Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

6 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Oyunculuk içindeki çocuğu öldüremeyenlerin, onun sesini duyurabilenlerin mesleğidir. Oyunculuğu bir meslek olarak görmeyip onu bir yaşam tarzı haline getirebilen oyuncular her zaman daha başarılı olmuşlar. Hem yaratılan karakteri oynarken ki başarıları hem de gerçek hayattaki alçak gönüllüğü ile gönüllere taht kuran oyuncular izleyicilerden tam not almışlardır. Oyunculuk, yaratılan bir karaktere adeta hayat vermektir. Onu öyle bir canlandırmak gerekir ki izleyicinin de karakterin varlığına inanması gerekir. Aldıkları eğitimler, çalıştıkları usta yönetmenler ve oyuncularla, oyunculuk kariyerinde başarı ile ilerleyen oyuncular hem sinema dünyasının hem de izleyicilerin gözdesi olmuşlardır. Biz de sizlere dergiCE ekibi olarak oyunculuk kariyerinde kararlılıkla büyük adımlar atan ünlüler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Hazal Kaya

Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

Reklam filmleri ile ekranlara gelen Hazal Kaya, kısa zamanda başarılarıyla kendini kanıtlamayı başardı. 7 yaşındayken bale dersleri almaya başlayan başarılı oyuncu lisedeyken ajanslara kaydolmasıyla oyunculuk için ilk adımlarını attı. Lisede eğitim hayatına devam ederken Acemi Cadı dizisinde konuk oyuncu olarak oynadı. Daha sonra Genco dizisine başrol olarak seçilen Kaya, Aşk-ı Memnu’da başarıyla canlandırdığı Nihal karakteriyle tanınmaya ve izleyicilerin beğenisini kazanmaya başladı. Yeteneğini Ekol Drama’da Ayla Algan’dan aldığı derslerle geliştiren Kaya aynı zamanda Lebanon Awards 2015 ödülünü kazanan tek Türk oyuncu oldu. En son ekranların sevilen dizisi Bizim Hikaye’de başrol karakteri Filiz’i canlandırmıştır. Oyuncunun üç tane altın kelebek adaylığı vardır.

2. Beren Saat

Türkiye’nin yıldızları yarışmasıyla adını duyuran Beren Saat, ilk defa Aşkımızda Ölüm Var dizisiyle ekranlarımıza geldi. Daha sonra Aşka Sürgün dizisiyle rüştünü ispatlayan başarılı oyuncu, Hatırla Sevgili ve Aşk-ı Memnu dizilerindeki muhteşem performansıyla izleyicilerin beğenisini kazandı. Rol aldığı yapımlar sadece Türkiye değil yurtdışındaki birçok ülkede de yayınlandı. Oynadığı dizilerin yanı sıra birçok sinema filminde de rol alan Saat, 2013 yılında GQ Türkiye tarafından Yılın Kadını seçildi. Yeteneğinin yanı sıra sosyal konulara duyarlılığı ile de dikkat çeken başarılı oyuncu Mor Çatı, LÖSEV gibi vakıflarla yaptığı çalışmalarıyla dikkat çeker. Son zamanlarda dijital platformların ön plana çıkmasıyla birlikte başarılı oyuncu, dünyada en çok izlenen dijital platformlardan biri olan Netflix’in orijinal yapımı Atiye’de başrol olarak rol almıştır. Atiye dizisindeki performansıyla izleyenlerden tam not alan Saat’in aynı zamanda 2 tane Altın Kelebek ödülü bulunmaktadır.

3. Farah Zeynep Abdullah

Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

Oyunculuk kariyerine Öyle Bir Geçer Zaman Ki diziyle adım atan başarılı oyuncu, canlandırdığı Aylin karakteriyle izleyenlerin sevgisini kazandı. Dizinin ikinci sezonunun finalinde diziden ayrılan başarılı oyuncu yarım bıraktığı eğitimini tamamladı. Kısa sürede dönem yapımlarının vazgeçilmez yüzü haline gelen başarılı oyuncu rol aldığı film ve dizilerde tüm beğenileri üzerinde topladı. Diğer ünlüler gibi oyunculuk kariyerinde birçok sinema filminde başrolde oynayıp, kararlılıkla büyük adımlar atan bir oyuncudur. Aynı zamanda kadın erkek eşitliğine dikkat çeken bir kampanya olan HEFORSHE’nin de reklam yüzü oldu. Başarılı oyuncu en son efsanevi yarış atı Bold Pilot’un ve Halis Karataş’ın gerçek yaşam öyküsünü konu alan Bizim İçin Şampiyon filminde başrol karakteri Begüm Atman’ı canlandırmıştır. Oyuncunun aynı zamanda rol aldığı filmlerle üç ödülü yedi adaylığı bulunmakta.

4. Hare Sürel

Oyunculuk kariyerine Ayrılsak da beraberiz dizisiyle başlayan Sürel, Medcezir dizisinde Leyla karakteriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Sempatik tavırlarıyla kısa sürede izleyicilerin dikkatlerini çeken başarılı oyuncu Elveda Rumeli, 1 erkek 1 kadın gibi dizilerde konuk oyuncu olarak rol almıştır. Poyraz Karayel dizisindeki Meltem Karayel rolüyle rüştünü ispatlamış ve Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok filmiyle de altın kelebek ödül yarışmasında “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü almıştır. Sinema ve dizilerin yanı sıra Haluk Bilginer’in çevirmenliğini yaptığı ve başrolünü oynadığı Kral Lear tiyatro oyunuyla sevenlerinin beğenisini kazanmıştır. Başarılı oyuncu, ekranların en çok izlenen dizisi Çukur’da Damla karakterine hayat vererek, oyunculuk kariyerinde kararlılıkla büyük adımlar atan ünlüler arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

5. Damla Sönmez

Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

Oyunculuk kariyerine Camdan Pabuçlar adlı diziyle başlayan Damla Sönmez, kısa sürede aldığı rollerle kariyer basamaklarını hızla tırmandı. Rol aldığı popüler yapımların yanı sıra bağımsız yapımlarda da rol alan ve büyük beğeni toplayan Sönmez, 2009 yılında rol aldığı Bornova Bornova adlı filmle altın portakal film festivalinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı. 2015 yılında Deniz Seviyesi adlı filmindeki rolüyle 21. Altın Koza Film Festivali ve Milano Uluslararası Film Festivali (MIFF)’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini almaya hak kazanmıştır. Başarılı performansıyla kısa sürede dikkatleri üzerine çeken güzel oyuncu 2018 yılında başrolünü canlandırdığı Sibel filmiyle pek çok uluslararası ödül platformunda ödül almıştır. Blutv ve Netflix gibi dijital platformlarda oynadığı dizilerle de beğeni toplayan başarılı oyuncu, televizyon dizisi Çukur’un üçüncü sezonuna dâhil olmuştur.

6. Kıvanç Tatlıtuğ

2002 yılında Best Model of Turkey ve ardından da Best Model of the World yarışmalarıyla adını duyuran oyuncu, ilk kez Gümüş dizisiyle ekranların karşısına çıkmıştır. Gümüş dizisinden sonra da başarılı oyuncu kariyer basamaklarını hızla tırmanmıştır. Beren Saat ile başrollerini paylaştığı Aşk-ı Memnu dizisiyle izleyenlerin büyük beğenisini kazanan oyuncu, Ezel, Kuzey Güney gibi dizilerle milyonları kendine hayran bırakmıştır. Aşk-ı Memnu’da canlandırdığı karakteriyle altın kelebek ödül töreninde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü alan Tatlıtuğ, 2018-2019 yılları arasında ay yapımın bir dizisi olan Çarpışma’da başrol karakterini canlandırmıştır. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği Organize İşler: Sazan Sarmalı adlı filmdeki rolüyle Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro ödülünü kazanmıştır.

7. Aras Bulut İynemli

Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

Kariyerine reklam filmleriyle başlayan İynemli, İtalyan bir futbolcuyu canlandırdığı bir reklam filminde başarılı yönetmen Zeynep Günay’ın ilgisini çekmesiyle oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Öyle Bir Geçer Zaman Ki adlı diziyle ekranlara gelen başarılı oyuncu, dizide gösterdiği muhteşem performansıyla izleyenlerin beğenisini kazanmıştır. Yeteneği ile kısa sürede yükselen İynemli, Muhteşem Yüzyıl dizisindeki performansıyla kendini kanıtlamıştır. Girdiği her rolün altından başarıyla kalkan oyuncu, Tamam mıyız adlı filmde gösterdiği performansıyla büyük beğeni topladı. Kariyerinde emin adımlarla ilerleyen oyuncu, aksiyon ve dram yapımlarının aranan yüzü haline gelmiştir. Yeteneğinin yanı sıra alçak gönüllüğü ve sempatik tavırlarıyla kendine has bir izleyici kitlesi oluşturmuştur. 2017 yılından itibaren başrolünü başarıyla canlandırdığı Çukur dizisiyle milyonları kendine hayran bırakan oyuncu, 2019’da başrolünü oynadığı 7. Koğuştaki Mucize filmiyle bir ödülü ve bir adaylığı bulunmaktadır.

8. Ekin Koç

Oyunculuğa Sana Bir Sır Vereceğim adlı diziyle başlayan Koç, daha sonra Benim Adım Gültepe, Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizileriyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Dijital bir platform olan BluTv’nin orijinal yapımları olan 7 Yüz ve Bozkır dizilerinde başrol oynayan oyuncu yeteneğiyle izleyenleri kendine hayran bırakmıştır. Başarısıyla kısa sürede kendini kanıtlayan oyuncu, başrollerini Farah Zeynep Abdullah ile paylaştığı Bizim İçin Şampiyon adlı filmde ünlü Jokey Halis Karataş’ı canlandırmıştır. Performansıyla büyük beğeni toplayan Koç, rol aldığı bu filmle iki adaylığı bulunmaktadır. Başarılı oyuncu 2019 yılında yapımcılığını HBO’nun üstlendiği Succession adlı yapımda rol almıştır. Oyuncunun yapım aşaması hala devam eden Okul Traşı adlı bir filmi bulunmaktadır.

9. Erkan Kolçak Köstendil

Yılan Hikayesi dizisiyle oyunculuk kariyerine başlayan Köstendil, 2009 yılında Sakarya Fırat dizisiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve senaristlik de yapan başarılı oyuncu 2009 yılında facebook’da yayınlanan Mukadderat adlı diziyi yazıp yönetti. Senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı Vakit adlı kısa film, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ve birçok farklı festivalde ödül aldı. Sakarya Fırat, Merhamet adlı dizilerde rol alan ve adından sıkça söz ettiren Köstendil, büyük çıkışını Ulan İstanbul adlı dizide canlandırdığı Karlos karakteriyle yapmıştır. Sıradışı karakterleri bile büyük bir başarıyla canlandıran oyuncu, Onur Ünlü’nün yazıp yönettiği Put Şeylere adlı filmde her rolün altından çıkabileceğini izleyiciye kanıtlamıştır. Başarılı oyuncunun yer aldığı yapımların yanı sıra kendi yazıp yönettiği 12 numaralı Adam adlı bir tiyatro oyunu bulunmaktadır. Başarılı oyuncu 2017 yılından beri televizyonun en çok izlenen dizisi Çukur’da Vartolu Sadettin karakterini canlandırmaktadır.

10. Çağatay Ulusoy

Oyunculuk Kariyerinde Kararlılıkla Büyük Adımlar Atan Ünlüler

Best Model of Turkey yarışmasıyla adını duyuran başarılı oyuncu, Ayla Algan’dan oyunculuk dersi alarak oyunculuğa başlamıştır. Ekranlara ilk kez Hazal Kaya ile başrollerini paylaştığı, Adını Feriha Koydum dizisiyle gelmiştir. 2013 yılında yabancı bir dizi olan O.C’nin uyarlaması olan Medcezir’de rol almıştır. Medcezir’deki rolüyle izleyenlerin beğenisini kazanan başarılı oyuncu, Delibal adlı filmde de aldığı rolle başarısını kanıtlamıştır. 2016 yılında yapımcılığını ay yapımın üstlendiği İçerde adlı diziyle kariyerinde başarıyla yol aldığını bizlere göstermiştir. 2018 yılında Türkiye’de çekilen ilk Netflix yapımı olan Hakan: Muhafız’da başrol oynamıştır. Dördüncü sezon için onay alan dizi, altın objektif ödül töreninde dijital yapımdaki en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!