Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

5 dk okuma süresi


11
13 Paylaşım, 11 puan

Geleceği planlamak korkutucu gelebilir. İleriye baktığınızda belirsizlikten bunalmış hissedebilirsiniz. Ancak hayatınızın düz bir yol olmadığını unutmayın. Her şey beklediğiniz gibi mükemmel gitmeyebilir. Kesin ve daimî başarı için verimli plan yapma rehberi ile sizde yol haritanızı çizebilirsiniz. Yapmak istediğiniz bir şey varsa bunu başarmanın yolu bugünden planlamaya başlamaktan geçer. O yüzden kaleminizi çıkartıp not almaya başlayın. Keyifli okumalar!

1. Hedef Belirleyin

Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

Hedef belirlemek, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için temel araçtır. Hedefleri bazen söylemek yetmez aynı zamanda yazmak da gerekebilir. Kısa vadede her gün ulaşmak için günlük hedefler belirleyebilirsiniz. Bunlar zamanınızı almayacak minik görevler olur. Uzun vadede hayatınızın neye dönüşebileceğine dair hedefler belirleyebilirsiniz. Böylece kesin başarınıza ulaşmak için somut planlarınız olur. Bağlılık duygusu yaratmak için gerçekçi hedefler kullanın. Bu sayede kendinizi sorumlu hissedebilirsiniz. Kendinize meydan okumak için o gün ya da o hafta mutlaka yapmanız gereken şeyleri bir kenara not edebilirsiniz.

2. Kendinize Yatırım Yapın

Her şeyden önce kendinize yatırım yapmayı seçin. Becerilerinizi ve yeteneklerinizi arttırabildiğiniz zaman, hayatınız önemli ölçüde daha iyi hale gelir. Eğer hedeflerinize sizi ulaştıracak kurslar varsa internette bunları araştırmayı deneyin. Eğer sizi hedeflerinize ulaştıracak bir topluluk varsa o grubun bir parçası olmak için adım atın. Kısa vadede bu size yük gibi gelebilir ancak uzun vadede bu yöntemin işinize yaradığını göreceksiniz. Hayatınıza uzun vadeli bir bakış atın ve öğrenmenin asla bitmediğini unutmayın. Her gün kendinize yeni şeyler katabilirsiniz. Bu yüzden kendinize sürekli yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyin.

3. Değişime Hazır Olun

Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

Planlarımızda değişmeyen tek şey değişimdir. Dünya belirsizliklerle dolu. Bugün hedeflerinize ulaşamıyor gibi hissederken yarın yolu yarılamış olabilirsiniz. Aynı şekilde kendinize beş ay verdiğinizde, bu hedefi aşıp hedefinize ulaşmak için birkaç aya daha ihtiyacınız olduğunuzu görebilirsiniz. Kontrol edebileceğiniz tek şey, hayatınızı nasıl gördüğünüzdür. Her şeye uyum sağlamayı öğrenirseniz çok daha rahat edersiniz. İşler istediğiniz gibi gitmediğinde planınızda ayarlamalar yapmaya istekli olun. Aniden bir şey çıktığında ve planlarınızı esnetmeniz gerektiğinde yeni zorluklara hazırlıklı olmalısınız.

4. Sürekli Gelişmeye Çalışın

Sürekli gelişme tavrını benimsediğinizde her gün küçük değişiklikler ve iyileştirmeler yapmaya başlarsınız. Kendinize yeni bir şeyler katarsınız. Küçük görünse de uzun vadede bunun sizi değiştirdiğini fark edersiniz. Bazen tek bir gece içinde her şeyi değiştirmek isteyebilirsiniz ancak bu hayalperest bir düşünce olabilir. Örneğin her gün %1’lik bir iyileştirme biriktirdiğinizde yıl sonuna ne kadar gelişeceğinizi düşünün. Bunlar dışında her şeyi bildiğini söyleyen kişi olmaktan kaçının. Her şeyi bilen biri olmak yerine, her şeyi öğrenen biri olun. Sürekli gelişip kendinize bir şeyler kattığınızda hedeflerinize uzanan yolda daha rahat ilerlediğinizi göreceksiniz.

5. Sabırlı Olun

Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

Büyük planlar bir gecede gerçekleşmez. Bugün dünyayı değiştiremeyebileceğiniz konusunda kendinizi yormayın. Zamanlama, azim ve sabır sizi başarıya götürecek gerçek formüldür. Pes etmek üzere olduğunuzda, ne kadar ilerlediğinize göz atın. Bunca yolu boşuna gelmediğinizi kendinize her zaman hatırlatmanız çok önemlidir. Öğrendiğiniz, planladığınız ve buna göre adapte olduğunuz sürece başarınızın mükâfatını alacaksınızdır. Günün küçük vuruşlarının ve küçük çaplı kayıpların cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Yaptığınız her ufak şeyin gelecekte katlanarak daha büyük bir şeye yol açabileceği ihtimalini göz ardı etmeyin.

