Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

4 dk okuma süresi


8
11 Paylaşım, 8 puan

Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda Türk kahvesinin sağlık açısından oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Türk kahvesi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser hastalıklarının riskini azaltmaktadır. Bilmeniz gereken diğer bir şey ise Türk kahvesinin faydasının hatırından çok olduğudur. Ayrıca Türk kahvesi kültürümüzün vazgeçilmez değerlerinin ilk sırasındadır. Bizler de bu bilgiler doğrultusunda sizler için Türk kahvesinin insanlar üzerinde bilinmeyen 10 faydası listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Antioksidan Deposudur

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

Telvesiyle birlikte pişirilmesi Türk kahvesinin antioksidan özelliğini arttırıyor. Antioksidan oranı yüksek yiyecekler ve içecekler tüketmek, insanın kanındaki antioksidan miktarının yükselmesini sağlar. Türk kahvesi tüketimi de insan vücudundaki toksinleri arttırmaya yardımcı oluyor. Özellikle bol köpüklü ve telveli Türk kahvesini içmek vücuttaki toksinlerden arınmamıza yardımcı olmaktadır. Bu sayede oksidatif stresle mücadele etme de ve birçok hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Kahvenin faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Tük kahvesinin içerisindeki polifenoller ile kişiye antikanserojen özelliğini de kazandırmış oluyor.

2. Kalp Hastalığına İyi Gelir

Yapılan araştırmalara göre, günde fazla içilen kahvenin kalp hastalıklarıyla hiçbir ilişkisi olmadığını ortaya koyuyor. Aksine günde 2 ile 4 fincan kahve içmek kalp ve kalbe bağlı hastalıklara yakalanma oranını ve ölüm riskini azaltmaktadır. Fakat kahveyle birlikte tüketilen sigara, kahvenin bütün yararlarını ortadan kaldırmaktadır. Üstelik sigara tüketmek, kahvenin aksine yendiği bütün riskleri yeniden arttırıyor. Düzenli olarak günde 1 fincan kahve içmek araştırmalara göre kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılmasıyla kalp hastalıklarına yakalanma riskini daha düşük olduğunu ortaya koyulmuştur.

3. Alzheimer Oluşumuna Engel Olur

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

Türk kahvesinin faydalarından birisi de, dünyada milyonlarca insanı etkileyen Alzheimer hastalığının önüne geçmesidir. Son araştırmalara göre kahvenin içindekilerin Alzheimer hastalığını önlediğini ortaya çıkartmaktadır. Düzenli olarak kafein tüketimi bilişsel faaliyetlerdeki azalmayı geciktirir. Kafeini tüketmek, Alzheimer oluşumunda rol alan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttığı ve böylece Alzheimer gelişimini önlediği düşünülmektedir. Her gün düzenli şekilde Türk kahvesi tüketerek kendi beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Türk kahvesi tüketen kişiler Alzheimer hastalığı ile daha geç yaşlarda tanışabiliyor.

4. Şeker Hastalığına Engel Olur

Alman bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, düzenli içilmekte olan günlük 600 ml ve üzerindeki kahve içmek tip 2 diyabete yakalanma riskini %23 oranında azaltmakta olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Türk kahvesi içmek insülin direncini kırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etkinin azalması insanda tatlı ihtiyacını bastırması demektir. Sürekli tatlı yeme isteği oluşan kişilerin bu isteklerini bastırmada kahve içmesi önerilir. Tatlı kriziniz başladığı anca 1 fincan sade Türk kahvesi içmeleri önerilmektedir. Ayrıca kahvenin yanında bir tane de hurma yiyerek tatlı isteğini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Depresyona Girmeye Engel Olur

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

ABD’de yapılmış bilimsel bir araştırmaya göre, günde 3-4 fincan kahve tüketen insanlar, hiç içmeyenlere oranla %10 daha az depresyon yaşadıkları görülmüştür. Kahvenin depresyonla mücadele de ciddi anlamda katlı sağladığını ortaya koyulmuştur. Kahvenin mutluluk vermesinin sebebini, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlanmaktadır. Kahvenin çok hafif bir antidepresan gibi etki gösterip, serotonin ve dopamin gibi sinirsel salgının üretiminin yardımcısı olarak görülmektedir. Düzenli şekilde tüketilen kahvenin depresyon yaşama riski %50 oranında düşürdüğü kanıtlanmış bir gerçektir. Kahve içerek kendinizi mutlu hissettirebilirsiniz.

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Türk kahvesinin bir bilinmeyen faydalarından birisi de yağları eritmesidir. Kahvenin içinde bulunun kafein, vücudun yağ yakması için sinir sistemine sinyaller göndermektedir. Aynı şekilde kanda adrenalin düzeyini de artırmaktadır. Bu sayede kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını de daha fazla enerji yakılmasını sağlar. Yoğun fiziksel etkinlik öncesi bünyenin hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, özellikle spor yapanlar antrenmanlarına başlamadan önce kahve içmeye özen göstermektedirler. Sizler de kilo vermek istiyorsanız her gün ara öğünlerinizde bir fincan şekersiz Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

7. Odaklanmaya Yardımcı Olur

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

Türk kahvesinin tüketiminde kanıtlanan ancak bilinmeyen 10 faydası olanlar arasında odaklanmayı sağlaması da vardır. Türk kahvesinin pek çok faydası vardır ancak herkes tarafından bilinmeyen 10 faydaları arasında zinde kalmakta vardır. Kahvenin içerisindeki etkin kafeinin başka bir insan vücuduna olan faydası ise zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu arttırmaktır. İnsan zihninin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olmaktadır. Zihinsel fonksiyonlarını destekleyerek insanın ezber gücünü de artırmaktadır. Ayrıca her sabah düzenli için bir fincan kahve güne daha zinde ve daha enerjik olmanızı sağlamaktadır.

8. Cildinize İyi Gelir

Kahvenin cilde olan faydaları oldukça fazladır. Sadece kahveyi içmekle kalmayıp telvesinden de faydalanabilirsiniz. Kahvenin telvesi ile cildinize peeling yaparak cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu sayede cilt altınızdaki kan damarlarının da daraltılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple yüzünüzdeki şişkinliklerden kurtulmuş olursunuz. Kafein, gözaltında oluşan şişkinliklerini yok etmede işe yaramaktadır. Kahvenizi içtikten sonra kahvenin telvelerini bir pamuk yardımı ile gözaltlarınıza yavaş bir masajla sürebilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde genç bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

9. Kanser Riskine Karşı Engel Olur

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaların sonucunda Türk kahvesinin, kanserle mücadelede ciddi anlamda güçlü bir içecek olduğunu belirlemişlerdir. Özellikle meme kanseri, akciğer ve karaciğer kanserlerine iyi gelen kahve, kansere yakalanma oranını büyük oranda azaltmaktadır. İtalyan araştırmalarında da, Türk kahvesinin tüketiminin karaciğer kanser riskini yaklaşık %40 oranında azalttığı belirlenmiştir. Türk kahvesinin tüketimi kanser hücrelerinin gelişimini büyük ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, araştırma sonuçlardan bazıları, günde üç bardak içilirse, kanser risklerin %50’den daha fazla azaldığını göstermektedir.

10. Metabolizmayı Hızlandırmaya Yardımcı Olur

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

Türk kahvesinin faydalarından bir tanesi de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Direkt olarak kilo kaybına yol açamasa da metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını dolaylı yolarla etki etmektedir. Yapılan pek çok araştırma sonuçları da bu kanıyı kanıtlar niteliktedir. Türk kahvesini tüketmekte olan kişilerin metabolizması, tüketmeyen kişilere nazaran %3 ile %11 oranında daha hızlı çalışır. Bu sebeple Türk kahvesini tüketmek dolaylı yolda kilo vermenizi kolaylaştırmaktadır. Türk kahvesinin herkes tarafından çok fazla bilinmeyen 10 faydası bu şekildedir. Ayrıca kahvenin içerisinde bulunan kafein, iyi bir idrar söktürücüdür.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!