dergiCE 14 Şubat Özel: Sevgililer Günü ve Tarihçesi

1 dk okuma süresi


16
16 Paylaşım, 16 puan

Her yıl 14 Şubat Sevgililer Günü olarak birçok ülkede özel kutlamalar yapılırken biz de dergiCE olarak sizlere, 14 şubat sevgiler günü ve tarihçesi yazısını hazırladık.. İngilizcesi “St. Valentine’s Day” olan ve bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak da bilinmektedir. İlk ortaya çıkışı Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanmaktadır.

Sevgililer Gününün Ortaya Çıkış Hikayesi

Eski Roma’da Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir gün olarak ortaya çıkmıştır. 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius, Valentine’nin onuruna kutlama günü ilan etmiş. 1969 yılında ise kilise takviminden Aziz Valentine günü çıkarılmıştır. Fakat bu tarihten sonra günümüze kadar sevgililerin birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldıkları bir gün haline geldi. Günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü, ticari yönden çok fazla önem kazanmış, bu günün tarihçesi olayla bağlantılı olarak tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. O günlerde 14 Şubat günü, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Lupercalia gününün arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin ve kızların isimleri yazılı şekilde kura çekerek bayram boyunca “çift” olma alışkanlıkları vardı. Oysa romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Ve 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak kuralarda artık kızların değil, azizlerin isimleri yazılmaktaydı.

Çiftler için Sevgililer Günü, birbirlerine özel hediyeler aldıkları ve aynı zamanda çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gün haline gelmiştir. Fakat bazı çiftler, bu güne has cinselliği ön plana çıkarırlar. Bu ise aşktan çok, tutkuyu sembolize etmektedir. Tutku ise, en akıllı dediğimiz bir insana dahi delilikler yaptırabilecek düzeyde derin bir duygudur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?