Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

2 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Yabancı dil, günümüzde birçok alanda karşınıza çıkmakta. Çıkmakla kalmıyor, onu çok iyi bilmeniz ve kullanabilmeniz isteniyor. Kimisi zorunlu olduğu için kimisi sosyalleşmek üzere başladığı bu yolculukta genelde yavaş ilerlediğinden dem vurur. İşte bu noktada size bazı önerilerimiz olacak. Farklı bir dil öğrenirken işinizi kolaylaştıracak önerileri maddeler halinde sıraladık. O zaman yabancı dil öğrenim hızınızı artıracak yöntemler listemiz gelsin!

1. Her şeyden önce duymak gerek!

Yabancı Dil Öğrenme Hızınızı Artıracak Yöntemler

Dinlemek başka, duymak başka! Dile ait tek kelime bilmeseniz bile kulak doygunluğu ile dil öğrenmeye başlamanız en etkili yöntemdir. Bu yöntemi uzun vadede uygulayın, zamanla duyduğunuz bir kelimeyi daha önce işittiğiniz için onu anımsayacaksınız. Dolayısıyla o dili de benimsemiş olacaksınız. Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde video, film ve diziler izleyebilir; müzikler dinleyebilirsiniz. Bu sayede telaffuzunuzu geliştireceksiniz.

2. Öğrendiklerinizi dışa dökmek gerek!

Eğer öğrenmek istediğiniz dili konuşan birini, özellikle de ana dili olarak konuşan birini bulabilirseniz; bu, öğrenme hızınızı gün geçtikçe katlayacak bir faktör olacak. Üstelik bunun için valizlerinizi toplayıp apar topar yurtdışına gitmenize gerek yok. İnternette yabancı dil etkileşimi için insanları bir araya getiren siteler ve uygulamalar mevcut. Bu sayede farklı ülkelerden insanlarla kültür ve dil alışverişinde bulunabilirsiniz. Gitmeden önce o ülkenin insanı ile tanışmak istemez misiniz? Bunun için ücretli online eğitmenlerde bulunuyor. Hatta sizinle istediğiniz dilde konuşacak yapay zekalı robotlar da internet dünyasında… Tercih sizin!

3. Eğlenceli hale getirmek gerek!

Yabancı Dil Öğrenme Hızınızı Artıracak Yöntemler

Kitap açmayı sevmeyenler için etkili ve eğlenceli bir yöntem daha var. Öğrenmek istediğiniz kelimeler için kartlar hazırlayabilir, oynadığınız oyunların İngilizcelerini yazarak yeni kelimeleri öğrenebilirsiniz. Hatta daha girişken davranıp, kendi kurguladığınız oyunları da başka dillerde de oynayacak şekle sokabilirsiniz. Oynadıkça keyif alacak ve oyun sırasında kullandığınız kelimeleri farkında bile olmadan öğrenmiş olacaksınız.

4. Teknolojiyi kullanmak gerek!

Günümüzün hatırı sayılır bir bölümü telefonumuzla geçiyor. Peki neden telefonla geçirilen bu zamanın küçük bir kısmını dil öğrenmek için harcamayalım? Bunun için özel olarak hazırlanmış uygulamalar mevcut. Mobil uygulamaları aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Yabancı dildeki haber, mizah, eğitim ve benzeri birçok kategoride hazırlanmış içeriklere ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle öğrenme sürecinizde büyük fark yaratacaksınız.

5. Kitap kapağını kaldırmak gerek!

Yabancı Dil Öğrenme Hızınızı Artıracak Yöntemler

Bu noktaya kadar kitap açmadan deneyebileceğiniz yabancı dil öğrenim hızınızı artıracak yöntemler üzerine yoğunlaştık. Ancak şimdi tam da kitap takibi yapmanız gereken yerdeyiz. Öğrenmek istediğiniz dilde yazılmış bir kitabı okumanız, bu dilin edebiyat ve kültür dünyasına giden basamakları atmaya başladığınız anlamına gelir. Yeni başlayanlardan, o dilin uzmanlarına kadar her seviye için birçok yayınevi tarafından kitaplar basılıyor. Hangi seviyede olursanız olun sizin de seviyenize uygun kitaplar bulunuyor. Elbette bilmediğiniz kelimeler olacak ancak kitaba alacağınız küçük notlar ilerlemenize yardımcı olacaktır.

6. Korkmamak gerek!

Ana diliniz Türkçeyi öğrenme sürecinizi hatırlayın. Nasıl buralara geldiniz? Aynı şekilde yepyeni bir kültür öğrendiğinizi söylememize gerek yok. O dili öğrenen bir bebek gibi korkmadan adımlar atın. Hırsınızı kararlılığınızı burada kullanın! Düşe kalka veya emekleyerek de olsa öğreneceksiniz. Never give up!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak