Sanatın Zehirleyen Hali: Stendhal Sendromu

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Sanatın ruhu beslediğini ve iyi geldiğini hepimiz biliyoruzdur. Ancak kimi zaman sanat, kişilerde baş dönmesi, baygınlık, kalp çarpıntısı ve halüsinasyon gibi sonuçlara da neden oluyor. Sanatın nerdeyse zehirleyen bu enteresan hali tıp literatüründe “Stendhal sendromu” olarak geçiyor. dergiCE olarak hazırladığımız listede Stendhal sendromunun detaylarını sizler için inceledik. Keyifli okumalar!

1. Stendhal Sendromu Nedir?

Sanatın Zehirleyen Hali: Stendhal Sendromu

Stendhal sendromu, bir sanat eseri karşısında kendinden geçme halini ifade ediyor. Ancak çoğunlukla kişide hızlı kalp atışı, algı yanılması, baygınlık gibi sonuçlar yarattığından tıpta psikosomatik bir rahatsızlık olarak yer alıyor. “Floransa sendromu” veya “hiperkültüremi” isimleriyle de bilinen Stendhal sendromu, gördüğü sanat güzelliği karşısında, kişiye kendini kaybettiyor. Bu nedenle Stendhal sendromu için sanatın zehirleyen hali tabiri kullanılıyor.

2. Stendhal Sendromunun Çıkış Noktası

Sendroma ismini veren Fransız yazar Stendhal (Marie-Henri Beyle), Floransa’da ziyaret ettiği, Santa Croce Bazilikası’nda birçok önemli sanatçının eserleri karşısında kendinden geçtiğini, hayatın gözlerinin önüne serildiğini, vücudunda acı ve heyecanı bir arada yaşadığını, kalbinin hızla çarptığını ifade etmiştir. Daha sonraları Stendhal sendromuna kaynaklık edecek “Napoli ve Floransa: Milan’dan Reggio’ya Bir Yolculuk” kitabında da bu durumu ele almıştır. Ancak Stendhal sendromunu 1979’da literatüre kazandıran isim, Graziella Magherini olmuştur.

3. Sendromun Belirtileri

Sanatın Zehirleyen Hali: Stendhal Sendromu

İtalyan bir psikiyatr olan Graziella Magherini, Floransa’da yüzden fazla kişide görülen benzer semptomları bir araya getirmiş ve Stendhal sendromu olarak adlandırmıştır. Sanat eseri karşısında kendini kaybetme hali, ilk olarak Fransız yazar Stendhal’da gözlemlendiğinden literatüre onun ismiyle geçmiştir. 1979- 1989 dönemleri arasında Floransa’da turistler üzerinde yapılan araştırmada, 100’den fazla kişide taşikardi, baygınlık ve sersemleme, kalp çarpıntısı, halüsinasyon ve dehşetle karışık duygusal bir yorgunluk yaşandığı gözlemlenmiştir.

4. Tıbbi Açıdan Tartışmalı Bir Konu

Stendhal sendromuna bir tür sanatsal şok ismini verenler olduğu gibi bunun sanat eserlerinden bağımsız, herkeste her an görülebilecek semptomlar taşıdığını söyleyenler de var. Bu açıdan tıbbi olarak tartışmalı bir noktada duran Stendhal sendromu için duygusal uyarılmaya bağlı, fiziksel sonuçlar yaratıyor diyebiliriz.

5. Medici Riccardi Sarayı Deneyi

Sanatın Zehirleyen Hali: Stendhal Sendromu

2014 yılında Floransa’da bulunan, dünyanın en ilgi çekici sanat eserlerine en sahipliği yapan Medici Riccardi Sarayı’nda yapılan bir deneyde ziyaretçiler gözlemlenmiş ve neler hissettikleri kendilerine sorulmuştur. Ziyaretçilerin bir kısmı hislerini; tatlı bir yorgunluk, duygu yoğunluğu gibi sözlerle ifade etmiştir. Aynı zamanda görüntüleri kaydedilen ve tansiyonları kontrol edilen ziyaretçilerde kalp atışı ve nefes alışverişinin hızlandığı, tansiyonlarının değiştiği ve göz bebeklerinde küçülme yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu durum Stendhal sendromunun psikosomatik bir yanı olduğunu gözler önüne sermiştir. Sanatın nefes kesici ve hatta zehirleyici bir özelliği olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak