Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

8 dk okuma süresi


7
23 Paylaşım, 7 puan

Dünya çapında gidip görülmeye değer ve birbirinden eşsiz çok sayıda müze bulunmaktadır. Barındırdıkları tablolar, heykeller ve farklı türlerdeki sanat eserleri ile müzeler, dünya tarihine ışık tutmaktadır. Dünyaca ünlü müzelerdeki tarih kokan ve birbirinden etkileyici bu eserler, gidip görülmeye değer niteliktedir. Ancak bu müzelerden birini gezmek bile günlerinizi hatta haftalarınızı alacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için en iyi çözüm, online olarak gezebileceğiniz dünyaca ünlü müzeler listesinden istediğinizi seçip ziyaret etmeniz olabilir. Dünyaca bilinen ve ünlü olan bu müzeler, ev rahatlığında online olarak gezebileceğiniz şekilde tek tıkla ulaşılabilir. Keyifli okumalar dileriz.

1. Dünyanın Göz Bebeği: Louvre Müzesi

Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

Dünyanın en büyük ve en çok bilinen sanat müzesi unvanına sahip Louvre Müzesi, Paris’teki Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Müze binasının tarihçesine bakacak olursak, 13. yüzyılın başlarında dönemin kralı II. Philippe Augustus tarafından ilk başta kale olarak yaptırılmıştır. Daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olan bu yapı, adını güç, kuvvet anlamına gelen “lower” kelimesinden almıştır. 16. yüzyılda şehrin gelişmesiyle savunma özelliğini kaybederek Fransız krallarının resmi konutunu temsil eden bir saraya çevrilmiştir. Saray, yapılan genişletme çalışmaları sonucunda 1793 yılında bir müze halini almıştır. Louvre Müzesi, koleksiyonu içinde 380.000’den fazla sayıda sanat eserini barındırır. Aynı zamanda resim, heykel, Mısır sanatları ve Yunan sanatları gibi pek çok sergi bölümü bulunmaktadır. En bilinen tablolardan biri olan Leonardo Da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa Tablosu, “Francesco del Giocondo’nun eşi, Lisa Gherardini Portresi” başlığı altında bu müzede sergilenmektedir. Michelangelo, Raphael gibi ustaların eserlerine yer veren Louvre müzesi, dünyanın en etkileyici müzeleri arasındadır. 3 yıl önceki verilere göre toplam 8.1 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir.

Louvre müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

2. Floransa’nın Baş Tacı: Uffizi Galerisi

İtalya’nın Floransa şehrinde yer alan Uffizi Galerisi, dünyanın en önemli müzelerinden bir tanesidir. Saray diyebileceğimiz bu yapının inşası, 1560 yılında Cosimo de Medici’nin emri ile başlandı. Dönemin ünlü mimarı Giorgio Vasari’nin tasarımıyla başlayan yapı, 1581’de son halini almıştır. Tabi o zamanlar Uffizi bir müze değil, bürokratlar için ofis ve toplantı salonları olarak kullanılıyordu. Zaten İtalyanca uffizi kelimesi “ofisler” anlamına gelmektedir. Müze olarak kullanımı, dönemin önemli sanatçılarının pek çok sanat eserinin getirilmesiyle başlamıştır. 1591 yılında halka açılarak dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri haline gelmiştir. Müze Michelangelo, Rafaello, Leonardo Da Vinci, Botticelli gibi pek çok ünlü ustanın Rönesans ve Gotik dönemi yansıtan kıymetli eserleriyle doludur. Özellikle dünyada en bilinen eserlerden olan Sandro Botticelli’nin The Birth of Venus (Venüs’ün Doğuşu) tablosu Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir.

Uffizi Galerisi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

3. Tarih Kokan Eşsiz Yapı: Metropolitan Sanat Müzesi

Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

ABD’nin en büyük sanat müzesi unvanına sahip olan Metropolitan Sanat Müzesi, 1870 yılında New York’taki Central Park’ın yanına inşa edilmiştir. Müzenin temel kuruluş amacı, Amerikan halkının sanat alanında eğitim düzeyini geliştirmekti. The Met olarak da nam salmış olan müze, 20 Şubat 1872’de halka kapılarını açılmıştır. Müze antik silahlar, müzik aletleri, heykeller, resimler başta olmak üzere pek çok sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin resim ve heykel koleksiyonunda Picasso, Van Gogh, Raphael gibi ustaların etkileyici eserleri yer almaktadır. Ayrıca Eski Doğu, Mısır, Yunan ve Roma dönemlerine ait sanat eserlerinin yer aldığı Metropolitan Sanat Müzesi, oldukça estetik yapısıyla ve tarihiyle müze severleri etkilemeyi başarmıştır. 2018’deki verilere göre 6.9 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasındadır.

Metropolitan Sanat Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

4. Çağdaş Sanatın Ölümsüzlüğü: Van Gogh Müzesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un kendi eserlerinin yer aldığı 5 katlı bir müzedir. Müzede yer alan eserler, Van Gogh’un kardeşi Theo tarafından bir araya getirilmiştir. Theo, ahenk dolu bir görselliğe sahip bu eserlerin eşsiz yaratıcısı olan Van Gogh’un eserlerini ölümsüzleştirmiştir. 1890 yılında kendini göğsünden vurmasından sonra değeri anlaşılan Van Gogh, başarılı eserleri ile Çağdaş Sanat’ı başlatmıştır. Sanatçının başarı dolu eserlerine, 1973 yılında açılan Van Gogh Müzesi’nde kapsamlı bir şekilde yer verilmiştir. Eserleri, döneminin sanat anlayışını ve sanatçının özgün sanat tekniğini yansıtır niteliktedir. Yaşadığı dönemde sadece tek bir resmini satabilen Van Gogh’un kardeşine yazdığı mektuplar, kendi resimleri ve eskiz çizimlerini bu müzede görebilirsiniz. Ayrıca müzede sanatçının Starry Night (Yıldızlı Gece), Sunflowers (Ayçiçekleri), The Potato Eaters (Patates Yiyenler) ve Bedroom in Arles (Arles’deki Yatak Odası) gibi önemli eserleri sergilenmektedir.

Van Gogh Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

5. Rönesans’ın Kalbi: Vatikan Müzeleri

Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

Köklü bir geçmişe sahip Vatikan’da yer alan Vatikan Müzeleri, dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. 16. yüzyılın başlarında sanata düşkün olan Papa II. Juilus topladığı ve satın aldığı heykeller, Vatikan Müzeleri’nin temelini oluşturmaktadır. Müze, toplamda en ünlü galeri Sistine Şapeli de dahil olmak üzere 54 galeriyi içinde barındırmaktadır. Dünyanın kıymetli heykellerine ev sahibi olan bu müze, Rönesans döneminde Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiştir. Papa IV. Sixtus için yapılan Sistine Şapeli, şüphesiz müzenin en ilgi çekici galerisidir. Şapelin eşsiz güzellikteki tavan ve duvarlar detayları Michelangelo ve Botticelli gibi usta ressamlar tarafından yapılmıştır. Müzenin diğer önemli bölümleri Sarmal Merdivenler, Raphael Odaları ve Grogoryen Mısır Müzesi’dir. En çok bilinen eserleri ise Rafaello’nun Transfiguration (Başkalaşım)’ı, Leonardo Da Vinci’nin Aziz Hieronymus’u ve Michelangelo’nun The Last Judgement (Kıyamet Günü) adlı eseridir. Müzede yer alan eserlerin hepsi nefes kesen ince işçilikle yapılmış detaylar içermekte.

Vatikan Müzeleri’ni ziyaret etmek için tıklayın.

6. Farklı Kültürlerin Enfes Birleşimi: British Museum

Londra’nın kalbi olan British Müzesi, bilim insanı olan Sir Hans Sloane’ın koleksiyonları ile 1753 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan British Museum, 6 milyondan fazla eser barındırır. Antikalar, resimler, paralar, oyun figürleri, bu eserlerden bazılarıdır. Asıl olarak koleksiyonlar 4 ana bölüme ayrılmıştır: Eskiçağ bölümü, madalyalar bölümü, çizimler bölümü ve etnografi bölümü. Müzede Mısır’dan Antik Yunan’a, Roma’dan Asya’ya pek çok farklı kültürün birleştiği milyonlarca eser bulunmaktadır. Dünyanın her bir yanından getirilen bu eserler müze sevenlerin ilgisini çeken niteliktedir. Özellikle MÖ 2. yüzyıldan kalan ve Antik Mısır’a ait olan Rosetta Taşı, en çok ilgi gören sanat eserlerinden bir tanesidir. Çözülemeyen Mısır hiyerogliflerinin ipucu olan yaklaşık 760 kilogramlık bu taş, müzenin 4 numaralı odasında yer almaktadır. Rosetta Taşı’nın yanı sıra Parthenon Heykelleri, Lewis Satranç Figürleri, Katebet Mumyası gibi birbirinden eşsiz eser British Museum’da sergilenmektedir. Yıllık 6 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu müze en popüler müzeler arasında bulunmaktadır.

British Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

7. Rusya’nın İhtişam Dolu Efsanesi: Hermitage Müzesi

Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

Hermitage Müzesi, Rusya’nın en görkemli şehirlerinden biri olan Saint Petersburg’da yer almaktadır. Louvre Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük müzesi olan Hermitage, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kuruldu. 1852’de halka açılan bu müze, 3 milyondan fazla eseri içinde barındırmaktadır. Müze aynı zamanda barok tarzı mimarinin dünyadaki en eşsiz örneklerinden biri olma özelliği taşımaktadır. İhtişamlı tavan işlemeleri, göz alıcı avizeleri ve birbirinden farklı sanat eserleri ile insanların ilgisini çekmeyi daima başarmıştır. Dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip Hermitage Müzesi, bu sebeple Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Resim koleksiyonu oluşturan Paul Cezanne, Matisse ve Picasso gibi ustaların eserleri, bu müzede sergilenmektedir. Müze, 3 kattan oluşmaktadır. İlk katında Antik dönemden 15. yüzyıla kadar olan eserler, ikinci katta 15- 18. yüzyıl arasındaki eserler ve üçüncü katta ise 18. yüzyıldan günümüze kadar olan eserler yer almaktadır. En ilgi çekici eserlerden biri olan dünyanın ilk halısını bu müzede görme şansına sahipsiniz.

Hermitage Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

8. Bir Tasarım Harikası: Dali Tiyatro ve Müzesi

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesine bağlı Figueres kentinde bulunan Dali Tiyatro ve Müzesi, sürrealist ressam Salvador Dali’nin eserleriyle donatılmıştır. Eşsiz ve ilginç bir tasarıma sahip bu müze, 1960 yılında İspanya iç savaşında harap olan bir tiyatro binasıdır. Figueres Belediye Meclisi, 1974 yılında Dali’nin isteği ile kendisine verilmiş ve yeniden inşa edilmiştir. Tasarımı kendisine ait olan bu müzenin dış cephesinde yumurtalar ve ekmek somunları yer almaktadır. İnşa edilen ilgi çekici bu müzede Dali, ustalıkla yaptığı eserlerini sergilemiştir. Sürrealizm akımının izinden giderek yaptığı eserler sayesinde müze, dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzeleri arasına girmeyi başarmıştır. Müzede özellikle eşi Gala’yı çizdiği portre çalışmaları ve kendisini aynaya bakarak çizdiği resimleri oldukça dikkat çekmektedir. Resimlerinin yanı sıra Mae West odası, The Palace of The Wind (Rüzgar Sarayı) odası ve bu odaların eşsiz figürleri, çizimleri de en çok ilgi çeken eserleri arasındadır.

Dali Tiyatro ve Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

9. Görsel Şölen Oluşturan Yapı: Guggenheim Bilbao Müzesi

Müze tasarımında bir zirve olan Guggenheim Bilbao Müzesi, İspanya’nın Bask bölgesindeki Bilbao şehrinde yer almaktadır. 1997 yılında inşası tamamlanan bu etkileyici yapı, hem özgün mimarisiyle hem de barındırdığı eserleriyle görsel şölen yaratmayı daima başarmıştır. Dünyaca ünlü mimarlardan Frank Gehry’nin tasarladığı bu müzenin dış cehpesi, balık pullarını anımsatan titanyum levhalardan oluşmaktadır. Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın 5 müzesinden biri olan bu müzede, 20. yüzyılın çağdaş sanat örnekleri sergilenmektedir. Ayrıca müze, dünyanın en güzel ve en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alır. Guggenheim Müzesi toplamda 3 kattan oluşmaktadır. Hem geçici hem de kalıcı eserlerin sergilendiği bu katlardaki galerilerin en ilgi çekici olanı heykeltraş Richard Serra’nın oluşturduğu The Matter of Time (Zamanın Maddesi) adlı çelik formdaki tabakalarıdır. Bir diğer dikkat çekici eser de müzenin tam önünde yer alan ve ünlü sanatçı Jeff Koons’un ağaç budama sanatı örneklerinden biri olan devasa Puppy (Yavru Köpek) heykelidir. 13 metre uzunluğundaki bu heykel Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın satın alması ile 1997’den beri müzede sergilenmektedir.

Guggenheim Bilbao Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.

10. Müzeler Adasının Sonuncusu: Pergamon Müzesi

Online Olarak Gezebileceğiniz Dünyaca Ünlü Müzeler

Online olarak gezebileceğiniz dünyaca ünlü müzeler listemizin son sırasında yer alan Bergama Müzesi, 1930 yılında inşa edilmiştir. Berlin’deki Müzeler Adası’nda bulunan 5 müzeden en sonuncusudur. Müzenin tasarımı Alfred Messel’e aittir. 1910’da başlayan müze inşaatı, 1930 yılında tamamlanmıştır. Müzede yer alan eserlerin çoğu, Türkiye’de bulunan Bergama ve Milet’teki kazılar sonucu ortaya çıkan eserlerdir. Özellikle Bergama Zeus Sunağı, İştar Kapısı ve Nymphe Heykeli en ilgi çekici eserler arasında sayılabilir. Eserlerin kategorilerine bakacak olursak Antik Eserler Koleksiyonu (Antik Yunan ve Roma), Orta Doğu Koleksiyonu ve İslam Eserleri Müzesi olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Pergamon Müzesi, tarihsel önem teşkil eden oldukça fazla eser barındırmaktadır. Eserlere baktığımız zaman pek çok kültüre ait olan mücevherler, mimari süslemeler, el sanatları ve heykeller ziyaretçilerin dikkatini canlı tutan eserlerdir.

Pergamon Müzesi’ni ziyaret etmek için tıklayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!