Dünya’nın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

4 dk okuma süresi


15

Tuhaflık denince aklınıza ne gelir? Gerçek dışı olmak, alışılmadık, anlaşılmadık veya normal tanımına uygun olmayan şaşırtıcı durumlar. Normal kelimesinin kökeni, norm kelimesine dayanır ve kural demektir. Yani topluma göre kural dışı olan her şey anormaldir. Anormallik ise çoğu zaman anlaşılmaz, şaşkınlık verici yani tuhaf demektir. Biz de dergiCE olarak, sizlere Dünya’nın en tuhaf 10 sanat eseri neymiş araştırdık. Bu 10 eser size şaşkınlık verecek derece, hatta bazıları çok derin anlamlara sahip. Zihninizi boşaltıp, okumanızı tavsiye ediyoruz. Hepinize iyi okumalar!

1. Istakoz Telefon (Salvador Dali)

Dünya'nın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Salvador Dali bildiğiniz üzere Sürrealizm akımının en önde gelen isimlerinden biri. sürrealizm yani gerçeküstücülüğün temeli Freud’a dayanıyor ve bu akımda akıl ve mantık devre dışı kalıyor. Sürrealizmin izindeki sanatçı, eserini, kendi bilinçaltını dışa vurarak oluşturuyor. “Istakoz Telefon” tuhaf ve gerçek dışı bir eser. Istakoz, bilinç altında cinsel anlamlar taşıyor; telefona da ilginç bir şekilde yerleştirilmiş. Kişi, ahizeyi kulağına koyduğunda ıstakozun, cinsel organı ağza denk geliyor. Sanat dehası Dali’yi anlamak her zaman zor. Zihnin sınırlarını aşan Dali eserlerini ancak detaylı okumalar yaparak içselleştirmek mümkün olabiliyor.

2. Neptün Çeşmesindeki Heykel

Dünyanın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Bu heykel, ünlü eser Neptün Çeşmesi’nin bir parçası. İtalya’da bulunuyor. Göğüslerinden su fışkıran kadın heykel görenleri şaşkınlığa uğratıyor. Heykelin arkasındaki fikir ise anne sütünün tükenmez bir kaynak olması. Aynı zamanda ise verimlilik ve refah temsil ediliyor.

3. Ayrık Adam (Victor Langheld)

Dünya'nın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Heykeli ilk incelediğinizde dehşete kapılabilirsiniz. Bir adam elindeki kılıçla başının en yukarısından aşağıya doğru kendini ikiye bölüyor. Ayrık Adam, bir insanın kendisini yok etmesini temsil ediyor. Kendini tamamlama konusunda yeteneksiz olan adam, ardından gelen depresyonla daha da dağılıyor. Ayrık Adam, duygularının ve düşüncelerinin zaman zaman birbirine zıt olduğu en uç noktalarda geziyor. Kendisini böldüğü kılıcın üzerinde ise üç kelime yazıyor, “Yarat veya öl”

4. Choi Xoo Ang’ın Hiperrealizmi

Choi Xoo Ang hiperrealizmin temsilcilerinden biri. Hiperrealizm, gerçek hayattaki varlıkların yapılan çizimlerinin veya heykellerinin birebir görünmesini hedef alan bir akım. Eser ile gerçek varlık neredeyse ayırt edilemiyor. Ang’ın eserlerinin arka planındaki fikir ise insan hakları ihlali. İnsanların tekdüzeleştirilmesi, bedensel ve ruhsal olarak kullanılması, sömürülmesi ve zamanla yok edilmesi işlenen konular arasında. Yani bir nevi insanlığın yitirilmesi… Cesur sanatçının eserleri simgesel olarak acı dolu ve ağır anlamlar taşıyor.

