Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler yüzünden birçok insan evden çalışmaya başlamış durumda. Bunun yanında dünyanın dijitalleşmesi ve birçok işin internet ortamında yapılabilir hale gelmesi, insanların bir arada çalıştığı ofislerin önemini azaltmıştır. Bazı insanların da evden çalışmak en büyük hayali. Çünkü böylelikle erken kalkma, çalışılan yere uygun giyinme, yetkili birinin doğrudan boyunduruğu altında olma gibi durumlardan uzak kalmak mümkün. Fakat evde çalışma ortamı ne kadar rahat olsa da, işe konsantre olmanızın önüne geçebilir. Bunun sonucunda işi aksatmak, teslim tarihini geciktirmek gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Evden çalışırken verimli olmak aslında zor değil. Birçok ülke de artık evden çalışma modeli geliştirilmekte. Biz de dergiCE ekibi olarak, evde çalışanlar için verimliliği arttıracak altın değerinde ipuçları listeledik. Keyifli okumalar!

1. Uyku Saatlerinizi Belirleyin

Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

Evden çalışırken daha verimli ve üretken olmak için en önemli ipucu erken yatıp erken kalkmak. Bir şirkette ya da dışarıda herhangi bir iş yerinde çalışanların en çok zorlandığı noktaların başında uykusuzluk gelir. İşe yetişmek için kimileri birkaç saat önceden kalkmak zorunda. Bu da çalışanın performansını büyük ölçüde etkilemektedir. Evden çalışmak zorunda olanların uyku problemi olmayabilir. Çünkü gitmek zorunda oldukları bir yol yoktur. Fakat evden çalışan biriyseniz buna güvenerek uyku saatlerinizi göz ardı etmeyin. Erken kalkın ve erken uyuyun. Güne geç başladığınız zamanlarda işe başlama isteğiniz ve üretkenliğiniz de azalacaktır.

2. Gün İçin Hazırlanın

Her iş için belirli bir ön hazırlık gerekmektedir. Birçok insan evden çalışmayı pijamalarla birlikte, televizyon karşısında, kıyafetleri dağınık bir şekilde çalışmak olarak tasavvur eder. Fakat bu yanlış! Evden çalışanlar da üretken ve başarılı olmak için güne hazırlanmalı, kıyafetlerini değiştirmeli, kahvaltısını yapmalıdır. Evden çalışan biriyseniz iş yerine gider gibi hazırlanın. Kahvenizi yapın, üstünüzü değiştirin. Böylelikle evde olmanın getirdiği rahatlıktan kurtulursunuz. Yapacağınız işten daha fazla verim alırsınız. Üretkenliğinizi arttırmak için evde olsanız bile işe başlamadan önce yapılacakları belirleyin.

3. Çalışma Programı Hazırlayın

Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

Evde çalışanlar olarak daha üretken olmak için verimliliği arttıracak ipuçları arasından belki de en önemlisi planlı olmak. Evden çalışmak, iş yerine giderek çalışmaya göre daha kolay olduğu için kendinize bir çalışma programı hazırlamak sürecinizi hızlandırır. O gün hangi işleri yapacağınızı, nasıl bir sıralamayla çalışacağınızı belirlediğiniz takdirde karşılaşacağınız güçlükleri en aza indirmeniz mümkün. Çalışma programı sayesinde işlerin birbirine karışma ihtimali de ortadan kalkar. Ayrıca bu plana mola vereceğiniz saatleri, işi sonlandıracağınız saati de eklerseniz, zaman yönetiminizi de yapmış olursunuz.

4. Molalarınızı Düzenleyin

Dışarıda bir iş yerinde çalıştığınızda mola, yemek veya lavabo ihtiyaçlarınız belli bir düzende olabilir. Örneğin yemek saatleri hemen hemen her iş yerinde aynıdır. Evde çalışırken de verimliliği arttırmak adına mola saatlerini düzenlemelisiniz. En ideal olan 1 saat çalışıp 10-15 dakika mola vermektir. Mola verdiğiniz zaman sosyal medya hesaplarınıza bakmak yerine yerinizden kalkmalı, evin içinde biraz yürümelisiniz. Ara vermek, yemek hazırlamak ya da çay / kahve almak sizi daha iyi bir performansa hazırlar. Evde çalışırken üretken olmak için zamanınızın yüzde yüzünü işe harcamanız gerekmez.

5. Sosyal Medyadan Uzak Durun

Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

Evden çalıştığınız zaman sosyal medya hesaplarınıza erişmeniz daha kolaydır. Hem telefonunuz her an yanınızdadır, hem de sizi denetleyen biri yoktur. Çalışma vaktinizde sosyal medyayı kullandığınız zaman dikkatinizin dağılmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Arkadaşlarınızın veya takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarından, yeni haberlerden, gelişmelerden elbette uzak kalmak istemezsiniz. Fakat bunu işin ortasında yaptığınızda tüm planlarınızı alt üst edebilirsiniz. Özellikle cep telefonunuzla yapacağınız bir işiniz yoksa onu yanınızdan uzak tutmak verimliliği arttıracaktır.

6. Çalışma Arkadaşları Edinin

Evden çalışanlar genellikle yalnız olmaktan hoşlanan kişiler olarak görülür. Fakat bir işi tek taraflı yapmak mümkün değil. Birçok durumda işi yaptığınız insanlar ile görüşmek, fikir alışverişi yapmak zorunda kalırsınız. Bunun haricinde ofis ortamında veya herhangi bir iş yerinde çeşitli insanlarla iletişime geçersiniz. Muhtemel problemlerin çözümüne daha hızlı ulaşırsınız. Evden çalışırken de durum böyle olmalıdır. Birlikte çalışabileceğiniz insanlar edinirseniz veya aynı işi yaptığınız insanlarla bir arada hareket ederseniz onlarla iletişiminizi geliştirmiş olursunuz ve aldığınız verimi arttırırsınız.

7. Özel Bir Çalışma Alanı Ayarlayın

Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

Evden çalışsanız dahi kendinize özel bir çalışma alanı yaratmanız gerekir. Odanızda bir bölümü bunun için ayırabilirsiniz. Temiz ve düzenli bir masa sizi verimli çalışmak için motive eder ve performansınızı arttırır. Dağınık bir ortamda dikkatinizin dağılması da kolaydır. Masa ya da sehpa bile olsa işlerinizi halledebileceğiniz bir eşyanız olmalıdır. Sabah kalktığınızda işe hemen yatakta başlamak isteyebilirsiniz. Fakat yatakta kaldığınız takdirde uyanık kalmakta zorluk çekersiniz. Bunun yerine her zamanki gibi yataktan kalkın ve çalışacağınız yer için hazırlanın. Sizi evde rahat ettirecek bir çalışma alanı, işten aldığınız verimi arttıracaktır.

8. İletişimi Çeşitlendirin

Beyaz yakalı bir çalışansanız, evden çalışırken yalnızca ekrana bakmak, maillere odaklanmak ya da iş arkadaşlarınızla yalnızca yazılı olarak iletişime geçmek yetmez. Daha verimli ve başarılı olmak için iletişiminizi çeşitlendirmelisiniz. Bunun için online ortamda birçok uygulama mevcut. En çok tercih edilenlerin başında Skype var. Evden çalışma sırasında karşılaşılan problemleri çözmek için en etkili çözüm, iş arkadaşlarıyla görüntülü konuşmaktır. Eğer yöneticiyseniz, ekibinizle düzenli toplantılar yaparak hedeflerinizi belirler, günlük programı paylaşırsınız. Bu sayede her çalışanın verimi artar.

9. Evde Çalışırken Lazım Olacak Araçları Alın

Her zaman evden çalışan biriyseniz veya uzun dönemdir evde çalışıyorsanız, verimliliğinizi arttıracak araçlar satın almanız gerekebilir. Satın alacağınız bu araçlar ömürlüktür. Yapacağınız işten aldığınız verimi arttırır. Bunların başında çalışma masası gelmekte. Size ait bir çalışma alanında, size ait bir masada çalışmak işinizi kolaylaştırır. Aradığınız her şey elinizin altında olur. Bunun dışında devamlı toplantı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Toplantı sırasında evde yaşayan diğer insanları rahatsız etmemek adına iyi bir kulaklığa da ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu araçların hepsi evde çalışma sürecine katkı sağlayacaktır.

10. Müzikle Odaklanın

Evde Çalışanlar İçin Verimliliği Arttıracak İpuçları

Kimileri çalışırken tamamen işine odaklanır ve başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Kimileri de odaklanmak için bazı şeylere gereksinim duyar. Bunlardan bir tanesi de müzik. Sizi motive edici müzikleri bulmak ve iş esnasında dinlemek verimi arttırabilir. İlham veren enstrümantal melodiler beynin odaklanmasını arttırır. Stresli ve zor bir iş yapıyorsanız sizi rahatlatır.  İş esnasında veya ders çalışırken sözsüz müziklerin dinlenmesi önerilir. Sözlü ve yüksek melodili müzikler konsantrasyonunuzu bozabilir. İş esnasında dinlenen müzik türlerinin başında caz gelmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!