Kitaptan Uyarlanan Popüler Dizi ve Filmler

2 dk okuma süresi


11
11 Paylaşım, 11 puan

Dizi, film izlerken acaba bu dizinin veya filmin senaristi, fikir babası kim diye düşündüğünüz oluyor mu? Aslında araştırdığımızda çok sayıda dizinin kitaptan alındığını görüyoruz. Ve kitaplar bizlere, gerçek yaşamın bir aynası ve hayatımızın bir parçası olduğunu adeta gösteriyor. Kısaca tüm öğrendiklerimiz, tüm okuduklarımız diyebiliriz. Bizde sizin için ekranlardan bildiğiniz kitaptan uyarlanan dizi ve filmler listesi hazırladık. Bu listemize kitap severler bayılacak… İyi okumalar dileriz!

1. Aşk-ı Memnu

Aşkı Memnu
Kıvanç Tatlıtuğ – Beren Saat – Selçuk Yöntem

Aşk-ı Memnu, ülkemizde yayınlandığı ilk bölümden itibaren herkesin ilgisini çeken bir yapımdır. Milyonlar tarafından izlenmiş ve reyting rekorları kırmıştır. Bihter ile Behlül’ün yasak aşkını anlatan yapımın aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydunuz? Aşk-ı Memnu Halit Ziya Uşaklıgil’in batılı anlamda yazdığı bir romandan uyarlanmıştır. Kitabını da okumanızı tavsiye ederiz.

2. Fatih Harbiye

Fatih Harbiye
Kadir Doğulu – Neslihan Atagül

Neriman ve Macit’in farklı yaşam tarzlarını anlatan dizi aslında Peyami Safa’nın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Doğu ile batının çatışmasını anlatan yapım oldukça ilgi görmüştür. Aynı zamanda Neslihan Atagül ve Kadir Doğulu’nun tanışıp, evlenmesine de vesile olmuştur.

3. İstanbul Kırmızısı

İstanbul Kırmızısı
Tuba Büyüküstün – Halit Ergenç – Mehmet Günsür – Nejat İşler

İstanbul Kırmızısı, İtalyan yönetmen ve yazar Ferzan Özpetek’in ilk romanıdır. Ülkemizde 2017 yılında yayınlanan film ne yazık ki, beklediği ilgiyi görememiştir.

4. Çalıkuşu

Çalıkuşu
Burak Özçivit – Fahriye Evcen

Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasındaki tutkulu bir aşkı konu alan dizi de kitaptan uyarlanmıştır. Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, çok yoğun bir ilgi görmese de beğenilmiştir.

5. Kurt Seyit Ve Şura

Kurt Seyit Şura
Kıvanç Tatlıtuğ – Farah Zeynep Abdullah

Kırımlı Türk bir asker olan Seyit’in ve soylu bir Rus olan Şura’nın aşkını konu alan dizi Nermin Bezmen’in kitabından uyarlanmıştır. Dram türündeki dizi uzun süreli olmamıştır ama kitabını okursanız oldukça tutkulu bir aşka yelken açacağınıza emin olabilirsiniz.

6. Hababam Sınıfı

kitaptan uyarlanan filmler

Yıllardır her sahnesinde kahkahalarla güldüğümüz Hababam Sınıfı’nın aslında bir kitaptan uyarlandığını biliyor muydunuz? Hababam sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın kaleme aldığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala severek izlediğimiz Hababam sınıfı serisinin kitabı da filmi kadar ilgi çekici.

Kitaptan uyarlanan dizi ve filmler listesi olarak, daha önceki yazmış olduğumuz içeriğe göz atmayı unutmayın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?