Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

5 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Yazılarınızla okurlarınızı aydınlatmak, onlara yeni maceralar yaşatmak, kelimelerinizle herkese ulaşmak istiyorsanız belli bazı konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Siz bir yazar olarak en kalıcı iletişim yolu olan yazıyla geleceğe bir parça bırakacaksınız. İstekli olmanız ve devamlı kendinizi geliştirmeniz roman yazmanın zorlu süreçlerini daha rahat uygulamanızı sağlayacak. Hiç vakit kaybetmeden kalemleri hazırlayın, yazarlık temelinizi güçlendirmek için bu yazımız, iyi bir roman yazmanın 10 yolu ile yeni dünyalar yaratmak isteyen yazarlara yardımcı olacak.

1. Ön Araştırma Yapın

Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

Bir roman yazacaksanız kafanızda bir fikriniz vardır. İyi bir roman yazmanın 10 yolu listemizin ilk maddesi, araştırma ve gözlem yapmanızı gerektiriyor, ardından kalemleri hazırlayın ve yazmaya başlayın. Hikayenizin nasıl şekilleneceğine dair yeni fikirler edinmelisiniz. Farklı bir şehir veya zamanla ilgiliyse bu mekanların, insanların özelliklerini bilmeniz gerekir. Oluşturmak istediğiniz dünyanın tam bilgisine sahip olmalısınız. Aynı zamanda karakterlerinizi de oluştururken hepsini ayrı ayrı inceleyip yaşları, geçmiş hayatları, akrabaları, kronik hastalıkları, fobileri gibi bütün özelliklerini oluşturmalısınız. Onları yaşıyorlarmış gibi tanımalısınız.

2. İyi Kurgulayın

Bu kısım araştırmalarınızla topladığınız bilgiler üzerinden konuyu seçmeniz, temel olayları ve ana konuyu kurgulamanızdır. Konunuz tabi ki farklı olmalı ama doğal da olmalıdır. Okurların kitabınıza dahil olabilmesi için yaratıcı ama zorlama olmayan bir konuyla karşılarına çıkmalısınız. Birçok sanatçı kişi; yazar, besteci, ressam, çizer kendi hayatlarından etkilenerek ortaya bir şeyler çıkartırlar. Sadece sizin başınıza gelen olaylar değil, etrafınızda gelişen olaylardan gözlemlerinizi de referans alabilirsiniz. Tarzınıza göre fantastik ya da bilim kurgu bile yazıyor olsanız, olaylara farklı bakış açınız renkli sonuçlar doğurabilir.

3. Karakterler Yaratın

Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

Romanınızın baş karakteri okuyucunun onunla empati yapacağı karakterdir. Olayları yaşayan ya da gören o olacak ve okuyucu da onunla birlikte tepkiler gösterecektir. Yan karakterlerde ana karaktere yakınlığına göre daha çok bölümde yer almalı ve ona göre betimlemeleri belirgin olmalıdır. Ana karakterinizi anlatırken fiziksel dışında ruhsal betimlemelerine de yer vermelisiniz. Onun olaylara bakış açısına göre düşüncelerini de okura yansıtmalısınız.

4. Olay Örgüsü

Aslında olay örgüsü bir metnin iskeletini oluşturmak, romanınızın temellerini atmaktır. Konunuzu belirleyip bunlar hakkında notlarınızı aldıktan ve karakterlerinizi hazırladıktan sonra sıra maddeler halinde olayların sırasını belirlemeye geliyor. Hikayeye giriş, baş karakterler, mekan, zaman, yeni karakterlerin olaylara dahil olmaları, vurucu olaylar, çarpıcı son gibi maddeleri belirlemelisiniz. Böylece birbiri arasında bağlantı kurarak, noktaları birleştirerek ilerleyebilirsiniz. Hem konudan sapmamış olursunuz hem de hikayede akıcılığı kaybetmezsiniz.

5. Taslak Çıkarın

Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

Romanınızı yazmaya başladığınız ilk dönemlerde mutlaka nerede olursanız olun yanınızda not defteri ve kalem bulundurun. Dışarıda, bir mekanda ya da evinizde aklınıza gelen bir fikri not almalısınız. Eğer aklınıza gelen düşünceleri o anda yazıya dökmezseniz aklınızdan tamamen uçup gidebilir. Anlık gelen fikirleriniz hikayenizi daha iyi yerlere götürebilir. Daha sonra olaylarınızın gidişatına göre taslağınızı çıkarabilirsiniz. İlk başta bu taslak ile eksik veya yanlışlarınıza bakmadan romanınızın eskizini çıkarmış olacaksınız. Araştırmanıza ve olay örgüsünü hazırlamaya yeterince zaman ayırdıysanız istisna durumlar dışında gidişatınızda değişikliklere gerek olmaz. Bu durumda sürekli önceki yazılarınıza geri dönüşler yapmamaya özen gösterin. Aslında bu aşamada hikayeniz daha da belirginleşiyor ve somut olarak kitabınızı ortaya çıkartıyorsunuz.

