Yeni Başlayanlar İçin Temel Photoshop Eğitimi

2 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan

dergiCE.com’a resim yüklerken zorluk çekmemeniz adına cefakar editörlerimiz, yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi listesini hazırladı. Photoshop CS6 programını indirmek isteyenler şuradan indirebilir. Oldukça yararlı olduğunu düşündüğümüz bu kısa eğitimi lütfen ilgiyle okuyunuz. Sonra “Vay efendim, resimde hata oldu, vay benim içeriğim neden yayınlanmadı, efendime söyleyeyim, resim yüklerken ocakta yemeğim yandı” gibi söylenmelerde bulunmayınız. dergiCE ciddi bir kurumdur. Unutmayın! Şaka tabii, sızlanın, biz her karşılaştığınız sorunda yanınızda olacağız. Ocakta yanan yemek hariç!

1. Her Şeyin Hazır Olduğundan Emin Olalım!

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

Yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi yazımıza başlamadan önce her şeyin hazır ve nazır olduğundan emin olun. Açık bir bilgisayar, belki dinlendirici bir fonda müzik ve olmazsa olmazımız elektrik.

2. İlgili Görselleri İndiriyoruz

Ücretsiz ve telifsiz görselleri indireceğiniz stok resim sitelerini daha önce size anlatmıştık. Olabildiğince yatay resimleri indirmeye çalışın. Google görselleri kullanmak isteyenler, arama yaptıktan sonra resmin boyutunun 768×384 pikselden büyük olmasına dikkat etsin. Çünkü büyük resimleri küçülttüğünüzde çözünürlük kalitesi çok etkilenmez. Eğer görselleri indirdiyseniz, resimleri photoshoptan düzenlemeye başlayabiliriz.

3. Photoshop Uygulamasını Açıyoruz

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

Uygulamayı açtığımız anda, yukarıda da gördüğümüz üzere bizi boş bir ekran karşılayacak. Bu boş ekrana, hayallerimizi, dileklerimizi ve ümitlerimizi yansıtacağız. Hadi başlayalım!

4. Yeni Bir Sayfa Açıyoruz

Hemen sol üst köşede bulunan “Dosya” sekmesinden “Yeni” seçeneğine tıklıyoruz.

5. Resim Boyutunu Ayarlıyoruz

Neydi bizim boyutumuz? 768 x 384 piksel! Evet tam olarak bu! Karşımıza gelen ekrandan genişliği 768 ve yüksekliği 384 olarak giriyoruz. Diğer ayarlar ekranda gördüğünüz gibi. Ardından “Tamam” diyoruz. İsteyenler bu boyutları ve özellikleri hazır ayar olarak kaydedebilir.

6. Boyutlu Tepsimiz Karşımızda

yeni başlayanlar için temel photoshop eğitimi

Boyutunu ayarlamış olduğumuz tepsi karşımızda. Buradan itibaren aşçı sizsiniz, tepsiyi fırına vermek sizin işiniz yani. 768×384 olarak ayarladığımız boş alana, önceden indirmiş olduğunuz ilgili resmi sürükleyerek bırakıyoruz ve ardından Shift + Alt tuşuna basılı tutarak, farenin sol tuşuyla bir köşesinden genişletiyoruz. Boş tepsiye yerleştirdiğimiz fotoğrafı, tepsiye uygun bir şekilde sığdırıyoruz. Sağ tıklayıp, yatay çevir diyerek resmi aynalama yöntemiyle değiştirebilirsiniz. Daha sonra enter diyerek, resmi yerleştiriyoruz. Arada unuttuğunuz bir kısım olursa resmi tekrar seçili hale getirmek için Ctrl + T tuşlarına basmanız yeterli.

7. Son Olarak Kaydediyoruz

Yine sol üst köşeden, dosya seçeneğine geliyor ve ardından “Web İçin Kaydet” seçeneğine tıklıyoruz. Çünkü webte kullanacağız.

8. Kaydet Ekranımız Karşımızda

Son olarak karşımıza gelen ekrandan kaydet demeden önce, sağ köşede JPEG olarak, maksimum kalitede kaydediyoruz! Dosya isimlerini İngilizce harflerle liste-basligi.jpg şeklinde kaydedin! Boşluk yerine ise – (tire) işareti kullanın! İşte hepsi bu kadar! Artık fotoğraf boyutu ayarlamayı bilen, şirin bir içerik yazarı oldunuz. Kaydetmiş olduğunuz fotoğrafı, gönül rahatlığı ile dergiCE.com’a yükleyebilirsiniz. Tabii yükleme konusunda sorun yaşamamak için nasıl içerik yüklenir yazımıza da mutlaka göz atın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?