Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

5 dk okuma süresi

En İyi Yabancı Dil Kursları
İncele

14
16 Paylaşım, 14 puan

Yabancı dil, günümüzde birçok alanda karşınıza çıkmakta. Çıkmakla kalmıyor, onu çok iyi bilmeniz ve kullanabilmeniz gerekiyor. Özellikle iş hayatında artık yavaş yavaş artı olmaktan çıkıp, bir zorunluluk olmaya başlamasıyla da önemi iyice artmış durumda. Kimisi zorunlu olduğu için kimisi sosyalleşmek üzere başladığı bu yolculukta genelde yavaş ilerlediğinden dem vurur. Bu yolculuğunda sabra ve isteğe dayalı olduğu da aşikâr. İşte bu noktada size bazı önerilerimiz olacak. Farklı bir dil öğrenirken işinizi kolaylaştıracak önerileri maddeler halinde sıraladık. O zaman yabancı dil öğrenim ve konuşma hızınızı artıracak yöntemler listemiz gelsin! Keyifli okumalar…

1. Bol Bol Dinleyin

Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

Dinlemek, herhangi bir yabancı dili öğrenirken yapmamız gereken ilk eylemdir diyebiliriz. Hiç duymadığımız ya da telaffuzunun nasıl olduğunu bilmediğimiz bir kelimeyi dolayısıyla biz de konuşamayız. Bu sebeple dile ait tek kelime bilmeseniz bile kulak doygunluğu ile dil öğrenmeye başlamanız en etkili yöntemdir. Bu yöntemi uzun vadede uygulayın, zamanla duyduğunuz bir kelimeyi daha önce işittiğiniz için onu anımsayacaksınız. Dolayısıyla o dili de benimsemiş olacaksınız. Öğrenmek istediğiniz yabancı dilde video, film ve diziler izleyebilir; müzikler dinleyebilir hatta oyunlar bile oynayabilirsiniz. Bu sayede telaffuzunuzu geliştireceksiniz.

2. O Dilde Yazılmış Kitapları Okuyun

İngilizce öğrenmeye çalıştığınızı varsayalım. İngilizce dilinde yazılmış bir kitabı okumanız, bu dilin edebiyat ve kültür dünyasına giden basamakları atmaya başladığınız anlamına gelir. Yeni başlayanlardan, o dilin uzmanlarına kadar her seviye için birçok yayınevi tarafından kitaplar basılıyor. Hangi seviyede olursanız olun sizin de seviyenize uygun kitaplar bulunuyor. Elbette bilmediğiniz kelimeler olacak ancak kitaba alacağınız küçük notlar ilerlemenize yardımcı olacaktır. Yanınızda da her zaman küçük bir sözlüğünüz bulunsun. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle artık her şeyin dijitalleştiğini sizler de biliyorsunuz. O zaman kullanın! Dijital ortamlarda okuyacağınız kitaplardaki olası bilinmeyen sözcükler otomatik olarak tıklandığında Türkçe anlamlarını vermektedir.

3. Teknolojiyi Sonuna Kadar Kullanın

Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

Teknolojinin geliştiğinden bahsettik. Şu zamanlarda da günümüzün hatırı sayılır bir bölümü telefonumuzla geçiyor. Peki neden telefonla geçirilen bu zamanın küçük bir kısmını dil öğrenmek için harcamayalım? Bunun için özel olarak hazırlanmış uygulamalar mevcut. Hatta bu uygulamalar ile canlı ve gerçek kişiler ile bile konuşmanız ve pratik yapmanız mümkün. Mobil uygulamaları aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Yabancı dildeki haber, mizah, eğitim ve benzeri birçok kategoride hazırlanmış içeriklere ulaşabilirsiniz. Bu yöntemle öğrenme sürecinizde büyük fark yaratacaksınız. Teknolojiyi kullanmak yabancı dil öğrenim hızınızı artıracak ve güveninizi yükseltecek yöntemler arasında akla ilk gelen yoldur. Bunu unutmayın!

4. Öğrendiklerinizi Test Edin

Bir aşamaya kadar hatırı sayılır bir ilerleme kaydettiğinizi düşünüyorsanız kendinizi denemenin tam zamanı! Eğer öğrenmek istediğiniz dili konuşan birini, özellikle de ana dili olarak konuşan birini bulabilirseniz; bu, öğrenme hızınızı gün geçtikçe katlayacak bir faktör olacak. Üstelik bunun için valizlerinizi toplayıp apar topar yurtdışına gitmenize gerek yok. İnternette yabancı dil etkileşimi için insanları bir araya getiren siteler ve uygulamalar mevcut. Bu sayede farklı ülkelerden insanlarla kültür ve dil alışverişinde bulunabilirsiniz. Gitmeden önce o ülkenin insanı ile tanışmak istemez misiniz? Bunun için ücretli online eğitmenler de bulunuyor. Hatta sizinle istediğiniz dilde konuşacak yapay zekalı robotlar da internet dünyasında. Tercih sizin!