6. Yazım Kurallarına Dikkat!

Bir yazının en önemli unsuru yazım kurallarıdır. Noktalama işaretleri ve kelimelerin doğru yazımları olmadan bir roman ortaya çıkarmanız mümkün değildir. Bir işin fikir aşaması kadar sunumu ve aktarımı da önemlidir. Kafanızdaki bir konuyu bir roman olarak sunmanın en doğru yolu da yazım ve imla kurallarından geçiyor. Siz bir yazar olarak kelimelerin uyumluluğu ile birlikte metin içindeki noktalama işaretlerinin kullanımı, kelimelerin ve diyalogların yazılışı gibi yazım kuralları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yazdıkça ve roman yazımı üzerine daha da bilgilendikçe kendinizi yazım kurallarında da geliştirmelisiniz.

7. Farklı Açılardan Bakın

Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

Romanınızı farklı kılacak unsurlar konunuz ve anlatım şeklidir. Bazen tanıdık bir konu ya da basit bir konu bile olsa anlatım şekliniz ile okurunuza farklı bir deneyim ve bakış açıları sunabilirsiniz. Konu sırası olarak geçmişlere dönüş yapan bölümler ya da sonunu farklı gösterip aslında tamamen başka bir olayın yaşandığı okuru şaşırtan anlatım yöntemleri kullanabilirsiniz. Birinci tekil şahıs anlatımıyla baş karakterin ağzından bize olayları gösterebilirsiniz. Böylece okuyucu kendini, anlatan karakterin yerine koyabilir, başından geçen olaylara aynı tepkileri gösterebilir. Üçüncü tekil şahıs anlatımıyla ise konuyu her açıdan ele alabilmenizi sağlar. Çok daha geniş ve rahat bir anlatıma sahip olursunuz. Karakterleri daha sonradan etkileyecek diğer olaylara da yer verebilirsiniz.

8. Betimleme Yapın

Yeni dünyalar yaratıyor, yeni arkadaşlıklar, mutluluklar, acılar anlatıyorsunuz. Bu nedenle anlattıklarınızı destekleyen en önemli faktör betimlemedir. Gerekli zamanlarda mekan, kişi, nesne betimlemeleri yapın. Betimlemeler, romanınızı kuru metinler bütünü olmasından çıkarıp doğal ve hayal gücüne izin veren anlatımıyla bir kitap yapacaktır. Kelimelerle sessizliği de kavgayı da anlatabilirsiniz. Tabii ki betimlemeleri de fazla yapmanız sıkıcı olmasına yol açabilir. Sadece uzun detaylı anlatımlar değil kısa cümlelerle boşluklar da verebilirsiniz. Hikayenin akışında, olaylar kadar nefes araları da olmalıdır.

9. Çok Okuyun

Bir yazarsanız ancak kütüphaneniz dolu olursa yazabilirsiniz. Siz bir yazar olarak edebiyata katkıda bulunacak belki de tarzınızla sağlam bir okuyucu kitlesine sahip olacaksınız. O yüzden sizden önce edebiyatta yer edinen yazarları bilmeli, neyi nasıl ustaca anlattıklarını öğrenmelisiniz. Daha sonra kendi yazı tarzınızı bu şekilde geliştirmelisiniz. Asla okumadan yazamazsınız. Farklı yazarlar tanıyarak onları taklit etmeden takip ederek fikir edinebilirsiniz. Ardından taslağınız bitince kendi yazınızı, okuyarak ve yorumlarına güvendiğiniz birine okutarak yapıcı eleştirilere bağlı düzeltmelerle ilerleyebilirsiniz.

10. Sonunu Getirin

Kalemleri Hazırlayın: İyi Bir Roman Yazmanın 10 Yolu

Bir kitabın hikayeye girişi kadar önemli diğer bölüm ise sonudur. Herkes bir hikayenin nasıl bittiğini merak eder. İlk cümlenizden daha etkili bir son cümleniz olmalıdır. Konunuza göre gerçekçi, şaşırtan ya da ters köşe bir sona sahip olmalıdır. Ama öncelikle yazmaya başlamalısınız. Bir şeyi başlamadan sona ulaştıramazsınız. Öyleyse kalemleri hazırlayın, aklınızdakileri kağıda dökmek için iyi bir roman yazmanın bu 10 yolu aşama aşama size kolaylıklar sağlayacak. İlk yazılarınızda hatalarınız olsa bile, sonuna ulaşana kadar pes etmeden denemeye devam etmelisiniz. Yazdıkça kafanızdaki düşünceler daha çok aydınlanacak ve tarzınızda, cümlelerinizde yerine oturacaktır. Her yazınızla bir öncekinin önüne geçerek daha iyi yazacaksınız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!