Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

4 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Klasik müziğin en tanınmış bestecilerinin çoğu geçtiğimiz 600 yıl boyunca Batı ekolü ile çalıştı. Tarz, beceri, yenilik ve popülerlik açısından farklıydılar. Klasik müzik üstatları ve hayranları arasında hangisinin daha iyi olduğu tartışması kadar ateşli çok az tartışma yaşansa da en çok bilinenler bu içerikte belirlenmeye çalışıldı. Besteleriyle büyük ses getirmiş, kullandıkları yöntemler ile günümüzdeki pop müziğine yön veren klasik müzik sanatçıları kimlermiş görelim. Keyifli okumalar!

1. Antonio Vivaldi

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Antonio Vivaldi, Barok döneminin İtalyan bestecisi ve kemancısıydı. Operalar, solo enstrümanlar ve küçük topluluklar için müzik yazdı, ancak virtüöz solo pasajların tüm orkestra için pasajlarla dönüşümlü olarak yer aldığı konseri her zaman takdir edilmiştir. Yaklaşık olarak 500 konser besteleyen Vivaldi’nin en bilinen eseri Dört Mevsim’dir. Do Majör Mandolin Konçertosu, Dört Keman Konçertosu, Si Minör Çello Konçertosu da en az Dört Mevsim kadar eğlenceli ve karmaşıktır. Müziği günümüzde hala popüler olarak kullanılmakta olan Vivaldi’nin kayıp olduğu düşünülen pek çok bestesi tekrar keşfedilmiştir. Bunların en sonuncusu ise 2006 yılında gerçekleşmiştir.

2. Joseph Haydn

Avusturyalı besteci Joseph Haydn, 18. yüzyılda klasik müzik tarzının gelişmesinde en önemli rol oynayan figürlerden biriydi. Yaylı çalgılar dörtlüsü ve senfoni için formlar aynı zamanda stiller oluşturmaya yardımcı oldu. Haydn oldukça üretken bir besteciydi. En tanınmış eserlerinden bazıları Senfoni No. 92 Sol Majör, İmparator Dörtlüsü ve Re Majör Çello Konçertosu No.2 olarak bilinmektedir. Kompozisyonları genelde hafif, zarif ve kurnazca bulunmuştur. Oda müziğinin gelişmesinde oldukça büyük katkıları bulunmuştur. Senfoni müziğinin babası olarak da bilinmektedir.

3. Frederic Chopin

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Frederic Chopin, Romantik dönemin Polonyalı bestecisi ve piyanistiydi. Kendisini tek bir enstrümana adayan az sayıda besteciden biriydi ve piyano klavyesine olan hassas yaklaşımı ve pedal kullanım teknikleri piyanonun tüm kaynaklarından yararlanmasına izin verdi. Bu nedenle öncelikle piyano için müzik yaptığı bilinmektedir. Nocturne, Sonata ve Waltz en bilinen eserleri arasında yer almaktadır. Erken ölümü, yüksek profilli yaşamı ve politikayla dolaylı ilişkisi onu Romantik dönemin bir sembolü haline getirmiş, pek çok biyografinin ve filmin de konusu olmasını sağlamıştır.

4. Pyotr Ilyich Tchaikovsky

Romantik dönemde geniş bir duygusal bir çekicilikle müzik yazan Tchaikovsky tüm zamanların en popüler Rus bestecilerinden biri olmuştur. Batı Avrupa geleneğinde eğitim gördükten sonra Fransız, İtalyan ve Alman müziğinin unsurlarını kişisel ve Rus tarzıyla asimile etti. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran en çok bilinen eserleri arasında yer almaktadır. Kariyerindeki pek çok başarısına rağmen hayatı krizler ve depresyon ile geçti. Annesinden çok erken yaşta ayrılarak yatılı okula gönderilmesi ve annesinin erken ölümünün yaşamında çok büyük rol oynadığı düşünülmektedir.

5. Claude Debussy

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Fransız Besteci Claude Debussy genellikle modern klasik müziğin babası olarak kabul edilmektedir. Besteleriyle büyük ses getirmiş ve eserleri hala geçerliliğini koruyan klasik müzik sanatçıları arasında yer almaktadır. Çağdaş, izlenimci ve sembolist ressam ve yazarların sanatlarıyla karşılaştırmalarını sağlayan yeni ve karmaşık armoniler geliştirmiştir. Clair de Lune, La Mer, Prelude to the Afternoon of a Faun ve bir opera olan Pelleas et Melisande en bilinin besteleri arasında yer almaktadır. Besteleri pek çok klasik müzik ve caz bestecisini etkilemeyi başarmıştır.

