Yabancı Dil Öğrenimi Sırasında Tekrarların Önemi

3 dk okuma süresi


7
53 Paylaşım, 7 puan

Yeni bir yabancı dil öğrenimi olarak başarıya giden en büyük yol tekrarlardan geçer. Sürekli çocuğunuzla kelimeleri, kavramları, cümleleri tekrar etmek ve ettirmek gerekir. Tekrarlar yeni bir dilin ve kelimelerin öğrenilmesinin önemli bir basamağıdır. Çocukların büyürken ve gelişirken tekrarlara ihtiyacı vardır. Çünkü beynimiz ile kaslarımız arasındaki bağ tekrar yoluyla şekillenir ve bir uyum kazanır.

Dil öğrenimi evrenseldir. Yani hangi dil ne koşullarda öğrenilirse öğrenilsin, kişi aynı öğrenim basamaklarından geçer ve aynı basamaklara ihtiyaç duyar. Tekrarlar ile sözcükler, cümleler zihinde yer eder ve kalıcı hafızada yer alır. Bu durum anadilimizde nasılsa yabancı dil öğrenimi sürecinde de aynıdır.

Çocuklarımız Tıpkı Bizler Gibidir…

Yabancı Dil Öğrenimi

Ama küçük bir fark ile! Dünya ile yeni tanıştıklarından ve zihinsel gelişimi devam etmekte olduğundan tekrarlara bizden daha çok ihtiyaçları vardır. Ve yine önemli bir fark var ki; çocuklar çabuk öğrenir ve çabuk unutur! Bu yüzden bir kelimeyi öğrendiklerine inana kadar ve kendilerinden emin olana kadar bizlere sormaya devam ederler.

Bu durum bizler için de geçerlidir. Hepimizin iyi yaptığı, becerisinin yüksek olduğu bir alan vardır. Bizler de iyi bildiğimiz, hakim olduğumuz bir konuda nasıl uzmanlaştık? Tabii ki pratik yaparak, tekrar tekrar deneyerek ve deneyimleyerek. Peki yabancı dil öğrenimi olarak tekrarları nasıl uygulamalıyız?

1. Hedef Sözcüğü ve Yapıyı Durmadan Tekrar Edelim

Yabancı Dil Öğrenimi

Nasıl ki bizler anadilimizi bir sözcüğü defalarca anne ve babamızdan duyarak edindiysek yine aynı mantık burada da işliyor. Örneğin çocuğunuz “süt” sözcüğünü sizden bunu defalarca duyarak öğrendi. “süt ister misin? – sütümüz hazır! – Hadi süt ısıtalım.” gibi gün içinde farkında olmadan bunlara benzer binlerce cümle kurmuşuzdur hepimiz. Bu durum karşısında sözcük öğrenilmiş, içselleştirilmiş ve çocuğun zihninde kalıcı bir şekilde yer almıştır.

Bu durumu İngilizceye uyarlayarak günlük yaşantımıza taşıyabiliriz ve doğal bir dil ortamı sağlayabiliriz. İngilizceye günlük hayatımızın bir parçası gibi yer vererek çocuklarımızı bu dil ile kaynaştırmış ve bu dile alıştırmış oluruz. (Ör: Let’s drink milk! – Do you want milk? – The milk is ready – Here is the milk)

2. Konu İle İlgili Şarkılardan Yararlanalım

Yabancı Dil Öğrenimi

İnternetten erişimi oldukça pratik ve eğlenceli şarkıları kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çocuklar boş bir kayıt cihazı gibi duydukları her şeyi kaydedebilen, dünyanın en zeki varlıklarıdır. Bu yeteneklerini fırsata çevirmenin en etkili yolu da şarkılardan geçer! Çünkü şarkılar telaffuz, tonlama ve yeni yapıları öğretme gibi birçok yönden dil gelişimine faydalı materyallerdir. Ve yabancı dil öğrenimi basamakları gibi şakılar da evrenseldir.

3. Uyku Öncesi Basit ve Kısa Cümlelerden Oluşan Hikaye Kitapları Okuyalım

Çocuklara İngilizce Dersler

Küçük yaş grupları için uygun bol resimli ve birbirini tekrar eden yapılardan oluşan eğlenceli hikaye kitaplarını temin edebilirseniz. Her alanda çok faydalı olacağını göreceksiniz. Cümleler ve sözcükler resimlerle bir arada olduğundan öğrenim daha somut ve anlamlı olacaktır. Çocuğunuz bu sayede yabancı dile aşina olmanın yanında İngilizcenin eğlenceli bir durum olduğunu düşünecek ve yeni dile karşı olumlu duygular geliştirecektir.

4. Oyunlarımızın içinde hedef sözcüğü/yapıyı sık sık tekrar edelim

Çocuklara İngilizce Dersler

Yabancı dili pekiştirmek için oynadığınız basit ve eğlenceli oyunların içinde veya yaptığınız etkinlikler sırasında bol tekrarla dil öğrenimi daha kalıcı olabilir. Evde çocuğunuzla birlikte basit İngilizce oyunlar yaratabilirsiniz. Hatta birlikte oynadığınız her oyunu veya kullandığınız her oyuncağı İngilizceye uyarlayabilirsiniz. Bir boyama faaliyeti yaparken bile üzerinde bulunan resmin sözcüğünü sık sık tekrar ederek veya yapmasını istediğiniz eylemin basit komutlarını tekrarlar dahilinde vererek zihinlerinde yer almasını sağlamış olursunuz. (Ör: This is duck – Duck duck duck – Colour the duck  – What colour is the duck?)

5. Görsel ve İşitsel Materyallerden Yararlanalım

Yabancı Dil Öğrenimi

Yine internetten erişimi oldukça kolay kısa videoları ve animasyonları kullanabiliriz. Bu tarz videoların 2-3 dakikayı geçmemesine özen göstermeliyiz ki çocuklarımız sıkılmasın, dikkatle izlesin. Bu gibi videoların en önemli özelliği hem görsel hem de işitsel olmasıdır. Telaffuz, tonlama, aksan farklı cümle yapılarının yanı sıra görsellerle anlamı somutlaştırır. Çünkü çocukların öğrenim süreci somuttan soyuta doğru bir süreç izler. Bu sayede hem akılda daha kalıcı olur, hem dikkat çeker hem de öğrenimi canlı tutar. Bir animasyonu veya videoyu tekrar tekrar izlediğinde cümle ve sözcükleri ne kadar güzel ve hızlı öğrendiğine siz bile şaşıracaksınız!

Özetle tekrarlar çocukların dünyasında çok önemlidir ve onlar tekrarların onlara bu denli faydalı olduğunu bilmeden büyük bir ilgi ve istek hatta heyecanla tekrar etmek, ettirmek isterler… Bildiklerine inandığı şeyler doğrultusunda kendilerini güvende hissederler, başarı hissi elde ederler ve gururlanırlar. Ve bu yolla öğrenme hevesleri devam eder, öğrenmeye açık olur ve istekleri canlı kalır. Çünkü güven duygusu çocukların en korunaklı alanıdır ve temel ihtiyacıdır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.