Konsantrasyon Arttırmaya Yarayan Enstrümantal Müzikler

3 dk okuma süresi


9
11 Paylaşım, 9 puan

Müzik dinlemek artık günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. Yaptığımız iş ile bağlantılı olarak da dinlediğimiz müzik tarzları değişiklik gösterebiliyor. Dikkatimizi yoğun bir şekilde toplamamız gereken durumlarda sözlü müzikler konsantre olmamızı zorlaştırabiliyor. Bu durumda çoğunlukla enstrümantal müzikler tercih ediliyor. Konsantrasyonu arttırmak için çeşitli enstrümanlarla çalınmış iniş çıkışları olan müzikler, yapılacak işe odaklanma süresini ve beraberinde işin verimini de yükseltiyor. Kendi içinde sertlik ve yumuşaklığı olan konsantrasyon arttırmaya yarayan enstrümantal müzikler listemizi sizin için düzenledik. Keyifli dinlemeler!

1. Balmorhea – Remembrance

2006 yılında kurulmuş Teksaslı grup, enstrümantal müziği sade bir şekilde hayata geçirmektedir. Grup, Michael Muller ve Rob Love tarafından kurulmuştur. Daha sonra Erin Lance, Nicole Kern, Taylor Tehan gibi farklı kişiler de katılmıştır. Ardından piyano, çello, viyolonsel, perküsyon, bateri gibi çeşitli enstrümanların birleşimiyle etkileyici müzikler yapmaya başlamışlardır. Grubun “All Is Wild, All Is Silent” isimli 2009 yılında çıkardıkları albümünün “Remembrance” adlı şarkısı, iniş çıkışlarıyla dikkatleri toplayarak, konsantrasyon arttırmaya yarayan enstrümantal müzikler arasında yerini almıştır.

2. Ludovico Einaudi – Experience

1955 doğumlu İtalyan piyanist ve besteci Ludovico Einaudi’nin pek çok piyano ve diğer enstrümanlar ile solo albümleri çıkarmaktadır. “Experience” şarkısının da bulunduğu “In a Tipe Lapse” albümü 2013 yılında çıkardığı bir stüdyo albümüdür. Çeşitli enstrümanların birleşimiyle çalınan şarkı; zaman zaman sakin bir piyano ve kemanın ardından hırçınca başlayan çellosu ile bir yandan sizi etkilerken, diğer yandan yapacağınız işe daha da odaklanmanızı sağlayacaktır.

3. Evgeny Grinko – Valse

Rus bir müzisyen olan Evgeny Grinko’nun şaheseri olarak nitelendirilen “Valse” şarkısı da çalışırken size konsantrasyon arttırıcı olarak eşlik edecektir. Özellikle bilgisayar başında bir iş yapıyorsanız, bilgisayarınızın piyanisti olmanıza yardımcı olacak bir şarkı diyebilirsiniz.

4. Yanni – One Man’s Dream

Tam adı Yannis Hrisomallis olan Yunan piyanist ve bestecinin akılda kalan şarkılarından birisidir. Yanni, pozitif hisler besleten “New Age” olarak adlandırılan müzik tarzının da önde gelen isimlerindendir. Dinlendiğinde piyanonun verdiği huzuru fark etmemek mümkün değil.

5. Ash – Daydream

Ash, farklı tarzıyla sözlü ve enstrümantal müzikleriyle bilinen Mısırlı bir müzisyendir. Dinlediğinizde Latin ve Ortadoğu ezgileri direkt olarak fark edilmektedir. Bir yandan içinizi kıpır kıpır ederken diğer yandan da dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

6. Röyksopp – Triumphant

Torbjorn Brundtlant ve Svein Berge’den oluşan Norveçli elektronik müzik yapan bir grup. 1998 yılında kurulan grubun adı kendi dillerinde bir mantar türünden gelmektedir. 2005 yılındaki “The Understanding” albümünün bir parçası olarak “Triumphant” odaklandığınız işi kesinlikle destekleyecektir.

7. Chopin – Spring Waltz

Klasik müziklere değinmeden konsantrasyon arttırmaya yarayan enstrümantal müzikler listemizi tamamlamak mümkün olmazdı. Bu kategoriye çok sayıda parçayı alabilecek olsak da Chopin’in şaheseri Spring Waltz olmazsa olmazlardan. Bu parçayı dinlerken melodinin akışkanlık hissi ile çalışma konsantrasyonunun paralelliğinden kaçış yok.

8. Apocalyptica – Farewell

Senfonik metal çalan grup, Helsinki’de 1993 yılında kurulmuştur. Metal şarkılara çello ile kendi yorumlarını katarak, farklı bir bakış açısı oluşturmuşlar. Şarkı, 2005 yılındaki grubun da ismini taşıyan albümle çıkmıştır. Derin, karanlık hissiyatın yanı sıra melodideki gidişat kendinizi kaptırmanızı sağlayacaktır.

9. Hauser – River Flows in You

Stjepan Hauser, 1986 doğumlu Hırvat çellosunu konuşturan bir klasik müzik sanatçısıdır. Albüme de adını veren şarkıda Hauser’ın çelloyu ruhuyla çaldığı hissediliyor. Mutlaka dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

10. Yann Tiersen – I’ve Never Been There

Farklı enstrümanları ve müzik tarzı ile Fransız müzisyen Yann Tiersen, “Amelie” filminin müzikleriyle de hemen hemen tüm dünyada tanınır hale gelmiştir. Müziklerinde piyano, keman, akordeon, gitar, banjo, mandolin, bas gitar, melodika gibi çeşitli enstrümanlar kullanmaktadır. Şarkıya “Amelie” filminden de aşinayız. Hareketli ve pozitif enerji veren bu müzik, tarzı sayesinde motivasyonunuza katkı sağlayacağı kesin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!