Kaliteli Bir Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

3 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Hayal gücü zengin, anlatacak hikayeleri olan veya yaşadıklarını kağıda dökmekte zorlanmayan insanlar eninde sonunda alır kalemi eline. Yazar olmak; duyguları, düşünceleri, anıları kağıda geçirme yetisi doğuştan gelen bir özellik olabilir. Fakat bu özelliği beslemek ve ileriye taşımak bizim elimizdedir. Çeşitli yöntemlerle kaleminizi güçlendirebilir, yazım sürecinde karşınıza çıkan zorluklarla daha kolay baş edebilirsiniz. Bazen de sizlere yol gösterecek birilerinin varlığına ya da rehber olacak bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. dergiCE olarak, kaliteli bir yazar olmak için 10 tavsiye listesini sizler için derledik.

1. Okumadan Yazılmaz

Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

Kaliteli bir yazar olmak istiyorsanız daima okumalı, farklı kalemleri görmeli, farklı hayatlardan haberdar olmalısınız. Böylece kelime dağarcığınız ve üslubunuz gelişir, size neyin ilham verdiğini ya da nelerden kaçınacağınızı anlarsınız. Usta yazarların eserlerini okuyarak onların bu işte nasıl ustalaştığını anlamanız mümkün. Çeşitli yazarlardan topladığınız birbirinden farklı anlatılar kendi eserinizin yapıtaşlarını oluşturur. Kaliteli bir yazar olmak isteyen kitap okumayı bırakmamalı, benim işim yazmak diyerek işin içinden çıkmamalıdır.

2. Gözlemci ve Tanık Ol

Bir Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

Bir yazar daima çevresini ve kendisini gözlemlemelidir. Dünyada, ülkesinde, toplumsal yaşamda neler olup bittiğine tanık olan kişi, insanlara aktarmak istediklerinde daha bilinçli bir hal alır. Gözlem yeteneği sayesinde yol gösterici konumuna gelir. Çünkü onu okuyan herkes eserlerinde kendinden bir şeyler bulur. Hayattan topladığı malzemeler ile yazmaya koyulan kişi daha çok insana dokunur ve daha çok okuyucuya erişir.

3. İnsanları Dinle

Bir Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

İnsanlardan duyduğunuz hikayeler, onların yaşadıkları ya da karşılaştıkları zorluklar sizin gelecek eserinizin kaynağını oluşturabilir. Dinlediklerinizden yola çıkarak yeni bir yazı yolculuğuna çıkabilirsiniz. İyi bir dinleyici olup çevrenizin sesine kulak verin.

4. Sabır ve Emek

Bir Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

İyi bir konu bulmak kolaydır. Zor olan o konuyu doğru ve özgün bir teknikle hayata geçirip okurun beğenisine sunmaktır. Bu da sabır ve emek ister. Aklıma ne gelirse, dağınık bir şekilde yazayım okuyucu almak istediğini alsın demek o yazının özensiz olduğunu, emek verilmediğini gösterir. Sabırla, ince ince işlenen yazılar onun değerini arttıracaktır.

5. Meselen Ne?

Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

Kaliteli bir yazar olmak isteyen biri önce kendini keşfetmelidir. Yetkin olduğu meselelerin farkına varmalı, buna göre yazmalıdır. Ancak böyle yaparsa aktarmak istedikleri şeyler bir anlam ifade eder. Okuyucuda karşılık bulur. Bilginizin olmadığı bir dünyaya atlamak, o dünyada debelenip durmanıza neden olur. Bilmediğiniz şeyler hakkında yazmayın.

6. Eleştirilere Kulak Ver

Kaliteli bir yazar eleştirilere kulak verir. İyi ya da kötü her fikir onun için önemli olmalıdır. Eleştiriler de bir görüştür. Yazarı kötüleme, onu aşağı çekme amacı taşımaz. Yazdıklarınız da herkes tarafından beğenilmek zorunda değildir. Önemli olan yapıcı eleştirileri dikkate alıp, size kazandıracaklarını hesaplamaktır.

7. Gezmeyi Sev

Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

Çok okuyarak bilmek mümkün olabilir. Fakat gezmeyi, yeni yerler, kültürler ve insanlar görmeyi severseniz bilgileri yerinden alırsınız. Gezdiğiniz yerler yazmak istediğinizde size rehberlik eder. Hikayelerinizde mekan arayışı içinde olursanız karşınızda belirirler. Belki de keşfettiğiniz bir müze gösterecekleriyle sizi yeni romanınıza hazırlar.

8. Araştırmaktan Vazgeçme

Kaliteli bir yazar olmak isteyen araştırmaktan ve yeni bilgiler öğrenmekten yorulmamalıdır. Öğrendiği şeyler onun yazarlık hazinesini güçlendirir. Bu sayede okuyucuya kattıkları artar. Yapıtının içine birbirinden farklı, daha önce duyulmamış ögeleri ekleyen bir yazarın başarılı yakalaması kolaylaşır.

9. Yaratıcı Ol

Sanat dallarında yaratıcı olmanın önemi büyüktür. Eğer kaleme alacağınız yazı edebiyatla ilgiliyse daha önce yazılmamış, değinilmemiş konuları ele almak farkınızı ortaya çıkarır. Yepyeni bir gündemle okurlarınızın karşısına çıkmak onların da ufkunu açar. Kaliteli bir yazar olmak için yaratıcı yönünüzü besleyin.

10. Durmadan Yaz

Yazar Olmak İçin 10 Tavsiye

İyi bir yazar olmak için 10 tavsiye listemizin son maddesinde, disiplinli bir şekilde yazmak var. Duygularınızı, hayallerinizi, yaşadıklarınızı kağıda dökebilmek ve bunu sürekli hale getirmek için yazmaktan korkmamalısınız. Mesela iyi bir öykü yazmak için ilham perisinin gelmesini beklemeyin. Yazdıkça geliştiğinizin farkına varır, kaleminizin güçlendiğini hissedersiniz. Kısa notlar tutmaktan çekinmeyin. Çünkü o notlar zamanla bir denemeye, o denemeler de uzun hikayelere, romanlara dönüşebilir. Sevdiğiniz yazarların penceresinden bakmaktan da çekinmeyin. Onlara öykünerek kendi tekniğinizi bulmanız mümkün.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?