6. Richard Wagner

Alman besteci Richard Wagner, opera geleneğini genişletti ve Batı müziğinde devrim yarattı. Dramatik kompozisyonları, özellikle bir parça boyunca ustaca dönüştürdüğü bir karakter, yer ve olay için yarattığı kısa müzikal motiflerin kullanımıyla bilinmektedir. Başlıca eserleri arasında Uçan Hollandalı, Tannhauser, Lohengrin, Tristan ve Isolde, Parsifal operaları ve Valkyrie bulunmaktadır. Klasik müziğin en tartışmalı isimlerinden biri olan Nibelun Yüzüğü adlı eseri, megolamanik eğilimler ve anti-Semitik görüşlerle tanımlanan karakterinin ötesinde görülmesine yol açmıştır.

7. Johannes Brahms

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Romantik dönemin Alman bestecisi ve piyanisti olan Brahms klasik geleneğin bir öğrencisiydi. Senfoni, konçerto, oda müziği, piyano eserleri, koro besteleri gibi pek çok türde eserler yazdı ve bunların birçoğunda halk müziğinin etkisini eserlerine aktardı. Hungarian Dance, Sechs Klavierstücke ve günümüzde hala ninni olarak kullanılan Lullaby gibi besteleriyle büyük ses getirmiş ölümsüz klasik müzik sanatçıları arasında yerini almıştır. Yenilikçi bestelerinde geleneksel ögelerden faydalanması her iki taraf arasında melez besteler çıkarabilmesini sağlamıştır.

8. Wolfgang Amadeus Mozart

Klasik dönemin Avusturyalı bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart, Batı müziğinin en büyük bestecilerinden biri olarak tanınmaktadır. Zamanının tüm müzik türlerinde yazan ve başarılı olan tek besteci olma özelliği ile besteleriyle büyük ses getirmiş ve hala popülerliğini koruyan nadir klasik müzik sanatçıları arasında bulunmaktadır. Üç yaşındayken bir enstrüman çalma becerisi olduğu ve beş yaşındayken müzik yazma beceresine sahip olduğu iddia edilen Mozart kariyerine bir harika çocuk olarak başladı. Requem, Piano Sonata ve Marriage of Figaro en bilinen eserleri arasında yer almaktadır.

9. Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach, Barok döneminin bir Alman bestecisi ve org çalıcısıydı. Kendisi ile aynı dönemlerde yaşayan şanslı müzisyenler onun yeteneğine hayran kalsalar da bestelerinin eski moda olduğunu düşündüler. 19. yüzyılın başlarında eserlerinin yeniden keşfedilmesiyle, tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olarak görülmeye başlandı ve ölümünden çok çok sonra hiç olmadığı kadar popüler olmaya başladı. En ünlü eserleri arasında Brandenburg Concertos, The Well-Tempered Clavier ve Unaccompanied Cello yer alsa da pek çok Latin kilise müziği ve oratoryosu bulunmaktadır.

10. Ludwig van Beethoven

Besteleriyle Büyük Ses Getirmiş Klasik Müzik Sanatçıları

Alman besteci ve piyanist Ludwig van Beethoven, yaygın olarak besteleriyle büyük ses getirmiş, gelmiş geçmiş en büyük klasik müzik sanatçıları arasında en büyük besteci olarak kabul edilmektedir. Öğretmenlerinden Haydn ve Mozart’ın Klasik müzik geleneklerini genişletmiş ve kendisinden sonra gelen Romantik bestecileri etkileyen bir özellik olan kişisel ifadeyi pek çok gez eserlerinde denemiştir. Hayatı ve kariyerine ilerleyen işitme kaybı damgasını vurmuş olsa da en önemli eserlerinden bazılarını duyma yetisini tamamen kaybettiği son 10 yılında bestelemeyi başarmıştır. Moonlight Sonata, 9. Senfoni ve Für Elise en iyi bilinen eserlerindendir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!