Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

4 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Aralık 2020’de yayın hayatına başlayan Gain, bağımsız hikaye biçimlerine önem veren, yenilikçi, kısa içerikleri ile kısa sürede dikkat çeken bir platform haline geldi. Kişiye özel yayın akışı sunması ve dikey formatta videoları ile farklı izleme deneyimlerine de hitap eden bu platform, rakipleri arasında kendine özgü bir yer edindi. Üyelik ücretlerinden, nerelerde izlenebileceği bilgisine kadar, yeni nesil bir dijital platform olarak Gain projesi hakkında merak edilenler tüm detaylarıyla bu içerikte derlendi. Keyifli okumalar dileriz!

1. Gain Nedir?

Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

Gain, haber, belgesel, spor, müzik, eğlence programları, film ve diziler ile birlikte çeşitli kategorilerde canlı yayınların da yer aldığı bir dijital içerik platformudur. Güzel ahlak iyi niyet ilkesiyle yola çıkan platform, yerli ve yabancı geniş bir yayın akışını da içerisinde barındırmaktadır. Kullanıcılara günlük hayat içerisindeki kısıtlı vakitlerde kaliteli, hızlı geçilebilir, kısa içerikler sunan Gain, sosyal medyanın yaygınlaşması ile birlikte değişen izleme alışkanlıklarına hitap etmektedir. Kişiye özel yayın akışı sunan platform, izleyicilerin istediği türdeki içeriklere kolay ulaşmasını ve uygulama içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlamaktadır.

2. Gain Orijinal İçerikleri Neler?

Gain, bünyesinde barındırdığı birçok film, dizi, program haricinde kendi orijinal içerikleriyle de öne çıkmaktadır. Gain orijinal dizileri arasında başrollerinde Güven Murat Akpınar’ın ve Çağlar Çorumlu’nun yer aldığı “Ayak İşleri”, psikolojik gerilim türündeki “Terapist”, Engin Günaydın’ın oynadığı “10 Bin Adım” bulunmakta. Gain orijinal programlarında ise Ahmet Mümtaz Taylan’ın sunduğu “İstanbul Hesabı”, Berk Keklik’in eğlence türündeki “Duraktan Durağa” programı ve şarkıcı Can Bonomo’nun yine eğlence kategorisindeki “Oyunlar Holding” programı yer almaktadır. Gain orijinal belgesellerinde ise ünlü fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın sunduğu “Uçan Dedektif” görülmektedir.

3. Gain Nerelerden İzlenir?

Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

Gain, Aralık 2020’de ilk yayın hayatına mobil telefonlar üzerinden başladı. Sadece mobil telefonlar üzerinden izlenebilmesi uzun süre platform hakkında eleştirilen konulardan biri oldu. Bu durumun düzeltilerek geliştirilmesi uzun sürmedi. Gain, web sitesi ve akıllı televizyonlar üzerinden de izleyicilere sunuldu. Bu seçenekler dışında HDMI kablosu ile televizyona yansıtılarak veya Airplay ile Apple TV’de de izlenebilmektedir. Yeni nesil içerik platformu hakkında diğer merak edilenler arasında bir de Gain uygulamasının kaç farklı cihaz üzerinden kullanılabileceği yer aldı. Gain hesabı aynı anda 3 farklı cihazda kullanılabilmektedir.

4. Üyelik Ücretleri Ne?

Gain içerisinde ücretli içeriklerin yanında ücretsiz olarak izlenebilecek içerikler de bulunmaktadır. 7 Nisan 2021 tarihinden itibaren platformda ücretli içerikleri izlemek için Premium üyelik gerekmektedir. 2021 yılındaki fiyatlandırmalara göre web tarayıcısı üzerinden üye olanların 21,90 TL, Android ve App Store’dan üye olanların ise 23,99 TL ödemesi gerekmektedir. Gain’in kurucusu Gözde Akpınar bu fiyat farkının uygulama mağazalarının komisyonlarından kaynaklandığını söyledi. Üniversite öğrencileri ve akademisyenler için ise aylık abonelik ücreti 11,90 TL. Bu indirimden yararlanmak için izleyicilerin edu uzantılı hesapları ile üye olmaları gerekmektedir.

5. Gain’i Farklı Kılan Ne?

Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

Gain’in çıktığı günden itibaren ilk dikkat çeken özelliği dikey format ve kısa süreli içerikleri oldu. Bu anlamda, farklı izleme alışkanlıklarına vurgu yapan platform, diğer dijital içerik platformlarında görülmeyen bir model ortaya koydu. Kişiye özel oluşturulan akışta canlı yayınlar da yer aldı. Kullanıcılara her yerde, her zaman, kısa vakitler içerisinde bile belgesel, dizi, film izleme olanağı sunan platform, günümüz izleme alışkanlıklarına hitap etmesi ile tercih edilen ve aranan bir uygulama haline geldi. Gain’i diğer dijital içerik platformlarından ayıran bir diğer özelliği ise içerik bölümlerinin bir sezon halinde değil de hafta hafta yüklenmesi oldu.

