Zebraların Çizgilerinin Sırrı Bulundu!

1 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Zebralar, görünümleri ile hayvanlar aleminin en sıra dışı hayvanlarından birisidir. “Pijamalı at” olarak da bilinen zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı ise yıllarca bir muammaydı. Üzerinde oldukça fazla test yapılan bu konu, geçtiğimiz günlerde açığa kavuştu. dergiCE ekibinin hazırlamış olduğu ve zebralar hakkında en detaylı bilgilerin barındığı Pijamalı At: Zebra yazısını okumayı unutmamanızı hatırlatıp, doğrudan içeriğimize başlıyoruz!

Zebraların çizgilerinin sırları yıllar boyunca araştırıldı. 150 yıldır yanıtı aranan bu sorunun cevabı ise geçtiğimiz günlerde yapılan bir deney sonucunda bulundu.

150 Yıllık Sır Çözüldü!

Zebraların Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Zebraların çizgileri hakkında bugüne kadar pek çok teori ortaya atıldı. Bunlardan en bilinenleri; çizgilerin vücut ısılarını ayarlaması ve yırtıcı hayvanlara karşı koruma sağlamasıdır. Charles Darwin zamanından beri cevabı aranan soru, basit bir deney sayesinde bulundu!

Bristol Üniversitesinde yapılan bir araştırmada atların üzerine zebra desenli ve tek renkli iki örtü örtüldü. Daha sonra havaya salınan sinekler, atlara yaklaşmaya başladı. Fakat farklı bir olay vardı. Atlara yaklaşan sinek sayıları eşit olsa bile, sinekler zebra deseni örtülü atlara konmuyordu. Sineklerin sadece 4’te 1 oranının zebra deseni üzerine konduğunu gören araştırmacılar, zebra çizgilerinin at sineğini engellediğini buldu!

Ölümcül Hastalıklar Taşıyor!

Zebra

Bilindiği gibi at sinekleri ölümcül pek çok hastalık taşıyabiliyor. Temas yolu ile geçen bu hastalıklardan korunmak ne yazık ki çok zor, çünkü sinekler oldukça hızlı ve ufak hayvanlardır. Zebra çizgilerinden uzak duran sinekler, bu deney sayesinde insanlarda uzak kalabilir. Hala araştırmaların devam ettiği bu konu sonucunda insanların zebra desenleri ile sineklerden korunması için çalışmalar yapılabileceği ileri sürüldü. Özellikle Latin Amerika’da her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan at sinekleri, kişilerin Rodezya uyku hastalığına yakalanmasına olanak veriyor. Bu deney sayesinde ölüm oranları azalabilir ve tedavi için daha hızlı gelişmeler kaydedilebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?