Zebraların Çizgilerinin Sırrı Bulundu!

2 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Zebralar, görünümleri ile hayvanlar aleminin en sıra dışı hayvanlarından birisidir. “Pijamalı at” olarak da bilinen zebraların çizgilerinin sırrı ise yıllarca bir muammaydı. Üzerinde oldukça fazla test yapılan bu konu, geçtiğimiz günlerde açığa kavuştu. Evet doğrudan hazırlamış olduğumuz içeriğimize başlıyoruz! Zebraların çizgilerinin sırları yıllar boyunca araştırıldı. 150 yıldır yanıtı aranan bu sorunun cevabı ise geçtiğimiz günlerde yapılan bir deney sonucunda bulundu.

150 Yıllık Zebraların Çizgilerinin Sırrı Çözüldü!

Zebraların Çizgilerinin Sırrı Çözüldü

Zebraların çizgileri hakkında bugüne kadar pek çok teori ortaya atıldı. Bunlardan en bilinenleri; çizgilerin vücut ısılarını ayarlaması ve yırtıcı hayvanlara karşı koruma sağlamasıdır. Charles Darwin zamanından beri cevabı aranan soru, basit bir deney sayesinde bulundu!

Bristol Üniversitesinde yapılan bir araştırmada atların üzerine zebra desenli ve tek renkli iki örtü örtüldü. Daha sonra havaya salınan sinekler, atlara yaklaşmaya başladı. Fakat farklı bir olay vardı. Atlara yaklaşan sinek sayıları eşit olsa bile, sinekler zebra deseni örtülü atlara konmuyordu. Sineklerin sadece 4’te 1 oranının zebra deseni üzerine konduğunu gören araştırmacılar, zebra çizgilerinin at sineğini engellediğini buldu!

Ölümcül Hastalıklar Taşıyor!

Bilindiği gibi at sinekleri ölümcül pek çok hastalık taşıyabiliyor. Temas yolu ile geçen bu hastalıklardan korunmak ne yazık ki çok zor, çünkü sinekler oldukça hızlı ve ufak hayvanlardır. Zebra çizgilerinden uzak duran sinekler, bu deney sayesinde insanlarda uzak kalabilir. Hala araştırmaların devam ettiği bu konu sonucunda insanların zebra desenleri ile sineklerden korunması için çalışmalar yapılabileceği ileri sürüldü. Özellikle Latin Amerika’da her yıl binlerce insanın ölümüne sebep olan at sinekleri, kişilerin Rodezya uyku hastalığına yakalanmasına olanak veriyor. Bu deney sayesinde ölüm oranları azalabilir ve tedavi için daha hızlı gelişmeler kaydedilebilir.

Zebralar Hakkında Genel Bilgiler

Zebraların Çizgilerinin Sırrı Bulundu!

Zebralar genellikle belgesellerde Afrika hayvanları olarak sık sık karşımıza çıkan yabani hayvanlardan biridir. En çok dikkatimizi çeken özelliği vücutlarının tamamını kaplayan siyah beyaz renkli çizgilerinin bulunmasıdır. Zebra, hayvanlar içinde atgiller ailesine mensup olan bu tek toynaklı canlılar aynı zamanda atların yakın akrabasıdır.

Siyah beyaz çizgileri sayesinde düşmanları sürüyü bir bütün olarak görüp kaçıyorlar. En etkileyici özelliği ise insanların parmak izleri gibi onlarında çizgilerinin birbirinden farklı olmasıdır. Şaşırtıcı bir şekilde bir tay 15 dakika sonra yürüyebilir. Tam bir saat içerisinde aynı tay koşmaya başlar. Böyle hızlı bir gelişime rağmen ölüm oranları çok yüksektir.

Evcilleştirilmesi çok zor olan bu zebraların ortalama boy uzunlukları 1-2 metre arasındadır. Ortalama ağırlıkları ise 250-400 kilogram arasındadır ve büyük gruplar halinde otlaklarda yaşarlar. Uykuda bile savaşmaya hazır olan bu zebralar dizlerinin kilitlenmesi ile ayakta uyuyabilir.

Oldukça hızlı koşabilen zebra, nedeni bilinmez fakat Afrika’nın bir diğer otçul hayvanı olan antiloplarla birlikte sürü oluşturabilmektedirler. Aynı zamanda atgiller ailesinin bir parçası olduğundan aynı atlar gibi yeleleri bulunmaktadır. Koşma hızları yine atlarla aynı düzeyde olan zebralar, atlara nazaran daha güçlü bir yapıya sahipler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak