Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

2 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Dünya genelinde yapılan araştırmalar Türk kahvesinin sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu gözler önüne serdi. Türk kahvesi; diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser hastalıklarının da önüne geçiyor. Bilmemiz gereken bir diğer şey Türk kahvesinin faydasının hatırından çok olduğudur. Asya ve Ortadoğu kültürlerin de önemli bir yeri olan Türk kahvesi, bünyeye enerji sağlar ve zihni açar. Ayrıca Türk kahvesi kültürümüzün vazgeçilmez değerlerinin ilk sırasında. Bizler de bu bilgiler ışığında sizler için Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası listesini derledik. Hep birlikte inceleyelim!

1. Her Gün 1 Fincan Kahve Kalp Dostu!

Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası

Kahve içerdiği antioksidan sayesinde kalp rahatsızlıklarının önüne geçiyor ve kalp sağlığına iyi geliyor. Ayrıca yapılan çalışmalar düzenli Türk kahvesi içmenin kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücreleri onararak kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düştüğünü ortaya koyuyor.

2. Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltıyor!

Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası

Alman araştırmacıların yaptığı bir çalışmaya göre, her gün düzenli olarak içilen 600 ml üzerindeki kahvenin Tip-2 diyabetine yakalanma ihtimalini %23 oranında azalttığı gözlemleniyor.

3. Vücudun Yağ Yakmasına Yardım Ediyor!

Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası

İçerdiği kafein ile birlikte spordan önce içilen Türk kahvesi spor esnasında vücudun yağ yakmasına yardım ediyor. Ayrıca adrenalin hormonunu salgılayarak kalp ve dolaşım sistemini uyarıyor. Bu sayede vücut daha fazla enerji sarf ediyor. İştahı da keserek kilo kaybını tetikliyor.

4. Safra Taşı Oluşumuna Engel Oluyor!

Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası

Yoğunlukla kadınlarda oluşum riski taşıyan safra taşı, günde 3 fincan Türk kahvesi içen kadınlarda içmeyen kadınlara oranla %25 daha az görülüyor.

5. Tam Bir Antioksidan Deposu!

Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası

Türk kahvesinin telvesi ile pişirilmesi içindeki antioksidanı arttırıyor. Daha sonra içeriğindeki polifenoller ile antikanserojen özellik kazanıyor.  Ayrıca yapılan çalışmalar da 1-3 fincan kahve tüketiminin birçok kanser türüne karşı savunma mekanizması geliştirdiğini göz önüne seriyor.

6. Konsantrasyonu Arttırıyor!

Sabah saatlerinde bir fincan şekersiz Türk kahvesi içmek zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyonu attırıyor ve ezber kabiliyetini güçlendiriyor. Ayrıca kakao içeriği yüksek bir çikolata ile birlikte tüketmek bu kabiliyetleri daha da arttırmaktadır.

7. Alzheimer Hastalığını Önlüyor!

Kafeini düzenli olarak tüketmek bilişsel faaliyet kaybını geciktiriyor. Böylelikle milyonlarca kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığının oluşumunu da engelliyor.

8. Selülit Oluşumunu Engelliyor!

Türk kahvesi içerdiği maddeler sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu durum da selülit oluşumunun önüne geçiyor.

9. Peeling Etkisi Yaratıyor!

Kahvenizi içtikten sonra telvesini de kullanabilirsiniz. Kahve telvesi birkaç damla zeytinyağı ile birlikte kullanıldığında peeling görevi de görüyor. Bu tarif hassas ve kuru ciltler için öneriliyor. Cilde olan peeling etkisi, Türk kahvesinin bilinmeyen 10 faydası arasında.

10. Baş Ağrılarını Gideriyor!

Türk kahvesi migren ağrısı için çok iyi bir çözüm sunuyor. Türk kahvesi içerdiği kafein sayesinde ağrı kesici özellik kazanıyor. Alınan kafeinin baş ağrısını giderdiği biliniyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.