Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

2021 yılına damga vuran muhteşem dörtlü Måneskin grubu, önce 2015’te sokak sanatçıları olarak müzik dünyasına adım atmışlardır. 2017 yılında katıldıkları X Factor Italia yarışması ile adını duyurmuştur. Ardından 2021 yılında 65. kez düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasıyla da son zamanların en hızlı yükselen gruplarından biri olmuştur. Måneskin üyeleri 2021 yılının Eurovision birincisi olma imzasını atarken, biz de sizler için müzik grubuna dair her şey ve arkasında yatan hikayeyi kaleme aldık. Keyifli okumalar!

1. Grubun Doğuşu

Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

Bas gitarist Victoria De Angelis ile gitarist Thomas Raggi birbirini ortaokuldan beri tanımasına rağmen 2015 yılının Ağustos ayında beraber çalışma fırsatı buluyorlar. Ancak müziğe olan tutkuları ortaokuldan beri devam eden dostluklarına dayanıyor. Ardından aralarına bir solist ve baterist Ethan Torchio katılıyor. Fakat kısa bir süre sonra solist gruptan ayrılıp 3 kişi kalıyorlar. Solistin ayrılmasıyla birlikte yeni bir vokal arayışına giren üç arkadaş, sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları bir reklam sayesinde solist Damiano David’e ulaşıyor. 2016 yılına gelindiğinde ise grup, tam anlamıyla kurulmuş oluyor.

2. Måneskin İsminin Anlamı

2016 yılında bir araya gelen grup, Pulse isimli yerel bir müzik yarışmasına katılma kararı alıyorlar. Ancak yarışmaya kayıt yaptırabilmeleri için bir isim belirlemeleri gerektiğini öğreniyorlar ve bu işi yarı Danimarkalı bas gitarist Victoria’ya bırakıyorlar. Victoria De Angelis ise bazı Danca kelimeler önermesi üzerine “Ay ışığı” anlamına gelen Måneskin kelimesinde hep birlikte karar kılıyorlar. Pulse isimli yarışma, isimlerinin belirlenmesinin yanında geniş bir kitlenin önünde ilk kez performans sergilemelerini sağlıyor. Aynı zamanda bu yarışma, grup açısından kariyerlerinde birincilik ödülünü kazanmalarını sağlayan ilk yarışma oluyor.

3. Kariyerlerinin Başlangıcı

Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

Hayallerinin peşinde koşan dört lise öğrencisi geceleri stüdyoda kendi şarkılarını söylerken prova yaparak geçiriyor. Bunun yanında gün içinde Roma’nın işlek noktalarına giderek sokaktan geçen insanlara şarkı söylüyorlar. Zamanla seslerini duyurup tanınmaya ve hatta sık sık performans sergiledikleri tarihi kent merkezinde bulunan Via del Corso caddesinin aranan yüzü haline gelmeye başlıyorlar. Ancak bu küçük çaplı ün onlar için yeterli gelmiyor ve daha büyük bir adım atarak X Factor Italia yarışmasına katılmaya karar veriyorlar. X Factor yarışması ise İtalya’da isimlerinin duyulması açısından bir dönüm noktası oluyor.

4. X Factor Yarışması

Gelişmek ve büyümek isteyen Måneskin grubu, 2017 yılında on birinci sezonu düzenlenen X Factor Italia yarışmasına katılmaya karar veriyorlar. Grup sokaktan gelmesi nedeniyle yarışmaya katılır katılmaz halkın ilgi odağı haline geliyor. İlk seçmelerden itibaren finalist adayı olarak görülüyor. Seçmelerin ardından alternatif rock grubu Afterhours’un lideri Manuel Agnelli’nin koçluğuyla halkın beklentilerini dahi aşan performans sergiliyorlar. Yarışmayı ikinci olarak tamamlasalar bile finalde şarkıcı Damiano’nun bir çift ince topuklu bot giyerek direk dansı yaptığı “Kiss This” performansıyla ülke çapında isimlerini duyurmayı başarıyorlar.

5. İlham Kaynakları

Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

Måneskin grubu, 2019 yılında gerçekleştirdikleri Londra konserinin ardından çevrimiçi magazin dergisi olan The Upcoming ile röportaj yapıyor. Röportajda grubun oluşumundan bu yana Queens, Bruno Mars, Red Hot Chili Peppers, Arctic Monkeys gibi isimlerden ilham aldıklarını açıklıyorlar. Özellikle bütün üyelerin ortak noktası olan Harry Styles’ın üzerlerinde büyük bir etkisi olduğunu belirtiyorlar. Bütün bunların ışığında ağırlıklı olarak alternatif rock, funk rock ve rap türleri etrafında kendilerine özel bir tarz oluşturarak hem cover performansları hem de özgün şarkılarıyla büyük bir fark yaratıyorlar.

6. İlk Avrupa Turu

Grup Haziran 2018’de Almanya ve İspanya’da konser verse de tam anlamıyla Şubat 2019’da ilk kez Barselona, Madrid, Paris, Zürih, Bern, Lugano, Hamburg, Stuttgart, Münih, Brüksel ve Londra’yı içeren Avrupa turunu gerçekleştiriyor. Tur sırasında yaşadıklarını kayda alan Måneskin grubu, deneyimlerini yarım saatlik bir belgesel halinde Youtube kanallarında yayınlıyorlar. Yayınlanan belgesel ile heyecan ve mutluluklarını, tur sırasında yaşananları ve yeni şarkıları üzerinde çalıştıkları görüntüleri video olarak paylaşıyorlar. Bu sayede halkın ilgisini ve sevgisini bir kez daha kazanmayı başarıyorlar.

7. Sanremo Müzik Festivali

Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

Her şey 6 Mart 2021 yılında Måneskin grubuna yılın birincisi ödülünü kazandıran ve Eurovision yarışmasına dair İtalya’yı temsil edecekler için büyük öneme sahip Sanremo Müzik Festivali ile başlar. Bu festival, 1951’den bu yana bir gelenek olarak Sanremo şehrinde düzenlenip, 1956 yılından günümüze kadar Eurovision’da İtalya’yı temsil edecek kişiyi seçmek için yapılır. 2021’de yeniden düzenlendiğinde genç grup, festivalde Zitti E Buoni şarkısı ile yarışıyor. Måneskin grubu, %32,97 oranındaki yerel jüri oyu, %35,16 oranındaki yüksek basın jüri oyu ve %53,53 oranındaki halk oyunun ortalaması alınarak oluşturulan %40,68 oranındaki skor ile birinci oluyor. Festivali birincilikle bitirerek de Eurovision Şarkı Yarışması’na İtalya’yı temsilen katılmaya hak kazanıyor.

8. Eurovision Yarışması

Sanremo Festivalindeki başarılarıyla birlikte Eurovision Şarkı Yarışmasındaki yerini alan Måneskin grubu, 22 Mayıs 2021 tarihinde Rotterdam Ahoy Arena’da yapılan büyük finalde bir kez daha Zitti E Buoni şarkısı ile performans sergiliyor. 31 yılın ardından ilk kez 524 puanla İtalya’ya birincilik ödülünü götüren yarışmacı oluyorlar. Yarışmanın ardından solist Damiano’nun sonuçları beklerken uyuşturucu kullandığı iddiası ortaya atılsa da şarkıcı tarafından tüm iddialar yalanlıyor. Ek olarak solist kuşkuları gidermek için uyuşturucu kullanmadığını ve hemen gönüllü olarak test yaptıracağını açıklıyor. Bu açıklamasıyla birlikte her şey boşa çıkmış oluyor ve 2021 yılının Eurovision birincisi ödülü Måneskin grubuna veriliyor.

9. Zitti E Buoni Şarkısının Önemi

San Remo ve Eurovision zaferlerini sağlayan Zitti E Buoni şarkısının hikayesi aslında geçmişe dayanıyor. Victoria De Angelis ve Thomas Raggi’nin lise yıllarında bir öğretmenleri onlara sıkça “sessiz ve uslu” olmaları gerektiğini söylüyor. Bir türlü sessiz ve uslu olamayan grup üyeleri ise öğretmenlerine ithafen, Türkçesi “sessiz ve uslu” anlamına gelen Zitti E Buoni şarkısını yazıyor. San Remo Festivali’nin ardından şarkı temasının “özgürleşme ve ön yargılara karşı verilen mücadele” olduğunu açıklayarak şarkıyı bahsi geçen öğretmene adıyorlar. Ardından Eurovision’da da bu parçayı seslendirerek, önemli bir başarı hikayesi yazıyorlar.

10. Måneskin Grubunun Şarkıları

Eurovision 2021 Birincisi Måneskin Grubuna Dair Her Şey

Sokak sanatçısı olarak çıktıkları yolda emin adımlarla ilerleyen Måneskin grubu, 2017 yılından bu yana pek çok şarkı yazmıştır. Yayımladıkları eserler; Chosen, Morirò da re, Torna a casa, Fear for Nobody, L’altra dimensione, Le parole lontane, Vent’anni ve Stato di natura şarkılarıdır. 2021 yılında ise yapmış oldukları Beggin’ ve I Wanna Be Your Slave coverları ile büyük bir etki uyandırmıştır. I Wanna Be Your Slave, iki aylık kısa bir süre içerisinde 48 milyon görüntülenmeye ulaşmıştır. 8 Ekim 2021’de, solist Damiano’nun söylemiyle, birkaç saat içinde yazılan yeni şarkıları Mammamia’yı yayımlayarak bir kez daha gündemdeki yerini korumayı başarıyorlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!