Mutlaka Bilinmesi Gereken Dünyaca Ünlü 10 Sanat Eseri

2 dk okuma süresi


8
29 Paylaşım, 8 puan

Çeşitli ülkelerin sanat başkentlerindeki müzeler, katedraller ve sanat evleri, dünyanın en büyük zihinleri ve yetenekleri tarafından yapılmış bazı olağanüstü başyapıtları ile doludur. Bazıları yüzlerce yıl öncesine dayanmakta ve bugün onları görenleri etkilemeye devam etmektedir. En etkileyici ve ilham verici şaheserleri incelemek istiyorsanız. İşte sizler için derlediğimiz Dünyaca Ünlü 10 Sanat Eseri listemize, biraz daha yakından bakalım.

1. Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Mona Lisa
Louvre Müzesi, Paris

Tüm sanat eserlerinin başyapıtı sayılabilecek Mona Lisa, tüm tablolar arasında en ünlü, en çok tartışılan ve en gizemli eserdir. 1503-1506 yılları arasında Leonardo da Vinci tarafından resmedilmiş Lisa Gherardini olarak adlandırılan Mona Lisa portresi, esrarengiz gülümsemesi sergilendiği günden beri dünyanın hayal gücünü tetikliyor.

2. Son Akşam Yemeği – Leonardo da Vinci

Son Aksam Yemeği
Santa Maria Delle Grazie Manastırı, Milan

1494-1498 yılları arasında resmedilmiş Da Vinci’nin bir diğer şaheseri, İncil’in en ünlü sahnelerinden birini gösteriyor. Diğer sanat eserlerinin aksine müzede değil, Milano’da bir manastırın duvarını kaplayarak ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.

3. Adem’in Yaratılışı – Michelangelo

Michelangelo
Sistine Şapeli, Roma / Vatikan Şehri

Dünyanın en ünlü freskleri, Vatikan Müzesi’ndeki Sistine Şapeli’nin tavanını kaplamaktadır. Michelangelo, bu freskde Adem’in yaratılışını resmetmesi ve boyaması tam dört yıl sürdü ve resimdeki ellerin ikonik bir tarzda birbirine teması, sonraki nesillerde sayısız kez alıntılanmıştır.

4. David – Michelangelo

David
Akademi Galerisi, Floransa

Bu eser belki de rönesans heykellerinin arasında en büyük şaheserlerden biridir. Michelangelo, 1501 ile 1504 yılları arasında, İncilde bahsi geçen Davud’u temsil eden bu heykeli mermerden oymuştur. 5,17 metre ölçülerinde olan bu şaheser belli bir süre Floransa’nın şehir meydanında sergilenmiştir. Ancak heykelin zarar görmesini önlemek için Accademia Galerisi’nde koruma altına alınmıştır. Eski yerinde şuan bir kopyası bulunmaktadır.

5. Pietà – Michelangelo

Michelangelo Pieta
St. Peter Bazilikası, Roma

Michelangelo, Meryem Ana ve İsa Mesih’e ait bu nefes kesici heykeli 1500’de Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda sunarken henüz 25 yaşındaydı. Meryem’in İsa Mesih’in ölü bedenini kucaklayışı, başka hiçbir heykeltıraşın asla yakalayamadığı gerçekçilikte heykele aktarılmıştır. Ayrıca dikkat çekici olan yönü, hepsinin tek bir mermer bloğundan yontulmuş olmasıdır.

6. Guernica – Picasso

Guernica
Reina Sofia Müzesi, Madrid

Picasso’nun en ünlü eseri 1937’de, Almanlar tarafından Guernica’nın bombalanmasına dikkat çekmek amacıyla resmedilmiştir. Savaş trajedisini anlatan bu şaheser, 3 metreyi aşkın ölçülerdedir.

7. Çığlık – Edvard Munch

Çığlık
Ulusal Galeri, Oslo

Bu sanat eseri, Edvard Munch’un bir dizi dışavurumcu resimlerinden biridir. Arka plan Norveç’teki bir manzaradır ve modern yaşamın acılarını temsilen, çığlık atan bir figürü gösterir. 1893 ve 1910 yılları arasında boyanmış dört versiyonu var. Bunlardan ikisi Oslo Ulusal Galerisi’nde, diğeri ise aynı şehirdeki Munch Müzesi’ndedir. Dördüncüsü, 2012 yılında 120 milyon dolara satılmış. En eski sürümü ise (1893’ten itibaren) Ulusal Galeri’de sergilenirken 1994’te çalınmış ve neyse ki aylar sonra kurtarılmış, eski yerini almıştır.

8. Yıldızlı Gece – Vincent Van Gogh

Yıldızlı Gece
Modern Sanat Müzesi, Newyork

Van Gogh’un 1889 yılında kaldığı hastane penceresinden gördüğü Saint-Rémy manzarası, ressamın en büyük şaheseri olarak kabul edilir. Bu fantastik sanat eseri, 1941’den beri New York’ta sergilenmektedir.

9. Venüs’ün Doğuşu – Sandro Botticelli

Venüsün Doğusu
Uffizi Galerissi, Floransa

Botticelli tarafından 1485-1487 yılları arasında boyanmış bu tablo, denizden doğan Venüs tanrıçasını resmetmektedir. Hiç kimse ilk nerede gösterildiğini bilmemekle birlikte ilk kez Floransa’daki Medici ailesi tarafından sergilenmiş ve halada Floransa’da sergilenmektedir.

10. İnci Küpeli Kız – Johannes Vermeer

İnci Küpeli Kız
Mauritshuis Galerisi, Hollanda

Jan Vermeer’in şahsı ve bu esrarengiz resmi hakkında kesin bilgilere ulaşılamamış olsa da bu büyüleyici portre Barok tarzının enfes bir örneğidir. Bu resimde dokunaklı bir masumiyet, saflık ve sadelik ustalıkla işlenmiştir. Renklerin tezatlığı ve arka plan derinliği hayranlık veren bir kompozisyon oluşturmaktadır. 1665 yılı civarında resmedilmiş olan bu ünlü tablo, Hollanda’daki Mauritshuis Galerisi’nde ziyaretçilerini bekliyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç