Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Klasik müzik, bazılarının tutkunu olduğu, bazılarının da hiç sevmediği hatta bilmediği Batı Avrupa kökenli bir müzik türüdür. Genelde yüksek kesim yani zengin sınıfla bağdaşlaştırılan bu müzik belki de bundan dolayı halkın zevkine hitap etmiyor olabilir. Çok sesli ve ağırlıklı olan bu türünün oluşmasında bestecilerin önemi çok fazladır. Klasik müzik deyince akla gelen birçok değerli besteci var, biz de sizlere onlardan bahsetmek istedik. İşte besteleriyle büyük ses getirmiş klasik müzik sanatçıları!

1. Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Çocuk yaşlarından itibaren müziğe ilgi duymuş, önce babası daha sonra öğretmeni bu ilgiyi fark ederek ona destek olmuşlardır. Bestecilik dışında piyanistliği ve orkestra şefliğiyle de çok iyi işler çıkarmıştır. Yirmili yaşlarının sonuna doğru işitme problemleri yaşamış ve son yıllarında artık tamamen sağır olmuştur. Sağır olduktan sonra şeflik ve piyanistlik yapmamış olsa da bestelerine devam etmiştir. Pek çok konçerto, senfoni, piyano sonatı gibi eserleri olsa da en bilineni “Fidelio” adındaki tek operasıdır.

2. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Klasik müziğin en meşhur, en üretken ve etkili ismidir diyebiliriz. Yaşadığı dönemdeki hatta sonraki dönemlerde bile adından sıkça söz ettirmiş pek çok sanatçıyı etkilemiştir. Kendisi de J. Sebastian Bach’tan etkilenmiştir. Otuz beş yıllık hayatına 626 eser sığdırmıştır. Çok tanınmış bir isim olduğu için eserleri de aynı şekilde her yere yayılmıştır. Farklı tarzlarda birçok değerli eser oluşturmuş ama bizim mehter marşımızdan esinlenerek bestelediği “Ronda ala Turca (Türk Marşı)” biz Türkler için ayrı öneme sahiptir.

3. Antonio Vivaldi (1678-1741)

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

1678’de Venedik’te doğan barok klasik müzik bestecisi olan Vivaldi, aynı zamanda keman virtüözlüğü ve rahiplik de yapmıştır. Beş yüzden fazla konçertosu olduğu için konçertonun babası olarak görülür. En meşhur konçertosu ise The Four Seasons (Dört Mevsim) adlı eseridir. Müziğe dair ilk bilgilerini babasından öğrenen Vivaldi, saçlarının kızıllığından dolayı “kızıl rahip” olarak anılırdı.

4. Frédéric Chopin (1810-1849)

Polonyalı piyanist ve besteci olan Chopin, romantik dönemde yaşamış ve gerek yaşamı gerek besteleriyle döneme ilgi vurmuş öldükten sonra bile bu etkisini sürdürmüştür. Daha çok piyanist kişiliğiyle öne çıkan Chopin pek çok film ve biyografiye de konu olmuştur. Tüm bestelerinde piyanoya yer vermiştir. Eserlerinde Mozart, Bach, Schubert etkileri görülmektedir.

5. Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Her üyesinin müzisyen olduğu bir aileden gelen Bach’ın müziğe ilgi duyması kaçınılmazdı. Bach ailesi o kadar çok müzisyen yetiştirmiş ki artık “Bach” denilince herkesin aklına müzik gelirmiş. Böyle bir aileden geldiği için de müzikte oldukça yetenekli olan Alman barok müzik bestecisi J. Sebastian Bach kendi döneminde çok tanınmamış ama 19. yüzyılda müziğinin tekrar ortaya çıkmasıyla hak ettiği popülerliğe ulaşmıştır. Önceleri sadece org çalmasıyla bilindiği hâlde de yine işinin ustası olduğu için çok saygı duyulurdu.

6. Pyotr İlyiç Çaykovski (1840-1893)

Ailesinin istememesine rağmen müzikle ilgilenen Rus klasik müzik bestecisi Çaykovski senfoni, opera, bale, enstrümental gibi pek çok tarzda eser vermiştir. Günümüzdeki en ünlü gösteri müziklerinin çoğunu o yazmıştır Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Fınddıkkıran bale müzikleri, İlk Piyano Konçertosu ve Yevgeni Onegin opera müziği gibi. Önceleri onun besteleri sıradan bulunup eleştirilmiş ama daha sonradan değeri anlaşılmıştır.

7. Joseph Haydn (1732-1809)

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Hem Mozart’ı hem de Beethoven’ı etkilediği için “Baba Haydn” adıyla bilinir. Avusturyalı klasik müzik bestecisinin en çok eser verdiği tür senfonidir, 104 tane senfonisi vardır. hayatı boyunca 800’den fazla esere hayat vermiş, 450’den fazla müzik düzenlemesi yapmış klasik müzik tarihine sayısız katkı sağlayan, çok değerli bir isimdir.

8. George Frideric Handel (1685-1759)

Henüz altı yaşındayken başladı müziğe olan ilgisi. Alman besteci Handel, babasının ölümü ardından kendini tamamen müziğe verdi. Hamburg’ta Almira Operası ile birlikte bestecilik yaparak başarılı kariyerine adım attı. İtalya’da çok değerli bestecilerle tanıştı. Londra’da sahnelenen Rinaldo, Venedik’te sahnelenen Agrippina Operası öyle beğenildi ki onun herkes tarafından tanınmasını sağladı. Müzikle ilgili çok önemli kuruluşlarda yöneticilik yapmış, pek çok değerli eser ortaya koymuştur.

9. Johannes Brahms (1833-1897)

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

19. yüzyılın en önemli Alman romantik akım bestecilerindendir. Bestelerinin yanında piyanistlik, orkestra şefliği ve müzisyenlik yapmıştır. Diğer klasik bestecilerden etkilenmiş ve kendisi de çoğunu etkilemiştir. İlk olarak romantik akımına kapılmış daha sonra klasik akıma yoğunlaşmış ama en sonunda romantik ve klasik arasında bir sentez oluşturmuştur. Çeşitli tarzlarda pek çok eser vermiş yetenekli bir sanatçıdır.

10. Franz Schubert(1797-1828)

Besteleriyle büyük ses getirmiş klasik müzik sanatçıları listemizdeki son isim olan Schubert’in müziğe olan ilgisini ilk fark eden kişi olan babası oldu. Ona keman çalmayı öğretti ardından org çalmayı öğrenmesi için de kiliseye yolladı. Henüz on yaşındayken saray korosuna katıldı ve on altı yaşındayken ilk senfonisini yazdı. Çok genç yaşlarda birçok başarı elde eden Schubert yirmi beş yaşında frengi hastalığına yakalanır ve hayatın depresyonlu dönemleri başlar. Bundan sonraki eserlerine de bu ruh durumu yansır. Eserlerinin bazılarında çok sevdiği Beethoven’dan etkilendiği görülür. Lied türünün öncüsü, Avusturyalı bestecinin cesedi ise hayattayken cenazesine katıldığı Beethoven’ın yanına gömülür.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!