dergiCE İçerik Standartları

3 dk okuma süresi


16
8 Paylaşım, 16 puan

Burası dergiCE, burada her şey serbest… Demeyi çok isterdik ama maalesef öyle değil. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi burada da belli kural ve standartlar mevcut. Ama hemen gözünüz korkmasın, dergiCE içerik standartları, yazarlarımız ve okuyucularımız için Nutella çalışanlarıyla beraber özenle hazırlandı. İsteyenler bir fincan kahve ile birlikte örnek taslağımızı indirerek, üzerinde çalışmalara başlayabilir. Gerekli olan office programı, bilgisayarınızda yoksa burayı tıklayarak kurabilirsiniz!

1. İçeriğiniz Başlığınız Kadar Yaratıcı Olsun

dergiCE içerik standartları

Öncelikle bilmeni isteriz ki dergiCE, son derece dinamik bir ekibe sahip. Üstelik bu ekip, seo uyumlu başlık üretiminde de oldukça yaratıcı ve yardımsever. Bu nedenle size düşen tek şey, bu yaratıcı başlıklara uygun yaratıcı içerikler üretebilmek. Fakat sakın unutmayın! dergiCE’deki her konu başlığında bir cevap yatar. Bu başlıklar, kendi gemisinin kaptanı olan içerik yazarları için bir rota niteliğindedir. Üstelik dergiCE, rotasını şaşırmayan, bütünselliğe ve yaratıcılığa önem veren içerik yazarlarını çok sever!

2. Giriş Gelişme Sonuç Önemli!

dergice içerik standartları

İçeriğinizin başında mutlaka bir giriş paragrafı bulunmalı! Bu kısım genel olarak içeriğinizin konusunu kapsayacak şekilde olmalıdır. Bunu yaparken bütünselliğe dikkat etmeli, paragrafınızı ne çok kısa ne çok uzun tutmalısınız. İlgi çekici bir giriş paragrafının ardından okuyucularınıza 1,2,3… şeklinde listeler sunabilirsiniz. Unutmayın içeriğinizin, makro-mikro, hibrit ne derseniz deyin, dolaylı ve bütüncül açıdan birbiri ile bağ kurması dergiCE için çok önemli!

3. Listeler Halindeki İçerik Yazılarını Severiz

dergice içerik standartları

Ürettiğiniz içerikleri sayı ile sıralayıp, listeler haline getirirseniz dergiCE ekibi çok mutlu olur, mutluluğunu herkesle paylaşır. Bunun için içeriğinizi, listeler halinde düzenli bir şekilde hazırlamaya çalışın. Liste başlıklarını paragrafı kapsayacak şekilde kısa ama öz tutmaya özen gösterin. Böylece ziyaretçileriniz sizi sevecek ve konuyu kısa başlıklar halinde kategorize ettiğiniz için daha fazla okuyucu kazanacaksınız.

4. 10 Maddede İşi Bağlamaya Çalışın

dergice içerik standartları

dergiCE’de her içeriğinizi bir kitap gibi ele alın. İçeriğinizi içindekiler sayfası misali bölümlere ayırın ve en az 10 liste başlığından oluşturun. Listelerken 30 maddeyi de aşmayın. İdeal olan top 10 listesi ile sınırlandırmaya çalışın. Bu aşamadan önce mutlaka liste başlıklarının daha önce dergiCE’de yazılıp yazılmadığı konusunda detaylı bir araştırma yapın. Çünkü kimse aynı yazıları okumak istemez! Araştırma sonucunda listenizi önceden yazılmayan maddelerden farklı bir şekilde kurgulayın.

5. Liste Başlıklarını Oluştururken Dikkat!

dergiCE’de yazdığınız içerikleri listelerken okuyucuların ilgisini içerikte toplayıp, ihtiyaçlarına cevap vermeniz, yazılarınızın kalitesini arttıracaktır. Liste başlıklarının açıklamalarında da paragrafın en az 6 satırı geçmesine özen gösterelim. Çünkü bir dergiye dolu dolu bir içerik yakışır! Ayrıca asla ben, sen dili kullanmayın. Objektif, tarafsız olduğunuzu göstermek için siz dilini kullanmayı tercih edin.

6. -De Ekini Kabuğundan Ayırın

dergice içerik standartları

dergiCE içerik standartları arasında olmazsa olmazımız yazım ve imla kurallarıdır. Ekler birbirinden son derece titiz bir şekilde ayrılmalı, özellikle yazım kurallarına dikkat edilmelidir. Bunun için TDK’den destek alabilirsiniz. Unutmayın! Yazım imla kurallarına uygunluk, kaliteli bir içeriğin yapı taşlarındandır. Bu yüzden dergiCE’de, -de -da ekini ayıramayan, imlaya özen göstermeyen yazarlara iyi gözle bakılmaz; ayıplanır, dışlanır, hor görülür.

7. Görsel Seçimleriniz İçeriğe Uygun Olmalı

dergice içerik standartları

İçerikleriniz için görsel seçimi son derece dikkatli yapılmalıdır. Bunun için belirli sitelerden yardım alabilirsiniz. Telif haklarını ihlal eden görseller kullanılmamalı ve kesinlikle içeriğinizle doğrudan alakalı olmalıdır. Resimlerle daha fazla şey anlatabileceğinizin bilinciyle hareket edin! Son olarak dergiCE’ye yüklenen görseller 768×384 boyutunda, jpg formatında olmalı. Bu formata uyarlanabilecek yatay görselleri baştan seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Boyutlar arası yolculuğa çıkmaktan kaçının!

8. İçerik Aşırmak, dergiCE Yasalarınca Suçtur

Yazacağınız içerik son derece özgün cümleler barındırmalı, yeni şeyler söylemeli ve hiçbir yerde benzeri olmamalıdır. Aksi halde sorumluluk size aittir. Unutmayın, yazdığınız her içerik kendi alanında özel yetiştirilmiş hakimler tarafından incelenmekte ve herhangi bir aşırma tespiti halinde derhal reddedilmektedir. Aynı zamanda yazarlık yetkiniz de süresiz olarak bloke edilir.

9. Kategori ve Etiket Seçimine Özen Gösterin

dergice içerik kuralları

İçeriğinizin hangi kategoriye uygun olduğunu iyi saptayın. Ardından içeriğinizle alakalı etiketler seçmeye ekstra özen gösterin. Etiketlerinizi en çok aranan kelimelerden belirlemeye çalışın. Bu konuda tabii ki Google amcadan yararlanabilirsiniz. Buraya tıklayarak sizler için hazırladığımız içerik üreticileri için yardımcı olabilecek siteler yazımızı da incelemeyi unutmayın.

10. Sevgi Dolu Editörlerimize Danışmaktan Çekinmeyin

dergiCE içerik standartları

İlk başvuru yaptığınız o günü hatırlayın… Editörlerimiz nasıl da sevgi dolu kucak açmıştı sizlere… Evet, o editörlerimiz hep sevgi dolu ve anlayışlı olmaya devam edecek. Üzerinize düşen görevi yaptığınız sürece yardım etmeye ilk günkü gibi hazırız! dergiCE editörleri sizleri seviyor, vermiş olduğunuz emeğin de kıymetini çok iyi biliyor.


Bu içeriği paylaş

16
8 Paylaşım, 16 puan

Yorum bırak