Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Çoğu insan; kendinin, başkalarının veya genel olarak hayvanların kendisine eşlik etmesinden hoşlanır. Ancak çok az insan, bir evcil hayvanın sağladığı keyif ve şefkatin ötesinde görünmeyen detayları fark eder. Bu içerikte evcil hayvan sahibi olmanın az bilinen ve görünmeyen faydaları sıralandı. Bu detayları fark ettikten sonra evcil hayvanınız ile olan ilişkinizi geliştirmek istemeniz kuvvetle muhtemel. Keyifli okumalar!

1. Özgüven

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Hangi boyutta evcil hayvana sahip olursanız olun, sadece başka bir canlıya bakma fırsatına sahip olmak bile kendimizin ötesinde bir şeylere bakmanın önemini öğrenmemiz için harika bir ortam sağlar. Bir hayvanın büyümesini ve gelişen memnuniyetinin bize sevgi olarak geri dönüşünü izlerken sağlıklı bir şekilde besleyip büyütmemizden gelen özgüven bizi cesaretlendirir ve hayatımız üzerindeki olumlu etkisini bize gösterir. Kendimiz dışında bir canlıya özen göstermek her ne kadar kolay görünse de gerçekte, kendimize başarılı bir şekilde bakmayı başarırken başkaları hakkında daha fazla şey öğrenmeyi ve onların ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımızı öğreten çok önemli bir girişimdir.

2. Duygusal Denge

İnsanlar gibi evcil hayvanların da kendilerini üzgün, depresif ve sıkılmış ya da sadece ilgiye ihtiyaç duydukları anlar olabilir. Neyse ki evcil hayvanlarımız sahiplerinden gelen sevginin onları daha iyi hissettireceğini bilirler. Evcil hayvan sahibi olmanın az bilinen ve görünmeyen faydaları arasında onlara gösterdiğimiz sevgi ve ilginin kendimizi önemli ve faydalı hissetmemizi sağlaması ve içimizdeki olumlu duyguları teşvik etmesi de bulunur. Bunun dışında sadece bir evcil hayvana sahip olmanız da ruh halinizi iyileştirebilir mesela kediniz kucağınıza atlayıp mırıldanmaya başladığında ya da köpeğiniz kocaman sevimli gözlerle kafasını bacağınıza koyduğunuzda depresif kalmak oldukça zordur. Hüzünlü ve yalnız olarak geçirdiğiniz süre azaldıkça duygusal dengeniz de daha stabil bir halde kalacaktır.

3. Eğlence

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Evcil hayvanlar, denemeden ve yaptıklarını bilmeden ayrıca herhangi bir özel eğitim almadan son derece eğlenceli olabilirler. Köpeğinizin her zaman kendisinden bir adım öndeymiş gibi görünen kuyruğunu kovaladığını ya da kedinizin bir ip parçasıyla oynadığını izlemeyi düşünün. Onların tuhaflıkları bizi bir anda güldürür. Evcil hayvanların yaptıkları hareketleri izlemekten büyük keyif alırız ve kahkahalardan aldığımız mutluluk, sağlığımız ve duygu durumumuz için oldukça faydalı bir ortam oluşturur. Evcil hayvan sahip olmanın faydaları arasında eğlence, göz ardı edilen bir etken olarak kabul görse de oldukça önemli bir etmendir.

4. Egzersiz

Bir köpeğiniz olduğunda diğer evcil hayvanlara nazaran onun egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için sizin de egzersiz yapmanız gerekir. Egzersiz yapmanın harika yollarından biri ise köpeğinizi her gün gezdirmektir. Bu gezdirmeler uzun yürüyüşlerden oluşmak zorunda değil ve her ikinize de dışarı çıkma ve zor bir antrenman kadar yorucu hissettirmeden egzersiz yapma fırsatı verir. Bu yürüyüşler aranızdaki bağın güçlenmesi için de oldukça faydalıdır. Söz konusu kediler olduğunda ise her ne kadar yürüyüşler çok geleneksel olmasa da gün içerisinde kedinizle oynadığınız on dakikalık kısa bir oyun aktivitesi bile ikinizin de koltuktan kalkıp kısa süreliğine aktif olmanız için bir fırsat tanır.

5. Sosyal Etkileşim

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Bir köpeği olan insanlar, özellikle köpeklerini yürüyüşe çıkardıkları zaman yabancılarla genellikle daha kolay etkileşim kurarlar. Son yıllardaki teknolojik gelişmelerin bizi iş ve evimizin ötesinde daha az etkileşimli hale getirmesiyle birlikte birçok evcil hayvan sahibi, bir hayvanla dostluk kurmanın, teknoloji ve sosyal yaşam dengesini kurmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikir. Bir evcil hayvanla yaşarken, aslında oldukça büyüleyici ve yardımcı olabilecek ancak insanların geleneksel anlamda sosyal etkileşime daha az vakit ayırmasına neden olan teknoloji olanaklarıyla daha az bağlantı kurar ve içerisinde bulunduğumuz anın tadını çıkarma eğiliminde oluruz.

6. Dostluk

Evcil hayvanlar en iyi arkadaşlarımız haline gelir. Birçok kişi onları doğrudan ailenin bir üyesi olarak görür. İnsanlardan farklı olarak evcil hayvanlar her zaman koşulsuz sevgi ile karşılık verirler. Kin tutmazlar, güdülerini sorgulamazlar ya da bizimle etkileşim kurmak için bencil sebepleri yoktur. Evcil hayvanlar duygu durumumuzu hissedebilir ve destek olmak isteyebilirler. Onlara gösterilen şefkat ve sevgiden keyif alır ve bizleri gördükleri zaman vücut dilleriyle bizi gördüklerinden keyif aldıklarını en samimi şekilde belirtirler. Sizi koşulsuz olarak sevmeleri, kim olduğunuzla ilgilenmemeleri, sosyal statünüz, işiniz gibi detayların onlar için önemsiz olması bir evcil hayvan sahibi olmanın en takdir edilen ve görünmeyen faydaları arasında yer alır.

7. Sağlık

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Son birkaç yılda yapılan araştırmalar, evcil hayvan sahibi olmanın bireyleri ne derece olumlu etkilediğini gözler önüne sermiştir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, evcil hayvanı olan kişilerin, olmayanlara göre basit tıbbi durumlar için doktorları daha az ziyaret ettiğini göstermiştir. Ameliyatlardan ve daha ciddi hastalıklardan hem fiziksel hem de duygusal olarak iyileşme sürecinin ise evcil hayvan sahibi olmayan insanlara göre daha hızlı gerçekleştiği keşfedilmiştir. Evcil hayvan sahibi insanlarda tansiyon oranlarının gerilim ve stres nedeniyle yükselme olasılığı daha düşüktür ve araştırmalar, evcil hayvana sahip insanların genellikle daha düşük tansiyona sahip olduğunu da göstermektedir.

8. Sorumluluk

Evcil hayvanlarımız bizim bakımımıza ihtiyaç duyarlar. Su, gıda, tuvalet ve barınma gibi ihtiyaçlarını bizim karşılamamız gerekir. Eğer ki bakımını doğru karşılayamazsak hastalanabilirler ya da yaşam kaliteleri düşebilir. Evcil hayvan sahipleri olarak onların sağlığından, ruh halinden ve temizliğinden direkt olarak sorumlu olmuş oluruz. Onların daha sağlıklı ve iyi olabilmesi için edindiğimiz alışkanlıklar sorumluluk duygumuzun gelişmesine, sorumlu bireyler olarak da diğer canlılar ile daha iyi iletişim kurabilme, diğer canlılara şefkat duyabilme, bir konuda başkalarını suçlamadan hareket edebilecek olgunlukta olabilme gibi beceriler ediniriz.

9. Uyku Kalitesi

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada evcil hayvan sahibi bireylerin evcil hayvan sahibi olmayanlara kıyasla uyku kalitelerinin daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Kedi ve köpek gibi sıcak kanlı ve sokulmayı seven canlılar vücut sıcaklığınızı korumaya yardımcı olur ve konforunuzu arttırır. Zihin sağlığımızda da dinginliği sağlamaları ile bilinen evcil hayvanlar daha berrak bir zihin ile uykuya dalmamıza yardımcı olurlar. Bir kabustan uyandığınızda kuyruğunuzu sallayarak sizi izleyen bir tüylü dostunuzun varlığını düşünmek bile rahatlatıcı bir düşünce olabilir. Tüm bunların dışında evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği düşük tansiyon, egzersiz ve duygusal denge gibi görünmeyen faydaları sayesinde daha iyi bir uyku çekmemizi sağlarlar.

10. Güvenlik

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Evcil hayvanlarımızın kendi canları pahasına bizi koruma güdüsü geliştirmeleri hiç de az bilinen bir durum değildir. Özellikle köpekler “insanın en iyi dostu” unvanını sadece bize duydukları sevgi sebebiyle almamıştır. Evcil hayvanlar bölgelerini ve sevdiklerini tehditlerden korumak için canlarını dişine takarlar. Bu konuda köpekler her ne kadar daha meşhur olsa da kediler de azımsanmayacak derecede cesur ve koruyucu olabilirler. Yani sadece dostluk, neşe ve sağlığımıza faydalı değil güvenliğimiz için de sürekli tetikte kalarak emniyette olup olmadığımızı kontrol ederler. Dolayısıyla diyebiliriz ki tüylü alarm sistemi pek çok kişi ve buluşa rağmen en iyi alarm sistemidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!