İngilizce Öğrenirken Mutlaka Dinlemeniz Gereken Popüler Şarkılar

7 dk okuma süresi


10
23 Paylaşım, 10 puan

Müzik dinlemeyi kim sevmez? Eğlenerek öğrenmek kim istemez ki? Yabancı bir dil öğrenirken belki de en çok hoşumuza giden şey, o dilde şarkılar dinlemek ve anlamlandırmaya çalışmaktır. Hatta öğrenme aşamasında şarkılara eşlik edebildiğimiz zaman daha da şevklenir, daha da sevgi duyarız o dili öğrenmeye. Müzik, evrensel bir dil olduğundan; melodiler bizi eğlendirip rahatlatırken, sözler de aynı anda bize bir şeyler öğretebilir. Evet, eğer istersek bol bol şarkı dinleyerek de yabancı dilde pek çok şey öğrenebiliriz! İçinde bulunduğumuz şu dönemde, dünyanın en önemli dili kabul edilen İngilizce’yi öğrenmek de artık hepimiz için bir mecburiyet olmuşken, kendimize eğlenceli yöntemler bulmak işimizi biraz daha kolaylaştırabilir. Bu durumda, siz de hoşunuza giden melodilere eşlik eden sözler aracılığıyla İngilizce’yi öğrenebilirsiniz. İşte karşınızda İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar!

1. Fool’s Garden – Lemon Tree

Bu şarkıda basit ve anlaşılabilir birçok kelime ve cümle yapısı bulunmaktadır. Zaman açısından ‘Simple Present Tense’ (geniş zaman) ve ‘Present Continuous Tense’ (şimdiki zaman) kalıplarına fazlasıyla yer verilmektedir. Ek olarak, ‘Prepositions’ (edatlar) konusuna da çok güzel bir örnektir. Şarkının içinde çok çeşitli edatlar (in, into, on, about, around, inside, up, down, of, to, for) geçmektedir. ‘Lemon Tree’, dinlerken oldukça eğleneceğiniz ve mecaz anlamlar konusunda da daha kolay fikir sahibi olabileceğiniz bir parçadır.

2. Lenka – Everything At Once

‘Everything At Once’ şarkısında, ‘as … as’ kalıbı yer almaktadır. Sıfatlarla birlikte kullanılan ‘as.. as’ kalıbı, ‘kadar’ anlamına gelir ve İngilizce’de ‘Comparatives’ (karşılaştırma) konusunun içinde yer almaktadır. Her iki ‘as’ arasında bir sıfat kullanılır. Bu parçanın tamamı da bu konuya oldukça güzel bir örnek teşkil etmektedir. İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar içerisinde bu şarkının, çok yaygın kullanılan ‘as … as’ kalıbını öğrenmekte zorluk yaşayan veya tekrar etmek isteyen herkes için faydalı olduğunu düşünüyoruz.

3. Queen – We Are The Champions

Bu şarkıyı ‘Present Perfect Tense’ (yakın geçmiş zaman) konusunu öğrenirken mutlaka dinlemenizi öneriyoruz. Konuyla ilgili pek çok cümle örneği bulunduran parçada, aynı zamanda ‘Future Tense’ (gelecek zaman) konusunda ‘will’ kalıbıyla ilgili örneklendirmeler de bulabilirsiniz. 1977’den bu yana efsane olan, her neslin severek dinlediği ‘We Are The Champions’, eğlenirken birçok şeyi de aynı anda öğrenmenizi sağlayacak.

4. Plan B – She Said

Eğer ‘Reported Speech’ (dolaylı anlatım) konusunda kafanız karışıyorsa ve havada kalan örneklerden sıkıldıysanız, bu şarkıyı dinleyerek ‘Direct Speech’ (direk anlatım) cümlelerini ‘Reported Speech’ (dolaylı anlatım) cümlelerine çevirebilir ve eğlenceli bir pratik yapabilirsiniz! İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar içinde size ileri seviyelerde fayda sağlayabilecek olan bu şarkının ritminden dolayı, bizce zaten bu fikre karşı koyamayacaksınız.

5. John Cale – Hallelujah

Bu parçada öne çıkan özellik, ‘Present Perfect Tense’ (yakın geçmiş zaman) kalıplarına yer verilmiş olması ve birbirinden çeşitli fiillerin ‘Simple Past Tense’ (geçmiş zaman) ile çekimlenmiş hallerini şarkının sözleri içerisinde inceleyebiliyor olmanız. Nesillerdir söylenerek popülaritesini korumuş olan, bugüne kadar birden fazla sanatçının seslendirmiş olduğu ‘Hallelujah’ şarkısının pek çok farklı versiyonu mevcut olduğundan, diğer seslendirmeleri de dinleyip kendi kulağınıza en iyi geleni içlerinden seçebilirsiniz.

6. Frank Sinatra – Killing Me Softly

Oldukça romantik ve duygusal bu şarkıyı, yine efsane seslerden biri olan Frank Sinatra’dan dinlemek oldukça keyif vericidir. Şarkının sözlerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz ‘Simple Past Tense’ (geçmiş zaman) kalıpları, konuyla ilgili bilgilerinizi pekiştirmenize yardımcı olacak. İngilizce öğrenirken en önemli konulardan birisi geçmiş zaman olduğu için mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar arasına ‘Killing Me Softly’ adlı parçayı da eklemenizi tavsiye ediyoruz.

7. Michael Jackson – You Are Not Alone

Ailemizle, arkadaşlarımızla ve duygusal anlamda bağ kurduğumuz hemen herkesle konuştuğumuz kelimeler, yaygın mecaz kelimelerdir. Bu kelimeleri, yabancı bir dil öğrenirken günlük hayatımıza adapte edebilmek için öğrenmeye ihtiyaç duyabiliriz. Her birimizin çok iyi bildiği; dansıyla, karakteriyle, sesiyle ve şarkılarıyla ün salmış Michael Jackson’ın ‘You Are Not Alone’ adlı parçasında, sevdiklerimizle günlük hayattaki konuşmalarımızda sıklıkla kullandığımız kelime ve fiillerin İngilizce karşılıklarını kolayca öğrenebilirsiniz.

8. Justin Bieber – Love Yourself

Olumsuz cümle kalıplarında zorluk çekip pratiğe ihtiyacı olduğunu düşünen kişiler, ‘Love Yourself’ şarkısını dinleyerek ‘Simple Present Tense’ (geniş zaman) ve ‘Simple Past Tense’ (geçmiş zaman) negatif cümle örneklerini gözden geçirebilirler. Böylece hem iki zaman arasındaki negatif cümle yapısını karşılaştırabilir, hem de daha fazla örnekle konuyu pekiştirmiş olurlar. Ayrıca, şarkının adında söylendiği gibi, lütfen her zaman ‘kendini sev’!

9. Dua Lipa – New Rules

Bu şarkının hem hoş bir temposu, hem de ‘yapma, etme’ diyen bir nakaratı var. Dinlerken oldukça eğleneceğiniz bu nakaratla, şarkıya eşlik ederek ‘Imperatives’ (emir cümleleri) konusunda bilginizi pekiştirebilir, daha önceden bildiğiniz örnekleri çoğaltabilir, aynı zamanda fazlasıyla eğlenebilirsiniz! 2017’den beri oldukça popüler olan bu şarkı, size yabancı dilde bir şeyler öğretirken; eğer ihtiyacınız varsa, ikili ilişkilerinizde kendinize yeni kurallar koyma yolunda da ilham kaynağı olabilir.

10. Lewis Capaldi – Someone You Loved

Her dilde olduğu gibi İngilizce’de de deyimler oldukça yaygın kullanılmaktadır. Lewis Capaldi’nin büyük bir başarıyla seslendirdiği ‘Someone You Loved’ adlı parçada, İngilizce’de günlük dilde oldukça yaygın kullanılan deyimleri sıklıkla duyacaksınız. Sözlerini dikkatlice dinleyip daha önce duymadığınız deyimlerin anlamlarını araştırarak, İngilizce’de sık kullanılan bu deyimleri öğrenebilirsiniz. Böylece, daha önce kültür farkından veya deyim bilgisi eksikliğinden dolayı anlamlandıramadığınız pek çok diyaloğa anlam katabilirsiniz.

11. George Ezra – Budapest

‘Budapest’, orta seviye İngilizce bilgisi olan ve ‘conditionals’ (şartlı cümleler) konusunda bilgi edinmeye çalışan bireyler için oldukça uygun bir şarkıdır. İçerisinde geçen kelimeler genel olarak soyut ancak basit anlamda kullanıldığından, hem anlamak zor olmayacak hem de kelimenin farklı kullanımlarına şahit olacaksınız. ‘Conditionals’ cümle yapılarıyla pratik yapmak ve zihinlerindeki örnekleri çoğaltmak isteyenlere önereceğimiz bu şarkı, aynı zamanda oldukça popüler, rahatlatıcı ve huzur verici.

12. Bruno Mars – Just The Way You Are

Oldukça rahat anlaşılan aksanı ve kullanılan basit kelimeleriyle Bruno Mars’ın seslendirdiği ‘Just The Way You Are’ isimli şarkı, ‘Simple Present Tense’ (geniş zaman) kalıplarını pratik yapmak için çok uygun bir örnektir. Deyimlerden ve öbek eylemlerden uzak bu şarkı, aynı zamanda oldukça romantik ve eğlenceli bir şarkıdır. Her seviyeden dil öğrencisinin tereddüt etmeden dinleyebileceği bu parçayı, İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar listenizde mutlaka bulundurmalısınız.

13. Rod Stewart – Maggie May

Sözlerinde geçen kelimeler oldukça basitken, cümle yapıları da orta seviye İngilizce bilgisi edinmekte olan kişiler için uygundur. Bundan dolayı da, içerisinde hem başlangıç seviyesindeki hem de orta seviyedeki kişilerin dinleyerek öğrenebileceği pek çok söz öbeği barındırmaktadır. Örneğin, başlangıç seviyesindeki birisi ‘home’ (ev), ‘school’ (okul), ‘face’ (yüz), ‘head’ (baş), ‘eyes’(gözler), heart (kalp) gibi temel kelimeleri öğrenebilirken; orta seviyedeki birisi de ‘passive’ (edilgen), ‘if/wish’ (eğer/keşke) ve ‘’simple past tense’ (geçmiş zaman) gibi yapıları inceleyebilir.

14. Rasmus – In The Shadows

‘Present Perfect Tense’ (yakın geçmiş zaman) konusunda, Türkçe’de böyle bir yapının bulunmamasından dolayı genelde öğrenirken zorluk çekiyoruz. ‘Present Perfect Continuous Tense’ (devam eden yakın geçmiş zaman) ise, bunun ardından birçoğumuza çok daha karmaşık gelebiliyor. Aslında bu zaman türlerinin gerçekten çok basit yapılar olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Sadece böyle bir durumda, mutlaka çok fazla örnek görmeli, duymalı ve pratik yapmalıyız. Sözlerinde bu konuyla ilgili örnek cümlelerin karşınıza çıkacağı ‘In The Shadows’ adlı parçayı dinleyerek, bu yapıların kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilir ve zihninizde daha kolay yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

15. Fiddler on the Roof Jr – If I Were A Rich Man

Dinlerken ‘Conditionals’ (şartlı cümleler) ile ilgili oldukça zengin örnekler bulabileceğiniz ‘If I Were A Rich Man’ adlı parça, eğlenceli bir müzikal şarkısıdır. Eğer zengin olsaydım şunu şöyle yapardım, bunu böyle yapardım şeklinde oldukça tempolu bir söyleyişi olmasının yanında bu şarkı, ‘Conditionals’ (şartlı cümleler) konusunu öğrenirken dinlemek ve eğlenmek için birebirdir. İngilizce öğrenirken en yaygın cümle yapılarına yer veren bu şarkıyı da mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar arasına eklemelisiniz.

16. Imagine Dragons – Thunder

Yine Türkçe’de bulunmaması nedeniyle zorlandığımız ‘th’ (θ) harflerinin telaffuzu, çevremizdeki insanlardan da doğru sesleri duyamadığımız için dilimize zamanla yanlış yerleşebiliyor. Bu durumda, bazı kelimelerde ‘t’ ve ‘h’ harflerinin birleşiminden ortaya çıkan sesi (θ), fonetik olarak doğru seslendirebilmemiz için şarkılardan faydalanabiliriz. Bizce bunun en güzel örneğini Imagine Dragons’un seslendirdiği ‘Thunder’ adlı parçada duyuyoruz; çünkü bu parçada ‘Thunder’ kelimesi, şarkı boyunca sürekli söyleniyor, böylece bu sesi(θ) sık sık duymuş ve zihnimize doğru şekliyle yerleştirmiş oluyoruz.

17. The Cure – Friday I’m In Love

İngilizce öğrenmeye daha yeni başlamış kişiler için, haftanın günlerini ve sık kullanılan birkaç deyimi içeren “Friday I’m In Love” şarkısı oldukça uygundur. Şarkının ortaya çıkışının üzerinden ne kadar zaman geçse de, The Cure grubunun seslendirdiği bu nostaljik şarkıyı dinlemek, her yaştan kişi için hala oldukça keyiflidir. Şarkılarla öğrenmeye teşvik etmek, eğlenirken öğrenmek veya öğretmek amacıyla; özellikle ilk seviyeler için kullanılmasını mutlaka tavsiye ediyoruz.

18. Nicole – A Little Peace

‘A Little Peace’; İngilizce’de ‘Comparison’ (karşılaştırma ve benzetme), ‘Quantifiers’ (nicelik belirten sıfatlar) ve ‘Prepositions’ (edatlar) konularına verilebilecek çok güzel örnek cümlelerle dolu, tatlı bir melodiye sahip eski bir şarkıdır. Zevkle dinleyebileceğiniz, öğrendiklerinizi mutlulukla pekiştirebileceğiniz bu parça; aslında 1982 yılında Almanya’nın Eurovision’a katıldığı ve aynı zamanda ilk kez birinci olduğu parçadır. Eurovision’a “A Little Peace” in Almanca versiyonuyla (“Ein bißchen Frieden”) katılan Nicole, sonradan çok beğenildiği için İngilizce, Fransızca ve Felemenkçe olarak da şarkıyı seslendirmiştir.

19. Kelly Clarkson – Stronger

Kelly Clarkson’ın güçlü sesiyle seslendirdiği, ‘daha güçlü’ anlamına gelen “Stronger” adlı parçayı dinlerken belki de hepimiz bir nebze olsun kendimizi daha güçlü hissediyoruzdur. ‘Seni öldürmeyen şey güçlendirir’ diyen bu şarkının sözlerinde, aynı zamanda İngilizce bilgimizi de güçlendirebilecek birçok kelime yer alıyor. ‘Adjectives’ (sıfatlar) ve yine ilişkili olarak ‘Comparatives’ (karşılaştırma sıfatları) konularında örnekler barındıran bu parçaya da mutlaka bir şans vermelisiniz.

20. David Guetta ft. Skylar Grey – Shot Me Down

Bu şarkı, henüz ‘Simple Past Tense’ konusunda yeni yeni bilgiler edinmeye başlamış olan, basit cümlelerle pratik yapmak isteyen kişiler için fazlasıyla uygundur. Karmaşık ve uzun cümlelere yer verilmeyen, basit kelimelerin geçmiş zamandaki çekimleriyle ilerleyen bu şarkı, 2014 senesinden bu yana oldukça popüler ve sık duyduğumuz bir şarkıdır. Dinlemeye başladığınızda hiç yabancılık çekmeden sözlerine kolaylıkla odaklanabileceğinizi düşünüyoruz.

BONUS: Ümit Besen – I Love You

Eğer daha İngilizce öğrenmeye başlayalı bir hafta bile olmadıysa ve ‘bunlar beni kasıyor arkadaş, ben daha içimdeki Anadolu çocuğunu bile kenara koyamadım’ diyorsanız, o zaman Ümit Besen abimizden ‘I Love You’ dinleyerek başlayalım ve kendisinin ‘Simple Present Tense’ (geniş zaman) örneklerini görelim! Nereden başlasak kardır 🙂


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
72
Beğen
Mutlu Mutlu
31
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
29
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!