Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

3 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Bazılarımızın yanından geçerken selam verip sevmekten kendini alamadığı, bazılarımızın ise sevgi duyduğu halde hala çekingen davranıp yaklaşmaya korktuğu hayvanlar, aslında hayatımızı sağlıklı sürdürebilmemiz adına bizlere gözle görünmeyen pek çok fayda sağlıyor. Bu çekingenliğe bir son verebilmeniz için oldukça geçerli sebepler sunduğumuz; evcil hayvan sahibi olan-olmayan herkese evde hayvan besliyor olmanın görünmeyen faydaları ve yararlarını sıraladık. İyi okumalar!

1. Sosyalleşmeye Yardımcı Olur

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Evde kendi kendinize konuşuyorsanız, dışarı çıkmaya üşeniyorsanız, sosyal bir insan olamamaktan yakınıyorsanız mutlaka evcil hayvan edinmelisiniz. Özellikle köpek sahibi insanlar, köpekleri sayesinde bol bol gezmeye, yürüyüşlere çıkıyor. Hatta bu yürüyüşler sırasında kendi köpekleri, diğer köpeklerle sosyalleşirken; kendileri de, diğer köpeklerin sahipleriyle arkadaşlık bağı kurabiliyorlar.

2. Kalp, Tansiyon Gibi Hastalıkları Engeller

Psikolojik anlamda negatif enerjiden uzak durmanızı sağladıkları için; tüy yumağı, kurabiye patili, bal küpü evcil hayvanınız sizi aslında görünmeyen pek çok tehlikeli hastalıktan koruyor! Evcil hayvan sahibi olmanın görünmeyen faydaları içinde aslında bu maddeyi tek başına ele aldığımızda bile, sadece ilaç niyetine bu masum canları sevip korumanın dahi bize iyi geleceğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

3. Yalnızlık Duygusunu Azaltır

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi, sosyalleşme sorunu yaşıyor veya evde kaldığınız zamanlarda kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz. Evin içinde bulunan minnoş bir kedi veya bir muhabbet kuşu, sizi bu yalnızlığınızdan çok rahatlıkla uzaklaştırarak gününüzü pozitif geçirmenize yardımcı olacaktır.

4. Stresten Kurtulmaya Yardımcı Olur

Evcil hayvanı olanlar, bu varlıklara daha pozitif bir bakış açısıyla bağlı oldukları için, strese girmelerine sebep olan dış etkenlerden çok daha kolaylıkla sıyrılabiliyorlar. Dışarıda yaşanmış stres dolu olaylara rağmen, evcil hayvanlarının sıcacık sevgisi ve masumiyeti, onlar için ayrı bir güç kaynağı haline geliyor ve kafalarını çok daha rahat dağıtabiliyorlar.

5. Alerjilere Karşı Bağışıklık Kazandırır

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Evinde özellikle tüylü bir evcil hayvan barındıran bir kişinin, bilimsel olarak her türlü alerjiye daha dayanıklı bir hale geldiğini söylememiz mümkün. Siz de onlarla daha fazla zaman geçirerek bağışıklığınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz.

6. Empati Yeteneği Geliştirir

Evcil hayvanınızın da bizler gibi temel ihtiyaçları olduğunu; ayrıca aynı bizlerde olduğu gibi sosyalliğe ve sevgiye de ihtiyaç duyduklarını görmek, farkında bile olmadan empati kurmamıza yardımcı oluyor. Onların da mutlu olmasının, üzülmesinin gayet doğal ve olağan durumlar olduğunu görüyoruz. Rahat etmeleri ve mutlu olmaları için çabalarken, aslında dünya üzerindeki her canlı için de aynı duyguları yavaş yavaş geliştirmeye başlıyoruz ve her geçen gün empati yeteneğimizi daha ileriye taşıyoruz.

7. Sorumluluk Sahibi Yapar

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Evcil hayvanımızın da bizler gibi olmazsa olmaz ihtiyaçları olduğunu bir önceki maddede belirtmiştik. Onlara en azından temel olarak ihtiyaç duydukları ortamları sağlayamazsak (yemek, su, tuvalet, barınma gibi) hastalanabilirler ve hatta yaşamları ciddi tehlikeye girebilir. Masum bir varlığın yaşam faaliyetlerinin bize bağlı olmasından kaynaklı edinmek zorunda olduğumuz davranış ve alışkanlıklar da, bizi ister istemez sorumluluk duygusuna götürür. Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamak, onu bir birey olarak kabul etmek; daha önceden öyle olmasanız bile, sizi zaman içerisinde sorumluluk sahibi bir insana dönüştürecektir.

8. Depresyondan Çıkmaya Yardım Eder

Elimizde olan veya olmayan pek çok sebepten aslında birçoğumuz depresyon geçiriyoruz. Hatta çoğu zaman asla içerisinden çıkamayacağımızı düşünerek, kendi negatifliğimiz içerisinde boğuluyor gibi hissedebiliyoruz. Ancak böyle bir zamanda, daha önceden beri yanınızda olan veya yeni edindiğiniz bir evcil hayvan; sizi hiçbir duruma bağlı olmadan karşılıksız olarak sevecek ve pozitif duygularla donatacaktır. İçiniz dolunca hiçbir şey söylemeden sizi dinleyecek, her duygu değişiminize ayak uyduracak, sizi terk etmeyecek ve en önemlisi de, sevgisiyle yeniden kendinizi değerli hissetmenizi sağlayacaktır.

9. Çocuklara Koşulsuz Sevgiyi Öğretir

Doğuştan veya çok küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzu bir evcil hayvanla birlikte büyüttüğünüzde, ondan gördüğü ve ona sağladığı koşulsuz sevgi sayesinde empati yeteneği ve sorumluluk duygusu oldukça güçlü, pozitif bir birey olarak yaşamına devam edecektir. Yaşayan tüm varlıklara saygı duyacak, bencillikten uzak olacak ve topluma faydalı işler yapacaktır. Kısacası, evcil hayvan sahibi olmanın görünmeyen faydaları içerisinde yer alan tüm maddeler ve daha fazlası, çocuğunuzun benliğinde bir bütün halinde yer bulacak ve hayatı boyunca ona yardımcı olacaktır.

10. Yaşlılara Pozitif Enerji Verir

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Görünmeyen Faydaları

Daha önceki maddelerde bahsettiğimiz gibi; evcil hayvan sahibi olmak, kişiyi daha sosyal ve negatif enerjiden uzak tutabildiği için yaşlılardaki yalnızlık ve depresyon duygularının da yerini yine pozitif duygular alır. Yaşlılarda sık rastlanan bu duygu değişimleri, evcil hayvanların karşılıksız sevgi ve pozitif enerjileri sayesinde çok kolay atlatılabilmektedir. Evcil hayvan sahibi olmanın görünmez faydaları maddelerine genel olarak baktığımızda, aslında bu masum canların her yaştan insanın akıl ve ruh sağlığına fazlasıyla iyi geldiğini söyleyebiliriz. Onları sevdiğinizde ve koruduğunuzda, tarif edemeyeceğiniz derecede mutlu olacak ve hatta siz fark etmeden hayatınızın şahane pozitif duygularla dolduğuna şahit olacaksınız.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!