Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

5 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Önemli gelişmelerden biri olan teknolojiyle, hayatımızı tamamen değiştiren internetin insanlığa pek çok yararı dokunuyor. Artık internet sayesinde hayatımızı kolaylaştırmak için her şeye sahibiz. Tamamen bizi düşünen, bizi özgürleştiren ve bize yardım eden internet sayesinde pek çok bilgiye kısa sürede ulaşabiliyoruz. Bizim için fiyat karşılaştırması yapıyor, yol gösteriyor, arkadaşlarımızı buluyor, yemek tarifleri veriyor. Bunlar dışında daha birçok şey için bize yardım ediyor ve tüm bunları bizim adımıza yapıyor. Sizlere çağımızın en büyük icadı olan ve yaşamımızda artık en çok ihtiyaç duyduğumuz internetin hayatımıza etkileri için bir liste hazırladık. Olumlu etkileriyle beraber olumsuz etkilerine de yer verdiğimiz bu listede interneti daha yakından tanıyacağız. Keyifli okumalar!

1. Haberleşme Özgürlüğü

Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

Mutluluğumuz gibi bilgide paylaşarak çoğalır ve paylaşmadıkça aslında bir anlamı yoktur. İletişim özgürlüğü hayatımızda en önemli yere sahiptir. Konuşabilmeli, bildiğimizi ve düşündüğümüzü aktarabilmeliyiz. Yaşadığımız çağda internet, bize en çok bu konuda yardımcı oluyor. Bir internet öncesi ve sonrası karşılaştırması yaptığımızda aslında hayatımızda ne kadar büyük bir yeri olduğunu görebiliriz. Dünya hakkında siyasi, toplumsal, sosyal ve kültürel konularda çok hızlı ve kolay bir şekilde bilgi alabiliyoruz. İnternet üzerinde kendimizi özgür hissetmemizin en büyük nedeni de budur. Aslında internetin temelinde haberleşme vardır. Başkaları paylaştıkça biz de görür ve tekrar paylaşırız. Çünkü bilgimizi aktarmak en büyük ihtiyaç ve özgürlüktür.

2. Bir Tıkla Bilgi Almak

Eskiden bilgiye ulaşmak için çok daha fazla çaba harcamamız, kendimiz kaynağına giderek bilgiyi arayıp bulmamız gerekiyordu. Fakat şimdi ise bilgi bize geliyor. Bunun için sadece internetteki arama motorlarını kullanmamız yeterli. Google, Yandex gibi birçok farklı bilgi kaynağını barındıran arama motorlarından bilgisayardan, tabletten ya da telefondan araştırma yaparak doğru bilgilere çok kısa sürede ulaşabiliyoruz. Tek tıkla uzman görüşlerine, makale ve kendi alanında yüksek yerlere sahip kişilerin röportaj veya yazılarına ulaşabiliyoruz. Farklı bakış açıları hakkında fikir edinerek bilgi birikimimizi genişletebiliyoruz.

3. Tek Tıkla Alışveriş Keyfi

Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

İnternet bize pek çok olanağı sunuyor ama bunların içinde bize en çok yarar sağlayan alışveriş imkanından bahsetmezsek olmaz. Çağımızın icadı internetin hayatımıza etkileri arasında alışveriş keyfimiz en büyük yere sahiptir. Çünkü mağazalara gitmek zorunda kalmadan, kasada sıra beklemeden alışverişimizi saniyeler içinde bitirebiliyoruz. Üstelik birçok markaya ve mağazaya birden ulaşabiliyoruz. Tek tıkla başka bir mağazaya geçebildiğimiz gibi tek tıkla yurt dışına çıkmadan da başka ülkelerden alışveriş yapabiliyoruz. Uygulamalar sayesinde fiyat karşılaştırmalarını çok hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Ürünü daha önce almış olanların yorumlarına bakarak ürün hakkında fikir sahibi olabiliyor, kaliteli ve doğru ürünü daha kısa sürede seçebiliyoruz.

4. Kültür Sanat

İnternet sayesinde ülkeler, farklı yerler, tarih, sanat gibi konularda zengin bir kaynağa sahip oluyoruz. Doğru kullanım ile yararlı birçok bilgi edinerek belki de ulaşamayacağımız deneyimler ediniyoruz. İmkan veya zaman bulamadığımız müzeleri internette dijital ortamda sanal olarak gezebiliyoruz. Kültür sanat etkinliklerini web sitelerinden ya da sosyal medyadan öğrenerek katılabiliyoruz. İnternet üzerinden sergi açılışlarını, konserleri, sanat-tasarım etkinliklerini takip ederek bizde katılabiliyor veya çevremize de haber verebiliyoruz. Bu şekilde internet, kültür sanat dağarcığımızı genişletmemizde ve genel kültürümüzü arttırmada bize çok büyük katkıda bulunuyor.

5. Kişisel Gelişime Katkı

Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

İnternet tüm hayatımızı yeniden şekillendirirken kendi kişisel gelişimimize katkı sağlıyor. İnternet üzerinden araştırarak kendimizi geliştirecek kitaplara, akademik makalelere, dergilere, belgesellere ve bize yardımcı olacak pratik bilgilere ulaşabiliyoruz. İnternet, işimiz, hobimiz veya zayıf yönlerimizi güçlendirecek görsel, işitsel, yazılı kaynakları önümüze çıkartıyor. Örneğin kişisel gelişim kitaplarını, online eğitimleri, motive edici bilgileri, başarı hikayelerini, yabancı dil ve kültürleri öğrenmek için gerekli bilgileri barındıran kaynaklara elimizin altındaymış gibi bakabiliyoruz. Çok eski bir belgeseli de bulabileceğimiz gibi güncel gelişmeleri de takip edebiliriz. Üstelik bize katkısı olan kaynakları istediğimiz zaman ve istediğimiz yerde bilgiyi paylaşarak çoğaltabiliyoruz.

6. Ruh Sağlığına Zararlı Bilgiler

İnternet çok zengin bir bilgi kaynağı olmasına rağmen birçok çöp bilgiyi de barındırmaktadır. Doğru araştırma yapmadığımızda veya internetin yanlış yönlendirmelerine maruz kaldığımızda yalan bilgilere rastlayabiliyoruz. Bu durumu genellikle sağlık, din gibi hassas konularda yaşıyoruz. Bir sorunumuz olduğunda bunu hemen arama motoruna yazarak bilginin kaynağının belirsiz olduğu bir siteden edindiklerimizi doğru bilgi olarak varsayıyoruz. Çoğunlukla merakımıza yenik düşerek, gördüğümüz her yanlış bilgiyle inanmasak bile konu hakkında ön yargılarımız oluşuyor. Konunun uzmanına gitmemiz gerekirken, internette maruz kaldığımız her çöp bilgide psikolojik olarak korkuyor ve uzaklaşıyoruz.

7. Bağımlılığa Sebep Olan Siteler

Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

Eğer interneti zamanımızı kaliteli değerlendirmek için değil de zaman öldürmek için kullanırsak internet bizim için tüm faydalı özelliklerini yitirmiş olur. İnternette araştırma ve paylaşım yapmanın dışında kullandığımız bazı siteler bizi kendilerine bağlıyorlar. Alışveriş sitelerinde devamlı olarak indirimleri, kuponları kaçırmamaya çalışmak, bizi sosyal hayattan kopararak iş hayatı, uyku düzeni gibi hayati fonksiyonlarımızdan alıkoyuyor. Siteler bize devamlı bildirim, mail ve reklamlarla kendilerini hatırlatarak alışkanlık olarak beynimizde yer ediniyorlar. Bilgisayar oyunları da internetin zararlı alışkanlıklarının en büyük örneğidir. Oyunlar yüksek bağımlılık yaratarak özellikle de zamanımızdan ve gerçeklik algımızdan çalıyorlar.

8. Sosyal Yaşamdan Uzaklaşmak

İnternet sağladığı kolaylıklar nedeniyle sürekli olarak bizi kendine çekiyor. Devamlı olarak internet ile ilgilenmek ve tüm hayatımızı ona bağlamak, tüm günümüzü ona harcamak aslında kendi sosyal yaşantımızdan, zamanımızdan çalmak anlamına geliyor. Sürekli, odak noktamızı sosyal medyaya çekerek, takipçilerimize, beğenilerimize daha fazla zaman harcamak bizi asosyalleştiriyor. Mekanların, insanların, arkadaşlarımızın, akrabalarımızın internette ulaşılabilir olması kendimizi daha sosyal hissettirirken aslında bizi gerçek sosyalleşmeden kopartarak küçük bir ekrana hapsediyor. Hayatımızdaki sorumluluklarımızdan kaçarak tüm enerjimizi internete yönlendiriyoruz. Zamanımız, arkadaşlarımız, ailemiz ve bizim için değerli olan diğer pek çok şey parayla satın alamayacağımız manevi değeri çok yüksek olan ihtiyaçlarımızdır. Ama biz yaşamımızda bunlara değil en çok internete vakit harcıyoruz.

9. Hayata Adapte Olamamak

İnternetin hayatımıza etkileri konusunda en büyük sorunlardan birisi, çağımızın en büyük icadı olmasına rağmen bu çağda gerçek hayata uyum sağlayamamaktır. İnternetin sağladığı nimetlere çok fazla yüklenmek ve tamamen kendimizi internetin dünyasına kapatmak gerçek hayattan bizi soyutluyor. Oyunlar, videolar, filmler, sosyal medya bizi en çok internete bağlayan faktörlerdendir. İnternete bağlandıkça hayatımızdaki sorumluluklarımızdan, duygularımızdan ve gerçek tecrübelerden kopuyoruz. Sadece dijital ekrana bakarak zamanımızı geçiyoruz ve wifi veya şarjımız olmadan yaşayamaz hale geliyoruz. Bunu azaltmanın yolları ise interneti doğru kullanmayı öğrenmekten geçiyor. Bu şekilde aslında internetin hayatımızda ne kadar yeri olması gerektiğini belirleyebilir ve o bizi değil biz interneti yönetebiliriz.

10. Bilgi Kirliliği

Çağımızın En Büyük İcadı İnternetin Hayatımıza Etkileri

İnternetin bizi birçok bilgiye ulaştırdığı doğru fakat bu bilgilerin güvenirliği de çok önemli bir husus. Bu sebeple internetten araştırma yaparken dikkatli davranmalıyız. Gerçek bilgiler kadar yalan haberlere, yanlış bilgilere de rastlıyoruz. İnternet, bilgiye ulaşmayı özgürleştirirken bilgi kirliliğine sebep olan asılsız haberlerin yayılmasını da özgürleştiriyor. Eskiden kitaplara, ansiklopedilere, gazetelere, kütüphanelere danışmamız gerekiyordu. Bilgiye ulaşmak zordu ama kesin olduğuna emin oluyorduk. Fakat şimdi bilgiye ulaşmak kolaylaşırken doğruluğu konusunda şüphelere düşüyoruz. Tek bir kaynaktan araştırma yaparak bunun tamamen doğru olduğunu kabul edemeyiz. İnternetten araştırma yaparken farklı ve güvenilir kaynaklara başvurabiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!