Türk Sinema Tarihi


TÜRK SİNEMASI
TÜRK SİNEMASI

Ayestefanos’taki Rus Abidesinin yıkılışını konu alan belgesel filminin çekilmesiyle tarihi yolculuğu başlayan Türk sineması adına kaydedilen her türlü ilerlemede, sanatsal ve sektörel başarılar birlikte rol oynamıştır. Bu yıl Türk sinemasının 100 üncü yılı olması dolayısıyla kaleme alınan yazımızda sinemamızın tarihi, özellikle yaşanan sanatsal dönüşüm planı ile birlikte, istatistiksel ve ekonomik planda özetlenecektir. Belli dönemlerde kırılma anları yaşayan sinemamızın bu günlere ulaşmasını sağlayan, sinema alanındaki ulusal ve uluslararası değişimler aktarılırken yer yer neden-sonuç ilişkisine de başvurulmuştur.

9. YÜZYILIN SONLARI
Türkiye’de ilk sinema gösterisi 1896 yılında, Yıldız Sarayı’nda, Bertrand adında bir Fransız tarafından, dönemin padişahı İkinci Abdülhamit’e yapılmıştır. Aynı dönemde, Beyoğlu’nda Tünel ile Galatasaray arasındaki Sponeck birahanesinde, halka açık ilk film gösterisi yapılmıştır. Türk Sinema tarihine ilişkin elimizdeki tüm yazılı kaynaklarda, bu ilk gösterinin, 19. yüzyıl sonlarına doğru İstanbul’a yerleşmiş Rumen asıllı bir Musevi olan Sigmund Weinberg tarafından yapıldığı yazılıdır.

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Kültür Turizm Uzm.Yrd Miraç NİZAMOĞLU
Sayı: 8 ~ Ekim-Kasım-Aralık 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinemamız dahil birçok alan geleneksel hale geliyor. Bu insana gurur veriyor. Ancak buna rağmen birçok alan henüz bayraklaştırılamıştır. Hatta seneler sürdüğü halde yeterince alan en kısa sürede, en iyisi için çalışılmamıştır. Bunların arasında sinema sektörümüzde mevcut. Umarız toplumun sanat anlayışı, en kısa sürede belli kalıplardan kurtulup, daha renkli hale gelir. Sanatçılarımız ise, daldan dala atlamak yerine.. vizyon kutusundaki dik duruşlarıyla insanlara iyi örnek olmak için yarışa girerler!.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim