Napolyon Kimdir?

1 dk okuma süresi


2
6 Paylaşım, 2 puan

Ünlü Fransız generali Napolyon Bonapart, 1769 yılında Korsika’da doğdu. Asıl adı Napoleone Buonaparte’dir. Fransa, Korsika’yı Napolyon doğmadan yaklaşık 15 yıl önce almıştır. İlk gençlik yıllarında Fransa’yı zalim olarak gören bir milliyetçiydi. Fransa’da askeri okula giden Napolyon, 16 yaşında Asteğmen olarak orduya alınmıştır.

Dört yıl sonra Fransız ihtilali patlak vermiş ve Napolyon’un eline kendini gösterme fırsatı geçmiştir. Artık kendisini bir Fransız olarak görmeye başlamış, Tulon’da kazandığı başarılar onu Tuğgeneral yapmıştır. 1796’da İtalya’daki Fransız ordusunun komutanı olmuş ve burada birçok zafer kazanıp Paris’e geri dönmüştür.

Napolyon’un Darbe Girişimi

Napolyon’un katıldığı darbe girişimi, yeni hükümetin Konsülün kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Ve Bonapart birinci Konsül üyesi olmuş, iktidarda olduğu yıllarda hukuk sisteminde önemli değişiklikler yapmıştır. Fransız devriminin savunucusu olduğunu vurgulaması Napolyon’un değişmez politikası olmuş. 1804 yılında kendisi Fransa İmparatoru olmuştur. Buna ek olarak, diğer Avrupa ülkelerinin tahtlarına kardeşlerinin üçünü yerleştirmiş. Bu davranışları Fransız Devrimi’nin ideallerine ihanet sayan Cumhuriyetçiler, Napolyon’a karşı gücenmişlerdir.

1805’te yapılan Trafalgar Savaşın’da İngiliz donanmasının ezici bir zafer kazanması, Napolyon’un büyük bir talihsizlikle savaşı kaybetmesine ve İngilizlerin denizlerde bir üstünlük sağlamasına neden olmuştur. 1808 yılında Napolyon, Fransa’yı İber Yarımadası’nda uzun, amaçsız bir savaşın içine atmış ve bu savaşta hüsranla sonuçlanmıştır.

Napolyon’un Sonu

Napolyon’un sonunu hazırlayan hata ise Rusya’ya düzenlediği sefer olmuştur. 1807’de Napolyon ile Rus Çarı arasında Tilsit Antlaşması imzalanmış ve taraflar arasına ebedi dostluk yemini edilmiştir. Fakat ittifak yavaş yavaş bozulmuş ve Haziran 1812’de Napolyon ordusunu Rusya içlerine doğru sürerek savaşın kaybedilmesine neden olmuştur.

Bazı Avrupa devletleri birleşerek 1813’te Leipzig savaşında Napolyon’u bir diğer ezici yenilgiye uğratmıştır. Bu durum Napolyon’un ertesi sene görevinden alınarak İtalya açıklarında ufak bir ada olan Elbe’ye sürgün edilmesine sebep olmuş. 1815’te Elbe’den kaçarak Fransa’ya dönen Napoleone ise, burada yeniden iktidara gelmiştir. Bunun ardından diğer Avrupa güçleri derhal savaş ilan ederek, iktidara gelişinden 100 gün sonra Waterloo Savaşı’nda Napolyon’u yenilgiye uğratmışlar. Bu yenilginin ardından İngilizler tarafından güney Atlantik’te küçük bir ada olan St. Helen’de hapsedilen Napolyon, burada 1821 yılında kanserden ölmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?