Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

5 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Hiçbir şey bir parça çikolatanın zengin tadını yenemez. Dünyadaki hemen hemen herkes çikolata hayranıdır. Bu yüzden de milyar dolarlık bir endüstri söz konusudur. Ancak, çikolata hakkında onu çok daha tatlı yapan tonlarca gizli gerçek bulunur. Kısacası çikolata, bütün gece boyunca film izlerken yanınıza aldığınız atıştırmalıktan çok daha fazlasıdır. Örneğin; bitter çikolatanın aslında en iyi 30 antienflamatuar gıdaların başında olduğunu biliyor muydunuz? Aslında Louisiana Eyalet Üniversitesi’ne ait bir çalışmada, çikolatanın insülin direncine ve iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. O zaman çikolataya dair bilmedikleriniz hakkında yazımızı okuyarak enfes tadıyla hayatınıza mutluluk getiren bu efsaneyi keşfedin. Keyifli okumalar!

1. Kakao Para Birimi Olmuştur

Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

Kakao ağaçlarını ilk yetiştirenler, Amerika kıtasındaki en eski uygarlıklardan biri olan Mayalardır. Kakao çekirdeklerini, yiyecek veya kıyafet alışverişinde takas para birimi olarak kullanmışlardır. Bu çekirdekleri ise bugün içtiğimiz sıcak çikolataya hiç benzemeyen, Xocoatl olarak bilinen acı bir içecek hazırlamak için kullanmışlardır. Aynı zamanda Aztekler, kakao çekirdeğini o kadar çok sevmiş ve değer vermiştir ki, medeniyetlerinin zirvesinde onu para birimi olarak kullanmışlardır. Kakao çekirdekleri eski Aztek ve Maya uygarlıklarında ilk kez kullanıldığında, çekirdekler öğütülmüş ve kahve gibi sıcak suyla karıştırılmıştır. İki kültür arasındaki ticaretin çok önemli bir parçası oldukları için, kakao çekirdekleri temel bir para birimi olarak kullanılmıştır.

2. Çikolata Kokusu Cezbedicidir

İşte size enfes tadıyla hayatınıza mutluluk getiren çikolataya dair bilmedikleriniz arasında cezbedici bir detay…Çikolatanın son derece yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Essex Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, insanların çikolata kokusu sayesinde daha rahat olduğunu ve sadece çikolata kokusu varken daha fazla bilgi sahibi olduklarını tespit etmiştir. İyi bir şarap gibi, yüksek kaliteli bitter çikolata vanilya, muz notaları ile çok katmanlı bir koku ve tada sahiptir. Kavrulmuş kakao çekirdekleri beta iyonon bakımından zengindir. Ayrıca parfüm ve esans yağlarının kokusuna da çikolata katkıda bulunur. Çikolatanın enfes iştah açıcı kokusu bile insanlara bir mutluluk verir. Bu özelliği de onu oldukça cezbedici hale getirir.

3. Öpüşmekten Daha Zevklidir

Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

BBC’ye göre, araştırmalar çikolatanın beyninizi gerçekten uyarabildiğini ve beyne öpüşmekten daha fazla endorfin saldığını bulmuştur. Ayrıca kalp atış hızınızı öpüşmekten daha hızlı arttırdığı da görülmüştür. Araştırmacılar bunun, beyindeki endorfin üretimini artıran bir bileşen olan çikolatadaki feniletilamin konsantrasyonundan kaynaklandığına inanır. Aynı zamanda bilim adamları, dilinize değdiğinde eriyen çikolatanın tutkulu bir öpücükten daha iyi olduğunu da söylemiştir. Çünkü çikolata, öpüşmekten daha yoğun olan ve uzun süren bir “vızıltı” gibi etkiye neden olmaktadır. Bu da kalp atışlarını ikiye katlamaktadır. Araştırma, önceden Sussex Üniversitesi’nde, daha sonra ise Mind Lab’den Dr. David Lewis tarafından gerçekleştirilmiştir.

4. Beyaz Olanı Çikolata Değildir

Beyaz çikolata kakao yağı içerir ancak normal süt ve bitter çikolataya rengini ve aromasını veren kakao tozu veya kakao katkıları içermez. Kakao yağının tadı aslında kendi başına hiç de güzel değildir. Bu yüzden de daha tatlı bir tat için süt yağı, vanilya ve şeker ile karıştırılır. Yani aslında beyaz çikolata, şeker, kakao yağı, süt ürünleri, vanilya ve lesitin adı verilen yağlı bir madde karışımı ile yapılır. Bu durumda teknik olarak beyaz çikolata aslında bir çikolata değildir. Aynı zamanda çikolata gibi bir tadı da yoktur. Çünkü içinde katı çikolata içermez. Öte yandan bitter çikolata, şeker ve kakao tozuna kakao yağı eklenerek üretilir. Sütlü çikolatanın aksine bitter çikolata, süt katkıları içermez. Ayrıca bitter çikolata beyaz çikolataya göre daha sağlıklıdır.

5. Diş Çürümesini Önler

Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

Enfes tadıyla hayatınıza mutluluk getiren çikolataya dair bilmedikleriniz hakkında diş çürümesine engel olmak gibi yadsınamaz bir fayda daha vardır. Diş çürüğü, ağzınızda şekeri aside çeviren bakterilerin yuva yapmasıyla başlar. Bu bakteriler diş yüzeyini daha fazla yiyerek çürüklere neden olmaya başlar. Kakao çekirdeklerindeki anti bakteriyel maddeler, bu bakterilerin büyümesini engelleme ve diş çürümesini önleme eğilimindedir. Daha fazla kakao içerdiği için bitter çikolata yemek doğru seçim olacaktır. Yeni araştırmalar bitter çikolatanın çürüklerle, plakla ve diş çürümesiyle mücadelede etkili olduğunu göstermektedir. Bitter çikolata, ağızdaki bakterileri sınırlayabilen doğal kimyasallar olan iyi bir polifenol kaynağıdır. Ancak bu, her gün çikolata yemeniz gerektiği anlamına gelmez.

6. Çikolata Hafızayı Güçlendirir

Bilim adamları, potansiyel sağlık yararları bulmaya çalışarak uzun yıllardır çikolatanın insanlar üzerindeki etkilerini araştırmaktadırlar. Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürütülen bir araştırma, çikolatanın hafızanızı geliştirebileceğini kanıtlamış olabilir. Bu deneyde, katılımcılara yüksek dozda kakao flavanolleri içeren bir içecek verilmiştir. Bu, çikolatada doğal olarak bulunan bir antioksidandır. Katılımcılara hafızaları test edilirken üç ay boyunca her gün bu içeceği içmeleri talimatı verilmiştir. Bu içeceği tüketen grup, kontrol grubuna göre%25 daha iyi performans göstermiştir. Bu çalışma sırasında alınan beyin taramaları, beynin yeni anıların oluşmasına yardımcı olan bölümünün işlevselliğinde de bir artış görmüştür.

7. Vücut Yağ Seviyesini Düşürür

Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

Genel olarak inanılan bir şey vardır ki; o da eğer çikolata yenilirse kilo alıyor olmaktır. Bu durum, bir zamanlar düşünüldüğü kadar doğru olmayabilir. Granada Üniversitesi’nde tamamlanan bir araştırma, inanılan bu ortak bilginin aslında yanlış olabileceğini keşfetmiştir. 2013’te bilim adamları yaklaşık 1500 genç üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmada bel çevresi, vücut kitle indeksi ve vücut kitle yüzdesindeki değişiklikler not alınmıştır. Diyetlerinde düzenli olarak çikolata tüketen gençlerin karınlarında daha düşük yağ seviyeleri ve daha düşük toplam vücut yağları olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumda çikolata sanılanın aksine kilo aldırmamaktadır. Hatta diyetlerinizde kullanacağınız özellikle bitter çikolata, yağlarınız eritmede size yardımcı olabilir. Tabi miktarı abartılmadığı sürece…

8. Eşsiz Erime Noktasına Sahiptir

Çikolata, erime noktası yaklaşık 34 derece olan yenilebilir bir maddedir. Bu, insan vücut sıcaklığına çok yakındır. Bu yüzden çikolata ağzınızda ve ellerinizde çok kolay erir. Ancak bilim adamları erimeyen bir çikolata da icat etmiştir. 2012’de Cadbury şirketi, daha dayanıklı olması için çikolata üretmenin bir yolunu keşfettiğini duyurmuştur. Çikolataların, daha ince öğütülmüş şeker kullanılırsa; erimeden daha yüksek sıcaklıklara kadar dayandığı söylenmiştir. Bu aynı zamanda çikolatanın genel yağ içeriğini de azaltmış olur. Çikolata eritmede genel bir kural: Çikolata ne kadar hafifse erime noktası o kadar düşük olur. Beyaz ve sütlü çikolata yaklaşık 30-32 derecede erir. Öte yandan bitter çikolata yaklaşık 32-35 derecede erime noktasına sahiptir.

9. Evcil Hayvanlara Zararlıdır

Çikolata, teobromin adı verilen toksik bir bileşen içerdiğinden, çikolata ve kakao ürünleri evcil hayvanınız için tehlikeli olabilir. İnsanlar bu bileşeni kolayca metabolize edebilirken, evcil hayvanlar için bu durum zaman alır ve bu durum ek olarak toksisiteye kadar artar. Bu durumda çikolata köpekler ve kediler için zehirlidir. Bazı zamanlar ölümcül bir etkiye sahiptir. Çoğu zaman ise çikolata yutulması önemli hastalıklara neden olabilir. Ayrıca teobromin adı verilen bir kimyasalın yanı sıra kafein de içerir. Kafeinin de hayvanlar üzerinde zararlı etkileri olabilir. Hayvanlarda çikolata zehirlenmesi, kusma, ishal, hiperaktivite, titreme, nöbetler, anormal kalp ritimleri ve ciddi vakalarda olası ölümle sonuçlanabilir. Sütlü çikolata ise diğerlerine göre daha miktarda teobromin içerir.

10. Kurabiyesi Yanlışlıkla Yapılmıştır

Enfes Tadıyla Hayatınıza Mutluluk Getiren Çikolataya Dair Bilmedikleriniz

Enfes tadıyla hayatınıza mutluluk getiren çikolataya dair bilmedikleriniz hakkında ilginç bir bilgi daha. Çikolata parçacıklı kurabiyenin aslında tesadüfen üretildiğini biliyor muydunuz? Çikolata parçacıklı kurabiyenin icadı, 1930’da Ruth Graves Wakefield ve kocası Kenneth Massachusetts, Whitman yakınlarındaki Route 18’deki Toll House Inn’i yönetirken gerçekleşmiştir. Whitman’daki Toll House Inn’in sahibi Ruth Wakefield, eriyeceklerini düşünerek kurabiye hamuruna kırık çikolata parçaları eklemiştir. Sonunda ise bambaşka bir tatla karşılaşmıştır. Bu sayede klasik bir tatlı doğmuştur. Bayan Wakefield bir diyetisyen ve aynı zamanda yemek öğretmenidir. Misafirhanedeki tüm yiyecekleri hazırladığı bir gün, enfes ve etkileyici tatlı çeşitleriyle büyük bir ün kazanmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!