Yeni Başlayanlar İçin Temel Photoshop Eğitimi

2 dk okuma süresi


9
10 Paylaşım, 9 puan

dergiCE için görsel hazırlarken zorluk çekmemeniz adına yardımsever editörlerimiz, temel photoshop eğitimi listesini hazırladı. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğümüz bu kısa eğitimi lütfen ilgiyle okuyunuz. Unutmayın, dergiCE karşılaşacağınız her türlü sorunu çözecek içerikler mevcut. Ancak elinizden geleni yaptığınız yine de içeriklerin yetersiz kaldığını düşündüğünüz anlarda editörlerimize başvurabilirsiniz. Photoshop CS6 programını indirmek isteyenler buradan indirebilir.

1. Her Şeyin Hazır Olduğundan Emin Olalım!

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

Yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi yazımıza başlamadan önce programı indirin ve her şeyin hazır olduğundan emin olun. Malzemelerimiz; açık bir bilgisayar, belki dinlendirici fonda bir müzik ve olmazsa olmazımız elektrik.

2. İlgili Görselleri İndiriyoruz

Ücretsiz ve telifsiz görselleri indireceğiniz stok resim sitelerini daha önce size anlatmıştık. Bu aşamada olabildiğince yatay resimleri indirmeye çalışın. Küçük ama beğendiğiniz bir görsel olursa, yapay zeka ile farklı boyutlarda bulmayı deneyebilirsiniz. Google görselleri kullanmak isteyenler, arama yaptıktan sonra resmin boyutunun 768×384 pikselden büyük olmasına dikkat etmeli. Çünkü büyük resimleri küçülttüğünüzde çözünürlük kalitesi çok etkilenmez. Eğer görselleri indirdiyseniz, resimleri photoshoptan düzenlemeye başlayabiliriz.

3. Photoshop Uygulamasını Açıyoruz

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

Uygulamayı açtığımız anda, yukarıda da gördüğümüz üzere bizi boş bir ekran karşılayacak. Bu boş ekrana, hayallerimizi, dileklerimizi ve ümitlerimizi yansıtacağız. Ekranı olabildiğince dolu dolu ve kaliteli resimlerle doldurmaya özen gösterelim!

4. Yeni Bir Sayfa Açıyoruz

Bu aşamada hemen sol üst köşede bulunan “Dosya” sekmesinden “Yeni” seçeneğine tıklıyoruz.

5. Resim Boyutunu Ayarlıyoruz

Yeni Başlayanlar İçin Temel Photoshop Eğitimi

Boyutu 768 x 384 piksel olarak ayarlayalım! Karşımıza gelen ekranda gördüğümüz boşluklara, genişlik 768 ve yükseklik 384 olmak üzere 100 DPI çözünürlükte bilgileri giriyoruz. Diğer ayarlar ise ekranda gördüğünüz gibi. Ardından “Tamam” diyoruz. İsteyenler bu boyutları ve özellikleri hazır ayar olarak kaydedebilir.

6. Boyutlu Tepsimiz Karşımızda

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

İşte boyutunu ayarlamış olduğumuz tepsi karşımızda. Buradan itibaren aşçı sizsiniz, tepsiyi fırına vermek sizin işiniz yani. 768×384 olarak ayarladığımız boş alana, önceden indirmiş olduğunuz ilgili resmi sürükleyerek bırakıyoruz ve ardından Shift + Alt tuşuna basılı tutarak, farenin sol tuşuyla bir köşesinden genişletiyoruz. Boş tepsiye yerleştirdiğimiz fotoğrafı, tepsiye uygun bir şekilde sığdırıyoruz. Sağ tıklayıp, yatay çevir diyerek resmi aynalama yöntemiyle değiştirebilirsiniz. Daha sonra enter diyerek, resmi yerleştiriyoruz. Arada unuttuğunuz bir kısım olursa resmi tekrar seçili hale getirmek için Ctrl + T tuşlarına basmanız yeterli. Bu aşamada resim olabildiğince sanatsal ve orantılı olmalı. Unutmayın dergiCE bu kurala uymayan görselleri hiç sevmez!

7. Son Olarak Kaydediyoruz

Yine sol üst köşeden, dosya seçeneğine geliyor ve ardından “Web İçin Kaydet” seçeneğine tıklıyoruz. Çünkü webte kullanacağız. Kaydedeceğiniz görsellerin daha iyi olabilmesi için görsel zekayı geliştirecek öneriler içeriğimize göz atabilirsiniz.

8. Kaydet Ekranımız Karşımızda

Son olarak karşımıza gelen ekrandan kaydet demeden önce, sağ köşede JPEG olarak, maksimum kalitede kaydediyoruz! Dosya isimlerini İngilizce harflerle liste-basligi.jpg şeklinde kaydedin! Boşluk yerine ise – (tire) işareti kullanın! İşte hepsi bu kadar. Artık fotoğraf boyutu ayarlamayı bilen, şirin bir içerik yazarı oldunuz. Kaydetmiş olduğunuz fotoğrafı, gönül rahatlığı ile dergiCE.com’a yükleyebilirsiniz. Tabii sorun yaşamamak için ileri düzeyde photoshop eğitimlerine mutlaka göz atın!


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç