Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

4 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Eurovision şarkı yarışması 1956 yılından beri düzenlenen, Avrupa Yayın Birliği’ne üye olan ülkelerden müzisyenlerin katıldığı bir yarışmadır. Düzenlendiği ilk yıldan bugüne dek aralıksız her yıl yapılmıştır. Katılımcı ülkeler, yarışmadaki diğer ülkelerin şarkılarını kısa mesaj yoluyla oylamaktadır. Birinci olan ülke bir sonraki yıl yapılacak yarışmaya ev sahibi olmaktadır. Türkiye de ilk defa 1975 yılında Semiha Yankı ile “Seninle Bir Dakika” isimli şarkıyla katılmış ve sonuncu olmuştur. Yarışmanın uzun tarihi boyunca birçok farklı ve ilgi çekici durumlar yaşanmıştır. Kimi ülkeler üst üste kazanmış, kimi ülkeler de yarışmaya dünyaca ünlü şarkıcıları yollamış ama kazanamamıştır. Biz de dergiCE olarak Eurovision şarkı yarışması hakkında bilinmeyen gerçekler neler, sizler için sıraladık…

1. Eurovision’da Türkiye

Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Türkiye yarışmaya ilk defa 1975 yılında Semiha Yankı ile katıldı ve son sırada yer aldı. 1990’lara kadar puan tablosunun sonlarında yer alan ülkemiz 1997 yılında Şebnem Paker’in “Dinle” adlı parçasıyla üçüncü oldu. 2003’e gelindiğinde ilk birinciliğini Sertab Erener’le elde etti. Daha sonraki yıllarda Athena, Kenan Doğulu ve Hadise dördüncü, 2010 yılında Manga grubu ikinci oldu. 2011 yılında ise Yüksek Sadakat ile ilk defa yarı finali geçemeyerek finalde sahne alamadı. 2012’de Azerbaycan’da son kez Can Bonomo ile katıldıktan sonra yarışmadan çekildi.

2. Ünlü Sanatçılara Ev Sahipliği

Eurovision şarkı yarışması hakkında bilinmeyen gerçekler listemizdeki bir diğer madde, yarışmanın dünyaca ünlü şarkıcılara ev sahipliği yapmış olmasıdır. İsveçli pop grubu ABBA, Eurovision’da birinci olarak ünlü olmuştur ve dünyanın en başarılı ve en bilinen gruplarından bir tanesidir. 1987 yılında da bugün dünyanın en ünlü ve zengin kadın şarkıcılarından olan Celine Dion, İsviçre’yi temsil etmiş ve kazanmıştır. 2013 yılına gelindiğinde de Bonnie Tyler İngiltere adına yarışmıştır.

3. En Çok Kazanan Ülke

Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İrlanda Eurovision’a tam 53 defa katılmıştır. Bu 53 denemenin yedisini kazanmasıyla, en çok birincilik elde eden ülke konumuna gelmiştir. Fakat bu birinciliklerin çoğu 1970 ve 1990 yılları arasındadır. Yarışmanın son yıllarında arzu edilen başarıyı yakalayamamıştır. 7 defa ev sahipliği yapmasının yanı sıra İrlanda yarışmayı tam 3 defa üst üste kazanmıştır. 1992, 1993 ve 1994 yıllarında yarışma İrlanda sınırlarından dışarı çıkamamıştır.

4. En Başarısız Ülkeler

Eurovision tarihinde hiç puan alamadan yarışmayı tamamlayan ülkeler de mevcut. Bunlardan bir tanesi de maalesef Türkiye. 1975, 1983 ve 1987 yılında düzenlenen yarışmalarda Türkiye hiçbir ülkeden yeterli puan alamayarak sonuncu olmuştur. Bunun yanında Birleşik Krallık dört kere, Almanya yedi kere, İspanya 5 kere sonuncu olmuştur. Üstelik bu ülkelerin yarışmada özel bir yeri de mevcut.

