İyi Bir Senaryo Yazmanın 10 Kolay Yolu

3 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Eğer iyi bir senaryo yazmak istiyorsanız ve aklınızda şüphe kalmasını istemiyorsanız bu işin püf noktalarını bilmenizi ve dergiCE’nin sizler için hazırladığı iyi bir senaryo yazmanın 10 kolay yolu listemizi okumanızı tavsiye ederiz.

1. Okuyabildiğiniz Kadar Senaryo Okuyun!

Senaryo yazmanın 10 kolay yolu listemizde dikkat etmeniz gereken ilk şey, çokça senaryo okumaktır. Çünkü ne kadar çok senaryo, o kadar çok örnek demektir. Böylece hangi film türünde nasıl senaryo yazılır bunu da defalarca kez deneyimlemiş olursunuz. Ama bunu başka bir maddede işleyeceğiz.

2. Film Türlerini Bilmeniz Gerek

Bir senaryo konudan konuya farlılık gösterdiği gibi türden türe de farklılık gösterir. Bu yüzden bir hikaye oluşturacakken hikayenin türünü belirlemeniz, o alandaki iyi senaryoları gözden geçirmeniz bu hikayelerden ilham almanızı sağlayabilir.

3. Okumak İçin Değil Göstermek İçin Yazın!

Senaryonuzu yazarken okunacakmış gibi yazmamanızı tavsiye ederiz. Hatta öyle ki senaryoyu yazdıkça canlandırılmasında da fayda var. Her sahnenin bir amacı vardır, sahne yazılırken olduğu gibi oynanmayabilir. Bu yüzden izlendiğinde nasıl olacağını bir ön izleme ile görüp, sorunları senaryo henüz tamamlanmamışken düzeltmeniz daha kolay olur.

4. Sürekli Yazmanız Gerekir

Senaryo, sürekli yazmanız gereken bir uğraştır. Yaratıcı bir fikir ortaya koymak ve bunu başarıyla detaylandırmak büyük emek ister. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey devamlı kalem oynatmanız olacaktır. Sürekli yazmanız için de en üstte verdiğimiz öneriyi dikkate alabilirsiniz, çünkü ne kadar farklı senaryo görürseniz o kadar ufkunuz genişler. Farklı bakış açıları hikayenizi genişletmenize yardımcı olur.

5. Her Sayfa 1 Dakikaya Denk Gelir

Her sayfa yaklaşık birer dakikaya denk gelir bu sebeple oldukça özgün yeni yeni sayfalar doldurmanız gerekir. Dolu dolu bir dakika sürecek replikler oluşturmaya dikkat edin. Bunun için de iyi bir taslak ve detaylandırma gerekir. Yan hikayeleri kullanarak, gereksiz cümlelerden arınmış ve geniş bir hikayeye sahip olabilirsiniz.

6. Taslak Oluşturun!

“Bugün canım sıkıldı, senaryo mu yazsam?” demeyeceğinizi biliyoruz, bu yüzden sağlam temelleri olan bir senaryo yazmak isteyeceğinize de eminiz. Yazı egzersizleriyle emin olduğunuz bir taslak hazırlamanız sizin için daha iyi olur çünkü senaryo değişime açıktır ve değişmesine rağmen aynı ana fikri verecek bir taslak işinizi daha çok görür. Senaryonun uzunluğunu ve türünü burada belirlemenizde de yarar var.

7. Hikayeyi Nasıl Yazmalısınız?

Ana hatlarını oluşturduğunuz hikayenizi sinopsis, tretman ve senaryo şeklinde yazabilirsiniz. Sinopsis genellikle olaya başlangıç, baht dönüşü ve final olarak üçe ayrılır. Sinopsis hikayenizin genel halini oluşturur, tanıtım veya taslak hali için kullanılabilir. Tretmanda ise sahneleri yani olayları genel haliyle iyice belirginleştirmeniz gerekir ve tretman, sinopsisten sayfaca çok daha uzundur, fakat burada diyalog kurmazsınız. İşin sonuna geldiğimizde artık tretmanınız da hazır ise senaryoya geçip olayları tamamen detaylandırabilir ve diyalogları kurabilirsiniz. Fakat unutmayın, iyi bir senaryo, iyi bir hikaye ile ortaya çıkar!

8. Hikaye Sahnelerle Yön Bulmalıdır

Sahneler, hikayenin olaylarıdır. Bu yüzden karakterler belirlendikten sonra olaylar da düşünülmelidir ki hikayemiz artık genel halini alsın. Sahneler hikayeyi ilerletir ve sürekli yeni sonuçlar doğurur. Buradan da hikayeyi büyütmenin asıl yolunu bulmuş oluruz.

9. Akılda Kalıcı Karakterler Bulmaya Çalışın

Herkesin aklında en az bir karakterin bir repliği vardır diye düşünüyoruz. Akılda kalıcı karakterler ve replikler demek hikayenin uzun yıllar hatırlanması da demektir. Karakter analizini iyi yapıp, o sahneye cuk oturan cümleler bulmaya çalışmak sizi belki sadece yorar. Ama sonrasında özgün bir içerik olarak karşınızda durur. Diyaloglarınızı güçlü kurmaya dikkat etmelisiniz.

10. O Senaryo Asla Bitmeyecek

Senaryo asla bitmez, o filmi çekseniz de bitmez, o oyunu oynasanız da. Çünkü iyi bir senaryo her daim izleyicilerin kendi kafalarında ayrı sonlar yaratabileceği kadar açıktır. Bunun yanı sıra “İşte bitti çok şükür” diyebilirsiniz ama senaryo her zaman değişime ve gelişime açıktır. O yüzden sürekli değiştirmek istemekten ya da değiştirmek zorunda kalmaktan sıkılmayın. Senaryolar değişmeye, dönüşmeye ihtiyaç duyabilirler. Senaryolarınızı sevin, çocuklarınız gibi sevin.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!