncak, kalem, kağıt ve kum saati bulunmaktadır. Çocuklar için olan Tabu Junior, gençler ve yetişkinler için Tabu olmak üzere 3 farklı Tabu oyunu vardır. Oyunun amacı kum saatindeki zaman dolana kadar kartlarda bulunan kelimeleri kullanmadan takımından bir oyuncuya karttaki kelimeyi anlatıp, bir sonraki bölüme geçmesidir. Tüm bölümleri verilen kurallara uygun bir şekilde tamamlayan takım oyunu kazanır.

6. Uno

Amerikalı “Merle Robbins” tarafından 1971 yılında icat edilen Uno oyunu, Robbins ailesi ve arkadaşları tarafından oldukça sevilmiştir. İlk olarak berber dükkanında satışa başladığı Uno’yu zamanla yerel işletmelerde de satmaya başlamıştır. Robbins daha sonra Uno’nun haklarını bir grup arkadaşına sattı ve “Tezak International Games” şirketini kurdu. Birçok şirket tarafından üretilen Uno, son olarak Mattel şirketi tarafından satın alınmıştır. Uno 2 veya 4’ten fazla oyuncu ile oynanabilmektedir. Uno’da toplam 108 adet kart bulunmaktadır. Bu kartlar ortaya ve tüm oyunculara dağıtılır. Her oyuncu toplam 7 adet kart almak zorundadır. Amaç ortadaki desteye renge ve sayısına göre ellerinde bulunan kartlardan sırasıyla atıp, kartlarını rakiplerinden önce bitirmektir. Bitiremeyen oyuncular ellerindeki kartların puanlarına göre kazanma sırası düzenlerler. Evde ailece oynayabileceğiniz Uno, hem eğlenceli hem de stratejik oyunlar arasındadır.

7. Rory’s Story Cubes

2004 yılında icat edilen, Avrupa ve Amerika’da ünlenen Rory’s Story Cubes, Zygomatic Stüdyoları tarafından satın alınmıştır. Oyuncu sayısı sınırsız olan Rory’s Story Cubes oyununda 9 adet zar bulunmakta. Bu zarların her bir yüzeyinde farklı semboller vardır. Zarı atan oyuncu 9 adet zardaki sembollere uygun hayal gücü ile hikâye oluşturmaya başlar. Hikayesi bittiğinde sıra diğer oyuncuya geçer. O da bir önceki oyuncunun hikayesini önündeki zarlara göre devam ettirmek zorundadır. Aralarında en iyi hikayeyi anlatan kişi oyunu kazanır.

8. Mikado

Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

1936 yılında Macaristan’da ortaya çıkan ve daha sonra Amerika’ya getirilen Mikado oyunu, adını Eski Japon hükümdarından almıştır. Klasik, Mini ve Büyük Mikado olmak üzere 3 çeşit Mikado oyunu bulunmaktadır. Mikado oyunu 2 veya 4 oyuncu tarafından oynanmakta. İçerisinde 41 adet çubuk vardır. Bu çubukların her biri üzerindeki şerit sayısına göre farklı puanlanır. Mavi şeritli çubuk en yüksek (20) puanı olan çubuktur. Oyunun amacı karışık bir şekilde zemine dizilmiş olan çubukları alırken diğer çubukları hareket ettirmeden almaktır. Eğer hareket ettirirse oyun sırası diğer oyuncuya geçer. Böylece topladığı çubuklar ile en yüksek puana sahip olan oyunu kazanır.

9. Trivial Pursuit

Kanadalı “Chris Haney” tarafından 15 Aralık 1979’da icat edilen Trivial Pursuit oyunu, hem kültür hem de bilgilendirici bir oyundur. Oyunun hakları farklı şirketler tarafından alınıp satıldıktan sonra Aralık 1993’te “Games” dergisi tarafından “Ünlü Oyunlar Kategorisi’ne seçilir. Oyun 6 kişi ya da daha az kişi ile oynanabilir. Oyunda 6 adet kategori bulunmakta. Bu kategoriler farklı renklerde ve üçgen peynir şeklindedir. Bunlar sanat, tarih, coğrafya, edebiyat gibi bilgi içeren sorulara denk gelmektedir. Oyunda tahta, oyun kartları, plastik piyonlar ve zar bulunmaktadır. Her soru kategorize edilmiştir. Sırası gelen oyuncu rengine gelen kategoriye yönelik sorusunu cevaplar. Oyuncu her renkten bir kama toplar, oyun parçasını tamamlar ve oyundaki göbeğe geri döner. Diğer oyuncuların seçtiği kategorideki sorulara doğru cevap verirse oyunu kazanır.

10. Twister

Evde Ailece Oynayabileceğiniz Eğlenceli Oyunlar

1964 yılında “Reyn Guyer” tarafından icat edilen Twister oyunu, hareket gerektiren bir oyundur. 20. yüzyılın en popüler oyunlarından birisi olmuştur. Belli bir oyuncu sayısı gerektirmeden oynanabilecek bir oyun. Oyunun amacı düz zemine serilen plastik paspas üzerinde çeviricinin gösterdiği renge uygun olarak oyuncunun o renge elini veya ayağını atmasıdır. Oyuncu diğer oyuncular ile bir bütünlük sağladığı için oyun sonuna kadar düşmeden oyunu bitirmeyi amaçlamalıdır. Düşmeden oyunu bitiren oyuncu ise oyunu kazanır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!