5. Büyük Beşli: Finansal Kaynaklar

Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Eurovision şarkı yarışmasına başından beri en çok finansal katkıyı yapan ülkeler, büyük beşli (Big Five) olarak geçmekte. Bunlar, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya. Yani Avrupa’nın en büyük ülkeleri. 2000 yılında alınan bir kurala göre büyük beşlideki ülkeler yarışmanın yarı finaline katılmayarak, doğrudan finale gitme hakkını da elde ettiler. Ayrıca bu ülkeler Eurovision’u en az iki defa kazandılar.

6. Bambaşka Katılımcı Ülke

Eurovision şarkı yarışmasına katılan ülkeler, Avrupa Yayın Birliği’ne üye olan ülkelerdir ve Avrupa kıtasında yer alırlar. Fakat Avustralya, 1980 yılında yarışan Fas’ın haricinde, yarışmaya Avrupa dışından katılan tek ülkedir. Avustralya uzun yıllardır ülkede görülen büyük ilgi nedeniyle yarışmayı kendi televizyonlarından yayınlamaktaydı. 2015 yılına gelindiğinde yarışmada sahne almaya başlayan ülke beşincilik elde ederek büyük bir başarı sergiledi.

6. Eurovision Tarihinde Rekor Puan

Norveç, 2009 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen yarışmayı birincilikle tamamladı. Fakat bu birincilik kırılması zor bor rekorla geldi. Norveç adına yarışan Alexander Rybak, “Fairytale” adlı şarkısıyla tam 387 puan aldı. Böylelikle Norveç en fazla puanla birinci olan ülke konumuna yükseldi. Şarkı dünya çapında dinlendi ve beğenildi. Türkiye de final gecesinde Norveç’e üç puan vermişti.

7. Lena Etkisi

Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Alman şarkıcı Lena Meyer Landrut, 2010 yılında Norveç’te düzenlenen yarışmayı “Satellite” adlı parçasıyla 240 puanla kazanmıştı. 2011 yılında Almanya’da düzenlenen yarışmada, önceki yıl ülkesine birinciliği getiren Lena, tekrar sahne aldı ve yine ülkesini temsil etti. Fakat geçen seneden elde ettiği popülariteye rağmen, 2011’de 107 puanla onuncu oldu.

8. Bitmeyen Başarı

Johnny Logan, Eurovision şarkı yarışmasını tam üç kere kazanmış diyebiliriz. 1980 ve 1987 yıllarında İrlanda’yı temsil eden müzisyen, katıldığı iki yılda da “Hold Me Now” ve “What’s Another Year” şarkılarıyla galibiyeti üstlendi. Aradan beş yıl geçtikten sonra da 1992 yılında Linda Martin’e birincilik getiren “Why Me?” şarkısını yazarak yine birinciliği tattı.

9. Aynı Yıl 4 Kazanan Ülke

Eurovision şarkı yarışması bugüne dek 64 defa yapılmış olsa bile yarışmayı toplam 67 ülke kazandı. 1969 yılında 4 ülke aynı puanı alarak birinci oldu. Daha önce böyle bir durumla karşılaşılmadığı için hepsi birinci ilan edildi. İngiltere, İspanya, Hollanda ve Fransa. Bir sonraki yıl yapılacak olan yarışmaya hangi ülkenin ev sahipliği yapacağı tartışma konusu oldu. Önceki iki yılın galiplerinin İngiltere ve İspanya olması sebebiyle Hollanda ve Fransa arasında kura çekildi. Kazanan Hollanda oldu.

10. Küçük Yaşta Birincilik

Eurovision Şarkı Yarışması Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

1986 yılında gerçekleştirilen Eurovision şarkı yarışmasını kazanan Belçika olmuştur. Jaime la Vie adlı parçayı seslendiren Sandra Kim ülkesine birinciliği getirmiştir. Fakat onu ilginç yapan gerçek, yarışmayı kazandığında sadece 13 yaşında olmasıydı. Sandra kendini 15 yaşında göstererek yarışmaya katılmış. Bu gerçek de daha sonra ortaya çıkmış ve ikinci sırada olan İsviçre sonuçlara itiraz etmiş. Yine de bir sonuca varılmamış ve Belçika bir sonraki seneye ev sahipliği yapmıştır.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç