İyi Bir Öykü Yazmak İçin 10 Etkili Yol

2 dk okuma süresi


11
24 Paylaşım, 11 puan

Öykü yazmak, yazmaya çalışmak hatta yazmayı düşünmek bile aslında cesaret işidir bir nevi. Çünkü öykü yazmak, hiç de kolay bir şey değildir. Ama eğer gerçekten ister ve uğraşırsanız, iyi bir öykü yazabilirsiniz. dergiCE sizlere, iyi bir öykü yazmak için 10 etkili yol listesini hazırladı. Keyifli okumalar!

1. Bol Bol Okuma Yapın

öykü yazmak için 10 etkili yol

Öncelikle yapmanız gereken şey okuma yapmaktır, şüphesiz okumayı sevmeyen kişi öykü de yazamaz. İlginizi çeken yazarları, konuları keşfedin. Neleri okumaktan keyif alırsınız sorusunu sorun kendinize ve böylece gözlem yapın. Neyi okumak isterseniz, onu yazarsınız.  dergiCe olarak hazırladığımız, mutlaka okumanız gereken Rus yazarlar listesine de göz atmayı unutmayın!

2. Yazma Alışkanlığı Edinin

öykü yazmak için 10 etkili yol

Okumalarınız sonucunda illa ilginizi çeken, sevdiğiniz yazarların etkisinde kalacaksınız ama korkmayın bu gayet doğal bir şey. Onların üsluplarıyla yola çıkıp kendi üslubunuzu oluşturmalısınız. İlk seferde iyi bir sonuç alamayabilirsiniz ama zamanla ilerlediğinizi göreceksiniz. Denemekten korkmayın yazın, yazın ve tekrar yazın!

3. İlgi Çekici Bir Konu Bulun

öykü yazmak için 10 etkili yol

Konu seçimi çok önemlidir çünkü kimse sıkıcı bir kitabı okumayı istemez. İşte tam da bu yüzden okuyucuların ilgisini çekecek, onları etkileyecek bir öykü yazmalısınız. Gözlem yaparak insanların neleri okumayı istediğini bulabilirsiniz.

4. Herkese Hitâp Etmeye Çalışmayın

öykü yazmak için 10 etkili yol

Dünyada birçok kişi var ve hepsi birbirinden çok farklı. Yani eğer herkesin sizi okumasını isteyip herkese yönelik öyküler yazmak için uğraşırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çok karışık, kötü içerikli eserler çıkabilir ortaya. Herkesin beğenisine göre kendinizi ayarlayamazsınız. Siz yazdıkça okuyucu kitlesi elde edersiniz.

5. Dil Bilgisi Kurallarına Dikkat Etmelisiniz

Eğer dil bilginiz iyi değilse içerik ne kadar iyi olursa olsun iyi bir öykü yazamazsınız. Çünkü dilini bilmeyen öykü yazmayı da bilmez. Özellikle imla ve yazım yanlışları hem sizin hem de öykünüzün kalitesini düşürür. Okuyucular da bunu görüp zaten sizi okumak istemezler.

6. Karakter Seçimini İyi Yapın

Öykünüzde mümkün olduğunca karakter kullanmaya özen gösterin. Okuyucuların benimseyeceği en az bir karakter şart. Daha sonra yan karakterler gelmeli tabi ki. Hayatın içinden, insanların kendinden bir parça bulabileceği karakterler oluşturmanız öykünüzü daha etkili kılacaktır.

7. Zaman ve Mekan İlişkisine Dikkat Edin

Öykünüzde zaman ve mekan belirtmek, olayları canlandırmak adına çok önemlidir. Zaman ve mekan birbiriyle ilişkili, tutarlı olmalı. Zamanı belirtip, mekanı belirtmemek ya da tam tersi durumlar öykünün etkileyiciliğini azaltır.

8. Kesinlikle İyi Bir Kurgu Oluşturun

Seçtiğiniz konuyu bir olay örgüsü etrafında şekillendirin. Gelişigüzel yazılmış, bir konu bütünlüğü olmayan öykü, iyi bir öykü olamaz. Olayların, kişilerin birbiriyle ilişkisine dikkat etmelisiniz. İyi bir kurgu oluşturmazsanız, öyküyü yazmakta da zorlanırsınız.

9. Etkileyici Bir Sonla Bitirin

İyi bir öykü, iyi bir son hak eder. Çok iyi kurguladığınız bir öykü bile olsa eğer sonunu iyi bağlayamazsanız kötü olur. Okuyucunun tahmin edebileceği sonları tercih etmeyin. Okuyucuları sürpriz bir sonla şaşırtırsanız, inanın okuyucular öykünüzü daha çok sevecektir.

10. Kendinizi Asla Kısıtlamayın

öykü yazmak için 10 etkili yol

İyi bir öykü yazmak için 10 etkili yol listemizin son maddesine geldik. Hayal gücünüz sizin en büyük yardımcınız, o olmadan bunu başaramazsınız. İlerlemekten, düşlemekten asla vazgeçmeyin. Yaşadığınız dünyanın dışında zihninizde apayrı bir dünyaya sahipsiniz. Keşfetmekten korkmayın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?