10 Adımda Kolayca Uykuya Dalmanın Yolları - dergiCE.com

10 Adımda Kolayca Uykuya Dalmanın Yolları

2 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Kolayca uykuya dalmanın yolları neler biliyor musunuz? Eminim herkes gibi bunu merak ediyorsunuzdur. Her sabah uyandığımızda, bu sefer erken yatacağım, ya da, akşam olsa da uyusam, gibi cümleler kuruyoruz. Fakat akşam olduğunda o uyku bir türlü gelmiyor ve yine sabahları sürünerek kalkıyoruz. Akşam olduğunda rahat ve güzel bir uyku için yapmanız gereken şeyler neler biliyor musunuz? Biz sizin için araştırdık ve 10 maddede kolayca uykuya dalmanın yolları listesini hazırladık.

1. İyi Bir Uyku Pozisyonu Şart

Uzmanların araştırmalarıyla sabit olan en iyi uyku pozisyonu sırtüstü yatmak. Sırtüstü yattığınızda, boyun ve bel bölgenin en iyi şekilde dinleniyor ve rahatlıyor. Bu nedenle hem daha kolay uykuya dalmış oluyorsunuz hem de sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanıyorsunuz.

2. Yatağınızı Bir An Önce Değiştirin

Kolayca Uykuya Dalmanın 10 Yolu

Kötü ve rahatsız bir yatak uyku problemlerini yaratan en büyük etkendir. 7 yaşından büyük bir yatak size yeterli konforu ve rahatlığı sağlayamayacaktır. Bu nedenle kolayca uykuya dalmanızda güçleşecek. Eğer yattığınız yatak 7 yaşından büyükse bir an önce değiştirmeniz gerekiyor.

3. Kestirmek İyi Bir Yol Değil

Kolayca Uykuya Dalmanın 10 Yolu

Kolayca uykuya dalmanın 10 yolu listemizin belki de en önemli maddesi bu. Gece alamadığımız uykumuzu, gündüz kestirmeleriyle telafi etmeye çalışıyoruz ve gece olduğunda yine uyuyamıyoruz. Gün içinde kestirmek kaliteli uykunuzdan yoksun bırakan büyük bir etken. Bu yüzden gün için 1 saatten fazla kestirmemeye çalışın, mümkünse hiç kestirmemek daha iyi.

4. Olabildiğince Fazla Karanlık

Kolayca Uykuya Dalmanın 10 Yolu

Karanlık girmeyen odaya uyku da girmez. İnsan vücudu akşam 21.00’dan sonra melatonin salgılamaya başlar. Melatoninin en çok salgılandığı saatler ise 02.00-03.00 arası. Yani vücut sağlığımız açısından bu saatlerde uyuyor olmamız lazım. Ayrıca melatonin ancak karanlık ortamda salgılanabiliyor. Yani yeterli karanlığı elde edemezsek, yeterli düzeyde uykuyu da aynı oranda elde edemiyoruz. Aynı zamanda yeterli melatonin vücut, uykusuzluk dışında çeşitli psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Günümüzde sıkça rastlanın psikolojik sorunların temelinde uykusuzluk yattığını hatırlatmakta fayda var.

5. Elektronik Aletler Uyku Düşmanı

Kolayca Uykuya Dalmanın 10 Yolu

Gece yatmadan önce sosyal medyada vakit geçirmek hepimizin alışkanlığı olmuş durumda. Fakat bu alışkanlığı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Gece yatmadan hemen önce televizyon ve telefon ışığına maruz kalmak uykuya dalmayı oldukça zorlaştıran en büyük unsur.

6. İyi Bir Seks İyi Bir Uyku

Kolayca Uykuya Dalmanın 10 Yolu

Uzmanların araştırmaları gösteriyor ki uyumadan önce seks yapmak ya da orgazm olmak, hem daha kolay uykuya dalmanızı sağlıyor hem de kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor. Bu yüzden iyi bir uykunun anahtarı iyi bir seksten geçiyor.

7. Aldığınız Kafeine Dikkat

Gün içinde bolca kahve, çay ve asitli içecekler tüketiyoruz. Tüketiyoruz ama akşam olduğunda da uykusuzluktan şikayet ediyoruz. Kolayca uykuya dalmanın yolu kafein alımını minimum da tutmak.

8. Doğru Saatte Yemek Yiyin

yemek ve uyku ilişkisi

Akşam 20.00’dan sonra yenen yemekler, midemizde sindirim problemi yaratabilir. Bu sindirim problemi beraberinde ağrı, bulantı ve uykusuzluğu getirir. Mümkün mertebe belli bir saatten sonra yemek yememeye özen gösterin.

9. Uykunuz Kaçtıysa Yataktan Kalkın

Dönüp dönüp bir türlü uyuyamadığınız o an hemen telefonu elinize almayın. Sabredin uykunuz elbet gelecektir. Bir süre bekledikten sonra hala uykunuz gelmediyse yataktan kalkın ve evde biraz turlayıp yatağa geri dönün.

10. Uykuya Hazırlık Rutininiz Olsun

Yatmadan önce diş fırçalamak, duş almak ya da su içmek. Vücudunuzun kendini uyku moduna daha kolay alması için uykuya hazırlık rutininiz mutlaka olsun.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!