Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Teknolojinin hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle, e-ticaretin hızla gelişmesiyle ve Silikon Vadisinin de katkısıyla yeni nesil şirketler, dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Bu durum şirketlerin de farklı bakış açıları kazanmasına ve teknoloji alanında yatırımlar yapmasına neden olmuştur. Yeni nesil şirketlerde bir takım iş alışkanlıklarınız değişse de, klasik mülakat soruları hâlâ güncelliğini koruyan örnekler arasındadır. Sizin başvurduğunuz pozisyon, yeni nesil bir şirket dahi olsa, mülakata girmeden önce aklınıza gelebilecek bir takım olası sorulara hazırlanmanızda fayda var. İlk kez girecek de olsanız, daha önce tecrübe etmiş de olsanız, mülakatlar genelde heyecan vericidir. İş görüşmenizde bu içeriğimizin bir nebze olsun size katkısı olması ve istediğiniz işin olumlu sonuçlanması dileğiyle… Başarılar dileriz!

1. Bize kendinizi kısaca anlatır mısınız?

Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

Öncelikle bu soru tuzaklı bir soru değildir, siz nasıl firmayı tanımıyorsanız firma da sizi tanımıyordur. Kendinizi ifade biçiminiz ve diksiyonunuz firma için önem teşkil eder. Tam da bu sebeple firma, sizi konuşturur ve ifade biçiminizi inceler. Burada boş anlatımlardan ve yersiz esprilerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Sizinle görüşmeye girmeden önce mülakatı yapacak kişi/kişiler de CV’nize mutlaka bir göz atar ve sizden CV’de yer vermediğiniz kısımları da duymak isteyebilirler. Klasik mülakat soruları cevabı da sizi çok yormadan ve terletmeden vereceğiniz bir cevap seçmeniz, ilk dakikalarda heyecanınızı kısmen bastırmanızı ve rahatlamanızı sağlayabilir.

2. Kendinizde düzeltmek istediğiniz yönleriniz nedir?

Bu soru da yeni nesil şirketlerde yerini alan ve güncelliğini koruyan, işverenin samimi şekilde cevabını beklediği klasik mülakat soruları arasında yer almaktadır. Tabi ki sizden kötü alışkanlıklarınızı duymak için sormuyorlar bu soruyu, başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuz, vereceğiniz cevaba göre kısmen belirlenmiş olabilir. Örneğin; tam bir işkoliğim derseniz bu işverenin iştahını kabartabilir ama motivasyona önem veren bir firma ise kendinize vakit ayırmadığınızı ve motive edemediğinizi de düşünebilir. Buna vereceğiniz cevaplar biraz da firma hakkındaki oluşan fikirlerinize bağlı değişebilir.

3. Bir önceki işinizden ayrılma sebebiniz nedir?

Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

Ayrılma sebebinizle ilgili vereceğiniz cevap burada önemli ki eğer eski işinizi kötüler veya eski patronunuzu ipe götürecek yorumlar yaparsanız; tebrikler diskalifiye oldunuz. Tabi bu soruda bir önceki işinizi övmenizi de beklemezler. Burada son derece cevval olup mantıklı bir cevap vermeniz gerekir ki olumlu etkiler bırakabilesiniz. Firmalar her ne kadar uzun vadede çalışacak bir ekip arkadaşı arasa da, ileriye dönük iş yeri ile ilişkiniz sonlandığında, kendi firması için de olumsuz yorumlar yapılacağını bilmesi firmanın gözünde sizi pekte hoş bir köşeye koymayacaktır. Eğer illegal sebeplerden ötürü işten ayrılma süreciniz olmadıysa bu soruya cevap olarak tek cümleyle mantıklı bir açıklama getirebilirsiniz.

4. Sizi neden tercih edelim?

Bu sorunun cevabı, yeteneklerinizi konuşturmanızı sağlayacak şekilde olmalıdır. Yeni nesil şirketlerde teknolojiye olan ilginiz her zaman güncelliğini koruyan bir biçimde olduğu için klasik mülakat soruları cevabınızı buna istinaden vermelisiniz. Siz zaten görüşmeye gitmeden önce, başvurduğunuz pozisyonun size hitap ettiğini düşündünüz ve firma da bu pozisyonda çalışabileceğinizi öngörerek sizi davet etti. Sizin bu noktada bu işe yatkınlığınızı vurgulayan cümleler kurarak mülakatı lehinize çevirmeniz gerekir. Güncelliğini koruyan sorular kadar cevaplar da günümüze uyarlanmalıdır. Kendinizce bu pozisyonda başarılı olacağınızı düşündüğünüz konuları vurgulayarak mülakatta dümeni ele geçirebilirsiniz.

5. Bize ne katabilirsiniz?

Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

Bu sorunun alt yazısı şudur; “Bayrağı devraldığınızda daha ne kadar ileri taşıyabilirsiniz ve firmamızın hem bütçesine hem de gelişimine ne katabilirsiniz?” bu sorunun cevabını sizden etkili bir cümle ile duymak isteyeceklerdir. Sizi yerleştirecekleri pozisyonda oldukça yeniliklere açık ve frekansınızın sürekli açık olması firma için önemlidir. Başvurduğunuz pozisyonu gayet ciddiye aldığınızı ve aynı ciddiyetle sürdüreceğinizi ifade etmeniz önem taşıyacaktır. Hatta eğer ki aklınızda başvurduğunuz pozisyon ile ilgili daha önce hayata geçirdiğiniz veya geçirmeyi planladığınız fikirler ve projeler varsa, bunu anlatmanız mülakatın seyrini olumlu yönde etkileyecektir.

