Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

6 dk okuma süresi


5
21 Paylaşım, 5 puan

Her müzisyenin hayali dünya üzerinde etkili bir diskografi bırakabilmektir. Her organizatörün hayali de bu müzisyenlerle çok konuşulan konserler yapabilmektir. Geçmişten günümüze müzik dünyasında ilgiyle takip edilen birçok olay yaşanmıştır. Bu olaylardan bazıları, müzisyenin kendini en iyi ifade ettiği yer olan konser alanlarında gerçekleşmiş bazı konserler de müzik adına devrim yaratmıştır. Müzik dünyasında en çok ses getiren ve tarihe efsane olarak geçen 10 konser listemizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Sovyet Rusya’yı Yıkan Rock Müzik

Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

28 Eylül 1991’de 1 milyon 600 bin seyirciyle tarihin en kalabalık konserlerinden biri Rusya Moskova’da gerçekleşti. Sovyet Rusya’nın zararlı gördüğü için yasakladığı gruplar listesinde olan Pantera, EST, The Black Croves, Metallica, AC/DC, yasağın kalkmasıyla Monster of Rock organizasyonunda yer aldı. Konser o kadar coşkulu geçmiştir ki güvenlik güçleri insanlara sık sık müdahale etmiştir ve arbede çıkmıştır. Asker ve polis müdahalelerine rağmen seyirci konseri terk etmeden aynı coşkuyla eşlik etmiştir. Bu konserin hafızalarda yer etmesinin en önemli sebebi ise Sovyet Rusya’nın yıkılışına sebep gösterilerek simgeleştirilmesidir. Soğuk savaşın etkisinin sürdüğü bu dönemde Amerikalı grupların sahne alması ve böylesine büyük bir coşku yaratması “Komünizmin yıkılışı, Amerika emperyalizminin zaferi” olarak adlandırılmıştır. Seyircilerin yönetime karşı isyanını Amerika bayraklarıyla göstermesi, üç ay sonra yıkılacak Sovyet Rusya’nın habercisi olarak yorumlanmıştır.

2. The Beatles Çatı Katı Konseri

30 Ocak 1969 Londra’sında spontane karar verilen ve izdihama sebep olan The Beatles Rooftof Concert gerçekleşti. The Beatles grubu Apple Records plak şirketinde müzik çalışmalarına devam ederken birden binanın çatısında çalma fikrinde karar kıldı. Stüdyo çalışanlarıyla beraber ekipmanları taşıyarak çatı katında çalmaya başladılar. İnsanların bu konseri fark etmesiyle dışarıda müthiş bir kalabalık oluştu ve trafikte izdiham yaşandı. Hem izdihama yol açması hem de izinsiz bir konser olması sebebiyle polisler konseri durdurmak için şirketin kapısına geldi. Stüdyo çalışanları kapıları açmaya dirense de bir süre sonra kapıyı açtılar. Müzik dünyasında ilginç bir mekan seçimi olarak hafızalarda kalacak bu konser, polisin çatı katını basmasıyla 42 dakika sonra son buldu. The Beatles grubu bu konserden sonra solo çalışmalarına başladı ve grubun son konseri çatı katı konseri olarak kaldı. Zaman, mekan, yaşanan olaylar ve grubun son konseri olması sebebiyle müzik tarihinin en çok ses getiren konserleri arasında yer aldı.

3. Yıldızlar Geçidi Live Aid 85

Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

Live Aid konserleri iki ayrı mekanda aynı gün gerçekleşen, dönemin en önemli sanatçılarının katıldığı dünyanın en büyük organizasyonudur. Konser, Afrika ülkelerinde süren açlığa yardım toplamak için düzenlendi. Konserin bir ayağı Londra Wembley Stadyumu’nda, diğer ayağı Amerika John F. Kennedy Stadyumu’nda gerçekleştirildi. 150 ülkede yayınlanarak dünyanın %40’ı tarafından canlı izlendi. Bob Dylan, Led Zeppelin, Sting, Madonna, Elton John gibi birçok ünlü sanatçı ve grup katıldı. Londra’da konser veren Phil Collins uçakla Amerika’daki konsere yetişerek orada da sahne aldı. Organizasyonun ilk yedi saatinde toplanan para sahne arkasında endişe yaratsa da Queen grubunun performansıyla bağışlar katlanarak artmıştır. Queen’in performansı o kadar beğenilmiştir ki Live Aid 85 konserleriyle özdeşleşmiştir. Organizasyonda toplam 127 milyon dolar bağış toplandı.

4. Michael Jackson’dan İlk Moonwalk

Motown 25: Yesterday, Today, Forever konseri Amerikan kayıt şirketi Motown’un 25. Yılı için gerçekleştirildi. 25 Mart 1983 tarihinde California Pasedena Civic Auditorium’da konser kaydı alınarak televizyon şovu olarak yayınlandı. Gecede Lionel Richie, Diana Ross, Stevie Wonder gibi ünlü müzisyenler yer aldı. Bu konseri müzik tarihinde efsane yapan şey ise The Jackson Five konseri sonrası gerçekleşti. Üzerinde kristallerle bezeli çorapları, eldivenleri ve kıyafetleriyle Michael Jackson, kardeşleriyle gerçekleştirdiği grup performansından sonra solo performansına geçti. Yeni şarkısı Billie Jean’i ilk defa söyleyen Jackson, ikonikleşecek olan moonwalk performansını da ilk defa sergiledi. O andan itibaren moonwalk dünya tarihinin en bilinen dansı oldu. Performans, seyircilerin çığlıkları eşliğinde gerçekleşti ve izleyenlerin kendini şanslı adlandırdığı bir gösteri oldu.

5. Hippi Hareketi Woodstock Jenerasyonu

Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

1960’ların sonlarında ABD’de Martin Luther King’e düzenlenen suikastle ırkçılık tartışmaları alev alırken, Vietnam Savaşı’ndan dolayı da siyasi bir buhran vardı. Böyle bir ortamda Woodstock Festivali, para kazanmak isteyen dört girişimci tarafından 15-18 Ağustos 1969 tarihlerinde düzenlendi. Normal seyirde gitmesi beklenen bir festivalken, siyasi ortamdan bunalan gençlerin akın etmesiyle dönemin başkaldırı simgesi olarak tarihe geçti. 50-100 bin arası bilet satışına rağmen 500 bini aşkın katılımcı alana geldi. Yeterli yiyecek olmaması, kötü hava şartları ve barınma sorunlarına rağmen 700 bin ziyaretçili bir festival oldu. Beklenmeyen bu yoğun kalabalık kontrol edilemeyecek rakamlara ulaştığı için ücretsiz bir festivale dönüştü. 3 gün boyunca süren festivalde 2 doğum, 3 ölüm, 33 tutuklama gerçekleşti. Country Joe McDonald, Jimi Hendrix, Joe Cocker ve Jefferson Airplane gibi isimler performans sergiledi. Katılımcıların çoğu herhangi bir siyasi düşünceden çok, barış ve sevgi sloganları atan insanlardan oluşuyordu. Sonraki yıllarda aynı temada organizasyon düzenlendiği halde asla aynı etkiyi yaratamadı.

6. Nirvana’nın Efsane Akustik Performansı

MTV Unplugged, hiçbir elektronik enstrüman kullanılmadan grupların ve şarkıcıların akustik performans ortaya koyduğu bir konser programıdır. Nirvana’nın performansı 18 Kasım 1993 tarihinde kayda alınmıştır. Normalde hatalı kayıtlar tekrar çalınarak en iyi haliyle yayınlanırken, Nirvana’nın kaydı hiç şarkı tekrar edilmeden tek seferde çekilen ilk MTV kaydıdır. “Akustik performansın en efsane konseri” olarak anılmasının sebeplerinden biri de budur. Sahne, Kurt Cobain’in isteği üzerine mumlar ve çiçeklerle donatılmıştır. Yapımcı mum ve çiçeklerin çok fazla olduğunu ve cenaze törenini andırdığını söyleyince Cobain “Evet bir cenaze töreni gibi…” demiştir. Kurt Cobain bu konserden beş ay sonra mektup bırakarak intihar etmiştir. Konserde giydiği yeşil hırka 334 bin dolara satılmıştır. Konser, 1 Kasım 1994’de “MTV Unplugged in New York” ismiyle albüm olarak yayınlanmıştır.

