Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

4 dk okuma süresi


11
13 Paylaşım, 11 puan

İnsan, doğasının gereği üretici olduğu kadar tüketicidir. Yemek yeme ihtiyacı da temel gereksinimlerin başında gelir. Doğanın bize sunduğu birçok yiyecek bulunmaktadır. Aynı zamanda market raflarında yer alan paketli gıdalar insanların hayatını çoğunlukla kolaylaştırmıştır. Bu gıdaların ambalajları üzerinde bulunan son kullanım tarihlerinin o yiyeceğin bozulduğu gün olduğunu düşünürüz. Aslında bazı yiyecekleri birkaç hafta bazı yiyecekleri ise aylarca sonrası tüketebilirsiniz. Son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen güvenli bir şekilde tüketebileceğiniz gıdalar listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Kahve

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen rahatlıkla tüketebileceğiniz gıdalar listesinin en dayanıklısı kahvedir. Hazır kahve paketlerini serin ve kuru bir yerde sakladığınız takdirde 20 yıla kadar dayanır. Eğer hazır kahve paketlerini buzlukta saklarsanız sonsuza kadar bozulmadan kalır. Ancak Türk kahvesini buzdolabında muhafaza ederseniz buradaki nem kahvenin lezzetini bozacaktır.

2. Çikolata

Son derece dayanaklı olan çikolata yediden yetmişe her insanın severek tükettiği bir yiyecektir. Çikolata, son kullanma tarihi geçse bile tadı bozulmadığı sürece tüketilebilinir. Genellikle bir süre beklediğinde üzerinde oluşan tabakanın küf olduğu düşünülür. Ancak bu küf değil çikolatanın kristalize olmuş yağıdır. Çikolatanızı bu şekilde tükettiğinizde ise herhangi bir zararı yoktur.

3. Bal

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Bal, son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen rahatlıkla tüketebileceğiniz gıdalar listesinde ilk sıralarda yerini alır. Hemen bozulmamasını yapısında hiç nem bulunmamasına borçludur. Dışarıdan herhangi bir şekilde nemle temas ettiğinde bozulabilir. Aynı zamanda balın şekerlenmesi bozulduğu anlamına gelmez. Bal şekerlendiğinde sıcak suda eritip güvenle tüketmeye devam edebilirsiniz.

4. Makarna

Paketi açılmamış makarna ambalajı üzerinde yazan son kullanma tarihinden sonra 2 yıla kadar kullanılabilir. Taze makarnalarda ise bu durum değişir. Son kullanma tarihinden 5 gün sonrasına kadar tüketilmelidir. Taze makarnayı dondurucuya koyarak 6 ila 8 ay daha kullanıma hazır bekletebilirsiniz. Kolay hazırlanan makarna piştikten sonra buzdolabında 7 gün, dondurucuda ise 6-8 ay arası dayanır.

5. Ketçap – Hardal

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Ketçap ve hardal hamburger ve pizza gibi yiyeceklerin yanında kattıkları lezzetleriyle sevilerek kullanılırlar. İnsanlar zevklerine göre bu sosları başka yiyeceklerin yanında da kullanırlar. Kutularının üzerinde yazılan son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen daha sonra da tüketebileceğiniz gıdalar içerisindedir. Hiç açılmamış ketçap paketleri 6 ay ve hardal paketleri ise 1 yıl dayanabilir.

6. Ekmek

Bayatlamış olsa bile üzerinde küf bulunmayan ekmeği rahatlıkla tüketebilirsiniz. Paketli olarak satılan ekmekler oda sıcaklığında 5 ila 7 gün dayanır. Serin, kuru ve karanlık bir ortamda kilitli buzdolabı poşetlerinde muhafaza ederek ömrünü uzatabilirsiniz. Eğer ekmeğinizin üzerinde küçükte olsa bir küf görürseniz onu tüketmekten vazgeçin. Çünkü sizin göremeyeceğiniz küf ağları ekmeğin içinde yerini almıştır.

7. Çiğ Balık

Balık dondurularak muhafaza edildiğinde 6 ila 9 ay gibi uzun bir süre dayanabilir. Füme balıklar ise dondurulduğunda 3 ila 6 ay arasında dayanır. Dondurulmuş halde satılan balıklar da buzu çözülmediği sürece 10 ila 12 ay arası kullanılabilinir. Konserve ton balıkları, açılmadığı sürece son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen 2 ila 5 yıl sonrasına kadar tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır.

8. Çiğ Et – Tavuk

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Severek tükettiğimiz çiğ et ve tavuğun dondurulduğunda kullanım süreleri uzar. Dondurulmuş bir kıyma 3 ila 4 ay, bütün bir tavuk ya da hindi ise neredeyse 1 yıl dayanır. Bunun sebebi, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin soğukta üreyememesidir. Uzun süre boyunca buzlu bir şekilde bekleyen bu yiyeceklerin lezzeti ilk günkü gibi olmasa da rahatlıkla tüketilebilinir.

9. Konserve Yiyecekler

Son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen tüketebileceğiniz hayatınızı kolaylaştıran konserve yiyecekler, ömürleri oldukça uzun gıdalar arasındadır. Bu uzunluğu kapakların açılmış olması ya da konservelerin bir şekilde hava alması gibi faktörler etkiler. Herhangi bir yerinde şişkinlik olmayan konserveleri direkt ışık almayacak şekilde muhafaza ederseniz 4 yıla kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz.

10. Dondurulmuş Sebzeler

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Düzgün bir şekilde dondurulup buzu hiç bozulmadan muhafaza edilen sebzeler son kullanma tarihi geçmiş olmasına rağmen uzun süre boyunca tüketebileceğiniz gıdalar arasındadır. Ancak çok uzun zaman buzlu kaldığından ötürü tadında ve şeklinde bazı değişiklikler olur. Bunun üzerine çok uzun süre bekletmeden daha sağlıklı ve taze bir şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz.

11. Yumurta

Paketleri üzerinde hangi tarih yazarsa yazsın satın aldıktan sonra 3 ila 5 hafta içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Aynı zamanda haşlanmış yumurtalar buzdolabında 1 haftaya kadar dayanır. Yumurtayı soğuk suya koyduğunuzda yana yatarak dibe çöküyorsa tazedir. Suya girdiğinde dik durup dibe inmiyorsa hızlıca tüketmelisiniz. Ancak suya hiç batmadan yukarıda duruyorsa bozulmuş demektir.

12. Süt

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Başta çocuklar olmak üzere her insan için önemli olan süt, son kullanma tarihi geçtikten sonra 5-6 gün daha kullanılabilir. Sütün içerisinde bulunan yağ miktarına bağlı olarak bozulma süreci değişir. Yağsız sütler 7 ila 10 gün arası dayanır. Süt yağlı olduğunda ise bu süre 5 ila 7 gün arasındadır. Bitkisel sütler ise kapakları açılmadığı takdirde son kullanma tarihinden 1 ay sonrasına kadar tüketilebilinir.

13. Yoğurt

Besin değeri yüksek bir yiyecek olan yoğurt, tarihi geçmiş olmasına rağmen kapağı açılmadığı süre boyunca tüketebileceğiniz gıdalar arasında bulunur. Bol vitaminli bu besinin kapağı açıldıktan sonra, son kullanma tarihi geçse bile 1-2 hafta içerisinde rahatlıkla kullanılabilinir. Aynı zamanda insanların sevdiği yoğurtlu dondurmalar ise 2 aya kadar taze kalabilir.

14. Peynir

Listemizin en çeşitli yiyeceği peynir, kahvaltıların vazgeçilmezidir. Son kullanma tarihi geçtikten sonra peynirlerin üzerinde oluşabilecek küfler peynirin yapısı gereği içine kadar işleyemez. Bu oluşan küfleri alıp o yeri zeytinyağı ile ovalayarak yeniden tüketebilirsiniz. Sonrasında ise iki kat kâğıt havlu üzerinde muhafaza ederek kullanmaya devam edebilirsiniz. Her küf oluşumunda bunları uygulayarak peynirinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

15. Bisküvi

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Olmasına Rağmen Tüketebileceğiniz Gıdalar

Çay, kahve gibi içeceklerin vazgeçilmezi olan bisküvi, bayatladığı zaman tadını ve gevrekliğini kaybeder. Paketi açılmamış bisküvi ise son kullanma tarihinden sonra birkaç hafta içerisinde tüketilmelidir. Açılmış paketlerdeki bisküvileri, erkenden bayatlamasına engel olmak için hava almayan kaplarda güvenli bir şekilde saklayarak tüketebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!