Eurovision Tarihine Geçmiş En Başarılı Sesler

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Avrupa Yayın Birliğinin düzenlediği Eurovision ilk kez 1956 yılında yayınlanmıştır. O tarihten itibaren günümüze kadar her sene geleneksel olarak düzenlenir. Türkiye ise Eurovision Şarkı Yarışmasına ilk kez 1957 yılında Semiha Yankı ile katılmıştır. Eurovision, sanatçılara uluslararası platformda kendilerini tanıtmak için oldukça güçlü bir seçenek… 50’ye yakın ülkenin katılımıyla düzenlenen yarışma pek çok sanatçının keşfedilmesine olanak sağlamaya devam ediyor. Biz de sizlere Eurovision tarihine geçmiş en başarılı top 10 sesler listesi hazırladık. Keyifli dinlemeler!

1. Sertap Erener – Türkiye

2003 yılında Everyway That I Can şarkısıyla Eurovision’a katılan ve birincilik alan Erener, Türkiye’ye de ilk birinciliğini kazandırmıştır. Sözleri Demir Demirkan tarafından yazılan şarkının bestesini Erener ve Demirkan birlikte yapmıştır. Şarkının İngilizce olması ilk başta Türk Dil Kurumu tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı hatta bu tartışma meclise kadar taşındı ancak şarkının İngilizce olması değiştirilmedi. Sertap Erener, Eurovision’daki başarısından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyasına layık görüldü.

2. Elena Paparizou – Yunanistan

2005 yılında My Number One adlı şarkısıyla birincilik alan Paparizou, Yunanistan’a da ilk birinciliği kazandırmıştır. Şarkının yazarlığını Hristos Dantis ve Natalia Germanu yapmıştır. 1999 yılında arkadaşıyla birlikte kurduğu Antique adlı grupla Yunanistan’da büyük beğeni toplayan Paparizou, 2001 yılında grubuyla yarışmaya katılmış ve yarışmadan üçüncülükle ayrılmıştır. 2001 yılında elde ettiği bu derece Yunanistan’ın Eurovision’da o zamana kadar ki en yüksek derecesidir.

3. Alexander Rybak – Norveç

Beş yaşından beri enstrüman çalan Rybak, 2009 yılında düzenlenen Eurovision’a Fairytale şarkısıyla katılır. Gösterdiği muhteşem performansıyla 387 puan toplayarak birinci olur. Şarkının söz ve müziği Rybak’ın kendisine aittir. 16 ülkeden on iki tam puan alarak rekor kıran Rybak, daha önce on ülkenin tam puan verdiği Elena Paparizou’yu geçmiştir. Yarışmayı kazandığı dönemde sempatikliği ile birçok insanın ilgisini çeken sanatçı, sesiyle ve performansıyla da milyonları kendine âşık etmiştir.

4. Şebnem Paker – Türkiye

1996 yılında Marmara Üniversitesinde Müzik eğitimine başlayan Paker, aynı yıl Eurovision’un Türkiye elemelerine katılmış ve “Beşinci Mevsim” adlı parçasıyla ülkeyi temsil etme hakkını elde etmiştir. Oslo’daki yarışmada on ikinci olan Paker, 1997 yılında katıldığı Eurovision’da Dinle adlı şarkısıyla üçüncü olmuştur. 1998 yılında yarışmaya tekrar katılmak istediğini ve bu sefer daha iyi bir derece getireceğini dile getiren Paker, elemeleri geçememiştir.

5. Dima Bilan – Rusya

Eurovision’a ilk kez 2006 yılında Never Let You Go şarkısıyla katılan ve ikincilik alan Bilan, daha sonra 2008 yılında tekrar katıldığı yarışmada Believe adlı şarkısıyla birincilik almıştır. 24. sırada finale çıkan Dima Bilan, Believe şarkısıyla 272 puan toplayarak birinci olmuştur. Aynı zamanda Rusya’nın da ilk birinciliği olmasıyla Eurovision tarihine geçmiş en başarılı sesler arasındaki yerini almıştır. Şarkının yazarlığını ise Jim Beanz ve Dima Bilan yapmıştır.

6. Lena – Almanya

2010 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Almanya’yı “Satellite” adlı şarkıyla temsil eden Lena, 246 puan alarak birinci olmuştur. İngilizce seslendirilen şarkının yazarlığını Julie Frost ve John Gordon yapmıştır. Almanya’yı 28 yıl sonra ikinci kez birinciliğe taşıyan sanatçı, 1 Live Krone müzik ödüllerinde de en iyi single ödülünü kazanmıştır. Şarkının müzik videosu Köln’de çekilmiş. Video Youtube’da 58 milyon izleyiciye ulaşmıştır.

7. Ell&Nikki – Azerbaycan

2011 yılında düzenlenen Eurovision’da Running Scared adlı şarkısıyla birincilik alan Eldar Kasımov ve Nigar Camal, Azerbaycan’a yarışma tarihindeki ilk birinciliğini getirmiştir. 221 puanla birinci olan ikilinin şarkısı, 70 şarkı arasından seçilmiştir. Şarkının bestesi Stefan Örn ve Sandra Bjurman tarafından yapılmıştır. Eurovision’dan aldıkları büyük başarıdan sonra sanatçılar, yollarına ayrı devam etmişlerdir.

8. Conchita Wurst – Avusturya

2012 yılında ülkesinde yapılan Eurovision seçmelerinde ikinci olan Wurst, o sene Eurovision şarkı yarışmasına katılamamış. Ardından 2013’te Avusturya ulusal kanalı tarafından Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkesini temsil etmesi istenmiştir. 2014 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında Rise Like a Phoenix adlı şarkısıyla Avusturya’ya 1966 yılından sonra ikinci kez birincilik getirmiştir. Bestesinin Charlie Mason, Joey Patulka, Ali Zuckowski ve Julian Maas tarafından yapıldığı şarkı, finalde 290 puan toplamıştır.

9. Mans Zelmerlöw – İsveç

2015 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsveç’i “Heroes” şarkısı ile temsil eden Zelmerlöw, yarışmayı 365 puanla kazanmıştır. İsveç’e yarışma tarihindeki altıncı birinciliğini getiren Zelmerlöw, Eurovision tarihinde üçüncü yüksek puanın da sahibi olmuştur. Eleştirmenler tarafından David Guetta tarzı olduğu söylenen sanatçı, Heroes şarkısıyla büyük bir beğeni toplamıştır.

10. Ruslana – Ukrayna

Ukrayna devlet başkanı danışmanı ve milletvekili olan Ruslana, Wild Dances adlı şarkısıyla 2004 yılında düzenlenen Eurovision Şarkı yarışmasında birinci olmuştur. 280 puanıyla Ukrayna’ya ilk kez birincilik getiren şarkı aynı zamanda Ruslana’nın müzik kariyeri içinde büyük bir devrim yaşanmıştır. Sanatçı, albümleriyle ve konserleriyle Ukrayna’da milyonlarca insanın beğenisini kazanmıştır. Çocukluğundan beri sahneye ve müziğe ilgisi olan sanatçı, piyano ve orkestra şefliği eğitimi almış. Eurovision birinciliği ise müzik kariyerinde büyük bir dönüm noktası olmuştur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç