Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

2 dk okuma süresi


19
15 Paylaşım, 19 puan

Dünyada her gün binlerce fincan kahve tüketiliyor. Farklı ülkelerde farklı tarzlarda hazırlanan çeşitli kahveler mevcut. Ülkemizde çok sık ve severek tüketiliyor. Kahvaltı ve tatlıların yanında günün her saati içilebilir. Farklı aromalara sahip çok fazla kahve çeşidi mevcut. Dünyada sadece belli ülkelerde yetiştirilebiliyor. Kolombiya, Brezilya, Endonezya, Yemen en çok kahve üretilen ülkeler. Bu kadar çok çeşitlilik arasında dünyada en çok tüketilen kahve çeşitleri listemizi gelin daha yakından inceleyelim.

1. Espresso

Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

Dünyada en çok içilen kahve türü olarak espressoyu söyleyebiliriz. Espresso küçük fincanda servis edilir. İtalya’dan dünyaya yayılmıştır. Birçok kahve çeşidinde de kullanılır. Sert bir tadı vardır bu nedenle sütle veya çikolatayla birlikte de tüketilebilir.

2. Cappuccino

Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

En çok tüketildiği ülke İtalyla. İtalyanlar cappucinoyu genellikle kahvaltıda tatlı ile birlikte içerler. Yumuşak içimli bir kahve olduğu için ülkemizde de tercih edilir.

3. Latte

Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

Kahve üretimi olmasa da İtalya kahve kültürü gelişmiş ve dünyaya farklı kahve çeşitlerini tanıtmış bir ülke. Latte de İtalyanca süt anlamına geliyor, latte de sütlü kahve olarak bilinir ve içimi kolay aroması hafiftir, günde birkaç fincan tüketilebilir.

4. Americano

Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

2. dünya savaşı sırasında Amerikalı askerler kahve olarak espressoyu çok sert buldukları için içine su karıştırarak içerlermiş savaştan sonra bu kahve de amerikano olarak anılmaya başlamış.

5. Türk Kahvesi

Ülkemizde kahve yetiştirilmiyor fakat Osmanlı İmparatorluğu zamanında Yemen’den getirilen kahve çekirdekleri Türklere özgü bir pişirme çeşidi ile tüketilmeye başlanmış hatta bir zamanlar yasaklanmış ve gizli gizli tüketiliyormuş sonra saray tarafından da beğenilince içilmesi serbest bırakılmış. Dünyada telvesi ile birlikte içilen tek kahve çeşidi Türk kahvesidir. Şekerli, sade ve orta nasıl tercih edilirse edilsin tadı damakta iz bırakan Türk kahvesi ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen kahve çeşitlerinden.

6. Mocha

Espresso ve cappucinodan farkı içinde çikolata olmasıdır. Süt, espresso ve çikolata ile hazırlanır. Adını Yemen’ de bulunan aynı isimli limandan almaktadır.

7. Affagato

Espresso ve dondurma ile hazırlanan çok lezzetli bir kahve türüdür. Özellikle yaz aylarında daha çok tercih edilir.

8. Frappe

Yunanistan’ın meşhur kahvesi frappe yaz sıcaklarında çokça tüketiliyor. Hazırlanışı da oldukça kolay. Granül kahve, soğuk süt, buz, şeker. Bu kadar basit. Bir dakikada yaz sıcağında içinizi ferahlatacak buz gibi frappe hazır. Denemeye ne dersiniz?

9. Filtre Kahve

Öğütülmüş kahve çekirdekleri sıcak suyla demlendikten sonra içilir. Sert bir kahve çeşitidir. İsteyenler süt ve şeker ilave edilebilir. Günümüzde ofislerin birçoğunda filtre kahve makineleri bulunuyor.

10. Irish Coffee

Dünyada En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

Dünyada en çok tüketilen kahve çeşitleri listemizin son maddesinde İrish coffee var. İrlanda  başta olmak üzere dünyada özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde çok tercih edilen bir kahve türüdür. İçerisinde alkol bulunur ve soğuk iklimi olan ülkelerde daha çok tercih edilir. En çok tercih edilen kahve çeşitlerinin yanında ülkelerin kendine has kahve çeşitleri de bulunuyor. Bu kahve çeşitlerinin en ilginci ise Finlandiya’ ya ait olan peynirli kahve. Evet, yanlış okumadınız peynirli kahve. Kahve fincanının altına yerleştirilen birkaç dilim peynirin üzerine kahve ekleniyor ve daha sonra kahveyi içince kalan peynirleri de afiyetle tüketiyorlar. Dünyada severek tüketilen kahvenin farklı farklı pişirme ve demleme seçenekleri var. Her ülke kendi damak tadına uygun olan kahve türünü seçip severek tüketiyor. İnsanı daha dinç hissettiren kahve öyle görünüyor ki daha uzun yıllar boyunca dünyada en çok tüketilen içecek olacak.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç