İyi Bir İçerik Yazmak İçin Yöntemler

3 dk okuma süresi


8
20 Paylaşım, 8 puan

Yazı yazmanın faydalarından tutun da yazım türlerine kadar birçok konuya değindik bugüne kadar fakat bahsetmediğimiz bir tür daha var; içerik yazarlığı. İçerik yazarlığı nedir, nasıl yapılır, bunun için yazma yeteneği şart mı? Tüm bunları cevapladığımız, iyi bir içerik yazmak için yöntemler listemiz, kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderecek. Keyifli okumalar dileriz!

1. İçerik Yazarlığı Nedir?

iyi bir içerik yazmak için yöntemler

En temelde cevaplamamız gereken soru bu. İçerik yazarı, yazdığı metinlerde bilgi verir ve okuru aydınlatır. Yazdığı hiçbir metinde yönlendirme ve taraf tutma amacı gütmez, yazdığı şeyi satmaya çalışmadığı gibi reklamını da yapmaz. Kısaca içerik yazarı; tarafsız, bilgilendirici ve açıklayıcıdır.

2. Yazı Dili Nasıl Olmalı?

iyi bir içerik yazmak için yöntemler

İçerik yazarı, bilgilendirici ve açıklayıcıdır dedik. Bu nedenle, yaptığı işe uygun bir yazı dili kullanması en uygunu olacaktır. Yani yazdığı içeriği babaannemiz okuduğunda da anlamalı, küçük yeğenimiz okuduğunda da. İmgesel bir dil kullanımından kaçınmalı. Yine de her yazar, kalemi eline aldığı an özgür ve özgün olmalı, bu nedenle yazdığı şeyin açıklığına inanıyorsa o şekilde yazmalıdır. En azından dergiCE’de durum böyle!

3. Yazım Öncesi Çalışmak Şart!

iyi bir içerik yazmak için yöntemler

İyi bir içerik yazmak için yöntemler listemizin en önemli maddesi bu; çalışmak, çalışmak ve çalışmak… Disiplinli bir şekilde çalışmak bu işin en önemli olayı. Yazacağı konuları iyi bir araştırma sürecinde oluşturmalı, kendince bir yol belirlemeli ve bunu uygulamalıdır.

4. Araştırmaya En Kökünden Başlamak!

Yazarlığın en temelinde yatan bir kural var, o da şu: 5N1K. Bu terimi bu güne kadar birçok kez duyduğunuzu biliyoruz. Araştırmaya başlamadan önce 5N1K kuralına bağlı kalmak kritik bir öneme sahip. Öncesinde ne olmuştu, sonrası nasıl gelişti, kimler tarafından gelişti ve geliştirildi, neden böyle bir şey gelişti… Gibi gibi. İyi bir içerik, iyi bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkar. Bunu asla unutmayın!

5. Son Derece Özgün Olmalı!

İyi bir içerik yazarı her zaman yeni bir şeyler söylemeli, olmayan şeyi üretmelidir. Dijital dünyada milyonlarca bilgi, milyonlarca içerik var. Tüm bunların sentezini iyi yapmalı, araştırma kurgusunda elemeli ve ortaya bu güne kadar yapılmamış bir şey koymalıdır.

6. Özgünlük Demişken: SEO

Bir içerik yazarı, dijital ortamda içerik üretiyorsa SEO’ya da hakim olmalıdır. SEO’ya uyumlu yazdığı her özgün içerik; daha çok okuma, daha çok kişiye ulaşma imkanı sunacaktır. En azından yazar, SEO hakkında temel bilgi sahibi olmalı ve içeriklerinde anahtar kelimeleri kullanmalıdır. Yazdığınız içerikte kullanmanız gereken etiket ve anahtar kelimeleri doğru belirleyin ve metnin içine son derece doğal bir şekilde bu kelimeleri yayın.

7. İmlası Kusursuz, İçeriği Su Gibi Akıcı Olmalı!

iyi bir içerik yazmak için yöntemler

İyi bir yazar olmanın yolu, iyi imla ve akıcı bir dil kullanmaktan geçiyor. Okuyucuyu sıkmayacak şekilde, akıcı yazılmış bir içeriğin önemi çok fazla. Eğer okuyucu, yazınızdan tatmin olmuyorsa, gerekli bilgiyi göremiyor, aradığını bulamıyorsa, eksik bir içerik yazmışsınız demektir. Yazınızı bölebildiğiniz kadar bölün ve ara başlık kullanmaktan çekinmeyin. Derli toplu bir yazı yazmaya çalışın! Aynı zamanda bozuk bir Türkçe, imla hatalarıyla dolu bir yazıyla karşılaşan okuyucu, sizi amatör ve disiplinsiz bir yazar olarak görecektir. Kısaca okuyucu, yazarlığınıza güvenmeyecek, içeriğinizi okumayacaktır.

8. İçerik Yazarı Dediğin Planlı, Programlı Olur!

Bir not defteriniz olsun, daima yanınızda taşıyın. O an aklınıza gelen bir şeyi, nasıl olsa hatırlarım ya, demek yerine yazın. Bir kelime, bir cümle; bir sonraki içeriğinizi yazarken kurtarıcı olabilir! Verimli bir plan yapma tekniği geliştirin ve buna son derece uyum gösterin, çalışmaktan, disiplinden vazgeçmeyin!

9. Görsel Zekanız İşi Tamamlasın!

Yazının yetemediği, kelimelerin tıkandığı o an elbet karşınıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarla başa çıkmak için görsel zekanıza başvurun. Photoshop programlarını temel düzeyde bilmek, günü kurtaracaktır. Yazı ile anlatamadığınız şey, oluşturacağınız bir görselle her şeyi anlatıp, tamamlayacaktır.

10. Her Şey Bittikten Sonra Son Okuma!

iyi bir içerik yazmak için yöntemler

Yazı işiniz bitti, içeriğinizi tamamlamanın rehavetine kapılıyorsunuz. Durun! Yapmanız gereken son bir şey daha var. Yazınıza son noktayı koyduktan hemen sonra, yazınızı sesli bir şekilde okuyun, son okuma yapın. Böylece yazdığınız cümlelerde uyumsuz noktaları görür, imla hataları varsa düzeltmiş olursunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?