5. Cumulus (Miriam Lenk)

Dünya'nın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Bu çıplak kadın heykel sizi devasa genital organı ve bedeniyle karşı karşıya bırakıyor. Cumulus’un bedeninin devasalığı kendisinin yerinden kalkıp hareket edemeyeceği etkisini veriyor. Beden, kadın cinsiyetinin karakteristik özellikleriyle kendi dünyasını yaratıyor. Başı hafifçe aşağıda. Gözleri de nazikçe aşağı doğru bakıyor. Uzaklara dalıyor… Nazik, uysal bakışları ve agresif seksüel beden dili birbirine zıtlık oluşturmuş durumda. Burada sanatçı Miriam Lenk beden ve zihnin birbirini tamamlamasının genellikle zor olduğunu ifade etmek istiyor. Kadın, hayatın merkezi olarak devasa genital bölgesiyle meydan okuyor. Bazı sanat eleştirmenlerine göre bu, erkeğin kadın tarafından yutulma korkusunu simgeliyor. Heykelin tamamının fotoğraflarını görmek istiyorsanız arama motoruna “Cumulus 2007 Miriam Lenk” yazmanız yeterli.

6. Big Rig Jig (Mike Ross)

Dünyanın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Big Rig Jig şaheser bir eser. 2007 yılında Mike Ross tarafından inşa edildi. Big Rig Jig, iki adet tankerden yapıldı. 50 metre yüksekliğinde ve 25 ton. Bir kez bakan bu kamyonların nasıl böyle birbirine bağlı ve sağlam bir şekilde durduğunu düşünmeden edemiyor. Eserin temel fikri ekonomik ve siyasal formlar üzerine kurulu. Ziyaretçiler kamyonlara girebiliyor. Tankerlere tırmanıp üstten çıkabiliyor. Heykel Burning Man ve Coachella’da da sergilendi.

7. Sihirli Çeşmeler

İnanılmaz bir illüzyon değil mi? Bu musluk sanki gerçekten havada duruyor ve suyun da nereden geldiği bilinmiyor. Görenler hayretler içinde kalıyor. Musluğa suyun alttan gelmesini sağlayan şeffaf bir boru bulunuyor. Suyun tazyikli gücü, boruyu saklıyor. Bu sihirli çeşmeler İspanya, Kanada, ABD gibi Dünya’nın çeşitli bölgelerinde bulunuyor.

8. Mandal Heykeli (Mehmet Ali Uysal)

Dünyanın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

Ten “mandal heykeli” Türk sanatçı Mehmet Ali Uysal’ın bir eseri. Uysal, günlük hayattaki nesneleri alışılmadık şekillerde kullanıyor. Doğa ile nesneleri birleştirip adeta bir kolaj yapıyor. Dev mandal tüm yapaylığa rağmen doğanın bir parçası olmuş durumda. Yapıtın toplam beş ayrı edisyonu bulunuyor. Eser tam olarak 6 metre yüksekliğinde. 2010 yılından bu yana Belçika’da bulunuyor.

9. Gezegen (Marc Quinn)

Dünyanın En Tuhaf 10 Sanat Eseri

“Gezegen” adlı bu heykel Marc Quinn’in en çok bilinen eserlerinden. Quinn, bu eseri 2008 yılında yapmış. Uyuyan yedi aylık devasa bebek heykeli, yapılan diğer üç bebek heykelden bir tanesi. Üçü de Quinn’in oğlunun farklı dönemlerini ele alıyor. Heykel, tam olarak 7 ton ve 10 metre uzunluğunda. Ayrıca havada asılıymış gibi durması da akıllara durgunluk veriyor.

10. Kadın Figürü (Jordan Wolfson)

Kadın Figürü, dünya’nın en tuhaf sanat eseri olarak 10. sırada listemizde yer aldı. Bu korkutucu, esrarengiz ve fazlasıyla gerçek gözüken eser, Jordan Wolfson’ın muhteşem eseri. “Kadın Figürü” sanatı ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Seksi iç çamaşırı, uzun botları ve yüzünün yarısını kaplayan maskesiyle tam gözlerinizin içine bakıyor. Lady Gaga’nın Applause, Paul Simon’ın Graceland ve Robin Thicke’nin gece kulübü marşı haline gelen “Blurred Lines” şarkısının yavaşlatılmış narkotik halinde dans ediyor. Kıvırıyor, konuşuyor ve hayran kalınacak kadar gerçek kıvrımlara sahip parmaklarıyla ince hareketler yapıyor. Tüm gün aynı cümleleri söyleyip aynı şarkılara dans ediyor ve sonu gelmez kısır döngü içinde “kendini” kaybediyor. Günün sonunda, birçok insan “Kadın Figürü”nün olduğu gibi kulüplerde saatlerce pop dinleyip dans eden sığ hayatlara mahkum insanlar değiller mi?


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!