Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Hayat ne yazık ki sandığımızdan çok daha kısa. Yaşlılığımızı huzurlu ve hayatın bize sunduklarına doymuş bir şekilde geçirmek için gençliğimizde hayatımızın tadını çıkarmalı, sınırsız deneyimlerle dolu bir yaşam geçirmeliyiz. Bu dünyada deneyimlenecek o kadar çok inanılmaz şey var ki, bunların çoğunu hiç düşünmemiş ya da bilmiyor olabilirsiniz. Ancak henüz gençliğiniz bitmemişken kendinize deneyimlemeniz gereken şeylerin listesini yaparak, hayatın tadını çıkarmanız için hâlâ bir fırsat var. Sizler kendi kişisel tercihinize göre farklı bir liste hazırlamak isteseniz de biz sizlere rehber olabilecek bir liste hazırladık. İşte genç yaşta mutlaka yaşamanız gereken 10 harika deneyim… Keyifli okumalar!

1. Yeni Bir Dil Öğrenmek

Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

Yeni bir dil öğrenmek, size veya en azından dünyanın o bölgesindeki insanlara dünyanın yeni bir bölümünü açar. Özellikle genç yaşlarda beynimiz öğrenmeye daha yatkındır. Yeni bir dil öğrenmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar kolay öğrenebilirsiniz. Bu dil ile birlikte gençliğinizden sonraki hayatınızda da daha fazla insanla tanışma, farklı kültürleri tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca, günümüzde bulunan imkânlarla birlikte yeni bir dil öğrenmek sandığınız kadar zor değil. İnternette binlerce ücretsiz kaynak bulabilir, çeşitli uygulamalar ile yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Kısacası gençliğinizde kendi imkânlarınızla öğrenebileceğiniz bir dil kendinize en büyük yatırımlardan biri olacaktır.

2. Sanat Galerisi Ziyaret Etmek

Bir sanat galerisini veya müzeyi ziyaret etmek insanlar için her ne kadar sıkıcı bir aktivite olarak görülse de ilk seferinde çok ilginç ve eğlenceli bir deneyim olabilir. Sanatçıların ve çalışmalarının arkasındaki temalar hakkında bilgi edinebilir, galeride ilerlerken tüm parçaları inceleyerek sanatçının mesajının ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Bu deneyimlerinize yepyeni bir boyut kazandıracaktır. Bir sanat galerisini ziyaret etmek her ne kadar genç yaşta yapabileceğiniz sıkıcı bir aktivite olarak görünse de mutlaka yaşamanız gereken 10 deneyim arasında yerini almaktadır.

3. Enstrüman Çalmasını Öğrenmek

Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

Bir enstrüman öğrenmek inanılmaz bir deneyimdir çünkü size kendinizi ifade etmeniz için yeni bir yol sunar. Yeterince pratik yaparsanız, eşinizi, ailenizi veya arkadaşlarınızı özel etkinliklerde etkilemek için bile kullanabilirsiniz. Genç yaşlarda yeni bir enstrüman öğrenmeye başlamak öğrenmenizi çok daha kolaylaştırabilir. İleriki yıllarda bu yeteneğinizi daha da fazla geliştirebilir ve profesyonel bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Hatta bir süre sonra enstrümanınızla bir bağ kurabilir, stresli olduğunuz ve kendinizi rahatlatmak istediğiniz zamanlarda enstrümanınızı çalmak isteyebilirsiniz.

4. Konsere Gitmek

En sevdiğiniz müzisyeni ya da müzik grubunu canlı görmek, onların sesini canlı bir şekilde duymak, bir cihazdan dinlemekten çok daha farklı bir deneyimdir. Hep bir ağızdan şarkıya eşlik eden kalabalığa katılmak, sanatçının sesinin ağızından mikrofona, amfiye ve doğrudan kulaklarınıza canlı olarak gelmesi eşsiz bir histir. Özellikle toplu bir arkadaş grubu ile gitmiş iseniz eğlencenin doruklarına ulaşabilir, hiç unutamayacağınız bir gece geçirebilirsiniz. Henüz gençlik yaşlarınızdaysanız ve hâlâ bir konsere gitmediyseniz canlı olarak görmek istediğiniz müzisyeni düşünün ve bir sonraki konserine gitmeye özen gösterin.

5. Seyahat Etmek

Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

Elbette hayalinizde seyahat etmek istediğiniz bir yer bulunur? Paris? Roma? Berlin? Belki Amerika, Londra veya Hong Kong’u ziyaret etmek istemişsinizdir. Seçenekler çoğaltılabilir. En enerjik ve eğlenceli yıllarınızda seyahat etmek, mantıklı bir seçim olabilir. Genç yaşlarda, daha az sorumluluk sahibiyken, tam olarak aile kurmamışken yurt dışına yapacağınız ziyaretler sizler için hayat değiştiren bir deneyim olabilir. Bu nedenle gençlik yıllarınızda diğer ülkelere seyahat etmek için çeşitli programlara başvurabilir, ufak bir bütçe ile hayatınızda hiç unutamayacağınız çeşitli deneyimler yaşayabilirsiniz.

6. Bir Gönüllülük İşine Katılmak

Başka bir insana yardım etmek için gönüllü olarak zaman ayırmanın gerçekten özel bir yanı vardır. Bu gerçekten tarif edilemeyen bir duygudur ve sizi temelden olumlu bir şekilde değiştirme gücüne sahiptir. Yardıma muhtaç insanlara yardım etmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak, bir hayvan barınağında ilgi isteyen hayvanlar ile ilgilenmek ya da doğamızı temizleyip yenilemek için gönüllü olmak çok güzel bir histir. Özellikle yardımınızın birilerine dokunduğunu bilmek sizleri manevi olarak tatmin edecektir. Genç yaşlarınızda kendiniz dışında size ihtiyaç duyan insan ya da hayvanları, doğamızı düşünerek bir gönüllülük işine katılmayı deneyimlemeniz gerekir.

7. Evcil Hayvan Sahiplenmek

Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

Bir evcil hayvan edinmek, herkesin deneyimleyebileceği çok basit şeylerden biri gibi görünüyor, ancak daha önce hiç evcil hayvanı olmayan birçok insan bulunmaktadır. Genç yaşlarda evcil bir hayvan edinerek, hem kendinizden başka bir canlı için sorumluluk alabilir, hem de karşılıksız sevgiyi tadabilirsiniz. Özellikle sokaktan ya da barınaktan bir evcil hayvan sahiplenerek, evcil hayvanınızın size minnettar olacağını unutmayınız. Bu şekilde hem siz evinize küçük bir dost edinebilir, hem de bu dostunuza sıcacık bir yuva verebilirsiniz. Evcil hayvanınız size genç yaşlarınızda hayvan sevgisini aşılayacaktır.

8. Bitki Yetiştirmek

Herkesin sahip olması gerekten bir başka harika “doğal” deneyim, bir bitki yetiştirmektir. Bitkiler, evcil hayvanlar kadar olmasa da ilgi ve sevgi bekleyen canlılardır. Evinizde sadece sizin sorumluluğunuz altında bulunan küçük bir bitki size birçok şey öğretecektir. Bu bitkiyi soldurmadan bakımını üstlenmenin hem stres gidermeye hem de sabrınızı geliştirmeye yönelik faydaları vardır. Tabi ki en başta doğaya da katkısı olacaktır. Hatta evinizin bir bahçesi var ise kendi sebze ve meyvelerinizi kendiniz bile yetiştirebilirsiniz. Bitkilerinizin büyüyüp olgunlaşmasını izlemek gerçekten tatmin edici bir süreç olacaktır.

9. Yurt Dışında Yaşamak

Kısa bir süreliğine de olsa yurtdışında ya da şehir dışında yaşamak, hayatınızı dürüstçe değiştirebilecek bir deneyimdir. Ancak bunu, bir yere seyahat etmek ve bir otelde veya şehrin güzel bir bölümünde kalmaktan farklı olarak yapmalısınız. Örneğin ortalama bir mahallede ya da şehirde kendi evinizi tutarak, kendi yemeğinizi pişirerek, kendi temizliğinizi yaparak yaşamak. Kısacası ailenizden uzakta evinizin tüm sorumluluğunu omuzlarınıza alarak yaşamak. Gençlik yıllarınızda alacağınız bu sorumluluk ile sizi ileriki yaşlarınıza hazırlayacak ve nasıl hayatta kalmanız gerektiğini öğretecek.

10. Bir İşte Çalışmak

Genç Yaşta Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 Deneyim

Her ne kadar sadece derslerinize odaklanmak ve eğitim hayatınızda ilerlemek isteseniz de boş zamanlarınızda ek bir işte çalışmak sandığınızdan çok daha faydalı olabilir. Örneğin yaz aylarında okulunuz yokken bir işe girmek, para kazanmanın sandığınız kadar kolay olmadığını, ne kadar emek harcamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunlar dışında da uzun süredir satın almak istediğiniz bir şey için elinize harçlık geçecektir. Emin olun ki kendi kazandığınız parayı harcamak müthiş bir his olacaktır. Genç yaşta bir işte çalışmak da mutlaka yaşamanız gereken 10 deneyim arasında yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!