Beslenme Şeklimiz Beyini Etkiliyor!

1 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Doğal besinlerden uzaklaşmamız hipertansiyon, diyabet ve çeşitli metabolik hastalıklara neden olduğu gibi, beyni etkileyen hastalıkları da arttırır. Doğru beslenme şeklimiz ve alışkanlıklarıyla beyin kapasitemizi arttırmak ve beynimizi genç tutmak mümkün.

Beynimizde 10 milyar civarında olan hücrelerdeki sinir iletkenliği, yağ küreciklerinin kalitesine bağlıdır. Bu yağ kürecikleri ne kadar akışkan olursa, iletişim de o kadar hızlı ve kaliteli olur. Beynin margarin, tereyağı, kızarmış patates, cips, fastfood tarzı gıdalarla zar esnekliği bozulursa; öğrenme, algılama ve bellek gibi tüm beyin faaliyetleri de tehlikeye atılmış olur. Beynimizin randımanlı çalışması için yediklerimizde balık yağı ve sebze yağının hassas bir dengede olması gerekir.

Beynimiz İçin Yararlı ve Zararlı Besinler

Doymuş hayvan yağları, margarin ve mayonez gibi hidrojenle birleştirilmiş sebze yağları, fast food ve dondurmada bulunan trans yağ asitleri beyine zarar verir. Beynin sağlıklı gelişimine destek olacak besinler:

1. Zeytinyağı,
2. Kanola yağı,
3. DHA: Hamsi, somon balığı, sardalya, alabalık, ton balığında bulunur.
4. Antep fıstığı, ceviz,
5. Keten tohumu yağı,
6. Yağsız et (özelikle yağsız dana ve kuzu eti),
7. Düşük yağlı peynir,
8. Fıstık yağı.

Bol Miktarda Doymuş Yağ Hücreleri Öldürür

Hücre zarlarının bol miktarda sağlıksız doymuş yağ içermesi halinde hücre zarlarının işleyişi bozulur. Hücre dışına kalsiyum verilip, hücre içine glikoz alınamaz. Yeterince glikoz alamayan hücrede enerji sorunu başlar. Enerjisiz kalan hücre tüm işlevselliğini yitirecek duruma gelir.

Ömrümüz Yediklerimize Bağlı

Çilek ve ıspanak gibi antioksidan içeren gıdalarla beslenme, hafızada yaşlanmayla meydana gelen sorunları yavaşlatır. Yemeklerde sebze ve meyve miktarlarını biraz artırmak, antioksidan etkisinin %25 daha fazla olması demektir. Dolayısıyla oksit gidericiden zengin beslenmek, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Çay İçerek Canlanın

Çay içmenin oksit giderici etkisinden dolayı beyin fonksiyonlarını arttırır. Düzenli olarak içilen çay kanı sulandırması nedeniyle beyin, kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

En Güçlü Atioksidan Sebze ve Meyveler

Yaban mersini, Keçi yemişi, Çilek, Ispanak, Böğürtlen, Brüksel lahanası, Karalahana, Erik, Brokoli, Pancar, Portakal.

Sağlık & Yaşam Dergisi ~ Uzm.Dr. Mehmet YAVUZ
Nöroloji


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?