6. Güvenli Riskler Alın

Hayatınızda bazı riskler almak önemlidir. Özellikle de büyük planlar yapıyorsanız ve risk almak sizin için neredeyse bir şart haline gelmişse bu kaçınılmazdır. Ama paraşütsüz bir uçaktan atlamayı planlamayın! Riskler size kestirme bir yol sunsa bile her zaman iyi değildir. Dozunda risk almak ve gözü kapalı her plana atlamak iki farklı yoldur. Güvenli bir şekilde risk almak, size planlarınızda daha çok yardımcı olacaktır. Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak yerine önceden hesaplanmış riskler almayı deneyin. Sonucunu iki kez düşünmediğiniz risklerden uzak durun. Risk alma yönteminin eksileri artılarından fazla gibi gözükse de sarsılmalara maruz kaldığınızda size çok yardımcı olacaktır.

7. Başarılarınızı Paylaşın

Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

Planınız mükemmel bir şekilde uygulandığında başarınızı değer verdiğiniz insanlarla paylaşın. Başarılarınızı çevrenizdekilerle kutladığınızda ve taktir aldığınızda gerçekleşmiş gibi hissedebilirsiniz. Bir şeyler ters gittiğinde öğrendiklerinizi aynı kişilerle paylaşın. Çevrenizde sizi destekleyen insanlar varsa size yardımcı olmak isteyeceklerdir. Etrafınızı size ilham veren insanlarla kuşatmak çok önemlidir. Bu sizi sadece motive etmekle kalmaz aynı zamanda daha iyi bir ruh halinde olmanızı sağlar. Bazen kendinizi geri çekerek başarılarınızı kendinize saklamak isteyebilirsiniz ancak çevrenizde sizin başarınızla mutlu olacak insanların olduğunu unutmayın.

8. Motive Olun

Başarılarınıza giden yol her zaman için parlak görünmeyebilir. Bazen hepimizin motivasyona ihtiyacı olabilir. Bu motivasyonu sağlamak için birçok yöntem vardır. Eğer günlük yapacak bir görev listeniz varsa tamamlanmış görevlerinizin üzerine birer tik atarak bunları bitirdiğinizi belirtebilirsiniz. Böylece o gün en azından bir şeyler yaptığınızı görerek motive olabilirsiniz. Eğer motive olmak için biraz nefes almaya ihtiyacınız varsa günlük görevlerinize bir süre için ara vermeyi unutmayın. Kendinize nefes almak için vakit ayırmazsanız bitmeyen işlerinizin arasında bunalabilirsiniz. Kendinize iyi davranmaya çalışın.

9. İlerlemenizi Kaydedin

İlerlemenizi takip etmek için bir günlüğe yazmayı deneyin. Bu aynı zamanda orijinal planınızdan ne kadar uzaklaştığınızı görmenize de yardımcı olabilir. Her şeyi gözünüzün önüne kâğıt üzerinde koymak, olayları daha düzgün bir perspektife sokabilir. Bazen üzerimize alabileceğimiz yüklerden daha büyük hayaller kurarız. Bu kötü bir şey değil. Ancak kesin başarı için verimli ve düzenli plan yapma rehberi kriter belirlemenizi ister. Günlüğünüzdeki (veya her nerede yazıyorsanız) çoğu şeyi bitirdiğinizi gördüğünüzde bunu, küçük bir başarı olarak gruplandırın. Bu aynı zamanda işleri tamamlamanızın ne kadar sürdüğünü takip etmenin harika bir yoludur.

10. Geleceğe Odaklanın

Kesin Başarı İçin Verimli Plan Yapma Rehberi

Geçmişi düşünmeyi bırakın. Şimdiye ve geleceğe odaklanın. Geçmiş şeyler üzerinde durmak, ilerlemeye çalıştığınızda önünüzde bir engeldir. Başarılı olmak, ilerlemek, gelişmek ve her şeyi mümkün kılmak için geçmişi bir kenara bırakmalısınız. Kesin ve hızlı bir başarı için verimli plan yapma rehberi “olan oldu” mantığını benimseyip şimdiyi düşünmeye yöneliktir. Eskide takılı kalmak, başarısızlıklar hakkında düşünmenize neden olabilir. Böyle davranmak cesaretinizi kırabilir ve geleceği kötü bir şekilde düşünmeye başlamanıza neden olabilir. Bu yüzden ne geçmişe takılın ne de geleceğe kaygıyla bakın; yaşadığınız anı yakalamayı kendinize ön görev edinin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!