Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Müzik dünyasında bireysel isimlerle özdeşleştiğinde solo halinde söylendiğinde şarkılar daha başarılı olduğu kanısı vardır. Fakat bunun böyle olmadığını kanıtlayan dünyada pek çok grup çalışmaları da az değil. Dünyanın dört bir yanında farklı farklı müzikler yapan, çok sevilen ve başarılı olmuş şarkılar çıkartan gruplar da bulunuyor. Hatta bu gruplar arasında, dünyaca hatırı sayılan hayran kitlelerine sahip olanları da var. Buradan yola çıkarak biz de sizler için müzik dünyasına farklı soluk getiren ve ilgiyle takip edilen en popüler gruplar listesi hazırladık. İyi dinlemeler!

1. The Beatles Grubu

Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

Dünyaca ünlü müzik grubu The Beatles, 1960’lı yıllarda İngiltere’nin Liverpool şehrinde kuruldu. Bu grup sadece müzik piyasasında değil moda ve sinema dünyasında da iz sürdürmeyi başardı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde başarıya ulaşan ilk İngiliz grubu oldu. Bundan dolayı The Beatles, müzik dünyasına farklı soluk getiren en popüler gruplar arasında yer alır. Kuruldukları ilk zamanlarda Sickless adıyla ortaya çıksalar da daha sonra Paul McCartney’in önerisiyle grup Beatles ismini aldı. The Beatles, From Me To You adlı ilk parçasıyla bir numaralı hitine kavuşmuş oldu. I Want To You Hold Your Hand şarkısıyla da Amerika’da popüler oldu. Popüler müzik grubu, film sektöründe de başarı kazanmayı bildi. Grubun üyelerinin rol aldığı A Hard Day’s Night adlı komedi filmi, iki Oscar ödülü kazandı. The Beatles efsanesi 70’li yıllara kadar devam etse de Paul McCartney, 10 Nisan 1970 yılında yaptığı basın toplantısıyla Beatles grubunun resmen dağıldığını duyurdu.

2. Pink Floyd Grubu

Müzik dünyasının en başarılı gruplarından olan Pink Floyd, 1965 yılında Syd Barrett, Nick Mason, Roger Waters, Richard Wright adlı üniversite öğrencileri tarafından Londra’da kuruldu. Bu grubun şarkılarındaki felsefi sözler, yenilikçi albüm kapakları ve heyecan uyandıran sahne şovları başarılarının arkasındaki nedenlerdendir. Pink Floyd, 1967 yılında çıkardığı The Piper at the Gates of Dawn adlı albümündeki iki şarkıyı müzik listelerine sokmayı başardı. Daha sonraki yıllarda çıkardıkları The Dark Side of the Moon ve The Wall adlı albümleri tüm zamanların en çok satan albümlerinden oldu. Ayrıca The Dark of the Moon, Billboard 200 listesinde 741 hafta kalma başarısını gösterdi. Yıllar içinde Pink Floy’dan bazı grup üyeleri ayrılmış olsa da her zaman müzik dünyasına farklı soluk getiren en popüler gruplar arasında olmayı sürdürdüler. Grubun son albümü de The Endless River adıyla 2014 yılında çıkmış ve genelde yayınlanmamış eski şarkılardan oluşmuştur.

3. Queen Grubu

Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

Albümleri 300 milyondan fazla satan Queen grubu, 1970 yılında Londra’da kuruldu. Dünyaca ünlü müzik grubunun sahip olduğu 18 albüm, 18 şarkı, 8 DVD bir numarada yer aldı. Bunun yanında İngiltere müzik listelerinde en uzun süre yer alan gruptur. Grubun en popüler şarkısı ise Bohemian Rhapsody’dir. İngiltere’de listelerde 9 hafta boyunca bir numarada kalmıştır. Oueen’in solisti Freddie Mercury hayatı ve tarzıyla diğer grup üyelerine göre daha çok ön plandaydı. Grubun birçok hit şarkısına da katkı sağladı. Freddie Mercury’in ölümünden sonra 1995 yılına kadar Queen müzik faaliyetlerine ara verdi. Ancak 2004 yılında Queen+Paul Rodgers turnesiyle müziğe tekrar geri döndü.

4. Metallica Grubu

Heavy metal grubu Metallica, 1981 yılında San Francisco’da müzik faaliyetlerine başladı. 1991 yılında kendi adlarını taşıyan albümle heavy metal dünyasının en başarılı albümüne sahip oldu. On Grammy ödülüne de sahip olan grup, top 10 listelerinde ilk numarada olan birinci gruptur. Bunun yanında yedi kıtada da konser veren tek gruptur. Dünyaca ünlü müzik grubu, 2014 yılından itibaren Türkiye’de de beş konser vermiştir. Müzik dünyasına farklı soluk getiren en popüler gruplar arasında olan Metallica ekibi, çalışmalarına halen devam etmektedir.

5. Spice Girls Grubu

Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

Üyelerinin tamamı kadınlardan oluşan Spice Girls grubu, 1994 yılında İngiltere’de bir gazetenin ilanına başvurup seçilenlerden oluşmuştur. Grup MTV ve Brit Awards gibi ödülleri kazandı. Spice Girls, o kadar popülerdi ki Kraliçe Elizabeth bile Spice Girl’in hayranı olduğunu söyledi. Grubun tanınmasını sağlayan şarkı Wannabe’dir. Şarkı 37 ülkede liste başıydı. Şarkının başarısından dolayı Spice Girls’ün, The Beatles’ın tahtına geçerek sahip olduğu söylendi. Çıkardıkları Spice albümü de 90’ların en çok bir numarada kalan albümü oldu. Spice girls, 1998 yılında müziğe ara verdi. 2000 yılında tekrar bir araya gelerek Brit Awards’da hayat boyu başarı ödülünü kazandı. 2001 yılında grup tekrardan dağıldı. Bu yıldan sonra grup, sadece iki defa turne için bir araya geldi.

6. Linkin Park Grubu

Dünyaca ünlü rock grubu Linkin Park, Xero adıyla 1996’da Amerika’da müziğe başladı. İki Grammy ödülü sahibi olan grup, tüm zamanların en aktif ve en modern grubu olarak kabul ediliyor. Grubun In The End şarkısı Bilboard müzik listesinde iki numarada yer aldı ve MTV Ödüllerinde En İyi Rock Şarkısı ödülünü kazanmayı başardı. Bir başka ödüllü şarkıları Crawling, Grammy ödülünü kazandı. Grubun başarıları bununla bitmiyor. Hybrid Theory adlı şarkı ABD’de 10 milyon satarak Elmas Plak sahibi oldu. Başarılı grup, Jay Z, Busta Rhymes gibi dünyaca ünlü isimlerle de düete imza attı. Sahne şovlarıyla bilinen Linkin Park, 2009 yılında Türkiye’de konser verdi. Dünyaca ünlü bu grup, değişen üyeleriyle çalışmalarını günümüzde de sürdürmeye devam ediyor.

7. Maroon 5 Grubu

Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

Popüler müzik grubu Maroon 5, Amerikalı bir gruptur. Grup üyeleri Adam Levine, Jesse Carmichael, Mickey Madden ve Ryan Dusick daha önce kendi aralarında bir gruba sahipti. Daha sonra James Valentine’yi de gruba katarak Maroon 5 adıyla yollarını birleştirdiler. Maroon 5, yeni milenyumun en popüler grubu olarak adlandırılıyor. Grubun ilk albümü Songs About Jane altın gümüş ve üç kat platin plak ödülünü kazanma başarısı gösterdi. 2007 yılında çıkardıkları albüm Bilboard 200 listesine zirveden girdi. Maroon 5, Grammy, MTV gibi popüler müzik ödüllerinin de sahibi oldu. Grup halen çalışmalarını aktif olarak sürdürmekte.

8. The Pussycat Dolls Grubu

Müzik dünyasının en popüler kız gruplarından olan Pussycat Dolls, 2003’de Amerika’da bir garajda dans grubu olarak oluşturuldu. Bu dans grubu Johnny Depp’in sahibi olduğu kulüpte de dans etti. Pussycat Dolls, daha sonra müziğe yöneldi ve 2005’de çıkardıkları albümde yer alan Don’t Cha adlı parçayla İngiltere müzik listelerinde ilk sıraya yerleşti. Şarkının bulunduğu albüm de Bilboard Müzik Ödülü ve altın plak kazandı. Başarılı grup, Charlie’nin Melekleri filminin bir bölümünde şarkı söyleyip dans ederek popülerliklerini arttırdı. Başarılı geçen yılların ardından 2010 yılında grup üyeleri ayrıldıklarını duyurdu. Fakat bu sene 2020 yılında Pussycat Dolls, yeni grup üyeleriyle React adlı yeni bir şarkı çıkardı.

9. One Direction Grubu

Başarılı İngiliz müzik grubu One Direction’ın üyeleri Zayn Malik, Louis Tomlinson, Niall Horan, Liam Payne ve Harry Styles, 2010 yılında önce ayrı ayrı X Factor yarışmasına katıldılar. Ancak yarışmada başarı elde edemediler. Ardından yarışmanın jüri üyesi Nicole Scherzinger’in desteğiyle bu 5 isim bir araya getirilerek grup oluşturuldu. One Direction grubu çok sevildi ve başarılı oldu. 2011 yılında Britt Ödüllerinde En İyi İngiliz Single ödülünü aldı. Up All Night adlı albümleri Bilboard Hit 200 Listesi’nde ilk haftadan bir numaraya ulaştı. Grubun başarıları bunlarla sınırlı kalmadı. One Direction, 200’den fazla ödülün sahibi oldu. 2015 yılında Zayn Malik gruptan ayrıldıktan sonra One Direction bir süre daha müziğe devam etti. Ancak 2016 yılında da grubun diğer üyeleri kariyerlerine tek başlarına devam etmek istediklerini açıkladı.

10. BTS Grubu

Müzik Dünyasına Farklı Soluk Getiren Popüler Gruplar

Bangtan Boys, kısaca BTS Koreli bir gruptur. Grubun The Most Beautiful Moment in Life Part 2 albümü, Billboard 200 listesine girdi ve bu albüm dünya çapında tanınmalarının önünü açtı. Ardından BTS başarı merdivenlerini çıkmaya devam etti. Çıkardıkları ikinci albüm iTunes’de 26 ülkede ilk sıraya yükseldi. Ayrıca albüm Billboard listesine 26. sıradan girme başarısını gösterdi. Bu başarı K-Pop albümünün ulaştığı en yüksek sayıydı. Yine aynı albüm Kore’de en çok satan albüm oldu. BTS grubu, Spofity’da ulaştıkları 1 milyondan fazla takipçisiyle bunu başaran ilk K-Pop grubudur. Rekorlarına devam eden başarılı grubun çıkardığı Fake Love şarkısı ise Youtube’da dinlenme rekoru kırdı. Şimdilerde grup, yeni rekorlara imza atmaya ve müzik çalışmalarına devam ediyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!