İçerik Üreticileri İçin Yardımcı Olabilecek Siteler

3 dk okuma süresi


19
11 Paylaşım, 19 puan

Bilindiği gibi teknoloji artık hayatımızın her alanında mevcut. Metinlerimizi yazarken dikkat ettiğimiz pek çok detay ve yaratıcılığın yanında, dijital dünyada da çeşitli hususlar var. Bu noktada sizlere yardımcı olabilecek site ve araçları bir araya getirmeye çalıştık. İşte içerik üreticileri için yardımcı olabilecek yararlı siteler…

1. Google Trends: Trend Aramalar

İçerik Üreticileri İçin Yardımcı Olabilecek Siteler

Google Trends, arama motoru üzerinde belirlediğiniz kelimelerin ne derecede aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Belirlediğiniz zaman aralığındaki en çok aratılan kelimeleri ve güncel konuları görebilir, istediğiniz kelimelerin hangi konumda ne sıklıkla aratıldığını istatistiksel olarak aratabilirsiniz. Popüler aramaları görerek içeriklerinizi bu aramalara göre şekillendirdiğinizde daha çok okura ulaşma fırsatı yakalarsınız.

2. Small Seo Tools: Ücretsiz SEO Araçları

İçerik yazarları açısından özgünlük çok önemlidir. Bir yazarın çok işine yarayacak Small SEO Tools sitesi, üretilen içerikte ücretsiz özgünlük kontrolü sağlıyor. Hangi cümlelerde kopya olduğunu söyleyerek, %100 özgün bir yazı yazmanızı kolaylaştırıyor. Bu sayede intihal olan cümleleri yeniden yazarak veya değiştirerek yazınızın tamamını özgünleştirebilirsiniz.

3. Neilpatel: SEO Analizi

İçerik Üreticileri İçin Yardımcı Olabilecek Siteler

Sektörünüzde güçlü bir marka yaratmak ve pozisyon oluşturmak istiyorsanız SEO’da uzmanlaşmanız gerekiyor. Bir anahtar kelimenin SEO zorluğu, benzer anahtar kelime önerileri, aylık ne kadar arandığı, sosyal medyada paylaşım sayısı gibi istatistikleri ücretsiz olarak sizlere sunuyor. Aynı zamanda o anahtar kelimenin ne kadar değerli olduğunu görmeniz için Cost Per Click (Tıklama Başına Maliyet) de görmeniz mümkün.

4. Calmly Writer: Sakin Sayfa

Sakinliği seven biriyseniz, dikkatinizi dağıtmadan yazabileceğiniz tertemiz bir sayfa. Kullandığınız kelime sayısı, paragraf sayısı gibi bilgiler alabilir. Yazınızı kaydederken de farklı dosya türlerinde çıktısını alabilirsiniz. Bu sayede kullandığınız dili daha da geliştirme şansını yakalayabilirsiniz.

5. Türkceyaz: Online Yazı Düzeltici

İyi bir içerik, yazım ve imla kurallarına uygunluk açısından kusursuz olmalı! Tam da bu amaçla geliştirilen “türkceyaz” sitesi, özellikle içerik yazarlarının işini bir hayli kolaylaştırıyor. Bu site sayesinde yazım ve imla hatalarınızı kolaylıkla görebilir ve değiştirebilirsiniz. Hatta eklemek istediğiniz sözcükleri önerebilir Türkçe’ye katkıda bulunabilirsiniz. Ancak bu sitede, siteye üye olmayanlar için 1000 karakterlik bir sınır bulunuyor. Bu sınırı aşacağınızı düşünüyorsanız üye olabilir, 10.000 karaktere kadar yazılarınızı ücretsiz düzenleyebilirsiniz.

6. Photopea: Online Photoshop

Bazen yazılarınızı görsellerle zenginleştirmek ya da kapak resimleri oluşturmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda PhotoShop ile görsel hazırlamanız gerekebilir. Ancak kimi zaman bilgisayarınızın yavaşlığından şikayet edebilirsiniz. İşte photoshop programının neredeyse tüm özelliklerini sizlere online olarak sunan Photopea sitesi imdadınıza yetişiyor. Katmanlar (layers), yatay çevir, klonlama, sihirli değnek, metin, boyutlandırma, jpg formatında görsel kaydetme gibi pek çok aracı ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bazı PhotoShop kısayollarını kullanabildiğiniz gibi, history bölümünden yaptığınız değişiklikleri geri alabiliyorsunuz.

7. Let’s Enhance

İçerik Üreticileri İçin Yardımcı Olabilecek Siteler

Let’s Enhance, fotoğraflarınızın yapay dokusunu düzelterek, kalitesini arttıracak harika bir websitesi! Bu site sayesinde fotoğrafınızdaki küçük pikselleri başarılı bir şekilde büyütebilir ya da görsellerinizin çözünürlük kalitesini kolayca arttırabilirsiniz. Üstelik Let’s Enhance’de ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz 5 hakkınız var! Bunun için üye girişi yaptıktan sonra fotoğrafınızı sitenin arayüzüne sürükleyip bırakmanız, ardından start tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

8. SEO Review Tools: SEO Dostu Araçlar

İçerik üreticilerinin sanal alemdeki dostu olan SEO Review Tools, başarılı metinler yazmayı hedefleyen yazarlar için SEO açısından mükemmel araçlar sunuyor. Yazdığınız yazının seosal açıdan içerik analizini ücretsiz ve programsız bir şekilde online yapabilirsiniz. Buna benzer bir çok SEO için gerekli araç hizmeti de veriyor. Aynı zamanda geliştirilmesi gereken eksik noktaları da sizlerle paylaşıyor. Böylece yazınızın SEO değerini güçlendirmeniz oldukça kolaylaşmış oluyor.

9. Cloud Convert: Dosya Dönüştürücü

Online dosya dönüştürücüler arasında en popüleri Cloud Convert sitesi. Dosya türü fark etmeksizin bulut üzerinden ücretsiz dönüştürme işlemini gerçekleştiren CloudConvert, tüm internet tarayıcılarında sorunsuzca çalışıyor. 200’den fazla resim, ses, video, office vb dosyalarınızı istediğiniz formata dönüştürüyor. Ücretsiz olarak günde 1 GB dosya boyuru sınırı olup, 25 dosya dönüştürmenize izin veriliyor.

10. BoomSocial: Sosyal Medya Ölçümleme

İçerik Üreticileri İçin Yardımcı Olabilecek Siteler

Markaların sosyal medyadaki performanslarını gösteren BoomSocial, özellikle paylaşım ve içerik fikirleri için kullanıldığı gibi trendleri takip edebileceğiniz ve bu sayede çalışmalarınıza yön verebileceğiniz bir site. Facebook, twitter, instagram ve youtube hesaplarınızın sosyal medyada ölçümleme, analiz ve raporlamasını yapabilirsiniz. Kullanmak için sadece aramak istediğiniz konuyu, ya da sektörü seçmeniz yeterli. Sosyal medya paylaşım stratejinizi ve trend içerik üretiminizi BoomSocial sayesinde kolaylıkla şekillendirebilir, ayrıca rakip analizi yapabilirsiniz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
17
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç