14 Şubat Sevgililer Günü ve Tarihçesi


14 Şubat Sevgililer Günü
14 Şubat Sevgililer Günü

Her yıl 14 Şubat Sevgililer Günü olarak birçok ülkede özel kutlamalar yapılmaktadır. İngilizcesi “St. Valentine’s Day” olan ve bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak da bilinmektedir. İlk ortaya çıkışı Roma İmparatorluğu zamanına kadar uzanmaktadır. Eski Roma’da Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir gün olarak ortaya çıkmıştır.

14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius, Valentine’nin onuruna kutlama günü ilan etmiştir. 1969 yılında ise kilise takviminden Aziz Valentine günü çıkarılmıştır. Fakat bu tarihten sonra günümüze kadar sevgililerin birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldıkları bir gün haline geldi. Günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü, ticari yönden çok fazla önem kazanmış ve tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. O günlerde 14 Şubat günü, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Lupercalia gününün arifesi olan 14 Şubat’ta genç erkeklerin ve kızların isimleri yazılı şekilde kura çekerek bayram boyunca “çift” olma alışkanlıkları vardı. Oysa romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Ve 469’da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak kuralarda artık kızların değil, azizlerin isimleri yazılmaktaydı.

Çiftler, Sevgililer Günü gecesinde özel olması için çaba gösterirler. Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gün haline gelmiştir. Fakat bazı çiftler, bu güne has cinselliği ön plana çıkarırlar. Bu ise aşktan çok, tutkuyu sembolize etmektedir. Tutku ise, en akıllı dediğimiz bir insana dahi delilikler yaptırabilir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim