Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

4 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Çikolata deyip geçmeyin! Kokusuyla dahi insana mutluluk veren, iştah açan ve tam bir mutluluk sebebi olan bu enfes tadın vücudumuza olan faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan araştırmalar çikolatanın bedeninizde çok fazla olumlu etki yarattığını ortaya koymuştur. Bu muhteşem ve eşsiz lezzet sadece mutluluk vermesi ile değil sağlığa olan faydası ile de favori olmaya devam ediyor. Sütlü, bitter, fıstıklı, fındıklı veya bademli gibi birbirinden lezzetli çeşitlere sahip olması da en büyük avantajı olsa gerek. Haydi, herkesin yemeğe doyamadığı tutkunun simgesi olan çikolatanın vücudumuza olan faydaları için listemize göz atalım.

1. Kansere Karşı Korur

Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

Çikolata içerdiği yüksek orandaki antioksidanlar ile vücudu kansere karşı korur. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri yani bize zararı olan, hücrelerimizi öldüren metabolitleri yok ederek bedende adeta bir kalkan görevi görerek korumaya alır. Üstelik bu bilim tarafından kanıtlanmış bir durum! Yapılan bazı araştırmalarda çikolatanın şaraba göre 2 kat, yeşil çaya göre ise tam 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini kanıtlamıştır. Bu sayede vücutta oluşabilecek tümörlerin sayısı minimum düzeye iner ve sağlıklı bir vücut kaçınılmaz olur. Yanındaki mutluluk ise cabası!

2. Yüksek Tansiyonu Düşürür

Çikolatadaki kakaonun hem verdiği enfes tat ile hem de damarlara olan faydası ile çok daha sağlıklı olabilirsiniz! Kakao, yüksek tansiyonu dengeleyerek vücutta rahatlama sağlar. Herhangi bir çikolatanın da en az %35 kakao içermesinden dolayı yüksek tansiyona olumlu etki görebilirsiniz. Bu oran bitter veya sütlü olmasına göre değişkenlik gösterir fakat her şekilde olumlu sonuç vermektedir. 2011 yılında yapılan bir araştırmada kakaonun vücutta endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak sakinleşmeyi sağladığını ve bu durumun da tansiyonun düşmesine neden olduğu belirtilmiştir.

3. Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

Bilindiği gibi kemiklerin en büyük besini bir mineral olan kalsiyumdur. Kalsiyum kemiklerin yapısına katılarak, kemik dokusunu güçlendirir. Bu önemli minerali her ne kadar süt ve süt ürünlerinden alabiliyor olsak da aslında çikolatadan da bol miktarda alabiliriz. Çünkü çikolata da tam bir kalsiyum kaynağıdır! Yapılan birçok araştırma, kakao oranı %60 olan 100 gram çikolatanın 56 miligram kalsiyum içerdiğini göstermiştir. Günde tüketeceğiniz sadece birkaç parçalık bitter çikolata ile ilerleyen yaşlarınızda oluşabilecek kemik erimesini önleyebilirsiniz. Gıda dünyası çikolatayı boşuna siyah altın olarak yorumlamıyor diyoruz, sizce de öyle değil mi?

4. Kalp Krizini Önler

Çikolatanın içerisindeki yüksek orandaki polifenoller kalp ve damar sağlığı üzerinde önemli rol üstlenmektedir. Yapılan araştırmalar göre; fonksiyonel besin olarak kabul edilen kakaonun ve çikolatanın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok ölüme sebep olan kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerine faydalı etkisi bulunmaktadır. Bu polifenoller, vücuttaki nitrik oksit bioyararlılığını arttırır ve bu durumda kan basıncı, insülin direnci ve kan lipitleri üzerine olumlu etki gösterir. Kan akış hızı artar, damarlar bu sayede açılır ve bireyi kalp rahatsızlıklarından korunmuş olur. Özellikle de kakao oranı yüksek olan bir çikolata tercih ederseniz bu etki daha fazla olacaktır.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

Herkesin yemeğe bir türlü doyamadığı çikolatanın vücudumuza olan faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği minerallerden sadece bir tanesi olan çinko ile ise bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Özellikle çocuklar için büyümeyi ve gelişmeyi sağlayan bir mineral olduğundan dolayı orantılı miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Çinko aynı zamanda bağışıklığı çok fazla arttıran bir mineral olduğundan dolayı uzmanlar da çikolata tüketilmesini öneriyor. Güçlü bağışıklık demek, hastalıklara yakalanma riski minimum demek! Sadece bu sebeple bile birkaç parça çikolata tüketmenin ne zararı olabilir ki, öyle değil mi?

6. Bağırsağı Çalıştırır

Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

Çikolatanın yüksek oranda lif içerdiğini biliyor muydunuz? Bu muhteşem tat, yoğun lifli yapısı sebebi ile bağırsakların çalışmasını düzenler. Sadece bununla da kalmaz aynı zamanda böbrek fonksiyonlarına da etki ederek kum veya taş oluşumunu engeller. Eğer var ise de atımına yardımcı olur. Aynı zamanda yapılan çok fazla araştırma da göstermektedir ki, çikolata dünyadaki en yaygın kanser türü olan bağırsak kanseri üzerine olumlu etki göstermektedir. Kakao oranı yüksek olan bitter çikolatanın sütlü çikolatadan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini düşünürsek, birkaç parça bitter çikolatayı düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirerek, bağırsak kanserine karşı da kendimiz korumuş olabiliriz.

7. Strese Karşı Koruma Sağlar

Hem lezzeti ile başınızı döndüren hem de sizi çok mutlu edebilen bir gıda düşünün! Evet, çikolata bunun ta kendisi… Bu enfes tadın mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin düzeyini arttırdığı artık kanıtlanmıştır. Sadece küçük bir parça ile bile yüksek oranda endorfin salgılayabilirsiniz. Bu sayede de kendinizi psikolojik anlamda çok daha iyi hissedebilirsiniz. Günlük hayatın getirdiği kötü düşünceleri ve stresi yok ederek etkili bir koruyucu görevi görmektedir.Vücudu okside eden stresle başa çıkmanın en kolay yollarında biri olduğu şüphesiz!

8. Cilde İyi Gelir

Sağlıklı bir cildi kim istemez ki! Üstelik bu duruma kendinizi çok fazla mutlu hissederek ve stresinizi yok ederek sahip olabileceğinizi düşünün. Sadece birkaç parça çikolata ile parlayan bir cilde sahip olmak mümkün. Daha ne olsun öyle değil mi? İçeriğindeki büyük orandaki bakır ile çikolata bunu başarabiliyor. Bakır ise vücutta demirin kullanımı için gerekli olan önemli bir mineraldir. Ve vücutta yeteri miktarda yok ise solgun ve sağlıksız bir cilt, kansızlık hatta saçlarda dökülmeler gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumu en düşük seviyeye indirmek için bu mutluluğu tatmayı deneyebilirsiniz.

9. Öksürüğü Azaltır

Çok bilinen bir etkisi olmasa da çikolatanın öksürük üzerine olumlu etkiye sahip olduğu yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmış durumdadır. İçerisindeki theobromine ile öksürüğe neden olan vagus sinirlerindeki hareketlilik azalır. Boğazdaki tahrişi iyileştirerek öksürüğe engel olan çikolata aslında sadece bu sebeple bile yemek için çok büyük bir neden! Küçük bir parça bitter çikolatayı ağzından tutarak, direk çiğnemeden yutmadan bekleterek erimesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede de tahriş ve öksürük gibi boğaz sorunlarınızın hafiflediğine tanık olacaksınız. Uzmanlar çikolatanın en etkili ilaçtaki bileşenlerden bile daha etkili bir yatıştırıcı içerdiğini vurguluyorlar.

10. Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Herkesin Yemeğe Doyamadığı Çikolatanın Vücudumuza Faydaları

Şaşırdınız öyle değil mi? İçerdiği yüksek lif oranından ve doyurucu etkisinden dolayı çikolatanın böyle bir etkiye de sahip olduğu uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Hem vücudunuza yüksek oranda protein, vitamin ve mineral alır hem de kilo kaybınıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Kan şekerini dengede tutarak bedeniniz sarsmadan kilo vermenize yardımcı olabilir. Üstelik motivasyonunuzun da artmasına sebep olacaktır. Belirlenen miktarın dışına çıkılmadığı ve özellikle de bitter tercih edildiği sürece diyet listenize ekleyebilirsiniz. Önemli olan ve dikkat etmenizi gerektiren tek şey şeker hastası olmamanız.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!