6. Firmamız hakkında bilgi sahibi misiniz?

Mülakata gitmeden önce, firma hakkında internetten, vizyon-misyon kısmındaki bilgileri en az 1 kez gözden geçirmeniz, sizi diğer adaylar arasında bir adım öne çıkaracaktır. Mülakatı yapanın gözünde, dersine iyi çalışmış bir öğrenci gibi görünebilirsiniz ki bu durum sizin lehinize olacaktır. Ayrıca firmaya hangi kanallardan ulaştığınız daha çok firmanın kendi verilerini analiz etmek için kullanılır. Gün sonunda firmanın reklamının olduğu platformlar ne kadar etkili olmuştur ve hangi kanallara daha çok yönelmeliler, bunu analiz etmek ve doğru stratejilerle doğru çalışma arkadaşlarını ekiplerine katmak için raporlarlar. Siz de bu soruyu net şekilde cevaplarsanız firmanın lehine olacaktır.

7. Kariyer hedefiniz nedir?

Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

Hemen hemen hiçbir firma, kendi bünyesinde geçici bir ekip arkadaşı çalıştırmak istemez. Ortada karşılıklı verilen bir emek ve zaman vardır, dolayısıyla firma, uzun vadede bir çalışma arkadaşı olsun ister. İşverenler ileride doğacak pozisyonlarda dışarıdan yüksek bütçeli bir ekip arkadaşı almak yerine, kendi içinden, firmanın anatomisini bilen bir ekip arkadaşı ile çalışmayı tercih eder. Bu sorunun cevabında, başvurduğunuz pozisyonun kariyer basamaklarını doğru stratejilerle çıkabileceğinizi bilmeniz, firmaya da bir anlamda sizinle ilgili olumlu sinyaller verecektir. Kariyer hayallerinizi şeffaf şekilde anlatıyor olmanız, sizin isteklerinizi firmanın karşılayıp karşılayamayacağını ölçmesini ve verecekleri kararın sizi olumsuz etkilememesini sağlar.

8. Karşılaştığınız zorluklarla nasıl baş ediyorsunuz?

Yeni nesil şirketlerde bu sorunun meali; bizimle canhıraş çalışabilir, teknolojide güncelliğini koruyan ve iletişimi güçlü bir ekip arkadaşı olabilir misiniz şeklinde klasik mülakat soruları arasında yer alır. Kendinizde tüm bu özelliklerin yok olduğunu söyleyebilirsiniz ama en azından üzerinize düşeni gereğince yapabileceğinizi mutlaka hissettirmelisiniz. Hatta kendinizce iyi bulduğunuz yönlerinizi altını çizerek belirtmelisiniz (ikna yönüm kuvvetlidir, excel’im oldukça iyidir gibi). CV’nize eklemediğiniz ama kişisel özellikleriniz arasında öne çıkan ve bu özelliği işle harmanladığınızda sizi üstlere taşıyacak yönlerinizi belirtmeniz sizi bir tık öne çıkarabilir.

9. Maaş beklentiniz nedir?

Bu noktaya kadar başarılı şekilde gelip bu soruda nakavt olursanız, büyük hayal kırıklığı olur. Atasözü olarak “aza kanaat etmeyen çoğu hiç bulamaz” denilse de, CV’niz sizin için bir yerde kaşenizdir. Başvurduğunuz pozisyonun maaş ortalamasının çokta üzerinde bir rakam söylememeniz ama altında da kalmamanız görüşmenizin selameti açısından önemlidir. Zaten firmanın bu pozisyon için ayırdığı tutar az çok bellidir ki, sizi diğer adaylara göre bir tık fazla beğendilerse, iş sadece maaşta anlaşmaya kalır. Bu mülakat sorusunun cevabında eğer yeteneğinizle firmaya katma değer sağlayacağınızı düşünüyorsanız, kartlarınızı açık oynamanız daha sağlıklı olur.

10. Bize sormak istediğiniz bir şey var mı?

Yeni Nesil Şirketlerde Güncelliğini Koruyan Klasik Mülakat Soruları

Başvurduğunuz yeni nesil şirketin mülakat sorularını buraya kadar sorunsuz bir şekilde cevapladığınızı düşünüyorsanız, aklınıza takılanları sorma sırası sizdedir. Örneğin; kariyer yapabileceğiniz imkânlar size tanınacak mı, bu pozisyon için aranan temel özelliklere ne kadar uyumlusunuz, eğer yol (mesafe) ile ilgili bir sorun yaşayacağınızı düşündüren noktalar ve daha sizin kafanızı kurcalayan soruları söz hakkı size tanındığında kısa yoldan sorabilirsiniz. Tabi mülakat sırasında, bu soruları siz sormadan da cevaplayabilirler. Siz de aklınıza takılan sorularınızı sıraladıktan sonra mülakatı gülen yüzle başladığınız gibi yine gülen yüzle sonlandırarak sonucu beklemeye başlayabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!