Türk Şarkıcıların Seslendirdiği İngilizce Şarkılar

4 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Türkiye’de diğer ülkeler gibi müzik alanında hızla ilerlemektedir. Gençlerin müziğe ilgisi her geçen gün artmakta hatta genç sanatçılar çoğalmakta. Bizde sizler için Türk şarkıcıların seslendirdiği evrensel dil olan İngilizce şarkılar listesi hazırladık. Eurovizyon şarkı yarışmalarından tutun, sokak sanatçıları tarafından seslendirilmiş top 10 şarkıları sıraladık. İşte Türk şarkıcılarının seslendirdiği İngilizce şarkılar…

1. Karsu – Mistress

Karsu Dönmez, 1990’da Hollanda’nın Amsterdam şehrinde doğdu. Hatay’ın Karsu köyünden göç eden bir ailenin kız çocuğudur. Karsu, aktif müzik hayatına 16 yaşındayken babasının sahibi olduğu Amsterdam’daki Restoran’da önce müşterilere piyano çalmaya başladı. Müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgiyle karşılandı ve dinlemeye gelenlerin sayısı arttı. Derken dünyanın en önemli sahnelerinden ve organizasyonlarından teklifler almaya başladı. Konserlerinde gözlerini kapatıp onun sesine dinlediklerinde, dev bir caz yıldızını dinlediklerini dile getirenler oldu. Tarzı caz müziktir. Yeni klipler ve farklı projelere aktif olarak katılmaya devam ediyor.

2. Mahmut Orhan – Sena Şener – Feel feat

Mahmut Orhan, 1993 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Türk DJ, profesyonel müzik kariyerine 2012 yılında kaydettiği “Ceiron” isimli parçayla başladı. İlerleyen yıllarda Türkiye’nin hızla yükselen DJ’lerinden biri oldu. Sena Şener ise, 1998 yılında Gaziantep’te doğmuştur. 8 yaşına kadar Gaziantep’te yaşadıktan sonra ailesiyle beraber İzmir’de büyümüştür. Sena Şener, müzik hayatına 9 yaşında gitar ile başladı. 10 yaşında şarkı söylemeye başlamış ve 11 yaşında ilk İngilizce şarkısını bestelemiştir. 15 yaşında keşfettiği müzik paylaşım sitesi Soundcloud’a şarkılar yüklemekle ün kazanmaya başladı.

3. Sertab Erener – Here I Am

Sertab Erener, 1964’de İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Devlet Konservatuvarında eğitim aldı. Mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda vokalistlik yapmaya başladı ve daha sonra Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaptı. Ardından 1992’da ilk albümünü (Sakin Ol) çıkardı. 2003 yılında “Everyway That I Can” isimli şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışmasında birinciliği kazandı. 2004 yılında tüm dünya ülkelerinde ilk İngilizce albümü (No Boundaries) müzik marketlerinde satışa sunuldu. Halen daha farklı müzik platformlarında şarkılar yayınlamaya devam ediyor.

4. Atiye – Bring Me Back

Annesi Hollandalı, babası Türk olan Atiye, 1988 yılında Almanya’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda piyano ve dans derslerine başladı. 8 yaşında Almanya’dan Amerika’ya taşındı, 6 ay burada yaşadıktan sonra İzmir’de kalmaya başladı. Sonra lise eğitimini Almanya’da tamamlamak için tekrar geri döndü. 2008 yılında Türkiye’ye gelerek İzmir Devlet Opera ve Balesi üzerine Şan Pedagogu Bariton Aşkın Metiner ile ses eğitimini sürdürmeye devam ediyor. İlk albümü 2007 yılında (Gözyaşlarım) yayımladı. En son 2013 yılında albüm çıkardı.

5. Aynur Aydın – Better

Aynur Aydın, Almanya Münih’te 1985 yılında dünyaya geldi. Müzik kariyerine 10 yaşlarında şarkı söylemeye başladı. İlk tecrübelerini gençlik tiyatro sahnelerinde şov yaparak başladı. 2000 yılında Sürpriz adlı bir grup ile ilk albümünü kaydetti. 2012 yılında çıkardığı İşporta şarkısı ile Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasına yerleşti. 2013’te ise ilk single çalışması (Life Goes On) dijital ortamda yayınladı. Son olarak 2016’da Emanet Beden albümünü piyasaya sürdü.

6. Eylem – New Horizon

Eylem Kızıl, 1984’te İngiltere Londra’da doğmuştur. Baba tarafından aslen Kıbrıs’lıdır. Aman, Bir Sonraki, Bugün Burda ve 2010 İstanbul albümleriyle müzik kariyerine devam etmektedir. 2 sene sanat kursu ve sahne eğitimi ile Vocal Tech okulunda eğitim almıştır. Türkiye’de bir süredir herhangi albüm çalışması yapmamakta ve müzik çalışmalarına daha çok yurt dışında sürdürmekte. 2018 yılında çıkarmış olduğu New Horozon albümüyle başarılı bir çalışma yaptı. dergiCE’nin hazırladığı Türk şarkıcıların seslendirdiği İngilizce şarkılar listesine girmeyi başardı.

7. Can Bonomo – Love Me Back (2012 Eurovizyon)

Can Bonomo, 1987 yılında İzmir’de doğdu. Ailesinin kökeni Osmanlı Sultanı II. Beyazıd tarafından İspanya’dan İzmir ve Selanik’e yerleştirilen yahudilerdendir. Müzik ile 9 yaşında gitar çalarak tanıştı. Ortaokul ve lise yıllarında müzik çalışmalarına İstanbul’da devam etti. 17 yaşında İzmir’den İstanbul’a taşınarak, müzik dünyasına ses prodüksiyonculuğu yapmaya başladı. Bilgi Üniversitesi’nde sinema ve televizyonculuk bölümü okudu. Amatör olarak müzik grupları ile beraber İzmir ve İstanbul’da pek çok konsere katıldı. Annesinin resim öğretmeni olması ile sanatın her dalına ilgi duyuyor. Müziğin yanı sıra illüstrasyon yapmaya ve fotoğraf çekmeyi de seviyor.

8. Tarkan – Come Closer

Tarkan Tevetoğlu, 1972 yılında Almanya Frankfurt’ta doğdu. 1986’da ailesiyle Türkiye’ye döndü. Daha zor olduğunu düşünerek Türk sanat müziği üzerine eğitimi almaya başladı. Böylelikle müzik kariyerine başlayan Tarkan, pop müzikte Türkiye’de adından söz ettiren bir sanatçıdır. Pek çok konserde yer almıştır. 2015 yılında ise İngilizce bir albüm yaparak tüm dünyaya adından söz ettirmeyi başarmıştır. Aynı zamanda müziğin yanında yaklaşık 10 yıldır doğa gibi çeşitli projelerde yer almaktadır.

9. Athena – For Real (2004 Eurovizyon)

Athena grubu, Türkiye’de ska ve punk tarzında rock müziği yapan ilk gruplardan. Gökhan ve Hakan Özoğuz kardeşler grubun diğer üyeleridir. Athena grubu son haliyle 1990 yılında bir araya geldi. Grup, 1993’te ilk albümü One Last Breath parçasını piyasaya sürdü. Kariyerinin en önemli izlerinden birisi Türkiye’nin marşı haline gelen ve büyük yankı uyandıran 12 Dev Adam projesidir. Eurovision macerası 2004 yılında gerçekleşti.

10. Hadise – My Body

Hadise Açıkgöz, 1985 yılında Belçika’da doğdu. 18 yaşındayken Belçika’da bir müzik yarışması olan İdool 2003 yarışmasında şansını denemiş, ancak 10. oldu. 6 ay sonra bir albüm teklifi aldı ve 2004 yılında single parçalar çıkarmaya başladı. Sırasıyla Sweat, Stir me up ve Milk Chocolate Girl şarkıları çıkardı. Başarının ardı arkası kesilmeden 2009 yılında “Düm Tek Tek” parçasıyla Türkiye’yi eurovision’da temsil etti. Şuan müzik kariyerine O Ses Türkiye yarışmasında jüri üyesi olarak devam etmekte.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!