Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

4 dk okuma süresi


3
17 Paylaşım, 3 puan

Kuşkusuz, dünya kültüründe Rus edebiyatı ayrı bir yerde duruyor. Rus edebiyatı büyük yazarların edebiyatıdır ve aynı zamanda evrenin kişisel algısını değiştiren, gerçek kültürün neyi teşkil ettiğini anlama kabiliyeti kazandıran zengin bir edebiyattır. Biz de dergiCE ekibi olarak bu derin edebiyatın içinde yer alan dünyanın en ünlü, en çok okunan ve mutlaka okunması gereken 10 Rus klasik yazar listesini derledik. Keyifli okumalar…

1. Alexander Solzhenitsyn

Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

Kendisi oldukça yetkili bir yazar, halk figürü, tarihçi, nesir ve oyun yazarıdır. Sovyetler Birliği’nde, Gulag adı verilen işkence kamplarının gerçekliğini eserlerinde yaratan ve yansıtan Sovyet döneminin en büyük temsilcisidir. Alexander Solzhenitysn halka açık tamamen şeffaf bir şahsiyettir. Nobel ödüllü, filozof ve zamanın düşünürü, baskı ve işkence kamplarının tüm korkularını yaşayan bir adam. En ünlü eserleri arasında İvan Denisovich’in Hayatında Bir Gün ve Gulag Takımadaları yer alıyor.Solzhenitsyn, Stalin kamplarının korkunç acımasız gerçekliğini ilan eden ilk yazar olarak her zaman edebiyat dünyasında bir öncü olarak görülmüştür.

2. İvan Turgenyev

Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

Yeteneği sayesinde, İvan Sergeyeviç Turgenev, Rus edebiyatının devi olarak anılmaktadır. Babalar ve Oğulları romanı sayesinde büyük bir şöhret kazanmıştır. İvan Sergeyeviç,oyun yazarıdır ve aynı zamanda ilginç kısa öyküler de yazmıştır. Rus klasiğinin arasında yer alan eserleri oldukça dikkat çekmiştir. Turgenyev’in yazdığı eserler arasında en popüler olanları: Asilzade Yuvası, İlk Aşk, Arefe, Ham Toprak, Duman, Bir Avcının Notları, Rudin, Köyde Bir Ay,Bekar… Bu eserlerden bazıları İvan’ın repertuarlarına ait dramalarını içeriyor ve hepsi Rus halkı arasında oldukça popüler. Turgenyev tüm zamanların en iyi klasiklerinden biri olarak kabul edilir.

3. Anton Çehov

Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

Anton Çehov’un kendi mesleği doktorluktur fakat onun üstün bir yazma yeteneği vardı. Başlangıçta, sadece ekstra para kazanabilmek için yazmıştır ancak bir süre sonra yazdıkları yazılar iddiali bir hal almaya başladı ve çalışmalarını daha ciddi bir şekilde gayret ederek yazdı. Anton Pavlovich Çehov dramaturjisinin bazı kısa öyküleri: Martı, Üç Kızkardeş, Köpeğiyle Dolaşan Kadın adlı yapıtlarıyla okurlarının gönüllerini fethetmeyi başardı.

4. Vladimir Nabokov

Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

Rus edebiyatının parlak temsilcileri arasında yer alır. Nabokov Lolita adlı romanı sayesinde dünyada ün kazanmıştır. Kısa öyküleri, romanları,şiirleri ve oyunlarıyla kendisini en önemli Rus yazarları arasına sokmayı başardı. Kendisi Rus asıllı fakat Amerikalı bir göçmen yazardır.  Nabokov pek çok yabancı kitabı Rusça’ya çevirmiştir. Rus nesrinin devidir ve kendisi Nobel ödülü de almıştır. Dili oldukça ilginç ve olağanüstü olduğu için onun tarzı binlerce yapıt arasıında hemen farkedilir . Ve işte en çok sevilen bazı önemli eserleri: Konuş Hafıza, Çarpık Dünya, Sebastian Knight’ın Gerçek Yaşamı,İhtişam, Göz, Cinnet , Nikolay Gogol, Bir Günbatımının Ayrıntıları…

5. Mikhail Bulgakov

Sovyet döneminin edebi ortamında oldukça tartışmalı olan bir yazar olan Bulgakov aslında kariyerine doktor olarak başlamıştır. Moskova’ya geldiğinde yazarlığın büyüsü onu da etkiledi. Kısa bir süre sonra tanınmaya başladı. Edebi faaliyetleriyle aktif olarak ilgilenmeye başladı. En önemli başyapıtları Usta ve Margarita, Köpek Kalbi’dir.

6. İvan Bunin

Mutlaka Okunması Gereken 10 Rus Yazar

Literatürdeki ilk Nobel ödülünün sahibi olan büyük Rus yazar İvan Alekseyeviç Bunin pek çok kişi tarafından Lev Tolstoy ve Anton Çehov’un varisi olarak kabul görür. Dünyaca ünlü eserleri Mitya’nın Aşkı, Arsenyev’in Yaşamı, Soğuk Bir Sonbahar, Köy…  Bunin Bolşeviklerden şiddetle nefret etmiştir ve bununla ilgili bir günlük yazdı Lanetli Günler.  Devrimden sonraki hayatını yollarda geçirdi, devrimcilerin öfekesinden saklandı. Bunin, dünyadaki insanlara ilham veren efsanevi eserler yaratmıştır.

7. Nikolay Gogol

Ukraynalıdır fakat St. Petersburg’da yaşamış ve çalışmıştır. Romancıdır aynı zamanda da oyun yazarıdır. Tüm çalışmalarında hayatın gerçek karakterlerini tasvir etmesiyle tanınır. Rusya’nın kokuşmuş ve çirkin toplum düzenini yansıtan en önemli eseri Ölü Canlar okunmaya değer trajikomik bir konuyu yansıtan temel Rus romanları arasında yer almaktadır.  Ukrayna kültürünü de eserlerine yansıtmıştır. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Taras Bulba hala dünyadaki okuyucuların zihinlerini ve ruhlarını heyecanlandırıyor.

8. Fyodor Dostoyevski

Muhtemelen dünyadaki her okuyucu Dostoyevski’nin kim olduğunu bilir. Hatta ölmeden önce yapılması gerekenler arasında Dostoyevski okumak mutlaka olmalıdır der çoğu kişi, öyle ki Rus yazar kaderin tüm mağlubiyetlerine rağmen inanılmaz eserler ortaya koymuştur.  Yapıtlarında insan psikolojisinin özünü, Rusya’da yaşayan toplumun hayatındaki derin izlerini hicivli bir şekilde eserlerine yansıtmıştır. Siyasetten hoşlanıyordu ve bu merakı Ütopyalı sosyalist bir gruba girmesine sebep oldu. Tutuklandı ve Sibirya’ya sürüldü. Ve işte tam da burada gerçek bir yazar doğdu Fyodor Mikhailoviç Dostoyevski.

9. Alexander Puşkin

Rus edebiyatının temellerini atan Puşkin tüm zamanların en büyük yazarlarından biridir. Şairin ilk şiiri henüz 15 yaşındayken yazılmıştır ve bu şiir sayesinde meşhur olmuştur. Duygusal ve hassas bir insandı ve bu yüzden romantik şiirler yazmıştır. Yaptığı düellolarıyla bilinir ve toplam olarak 27 düello yapmıştır. Son düellosunda Georges Charles de Heeckeren Dantes adlı Fransız bir subaya karşı yenildi ve yaralanarak öldü. Kısa yaşamı boyunca dünyadaki en popüler yazar olarak anıldı. Yevgeniy Onegin, Yüzbaşının Kızı,  Ruslan ve Ludmila, Erzurum Yolculuğu önemli eserlerinden bazılarıdır.,

10.  Lev Tolstoy

Mutlaka okunması gereken 10 Rus yazar listemizin son yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy. Milyonlarca kişi tarafından sevilerek okunan ve her söylediği sözler ile Rus edebiyatına altın harfler ile adını kazdıran usta yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy. Hayatının çeşitli aşamalarında paradoksal bir yaşam sürmüştür.  Yaşadığı hayatı reddetmiş kendine yeni bir düzen oluşturmuştur. Kendi görüşüne sahipti, insanlara hep yardım etti ve tüm servetini onlara bağışladı. Sıradan Rus halkı tarafından çok sevildi. Hayatının son günlerini ailesiyle tartışarak geçirdi. Yolculuğu sırasında bir tren istasyonunda hayata gözlerini yumdu. Başyapıtları, Savaş ve Barış, Anna Karenina dramatik eserleri arasındadır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!