5. İşi Biraz da Eğlenceye Dökün

Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

Biliriz ki her insanın öğrenme metodu farklıdır. Kimisi kitaplardan yararlanır kimisi de dizi ve film izleyerek öğrenir. İşte bu yöntemleri pek de tercih etmeyen ve sevmeyenler için etkili ve eğlenceli bir yöntem daha var. Öğrenmek istediğiniz kelimeler için kartlar hazırlayabilir, oynadığınız oyunların İngilizcelerini yazarak yeni kelimeleri öğrenebilirsiniz. Hatta daha girişken davranıp, kendi kurguladığınız oyunları da başka dillerde de oynayacak şekle sokabilirsiniz. Oynadıkça keyif alacak ve oyun sırasında kullandığınız kelimeleri farkında bile olmadan öğrenmiş olacaksınız. Bunun üst seviyesi ise video oyunları oynamaktır! İster inanın ister inanmayın video oyunlarının payı oldukça fazladır.

6. Yurt Dışında Dil Eğitimi Alın

Herkes bilir ki bir yabancı dili o ülkede öğrenmek yabancı dil için hızınızı artıracak en etkili yöntemler arasındadır. Alacağınız eğitim diğer tüm yollardan daha güçlü ve kalıcı olacaktır. Çünkü o ülkede sadece dil öğrenmeyeceksiniz. Aynı zamanda o ülkenin kültürünü, tarihini, günlük konuşma dilini ve kökünü de öğreneceksiniz. Kısacası o ülkeyi tümüyle benimseyeceksiniz. Evde, sokakta, otobüste, televizyonda kısacası her ortamda o dili duyacaksınız. Bir dile ne kadar çok maruz kalırsanız ister istemez onu öğrenme ve idrak etme hızınız da artacaktır. E tabii ki bu yöntem ne kadar etkili olsa da bir o kadar da masraflı bir yöntemdir. Bunu da belirtmek gerekir. Fakat seçim tabii ki sizin!

7. Konuşma Pratiği Yapın

Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

Belli bir seviyeye kadar öğrendiniz ve biriyle konuşmak için can atıyor fakat bulamıyor musunuz? O zaman kendi kendinizle konuşun! Öğrendiklerinizi kendinize anlatmak, bilgileri pekiştirmek bir dili öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Böylece kendinizi de test etmiş olacaksınız. Nerede hangi hataları yapıyorsunuz, telaffuzunuzu geliştiriyor musunuz gibi soruları kendinize sorabilir ve hatta kendiniz görebilirsiniz. Büyük çoğunlukla öğrendiklerimizi anladığımızı varsayıyoruz ve üstünden hızlıca geçiyoruz. Fakat o konu hakkında herhangi bir denememiz olmuyor. Bu sebeple kendimizin öğretmeni olmamız gerekir.

8. Sabırlı ve Cesur Olun

Farklı bir dil öğrenmek oldukça zor bir iş gibi görünebilir. Hatta çoğu kişi birkaç denemeden sonra vazgeçebilir veya erteleyebilir. Ancak asıl konu budur aslında. Bir işin zor olup olmadığına kendimiz karar veririz. Bu tamamen öğrenme isteğimiz ve biraz çabayla ilgili bir durumdur. Defalarca hatalar yapabiliriz. Bu normal bir durumdur. Asıl önemli olan her gün ufak da olsa çalışmalarımıza devam etmektir. Kısa süre sonra verdiğimiz bu çabanın karşılığı da kesinlikle gelecektir. Aynı şekilde bir hata yapma korkusuyla öğrendiklerimizi de içimize atmamalıyız. “Ya yanlış telaffuz edersem?” düşüncesi biliriz ki herkesin aklına gelen bir sorudur. Kimse bizden gerçek bir İngiliz gibi konuşmamızı bekleyemeyecektir. Bu nedenle hata yapmaktan korkmamak ve her fırsatta konuşup pratik yapmalıyız.

9. Post-It!

Farklı bir dil öğrenmek istiyorsanız öğrenmek istediğiniz dil hangisiyse odanızda, evinizde bulunan tüm eşyalara küçük stickerlar yapıştırarak daha hızlı öğrenebilirsiniz. Küçük renkli kağıtlara masanın o dildeki karşılığını yazın ve masaya yapıştırın. Post-it dediğimiz bu yöntem, hemen her eşyanın veya şeyin karşılığının kâğıda yazılmış şeklidir. Bu küçük ve sevimli yöntem yabancı dil öğrenim hızınızı kat be kat artıracak etkili yöntemler arasındadır. Bir süre sonra siz de neyin ne anlama geldiğini anlayacak ve şaşıracaksınız. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar da etkili olan bu yöntemin meyvelerini aldığınızda yabancı dil öğrenmenin bu kadar zor olmadığını kendi gözlerinizle görme fırsatını yakalayacaksınız.

10. Arkadaşlar Edinin

Yabancı Dil Öğrenim Hızınızı Artıracak Yöntemler

İster kursa gidin isterseniz bir arkadaş grubuyla dil öğrenmeye karar verin. İkisinde de yapacağınız şey birbiriniz ile yabancı dilde konuşmak. Eğer çeşitli uygulamalar ile yabancı kişiler ile arkadaşlar edinirseniz her gün pratik yapma şansına erişebileceksiniz. Kısacası sosyalleşin. Her şeyi tek başınıza öğrenme yükünü omuzlarınızdan attığınız anda daha etkili ve aktif bir şekilde öğrenmeye başlayacaksınız. Dışarı çıkın, bir turist gördüğünüzde yardımcı olmaya çalışın. Karşınızdaki kişinin sizi anladığını görmek özgüven açısından oldukça önemlidir. Dünya büyük. Ne zaman hangi fırsatı yakalayacağınız belli olmaz. Bu sebeple gördüğünüz her fırsatı kullanın.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!