7. Rio’da En Kalabalık Canlı Konser

Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

İngiliz pop rock yıldızı Rod Stewart, 31 Aralık 1994’de verdiği konserle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır. Yılbaşını kutlamak için verilen ücretsiz konser Brezilya Rio Copacabana plajında gerçekleşti. Konser, 3 milyon 500 bin insanın katılımıyla “en kalabalık canlı konser” ve “en büyük ücretsiz rock konseri” ünvanını elde etti. Henüz hiçbir sanatçı, müthiş bir kalabalığa şarkı söyleyen Rod Stewart’ın rekorunu egale edemedi. Tüm sahil dinleyiciler tarafından doldurulmuş ve insanlar konserin tadını çıkarmıştır. Günümüzde de konuşulmaya devam eden ve müzik dünyasında en çok ses getiren 10 konser arasında yer aldı. Rod Stewart, konserin müthiş etkisini de ardına alarak aynı yıl Rock and Roll Onur Listesi’ne de adını yazdırdı.

8. Manchester Arena Terör Saldırısı

Müzik dünyasında en çok ses getiren 10 konser listemizde müzik dünyasını üzücü haberle sarsan Manchester konseri de var. 23 Mayıs 2017’de Ariana Grande, Avrupa’nın en büyük konser salonu Manchester Arena’da konser verdi. 21 bin kişi kapasiteli salonda konser bitiminde herkesi paniğe sürükleyen bir patlama yaşandı. Saldırının ardından yapılan açıklamalarda olayın bir terör saldırısı olduğu açıklandı. Tüm dünyada şok etkisi yaratan patlamada 19 kişi vefat etti, 59 kişi yaralandı.  Ariana Grande patlamadan iki ay sonra, Manchester’da vefat eden kişilerin ailelerine ve yaralılara maddi destek olması için yardım konseri düzenledi. Grande’ye konserde Liam Gallagher, Black Eyed Peas, Justin Bieber, Katy Perry ve Coldplay eşlik etti. Konserden bir yıl sonra Time dergisine konuşan Grande “Gözlerimde ağlamak için gözyaşı kalmadı artık. Müziğin dünyadaki en güvenli şey olması gerekirken, konser sırasında patlama yaşandı.” sözleriyle üzüntüsünü anlattı.

9. 128 Milyonluk Koronavirüs Konseri

One Word Together at Home, Koronavirüs pandemi sürecinden dolayı ağır şartlarda görev yapan sağlık çalışanlarına destek amacıyla düzenlendi. İnsanları evde kalmaya teşvik etmek, olumsuz havayı dağıtıp moral vermek için sosyal mecralarda ve bazı kanallarda canlı olarak düzenlendi. Bu özelliği sebebiyle küresel çapta yapılan ilk dijital yardım konseri oldu. Global Citizen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün birlikte düzenlediği organizasyon, Lady Gaga küratörlüğünde gerçekleşti. 8 saat süren yardım konserinde 128 milyon dolar gibi ciddi bir bağış toplandı. Rolling Stones, Lady Gaga, Elton John, Taylor Swift gibi birçok ismin katılımıyla gerçekleşti. Sanatçıların evden katılarak destek olması ve sosyal mecralardan yayınlanması sebebiyle 2000’li yılların en farklı ve en büyük müzik olayı oldu.

10. Görkemli Live 8 Konserleri

Müzik Dünyasında En Çok Ses Getiren 10 Konser

Live 8, İskoçya’da düzenlenen G-8 zirvesi öncesi Afrika’daki yoksulluğa dikkat çekmek ve yardım toplamak amacıyla düzenlendi. Yüzyıllardır devam eden Afrika’daki temel ihtiyaç sorunlarına çözüm olabilmesi için sanatçıların desteğiyle gerçekleşti. Konser öncesi ve sonrasında sanatçılar, Afrika ülkelerinin borçlarının da silinmesini talep etti. Konser 2 Temmuz 2005’te yapıldı. Eş zamanlı olarak Londra, Berlin, Roma, Paris, Barrie, Tokyo, Johannesburg, Philadelphia’da gerçekleşti. Konserde Elton John, Madonna, Mariah Carey, Paul McCartney, Pink Floyd, Robbie Williams, Sting gibi efsane isimlerle beraber 150 kişi sahne aldı. Organizasyon 140 televizyon ve 200 radyo istasyonunda canlı yayımlandı. Dinleyiciler için müthiş bir müzik ziyafeti gerçekleşti. Konserde Afrika kökenli sanatçıların az olması konser sonrasında en çok tartışılan konulardan oldu.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!