dergiCE İçerik Standartları

3 dk okuma süresi


5
8 Paylaşım, 5 puan

Burası dergiCE, burada her şey serbest… Demeyi çok isterdik ama maalesef öyle değil. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi burada da belli kural ve standartlar mevcut. Ama hemen gözünüz korkmasın, dergiCE içerik standartları, yazarlarımız ve okuyucularımız için Nutella çalışanlarıyla beraber özenle hazırlandı. İsteyenler bir fincan kahve ile birlikte örnek taslağımızı indirerek, üzerine yazmaya başlayabilir.

1. Vurucu Bir Başlık Bulun, Vurun Gitsin

dergice içerik standartları

Seçtiğiniz ana başlık kesinlikle ilgi çekici ve içeriğinizi tam manasıyla anlatan bir başlık olmalıdır. Başlığı okuyan kişi nereye geldiğini ve ne alacağını o an anlamalı ve bilmelidir. Seçtiğiniz ana başlığı 4 – 8 kelime arası belirlemeye çalışın. Son olarak unutmayın ki, dergiCE’de clickbait (tık tuzağı) başlıklara asla yer yoktur. Eğer uygun bir başlık seçmezseniz yazınız onaylanmaz.

2. -De Ekini Kabuğundan Ayırın

dergice içerik standartları

dergiCE içerik standartları arasında olmazsa olmazımız yazım kuralları ve imladır. Ekler birbirinden son derece titiz bir şekilde ayrılmalı, özellikle imlaya dikkat edilmelidir. dergiCE’de -de -da ekini ayıramayan yazarlara iyi gözle bakılmaz; ayıplanır, dışlanır, hor görülür.

3. Maddeler Halindeki İçerik Yazılarını Severiz

dergice içerik standartları

Ürettiğiniz içerikleri sayı ile sıralayıp, maddeler haline getirirseniz dergiCE ekibi çok mutlu olur, mutluluğunu herkesle paylaşır. İyi bir başlık altında, maddeler halinde, düzenli bir içerik hazırlamaya çalışın. Madde başlıklarını kısa ama öz tutmaya çalışın. Böylece ziyaretçileriniz sizi sevecek, konuyu kısa başlıklar halinde kategorize ettiğiniz için daha fazla okuyucu kazanacaksınız.

4. En Azından 10 Maddede İşi Bağlamaya Çalışın

dergice içerik standartları

Maddeler halinde yazdığınız içerik en az 5 maddeden oluşmalı. İçeriğinizle dost olun, hazırlamaya başlamadan önce nasıl yapacağınızı iyi kurgulayın. 25 maddeyi de aşmayın. İdeal olanı ise top 10 listeleri. Onunla sınırları koruyun.

5. Giriş Gelişme Sonuç Önemli!

dergice içerik standartları

En başta genelden özele doğru bir giriş paragrafı kesinlikle yazmalısınız! Bir başlık altında başka bir başlıkla ya da direkt resimle başlamak ne kadar estetik durur ki? O sebeple listelerin tamamını kapsayan güzel bir giriş paragrafı, ardından 1,2,3,4,5… şeklinde listeler sunabilirsiniz. Özetle yazınızın tamamında makro-mikro, hibrit vs. ne derseniz deyin, dolaylı ve bütüncül açıdan bağ olmalı.

6. Görsel Seçimleriniz İçeriğe Uygun Olmalı

dergice içerik standartları

İçerikleriniz için görsel seçimi son derece dikkatli yapılmalıdır. Telif haklarını ihlal eden görseller kullanılmamalı ve kesinlikle içeriğinizle doğrudan alakalı olmalıdır. Kısaca resimlerle daha fazla şey anlatabileceğinizi bilin! Son olarak dergiCE’ye yüklenen görseller 768×384 boyutunda, jpg formatında olmalı. Sadece bu boyutlarda yatay görseller yükleyin, boyutlar arası yolculuğa asla çıkmayın.

7. İçerik Aşırmak, dergiCE Yasalarınca Suçtur

Yazacağınız içerik son derece özgün cümleler barındırmalı, yeni şeyler söylemeli ve bir benzeri olmamalıdır. Unutmayın, yazdığınız her içerik kendi alanında özel yetiştirilmiş hakimler tarafından incelenmekte ve herhangi bir aşırma tespiti halinde derhal silinmektedir. İçeriğiniz silinir silinmez, yazarlık yetkiniz de süresiz olarak elinizden alınır.

8. İçerik Konularını Seçerken Dikkat!

dergiCE’de yazdığınız içerikleri maddelerken, kullanıcıların günlük yaşantısından esinlenin. “Aynısı geçen gün bizim eniştenin başına gelmiş” diyecekleri konular seçmeye çalışın ve olabildiğince samimi olun. Okuyucuların ilgisini içerikte toplayıp, ihtiyaçlarına cevap vermeniz, yazılarınızın paylaşımını arttıracaktır. (İsviçreli bilim adamları bunu beğendi.)

9. Kategori ve Etiket Seçimine Özen Gösterin

dergice içerik kuralları

Yazınızın hangi kategoriye uygun olduğunu iyi saptayın. İçeriğinizle alakalı etiketler seçmeye ekstra özen gösterin. Bunun için Google amcadan yararlanabilirsiniz. Eğer başaramayacağınızı hissederseniz lütfen dergiCE editörlerine durumu bildirin, panik yapmadan editörlerimizin müdahalesini bekleyin.

10. Sevgi Dolu Editörlerimize Danışmaktan Çekinmeyin

İlk başvuru yaptığınız o günü hatırlayın… Editörlerimiz nasıl da sevgi dolu kucak açmıştı sizlere… Evet, o editörlerimiz hep sevgi dolu ve anlayışlı olmaya devam edecek. Bu yüzden soru sormaktan çekinmeyin. dergiCE editörleri sizleri seviyor, vermiş olduğunuz emeğin de kıymetini çok iyi biliyor. Tüm sorunlarınızı çözmek için buradayız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?