6. Gain’in Sahibi Kim?

Yeni nesil dijital platform olan Gain yayın hayatına başladıktan sonra, kurucusu hakkında bilgiler de merak edilenler arasında yer aldı. Gain Medya’nın sahibi Gözde Akpınar’dır. Babası Filli Boya’nın kurucusu olan, merhum Celal Akpınar’dır. 1980 yılında İstanbul’da ailesinin tek çocuğu olarak doğan Gözde Akpınar, İstanbul Bilgi Üniversitesi işletme-iktisat bölümünden mezun oldu. Kadın hakları, eğitim, çevre konularında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri bulunmaktadır. Betek Grubu’nda yönetim kurulu başkanlığı yapmış olan Gözde Akpınar, Gain platformu için uzun süredir incelediği ve gönlünde yatan bir iş olduğunu söyledi.

7. Ücretsiz Olarak İzlenebilir mi?

Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

Aralık 2020’de yayına başlayan Gain’de ilk olarak tüm içerikler ücretsiz olarak izleyicilere sunuldu. 7 Nisan 2021’de yeni bir düzene geçilen platforma, belli bir ücret karşılığında geçilebilen premium özelliği eklendi. Gain Medya bu haberi izleyicilerine “özenle seçtiğimiz, severek seçtiğimiz yerli-yabancı yepyeni içeriklerle yeni bir döneme giriyoruz.” mesajı ile verdi. Mesajdan sonra Gain ücretsiz olarak da izlenebilecek mi sorusu akıllara geldi. Platformda yapılan bu format değişikliği ile birlikte içeriklerin bir kısmı sadece premium olarak erişilebilir hale gelirken bir kısmı da ücretsiz olarak sunulmaya devam etti. Gain’e üye olan kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden de belirli içerikleri izleyebilmektedirler.

8. Gain’de Kimler Var?

Gain ile birlikte birçok deneyimli ve tanındık isim izleyici ile buluştu. Vedat Milor, MFÖ, Ahmet Mümtaz Taylan, Can Bonomo, İlber Ortaylı, Zeynep Çamcı, Muhammet Uzuner, Engin Günaydın, Nükhet Duru ve Kalben bu isimlerden bazıları. Vedat Milor iki yemek arasında seçim yaptığı “Vedat Milor ile En İyisi” programında, Nükhet Duru söylediği şarkılar ile “Gain Sahne”de, Engin Günaydın “10 Bin Adım” dizisinde, sevilen müzik grubu MFÖ ise “Ele Güne Karşı” belgeselinde izleyici karşısına geçti. Ünlü isimler sadece dizi, film ve belgesellerde değil, Gain bünyesinde yer alan canlı yayınlarda da görülmektedir.

9. Sadece Kısa İçerikler mi Var?

Yeni nesil dijital platform Gain, yayın hayatına başladığı günden itibaren süreleri 30 dakikadan az olan kısa içerikleri ile dikkat çekti. Gain Medya’nın sahibi Gözde Akpınar, Gain’in kısa içerik platformu olarak kurgulandığını fakat tüm formatlarda içerik barındıran bir platform haline gelmeye yöneldiklerini açıkladı. Hızlı geçilebilir, kısa içerikler ile birlikte TV ve web formatına uygun uzun içerikler de Gain’de yerini alarak izleyicisine geniş bir içerik yelpazesi sundu. Kısa formatlar metro yolculuklarında, iş molalarında sıklıkla tercih edilirken, uzun formatlar da vakit ayrılıp şans verilen içerikler oldu.

10. Exxen mi Gain mi?

Yeni Nesil Dijital Platform Gain Hakkında Merak Edilenler

Acun Ilıcalı’ya ait olan Exxen ile Gözde Akpınar’ın sahibi olduğu Gain, yakın tarihlerde yayın hayatına başlayan iki dijital platform olarak izleyicileri tarafından karşılaştırılmaya başlandı. Farklı sloganlar ile çıkış yapan platformlardan Exxen “Türkiye’nin dijital içerik platformu”, Gain ise “Aradığınız her türlü içeriği barındıran bir mobil uygulama” söylemlerini kullandı. Bu iki dijital platforma bakıldığında Exxen’in daha çok kişiler üzerinden ön plana çıktığı, Gain’in ise bünyesinde barındırdığı içerikler ile adından söz ettirdiği görülmektedir. Exxen’de TV formatına benzer içerikler görülürken, Gain’de yeni formatlara da yer verilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!