İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

5 dk okuma süresi


16
27 Paylaşım, 16 puan

Öykü yaşanmış veya hayali bir olayın yer, kişi ve zaman belirterek kısaca anlatıldığı kısa yazılardır. Romanla kıyaslandığında sayfa sayısı da karakter sayısı da az olan öyküler az kelimeyle çok şey anlatmayı ifade eder. Bu yüzden öykü yazarının dili çok etkin kullanması gerekmektedir. Ayrıca öykü yazarlarının yazmaya başlamadan öncede belirli konularda hazırlık yapması gerekmektedir. Bu içeriğimizde hem iyi bir öykü yazmak için edinmeniz gereken alışkanlıklar hem de öykünüzün daha etkili olmasını sağlayacak 10 yol üzerinde durulmuştur. Listelediğimiz adımları uygulayarak daha başarılı bir öykü yazarı olabilirsiniz. Keyifli okumalar ve yazmalar!

1. Bol Bol Okuyun

İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

Öykü yazmak için kullanabileceğiniz 10 etkili yol arasında ilk sırada şüphesiz iyi bir okuyucu olmak gelmektedir. Çünkü yazıyla ilgili tüm işlerinizde başarınız okuma sürekliliğinizle doğru orantılıdır. Ne kadar çok okursanız, iyi yazma şansınız da o kadar artacaktır. Yapısı itibariyle birçok öyküyü barındıran roman ile okumaya başlayabilirsiniz. Okuyup bitirdiğinizde belleğinizde tek bir öykü okumuşçasına anlamsal bütünlük bırakacaktır. Bu bütünlük sizlere öykü yazmayı kolay göstererek başlamanızı sağlayacaktır. Roman dışında şiir okuyarak hayal gücünüzü genişletebilirsiniz. Aklınıza bir şey takıldığında araştırın ve okuyun. Kurgulama ve yazma yeteneğinizi geliştirecektir.

2. Yazma Alışkanlığı Kazanın

İyi bir öykü yazarı olmak için yazmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü öyküde kısa ve etkileyici yazarak okuru kendinize çekmeniz gerekmektedir. Bu yüzden sürekli yazın. Yazdıkça kendinizi geliştirecek ve daha güzel işler ortaya çıkaracaksınız. Önünüze bir kâğıt, kalem alın ve gün içinde olan olayları, gözlemlerinizi ve hislerinizi aktarmaya başlayın. “Cümle kuramıyorum”, “yazamıyorum” gibi kaygılara kapılmayın. Çünkü yazdıkça yazmayı öğreneceksiniz. Bunu bir süre tekrarlayın, gün içinde olanları yazın ve dün yazdıklarınızı tekrar okuyun. Böylece hatalarınızı görecek ve kendinizi geliştirebileceksiniz.

3. Fikirler İçin Not Alın

İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

Fikirlerinizi not alarak işe başlamak başarılı bir öykü yazmak için yapmanız gereken en iyi 10 etkili yol içerisinde yer almaktadır. Çünkü insan üstün bir belleğe sahip değildir. Gün içerisinde yaşanan olaylar kısa sürede unutulabilmektedir. İyi bir öykü yazarının belleğinin gücü not almasındaki yeteneğiyle ilişkilendirilebilir. Dışarı çıktığınızda taşıyabileceğiniz büyüklükte bir not defteri mutlaka bulundurun. Otobüste, vapurda veya yürürken dikkatinizi çeken konuşmaları hızlı bir şekilde yazmaya çalışın. Diyalogları yazarken bir taraftan da kişileri dikkatlice süzün. Çünkü konuşmalar arasına hayalinizde kalan tasvir ve betimlemeleri yazmanız gerekecek. Belki de şimdi not aldığınız olaylar ilerde yazacağınız bir öyküye konu olacak. Not alın.

4. Yaşamı Anlamak İçin Yürüyün

Yazmaya yeni başlayan yazarlarımız bilinçsel olgunluğa ve yaşamsal deneyime sahip olmadan öykü yazmaya çalışmaktadır. İçlerinden bazen özenli ve özgün çalışmalar çıksa da birçoğu öyküsel kurgudan yoksundur. Yaşamın özünü anlamak başarılı eserler üretmenizi de sağlayacaktır. Yaşadığınız coğrafyanın ekonomik, sosyo-kültürel ve çevresel sorunlarını görmezlikten gelerek öykü yazılamaz. İnsanlarla iletişim kurmaya ve hayatı yakalamaya gayret etmezseniz yazdığınız öykülerde başarılı olamayacak. Günümüzde eserlerini ilgiyle okuduğumuz öykücüler hep hayatın içinde, insanlarla birlikte olmuş. Siz de dışarıya çıkın ve hayatı yakalayın.

5. İlgi Çekici Bir Konu Bulun

İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

Öykü yazmak için gerekli alıştırmaları yaptıktan sonra sıra konu seçimine geldi. Yazmaya başlamadan önce konuyu belirlemeniz, yazınızı daha akıcı hale getirecek ve kolaylaştıracaktır. Yazarken ise ilk amacınız okuyucunun ilgisini çekmek ve okuru sahici bir dünyaya çekmek olmalıdır. Konularınız hayat içerisinden veya tamamen hayal dünyanıza ait de olabilir. Öykü yaşanmış ya da yaşanma ihtimali olan olayları anlatmaktadır. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise seçim yaparken konularınızın gerçekliğe yakın olmasıdır. Ayrıca biraz gözlem yaparak insanların neleri okumaktan zevk aldığını belirleyebilir ve bu alanlarda da yazabilirsiniz.

6. Dile Hâkim Olun

Bir öykü yazarken başarılı olmak istiyorsanız anlatım biçimlerini ve tekniklerini doğru bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Öykülerde yer alan olaylar kısa ve etkileyici biçimde okuyucuya aktarılmaktadır. Metin yazarken başarılı olmanın bir diğer yolu ise iyi bir dil bilgisine sahip olmaktır. Çünkü dilini bilmeyen öykü yazmayı da bilemez. Sade bir dille anlatılan öykülerin okunabilir olma ihtimali daha fazladır. Ayrıca öykü yazarken olası bir yazım yanlışı öykünüzün kalitesini düşürecektir ve metinle ilgili olumlu düşüncelerin yok olmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden kendinizi geliştirmeli ve dili etkin bir şekilde kullanmalısınız.

7. Eleştirilere Açık Olun

İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

Öykülerinizi başka kişilere sunmanız her zaman onay alacağınız anlamına gelmez. Öykülerinizde zaman zaman fark edemediğiniz eksiklikler olabilir. Sizin fark edemediğiniz eksiklikleri dışarıdan bakan bir göz daha objektif bir biçimde değerlendirebilir. Başkalarının size yaptığı olumlu yahut olumsuz eleştirileri ciddiye almalısınız. Bu eleştiriler kendinizi geliştirebilmeniz açısından önemli bir fırsattır. İçeriğinize gelen eleştiriler sizi daha da güçlendirecek ve geliştirecektir. Tabi her zaman gerçekçi eleştiriler alamayabilirsiniz. Bu durumda hevesiniz kırılmamalı ve yaratıcılığınızı kaybetmemelisiniz. Eleştirilerin doğruluğunu ve haklılık payını iyi değerlendirebilmelisiniz.

8. İyi Bir Kurgu Oluşturun

Eğer iyi bir kurgu oluşturmak istiyorsanız seçtiğiniz konuda olay örgüsünü dikkate almanız gerekmektedir. Gelişi güzel yazılan bir öykü, iyi bir öykü olamaz. Öykü yazarı olay örgüsünü kronolojik sıraya aldığında hata yapma oranı azalır ve iyi bir kurgu oluşturabilir. Olayların ve kişilerin birbirleriyle olan ilişkisine dikkat etmeniz gerekir. Eğer elinizde iyi bir kurgu yoksa öyküyü yazmakta zorlanabilirsiniz. Öyküyü yazarken bazı taktikler kullanabilirsiniz. Öncelikle karakterden başlayarak sonrasında zamanı, mekanı, olayların oluş sırasını yazarak kendinize yeni bir yön belirleyebilirsiniz. Bunlar iyi bir kurgu oluşturmak açısından önemli unsurlardır.

9. Etkileyici Bir Son Yazın

Öykü yazarken en son aşama etkili bir son ile bitirmektir. Çünkü çok iyi kurguladığınız öykünüz kesinlikle iyi bir sonu hak etmektedir. İyi bir öykü yazmış dahi olsanız sonunu bağlayamadığınız sürece okuyucular üzerinde bir tesir bırakamazsınız. Okuyucular üzerinde bir etki bırakmak istiyorsanız giriş kısmının çok önemli olduğu gibi finalleri de bir o kadar etkili olmalıdır. Bu yüzden okuyucuya sürpriz sonlar tercih etmelisiniz ki okuyucunun tahmin edemeyeceği ve onları ters köşe yapacak finaller yazmalısınız. Böyle yaptığınızda emin olun ki öykünüzü okuyan kişiler tatmin olacak ve daha çok sevecektir.

10. Özgür Olun

İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

İyi bir öykü için yazmaya başlamadan ve yazarken dikkat etmeniz gereken bazı konulara değindik. Son olarak ise kendinizi asla sınırlandırmayın. Hayal gücünüz ne kadar genişse o kadar özgün ve dikkat çekici eserler ortaya çıkaracaksınız. Unutmayın, hayal gücünüz sizin en büyük yardımcınızdır, o olmadan bunu başaramazsınız. Hayal gücünüzü beslemek için her şeyi ilham kaynağı olarak görebilir, birçok içerik tüketebilir ve bunları not alabilirsiniz. Araştırdıkça ve yazdıkça yeni fikirler edindiğinizi fark edeceksiniz. İlerlemekten ve düşlemekten vazgeçmeyin. Gerçek yaşamın dışında zihninizde de bambaşka bir dünyaya sahipsiniz. Kendinizi keşfedin.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
32
Beğen
Mutlu Mutlu
16
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!