İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

3 dk okuma süresi


11
24 Paylaşım, 11 puan

Öykü yazmak, yazmaya çalışmak hatta yazmayı düşünmek bile aslında cesaret işidir bir nevi. Çünkü öykü yazmak, hiç de kolay bir şey değildir. Emek ister çalışma ister. Eğer gerçekten ister ve istedikleriniz uğruna çaba gösterirseniz, iyi bir öykü yazabilirsiniz. dergiCE sizlere, iyi bir öykü yazmak için 10 etkili yol listesini hazırladı. Keyifli okumalar!

1. Bol Bol Okuma Yapın

öykü yazmak için 10 etkili yol

Öncelikle yapmanız gereken şey okuma yapmaktır, şüphesiz okumayı sevmeyen kişi öykü de yazamaz. İlginizi çeken yazarları, konuları keşfedin. Neleri okumaktan keyif alırsınız sorusunu sorun kendinize ve böylece iyi bir gözlem yapın. Unutmayın neyi okumak isterseniz, onu yazarsınız. Eğer Rus yazarlara ilginiz varsa DergiCe olarak hazırladığımız, mutlaka okumanız gereken Rus yazarlar listesine de göz atabilirsiniz!

2. Yazma Alışkanlığı Edinin

öykü yazmak için 10 etkili yol

Okumalarınız sonucunda illa ilginizi çeken, sevdiğiniz yazarların etkisinde kalacaksınız ama korkmayın bu gayet doğal bir şey. Onların üsluplarıyla yola çıkıp kendi üslubunuzu oluşturmalısınız. İlk seferde iyi bir sonuç alamayabilirsiniz ama zamanla ilerlediğinizi göreceksiniz. Asla ümitsizliğe kapılmayın. Yaptığınız her şeyin amacınıza daha fazla yaklaştırdığını far edin. Özellikle denemekten korkmayın yazın, yazın ve tekrar yazın!

3. İlgi Çekici Bir Konu Bulun

öykü yazmak için 10 etkili yol

Konu seçimi çok önemlidir çünkü kimse sıkıcı bir kitabı okumayı istemez. İşte tam da bu yüzden okuyucuların ilgisini çekecek, onları etkileyecek bir öykü yazmalısınız. Gözlem yaparak insanların neleri okumayı istediğini bulabilirsiniz. Tabi bu noktada okurlar kadar sizin de ilginizi nelerin çektiği önemlidir. İlginiz dışında olan bir şeyi yapmayı sevmediğiniz gibi yazmayı da sevmeniz mümkün değildir. Bu nedenle kitabın konusu, hem okurlar hem de kendiniz için ilgi çekici olmalıdır.

4. Herkese Hitâp Etmeye Çalışmayın

öykü yazmak için 10 etkili yol

Dünyada birçok kişi var ve hepsi birbirinden çok farklı. Yani eğer herkesin sizi okumasını isteyip herkese yönelik öyküler yazmak için uğraşırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle işe belli bir kitleye hitap ederek başlayabilirsiniz. Aksi takdirde çok karışık ve kötü içerikli eserler ortaya çıkabilir. Herkesin beğenisine göre kendinizi ayarlamak imkansız denecek kadar zordur. Merak etmeyin zaten siz kaliteli yazdıkça okuyucu kitlesi elde edersiniz.

5. Dil Bilgisi Kurallarına Dikkat Etmelisiniz

Eğer dil bilginiz iyi değilse içerik ne kadar iyi olursa olsun iyi bir öykü yazamazsınız. Çünkü dilini bilmeyen öykü yazmayı da bilmez. Özellikle imla ve yazım yanlışları hem sizin hem de öykünüzün kalitesini düşürür. Okuyucular da bunu görüp zaten sizi okumak istemezler. Bu konuda kendinizi geliştirmek için kelime avına çıkmalı ve çok karıştırılan kelimelerin doğru yazımını öğrenmelisiniz.

6. Karakter Seçimini İyi Yapın

Öykünüzde mümkün olduğunca karakter kullanmaya özen gösterin. Okuyucuların benimseyeceği en az bir karakter şart. Daha sonra yan karakterler gelmeli tabii ki. Hayatın içinden, insanların kendinden bir parça bulabileceği karakterler oluşturmanız öykünüzü daha etkili kılacaktır. Bir karakterin insanlar için kalıcı olmasını istiyorsanız onu çokça betimleyerek anlatmalısınız. Böylelikle okuyucu kitlesinin kafasında bir insan figürü canlanacaktır.

7. Zaman ve Mekan İlişkisine Dikkat Edin

Öykünüzde zaman ve mekan belirtmek, olayları canlandırmak adına çok önemlidir. Bir okur hikayenin zamanı ve mekanı konusunda bilgi sahibi olmak ister. Hikayenizde belirttiğiniz zaman ve mekan kavramları birbiriyle ilişkili, tutarlı olmalı. Zamanı belirtip, mekanı belirtmemek ya da tam tersi durumlar öykünün etkileyiciliğini azaltabilir. Bu durum okuyucunun kitaptan sıkılmasına neden olur.

8. Kesinlikle İyi Bir Kurgu Oluşturun

Seçtiğiniz konuyu bir olay örgüsü etrafında şekillendirin. Gelişigüzel yazılmış, bir konu bütünlüğü olmayan öykü, iyi bir öykü olamaz. Olayların, kişilerin birbiriyle ilişkisine dikkat etmelisiniz. İyi bir kurgu oluşturmazsanız, öyküyü yazmakta da zorlanırsınız. Bunun için belli taktikler kullanabilirsiniz. Hikayeye başlamadan önce karakterleri, zamanı, mekanı, olayların oluş sırasını yazmak kendinize bir rota belirlemek açısından önemlidir.

9. Etkileyici Bir Sonla Bitirin

İyi bir öykü, iyi bir son hak eder. Çok iyi kurguladığınız bir öykü bile olsa eğer sonunu iyi bağlayamazsanız okuyucular üzerinde bir etki bırakamazsınız. Okuyucuda iyi bir izlenim oluşturmak istiyorsanız okuyucunun tahmin edebileceği sonları tercih etmemelisiniz. Okuyucuları sürpriz bir sonla şaşırtırsanız, inanın okuyucular öykünüzü daha çok sevecektir.

10. Kendinizi Asla Kısıtlamayın

öykü yazmak için 10 etkili yol

İyi bir öykü yazmak için 10 etkili yol listemizin son maddesine geldik. Hayal gücünüz sizin en büyük yardımcınız, o olmadan bunu başaramazsınız. Her şeyi ilham kaynağı olarak görebilir hayal dünyanızı genişlettikçe genişletebilirsiniz. İlerlemekten, düşlemekten asla vazgeçmeyin. Unutmayın yaşadığınız dünyanın dışında zihninizde apayrı bir dünyaya sahipsiniz. Keşfetmekten korkmayın!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
27
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!